Komentarz przed sesją 20.12.2017

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG 20 zanotował stratę o wielkości -0.41% i zakończył dzień na poziomie 2456 dokonując tym samym pierwszej korekty silnego wzrostu jaki miał miejsce dzień wcześniej.

wig20

Na wykresie pojawiła się czarna świeca z wyraźnym górnym cieniem wskazującym na uaktywnienie się podaży w strefie oporu 2475-2480. Na strefę zwracałem uwagę wcześniej a reakcja po dotarciu indeksu do niej jest naturalnym zjawiskiem. Oczywiście nie można tego lekceważyć zwłaszcza, że jakby nie było, w ujęciu dziennym jesteśmy w trendzie spadkowym. Czyli wczorajszą świecę można uznać za sygnał do zajmowania niedźwiedzich pozycji. Patrząc jednak szerzej na wykres , wiemy iż znajdujemy się w dłuższym trendzie wzrostowym a na strefie wsparcia powstała formacja cenowa odwracająca niekorzystną dla byków tendencję spadkową DB. Z tego też powodu jak i wybić ważnych poziomów w poniedziałek, wstrzymałbym się ze sprzedażą dopóki cena nie pokona poziomu ok. 2440-2450 (połowa białego korpusu z poniedziałku, strefa cenowa, linia trendu). Mimo wszystko wczorajszą sesję uznaje za sesję korekcyjną i biorę pod uwagę jej ewentualne przedłużenie na kolejne 1-2 sesji. Ten podstawowy dla mnie wariant zakłada, iż po zakończeniu korekty rynek ruszy w górę wybijając strefę, która wczoraj nie poddała się a następnie zaatakuje ostatni lokalny szczyt w rejonie 2520.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów widać wyraźny trend wzrostowy, w którym wczorajszą sesję należy traktować jako korektę, do czasu ewentualnego wybicia poziomu 2417.  W obecnej sytuacji w tym ujęciu czasowym, szukałbym okazji do L. Miejscami do tego odpowiednimi są rejony 2465 następnie 2450 i ostatni bastion byków czyli 2440, Pojawienie się na którymś z tych poziomów sygnału kupna można uznać za dobrą okazję na L.

dax

Na DAX wczorajsza sesja wyrysowała czarną świecę, która niemal w całości zasłoniła białą z dnia poprzedniego. Powstała zatem formacją Zasłony ciemnej chmury i niedźwiedzie mogą chcieć wrócić ponownie do tendencji spadkowej. Tu jednak warto zaznaczyć, iż wcześniej nastąpiło silne, wzmocnione luka cenową, wybicie strefy oporu i dlatego mimo tak nieprzyjemnej formacji zakładam, iż jest to re-test wybitej strefy. Innymi słowy bez jej ponownego wybicia, tym razem w dół , nie widzę powodów do szukania S w tym interwale. Dodatkowo formacja powstała pod kolejną strefą a nie na niej co moim zdaniem też obniża jej wartość prognostyczną dla kolejnych dni sesyjnych.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX wczorajszy spadek doszedł do strefy górnego ograniczenia konsolidacji. Pierwsza reakcja jest już widoczna jednak jest ona na tyle słaba, że w żaden sposób nie da się zanegować możliwości dalszej przeceny w kierunku 13100. Dopiero wybicie poziomu 13000 da podstawy aby uznać iż obecny trend wzrostowy został zamieniony na spadkowy. W Dt jest tendencja spadkowa i o jej zakończeniu na tę chwilę nie można powiedzieć. Zatem w zależności od swojej perspektywy transakcyjnej (czasowej) można podejmować zupełnie przeciwstawne decyzje. W Dt raczej S w St czekamy na sygnał dla L.

12 Replies to “Komentarz przed sesją 20.12.2017

    1. a gdzie dostałeś w tak dobrej cenie? nie wspomnę że chyba musisz równocześnie składać zlecenie a druga ręką pisać komentarz

    2. Trzeba przyznać Severyn , że ładnie ostatnio wymiayasz . Ja tkwię w postanowieniu . I jutro tradycyjnie lecę do ciepła na Święta . Nie cierpię takiej zimy . Życzę równie udanych zagrań w Nowym Roku .

     1. Zgadza się co do Seweryna , same dobre strzały. I warto chyba wyciągnąć wnioski, kiedy odpuścił polowanie na 1000 pkt w dół a zaczął oceniać obiektywnie sytuację to zarabia w jedną i druga stronę. Tak trzymać.

 1. U nas to raczej można ładować już workami te S-ki . Nawet jak pójdzie tam trochę wyżej to i tak warto. Ale to moja subiektywna opinia.

  1. bedzie piękny defekt stycznia, teraz jest czarowanie rajdem, (nie wiem kto może w to jeszcze wierzyć) zjazd slalomem gigantem przed Sylwestrem mógłby popsuć humory.

 2. Tak jak pisałem – środa z góry wyglądała na dołek. Przy pozytywnym nastawieniu nim powinna pozostać – ale – w piątek kończy się kolejne prowizorium budżetowe w USA. Na politykę cykle nie działają. Wszystkie podawane daty +/- 24 h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *