Komentarz przed sesją 21.12.2017

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.14% jednak efekt końcowy – poziom 2459, nie może być satysfakcjonujący dla popytowej strony rynku. Graficzny obraz po wczorajszej sesji również nie napawa zbytnim optymizmem choć …. ale może przejdźmy najpierw do wykresu.

wig20

Biały Pin bar, którego maksimum wypadło na strefie oporu to efekt wczorajszych zmagań inwestorów na warszawskim parkiecie. Wczoraj mieliśmy już drugą, nieudaną próbę ataku na strefę oporu z której to podaż wyszła zwycięsko. Z jednej strony możemy mówić o trendzie spadkowym w ujęciu dziennym i tu taka świeca jak wczoraj idealnie wpisuje się w kontynuację tego tego trendu a już przynajmniej w próbę kontynuacji. Z drugiej strony mamy średnioterminowy trend wzrostowy i formację cenową DB w miejscu idealnym do jego kontynuacji. Innymi słowy mamy walkę między trendem wyższego stopnia i niższego. Dlatego uważam, że ostatnie dwa dni wcale nie muszą okazać się okazją dla niedźwiedzi i dopóki nie padnie strefa wsparcia wzmocniona wybitą linią trendu spadkowego i poziomem połowy dużego białego korpusu jaki powstał w poniedziałek dopóty byki cały czas mają poważne szanse na wybicie strefy oporu na ok. 2480 i kontynuacji ruchu zapoczątkowanego formą akumulacji w postaci DB.

fw20intra

Wykres intra kontraktów na WIG 20 pokazuje wyraźnie, że ostatnie dwie świece utworzyły na tę chwilę tylko korektę, która swoim zasięgiem nie wybiła mniejszego OB a minima tej korekty wyznaczone przez dwa wyraźne dolne cienie dają możliwość jej zakończenia i powrotu do trendu wzrostowego jaki panuje w tym ujęciu czasowym. Jeśli jednak wspomniane minima nie zdołają się utrzymać i rynek nie da rady wybić poziomu 2480 , którego wybicie byłoby potwierdzeniem powrotu do wzrostu, to kolejny ruch spadkowy ma szanse być powstrzymany w rejonie 2445.  W ujęciu Dt możemy już dopatrywać się trendu spadkowego ale w ujęciu St cały czas czekamy na sygnał do L.

dax

Na DAX, po wczorajszej sesji, zrobiło się mało ciekawie dla byków. Duża czarna świeca potwierdziła Zasłonę ciemnej chmury i dała powody do patrzenia w dół wykresu. Tu jednak trzeba powiedzieć sobie jasno, iż byki nie są jeszcze na całkowicie straconej pozycji bo dotychczasowy zakres spadku mieści się w granicach „błędu” OB a co najważniejsze nie padł dołek z 15.12 na 13008. Innymi słowy bardzo realnym wydaje się powiększenie korekty spadkowej zapoczątkowanej na szczycie 07.11 ale dopóki nie padnie 13000 dopóty byki mogą jeszcze wyjść z tej opresji obronną ręką. Sytuacja dla nich jest bardzo trudna jednak nie tragiczna.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX, spadek jaki miał wczoraj miejsce, robi wrażenie. Jednak i tu widać, że cena po dojściu do rejonów zniesienia 88.6% ostatniego swingu wzrostowego i wyhamowaniu, utworzyła układ harmoniczny Nietoperza i gdyby tylko byki zdołały wyjść nad poziom 13120 to wówczas mielibyśmy super sytuację do wykonania kolejnego impulsu wzrostowego. Jeśli jednak wczorajsze zatrzymanie i odbicie od strefy wzmocnionej również zniesieniem wewnętrznym 61.8% całego wzrostu od dołka na 12857 okaże się nieudane to kolejna fala wyprzedaży pociągnie rynek w dół w kierunku poziomu 12870 i jeszcze bardziej zagrożony zostanie wspomniany przed chwila dołek. W Dt trend spadkowy w St dobre miejsce do szukania sygnału na L .

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2 Replies to “Komentarz przed sesją 21.12.2017

  1. Zima śnieżna i mroźna też jest fajna o ile nie ma problemów z ogrzewaniem.
    To leć Łiktor do tych ciepłych na Święta.
    Tylko nie waż się przed Świętami nic otwierać… no chyba, że prezenty … i S-ki.
    To taki żart Łiktor ; )

    Wesołych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *