Komentarz przed sesją 14.12.2017

Wczorajsza sesja była sesją „bez historii”. Indeks największych 20 spółek stracił na wartości symboliczne -0.17% i zakończył dzień na poziomie 2409. To sprawiło, iż w wymiarze dziennym można tylko pokazać wykres ale nie ma najmniejszego sensu silić się na jakiś komentarz bo sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak dzień wcześniej. Jednak warto skoncentrować się na wykresach intra. Piszę „na wykresach” bo tak samo sytuacja wygląda w przypadku DAX.

wig20

Zatem od razu przejdźmy do wykresu intra kontraktów na indeks WIG 20. Może tylko nadmienię jeszcze, że tak jak wczorajszy FED tak i dzisiejsze ECB może przyczynić się do dalszej „nicości” na rynkach a jak do tego dołożymy fakt wygasania serii grudniowej kontraktów jaki będzie miał miejsce w najbliższy piątek to może się okazać, że do końca tygodnia nie będzie za bardzo o czym pisać.

fw20intra

O układach Korony „na wzrosty” , które kształtują się na wykresie intra pisałem już wczoraj. Jednak w dalszym ciągu nie ma wybicia strefy na ok. 2440 i trudno jest powiedzieć czy te układy dadzą to co zapowiadają. Wczoraj po dość wąskiej konsolidacji na wykresie intra powstał układ, który mógłby dzisiaj zadziałać wzrostem w kierunku wspomnianej strefy. Gdyby nie fakt , iż powstał on w ostatniej godzinie to można byłoby zajmować pozycję Dt. Mam tu na myśli Pin bara na poziomie lokalnego dołka po uprzednim osiągnięciu wyższego szczytu. Tak na dobrą sprawę to dzisiaj cena omawianego instrumentu nie powinna cofnąć się więcej niż do poziomu 2405 jeśli wspomniany układ miałby zadziałać.

dax

Na DAX „zero znaczących zmian” więc i tu przejdziemy do wykresu intra kontraktów na ten indeks.

daxfutureintra

Rynek wczoraj nie zdołał wybić poziomu ok. 13185 i w efekcie ruszył w dół wybijając dołek na 13083 i tym samym negując formację Objęcia hossy. W takim wypadku należy zakładać kontynuację tego spadku w kierunku 12870. Jednak po drodze warto mocniej obserwować okolice 12990 gdzie w układzie swingowym mamy ciekawą strefę wsparcia , zasięg OB i zniesienie 61.8 a także linię ewentualnego trendu wzrostowego. Ewentualne zatrzymanie spadku w tym rejonie i pojawienie się sygnałów kupna może doprowadzić do powstania ruchu wzrostowego który w układzie swingowym pozwoli wybić szczyt i „dać” trend wzrostowy. Na jedno chciałbym jeszcze zwrócić uwagę. Mianowicie, spadek z wczorajszego dnia przybrał formę impulsu składającego się z 5 fal. Z tego też powodu nie można odrzucić scenariusza w którym to minimum jest już osiągnięte i mimo wybicia formacji , strefa cenowa zdoła powstrzymać dalszą wyprzedaż a wyjście nad poziom 13140 stanie się wskazaniem Dt do zmiany kierunku co w konsekwencji może również zmienić trend w ujęciu swingowym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25 Replies to “Komentarz przed sesją 14.12.2017

  1. Z takich na dłuższy okres niż Dt to wiesz że mam i nie zamykałem tego , mam dość spory zapas. W Dt wziąłem S na 1:1 i już mam na BE.

  1. Seweryn nie pisałem wówczas jak brałem ale w odpowiedzi na Twój komentarz napisałem Ci że mam długą , to było chyba w poniedziałek po tym piątku co miała być głosowana ustawa w USA. Nic mi nie wyrzuciło bo mam spory zapas ja ją brałem w tamten piątek po 12890 po odbiciu od strefy na którą zwracałem uwagę w komentarzach i utworzeniu formacji odwracającej (dodam że na małej panice). Co do brania L teraz to ja jeszcze czekam, zamknąłem właśnie Dt S i teraz czekam na zmianę trendu w krótszych interwałach ponieważ biorę pod uwagę możliwość zejścia w rejon 12990 o czym dzisiaj rano pisałem na blogu.

    1. Dokładnie bo to jest pozycja założeniem na nowy szczyt i SL 40 pkt. a jedyny dopuszczalny poziom na którym mogę szukać zamknięcia przed osiągnięciem nowego historycznego zysku jest 13400 i to dopiero po zmianie trendu na 15M

 1. Moi drodzy,kilka dni temu rozpisałem DAX,dla mało doświadczonych,powiem tak puki nie wybije 5 na rysunku to jest fala B ,czyli możliwy znaczny spadek ,z L bym się powstrzymał raczej łapał K.Wygląda na to że będzie mocno w dół.Korekta nieregularna w wyższym interwale.

  1. I jak tu Cie brać na poważnie kiedy dzisiaj tak a wczoraj inaczej. Nie ja pisałem o sygnale kupna na DAX tylko Ty i to wczoraj o 17:07

 2. dołek na 13004 na fdax o 13:10 skąd ten koleś antywksaźnik daje takie idealne wpisy na odwrotne zagrania ? dawaj więcej bibi 🙂

 3. Witam, czy ktoś jest w stanie mi wytlumaczyc co się działo na fw20 na ostatnich 10 minutach fazy ciaglej notowan? Z gory dziekuje za merytoryczne odpowiedzi

 4. znowu cisza?! czyżby byki złapane w pułapkę, znowu nieprzespana noc. Od jakiegoś czasu na komponentach wig20 występują czarne marubozu, to nie jest trzepanie leszcza… i tzw. klasyczne zaniżanie przed odpałem 🙂

 5. D1 tak na szybko, acp, lts, ccc, kgh, pge, pkn, cps, eur, pgn, pzu, (powstające w trendzie wzrostowym sygnalizują jego słabnięcie). ulica wychodzi na dobrych wynikach? tacy geniusze giełdy? zwróć uwagę na zmienność na szczytach. Tanio było rok, 1,5 temu, i kto inny kupował. Przypomnę że spółki zrobiły 100%, dla dużych graczy 20% jest super. usdpln 3.58 🙂 Czeka nas seria podwyżek stóp % i alokacja kapitału do innych aktywów niż akcje.
  ps.
  cholera mnie bierze, wszędzie ten kryptotrejding…

  1. Najwyraźniej musisz coś innego uważać za marubozu skoro dostrzegasz teraz to na kghm, pge czy pkn , reszty nie sprawdzam bo szkoda czasu. Ulica tak jak Ty widzi spadki i ma dużego g…. w portkach, o kupnie nie myśli w ogóle o czym świadczą odpowiednie indeksy nastrojów. Nie mam pojęcia skąd takie wnioski u Ciebie ale to nie mój problem. Tzn. domyślam się co za tym stoi ale nawet nie wspomnę bo zaraz posypią się dziwne komentarze. Mogę tylko powiedzieć, że zaklinanie rzeczywistości jest dla tej grupy normalne.

   1. Mam podawać konkretne daty? podobno analizujesz w szerszej perspektywie? to znaczy że obserwujesz tylko top 5. Te świece nie wystąpiły w tym tygodniu. Zaklinanie rzeczywistości? jedni widzą korektę zanim dotrze do nich, że to się jednak trend odwrócił i była to pierwsza fala spadkowa. Pożyjom, uwidim. Kto wie, może bedzie chętny na pkn za 200zł jak są na kod komputerowy za 50 tys :P, Co do nastroju inwestorów, widać na Twoim forum kto co ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *