Komentarz przed sesją 19.12.2017

Tydzień rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia popytu co przyniosło efekt w postaci wzrostu indeksu WIG 20 o 2.03% . Zamknięcie dnia wypadło na maksimum cenowym czyli na poziomie 2466. Tym samym zrealizowany został pierwszy zasięg o którym pisałem już niejednokrotnie w ubiegłym tygodniu.

wig20

Białe Marubozu zdołało wybić strefę oporu opartą o dołek z końca października oraz linię trendu spadkowego jaki mieliśmy od szczytu. Równocześnie zbliżyliśmy się na minimalną odległość do strefy oporu w rejonie 2475-2400 oraz zakresu OB. Innymi słowy po utworzeniu DB z formacjami świecowymi na dołkach i wybiciu formacji cenowej w ostatni czwartek, po piątkowym re-teście linii szyi mamy silny ruch wzrostowy, który daje poważne szanse na osiągnięcie nowych poziomów szczytowych. W tej chwili najbliższym wsparciem dla ruchu wzrostowego jest poziom ok. 2443 czyli poziom połowy wczorajszego korpusu, który nakłada się na strefę cenową i wybitą linię trendu. Kolejnym celem dla byków powinno być teraz wybicie wspomnianej strefy w okolicach 2485 co byłoby równoznaczne z wybiciem OB a w dalszej kolejności szczytu z 24.11 na 2518. Można powiedzieć, iż wczoraj rynek wykonał ważny krok  w kierunku zwieńczenia moich przewidywań co do “nowych szczytów na koniec roku” i powodów do dużej ilości szampana.

fw20h1820_60

Dzisiaj z powodów problemów technicznych muszę posiłkować się wykresem intra kontraktów zaczerpniętym z Stooq.pl . Tu widzimy silny wzrost, który doprowadził cenę do zniesienia zewnętrznego spadku na poziomie 61.8. W ostatniej godzinie powstał Pin bar , który może oznaczać, iż po silnym wzroście dzisiaj spotka nas korekta jednak nie traktowałbym tego jako sygnału do sprzedaży i powrotu do tendencji spadkowej. Z takim podejściem wstrzymałbym się do ewentualnego momentu zejścia poniżej górnego ograniczenia wybitej konsolidacji czyli poniżej strefy wsparcia na 2446-2448. Jeśli chodzi o opory, które teraz mają mniejsze znaczenie w tym interwale, to takowe znajdują się na ok. 2485-2490. Myślę jednak, że tylko kwestia czasu jest to kiedy “pękną” a przed nami otworzy się szeroka brama przez którą prowadzi droga na szczyt.

dax

Na DAX została wybita strefa tworząca górne ograniczenie konsolidacji, również będąca “linią szyi” formacji DB. Luka cenowa jaką została ona wybita i wyraźna biała świeca, dają podstawy aby twierdzić, iż w przypadku cofnięcia nie zostanie ona wybita (tym razem w drugą stronę) co najmniej za pierwszym razem. Tu spodziewać się można dalszego wzrostu choć zapewne utrudnieniem przed wyjściem na nowe szczyty będą wskazane na wykresie dwie strefy oporu. Zmiana kierunku na tych strefach może oznaczać powrót do trendu spadkowego jednak układ jaki poprzedził wczorajsze wybicie , czyli korekta prosta 1:1 raczej takiemu rozwiązaniu nie będzie służyć.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać wyraźne wybicie konsolidacji. Cena doszła do strefy oporu na ok. 13330 i wyhamowała. To naturalne zachowanie ceny na opór może nawet sprawić, iż rynek wejdzie w fazę jakieś korekty ale wydaje się że nawet jeśli to będzie to ewentualny re-test wybitej strefy – górnego ograniczenia konsolidacji. Moim zdaniem kontrakty powinny w dość krótkim czasie zaatakować poziom ok. 13400 i tam może rozegrać się batalia o utrzymanie wykreowanego ruchu wzrostowego, którego celem jest nowy szczyt. Przegrana byków mogłaby oznaczać tworzenie się na rynku znacznie większej korekty spadkowej niż ta która miała miejsce przed konsolidacją. Jednak tym zajmiemy się ewentualnie wówczas , gdy 13400 powstrzyma zapędy byków. W tej chwili podstawowym założeniem na obydwu omawianych rynkach, z racji panującego na nich trendzie w średnim terminie, należałoby oczekiwać i zakładać, że oto właśnie rozpoczął się ruch nowego impulsu wzrostowego na nowe szczyty.

2 Replies to “Komentarz przed sesją 19.12.2017

    1. byczki za rogi złapane, dzisiejsza sesja ma bardzo negatywny wydźwięk, USA ustawa podatkowa w cenie., nie ma zgody na wzrosty! kupować dolara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *