Komentarz przed sesją 15.12.2017

Czwartek był dniem, w którym indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.04% i tym samym zamknął się na poziomie 2435. Podczas wczorajszej sesji dokonał się fakt, który powinien zaowocować kolejnymi, udanymi dla byków sesjami.

wig20

Na wykresie dziennym powstała solidna biała świeca, która jednocześnie potwierdziła Objęcie hossy i wybiła strefę na ok. 2425 będącą linia szyi DB. Można powiedzieć, że byki uczyniły pierwszy istotny krok w celu osiągnięcia nowych szczytów i przypieczętowania udanego roku 2017. W tej chwili przestrzeń 2415-2425 stanowi wsparcie, które nie powinno zostać wybite w cenach zamknięcia aby utrzymać wspomnianą sytuację i zrobić kolejny krok tj. wybić linię trendu i dojść do rejonów 2480. Oczywiście nawet osiągnięcie 2480 nie będzie jeszcze zatwierdzeniem końca korekty i nowego impulsu na szczyt bo ten poziom to akurat dopiero OB. Jednak aby dojść na szczyt trzeba postawić pierwszy krok a potem kolejne, nikt nie powie że to jest łatwe ale ….. . Dzisiaj mamy Dzień trzech wiedź i różne dziwne zachowania mogą towarzyszyć podczas sesji, jednak byki mają o co walczyć i to nie tylko w kwestii o której pisałem ale i również w sprawie „wyższej” a która to nadawać się będzie mogła na „weekendową”. Jeśli nie uda się wykonać kolejnego zadania i indeks WIG 20 wróci pod obszar wsparcia to dalej będzie trzeba kierować swój wzrok na rejony 2250-2300.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów mamy kontynuację trendu wzrostowego. Rynek znalazł się tu tuż pod ważną strefa oporu 2450-2455 a ewentualne jego pokonanie postawi byki przed kolejnymi wyzwaniami w postaci linii trendu jak i kolejnej strefy oporu , chyba najistotniejszej pod względem zmiany trendu z ujęcia swingowego. Na obecną chwilę najważniejsze wsparcia to rejon wybitej wczoraj strefy a w następnej kolejności strefa na ok. 2415-2420 , której ewentualne wybicie będzie raczej oznaczać klapę byków i powrót do spadków w dłuższym terminie niż kilka godzin.

dax

Na DAX cena ponownie weszła w zakres konsolidacji i definitywnie zamknęła lukę cenową. Czy świadczy to, że przed nami teraz tylko i wyłącznie ruch w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji? Nie koniecznie. Wyraźny cień od dołu oraz, co ważniejsze, wyraźnie większe obroty na ostatnich dwóch sesjach wskazują raczej na to, iż ten rynek szykuje się do definitywnego wybicia górą z konsolidacji i wykonania ruchu w kierunku 13400.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX mieliśmy wczoraj próbę silnego ruchu w górę , jednak została ona niemal w całości zniwelowana. Rynek co prawda wybił ostatni potwierdzony szczyt w swingu od 13186 ale mimo wszystko wydaje się, że i tak ma zamiar testować wyznaczone już wcześniej poziomy tj. ok. 12980. Dla byków istotnym powinno być utrzymanie właśnie tych rejonów i przejście do ataku w celu „zatwierdzenia” korekty pędzącej 1:1. W przypadku niepowodzenia należy spodziewać się dalszej przeceny w kierunku 12900.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

14 Replies to “Komentarz przed sesją 15.12.2017

 1. Jak nie rośnie to jest rzeczywiście cisza. Ktoś tam już liczył mega zyski a tu niewiele się już zostało. Chyba jednak będzie szampan na sylwestra.

 2. Jednak znów się sprawdziła Teoria , że jak zbyt duża liczba drobnicy siedzi na L , a tak było na Dax to gruby nie pociągnie do góry póki ich nie wybuja .

 3. Serdeczne podziękowania dla Darka za wszystkie podpowiedzi . Przepraszam , że dopiero teraz, ale niestety człowiek musi skupić się przede wszystkim na pracy
  .

 4. Darek
  Pytanie trochę z innej beczki ile Cie grypsko trzymało bo ja już tydzień w domu leże i nic nie przechodzi?

 5. Ktoś pytał co się stało wczoraj pod koniec sesji. Stało się to co jest teraz. Były potrzebne akcje do niskiego rozliczenia. Dalej gospodarz upiera się co do kierunku? Na rajd Mikołaja i efekt stycznia nie ma już czasu. Więc nie dotykać akcji. Znowu cisza na forum byczki jednak w sieci złapane.

 6. Darku bardzo późno publikujesz wpisy a jednak trend L is your friend ciekawe co na to pan bibi co o S kwili 🙂

  1. Sorry dzisiaj tak się zdarzyło bo nie dochodziły do mnie powiadomienia o kolejnych komentarzach i po prostu skupiony na kilku transakcjach zapomniałem o tym aby samemu sprawdzic czy ktoś czegoś nie napisał.

 7. Darku,
  Podpowiedz proszę, czy ostatecznie kontrakty FW20Z1720 został rozliczony po 2408, bo coś mi się nie zgadza na rachunku 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *