Komentarz przed sesją „mikołajkową”.

Drugi dzień tygodnia zakończył się wzrostem indeksu, jednak dość symbolicznym bo zaledwie na poziomie 0.15%. Tym samym zamknięcie wypadło na 2408 a na wykresie powstała druga biała świeca. Mankamentem dwóch ostatnich świec są wyraźne górne cienie, które pokazują jak podaż skrupulatnie nie pozwala na coś większego ze strony byków.

wig20

Opór w postaci dołka z 16.11 jest na tę chwilę skuteczną zaporą przed większym odbiciem. To zaś wpisuje się w scenariusz gdzie do ewentualnego wykończenia impulsu w fali „c” bądź 3 brakuje jeszcze jednego ruchu spadkowego w kierunku ostatnich minimów. Warto jednak pamiętać, że na wykresie dziennym mamy utworzoną formację Harami i to jej wybicie bądź zanegowanie powinno być najbardziej klarownym wyjaśnieniem. Czekamy zatem na rozstrzygnięcia w tej kwestii.

fw20intra

Sytuacja na wykresie intra kontraktów na WIG 20 też nie uległa zmianie na przestrzeni wczorajszych notowań. Tu, mamy wybity OB w ostatnim swingu z poziomu 2522 i mamy również wybity ostatni potwierdzony szczyt ale jednak są to tylko wstępne warunki możliwości zmiany tendencji. Zachowanie przy szczytach i powstanie najpierw Harami a następnie Pin bara wskazują, że bardzo prawdopodobnym będzie dzisiaj ruch w kierunku dołka. I tu można zastanowić się czy „Mikołaj” przyniesie nam tylko korektę schodzącą być może nawet w rejony 2380 czy jednak otrzymamy w prezencie nowy dołek. Jeśli rynek nie ustanowi nowego dołka a w następstwie wybije szczyty z dwóch ostatnich sesji to będziemy mogli mówić już o wejściu w tendencję wzrostową jednak tylko w ujęciu swingu od 2522.

dax

DAX nie przyniósł nam żadnych konkretniejszych rozwiązań, cały czas uwięziony jest między dwoma skrajnymi strefami konsolidacji czyli między poziomami 13200 i 12850.

daxfutureintra

W ujęciu intra przewaga raczej w dalszym ciągu jest po stronie niedźwiedzi i wydaje się, że co najmniej początek dzisiejszych notowań powinien być spadkowy w kierunku 12900 -12930 gdzie ponownie może zaatakować popyt w celu zmiany wspomnianej przewagi i wyprowadzenia notowań w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji. Jeśli tak się nie stanie a ceny kontraktów ruszą mocniej na południe to tym razem może okazać się, że wybicie 12850 nie będzie tylko naruszeniem ale wyraźnym wybiciem z dalszymi konsekwencjami. Dzisiaj możemy jeszcze rozpatrywać konsolidację jako tzw. formację IN- OUT choć oczywiście do pełnego jej ukształtowania sporo brakuje. Zatem tu również czekamy na rozstrzygnięcia a jedyne co nam pozostaje to ewentualne Dt w najczystszej postaci.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

45 Replies to “Komentarz przed sesją „mikołajkową”.

 1. Jaka cisza na forum. To znaczy że wszyscy na long. To dobrze wróży dalszym spadkom. Zasady gry zmieniły się 2 tyg temu, łapiemy górki! Niektórzy dalej łapią noże… wchodza kontrakty na BTC, będzie jatka na pseudowalucie którą nikt nie płaci.

  1. Ktoś próbował manipulować kontraktami na złoto. Rynek pokazał siłę. Ciekawe czy wystarczy kasy na trzymanie S. Robi się ciekawie.

   1. Cisza na forum wynika raczej z tego, że większość obserwuje bieżącą sytuację. Ja jestem na akcjach i w 30%-40% na gotówce. Czekam na potwierdzenie/zanegowanie Harami. Podejrzewam, że w takim miejscu większość woli poczekać z zajęciem pozycji.

   2. Ja dodam, że jestem tylko chwilowo na L , to nie mój klimat , ale żeby zrozumieć przeciwników trzeba myśleć tak jak oni , z kolei żeby myśleć tak jak oni musisz zagrać tak jak oni, zgodne z przysłowiem:” jeśli wchodzisz między wrony musisz krakać tak jak one . Przepraszam jeśli kogoś uraziłem

   1. Napisałem już kilka dni temu, że nie widzę żadnych podstaw do pisania o swoich pozycjach, nie mam zamiaru brać udziału w jakimś wyścigu szczurów jaki tu ostatnio sie dzieje. Wrzucanie pozycji , zero poziomów SL rynek idzie w przeciwnym kierunku jakiś zakres i nikt nic nie wie . Kiedy próbowałem pisać to mnożyły się całkowicie nieobiektywne komentarze a niektórzy nawet zarzucali mi jakieś oszustwa. Nie będę pisał bo to nie ma sensu a jak Cie to tak bardzo interesuje to L na DAX mam wzięte dzisiaj.

    1. Chodzi o to żeby poprzeć to co się mówi czynami ,nie chodzi o żaden wyścig szczurów , no chyba że tym dla Ciebie jest inwestowanie. SL nie podawałem bo jeszcze go nie miałem to jak miałem podać? Jeżeli nie piszę o SL to znaczy że go nie ma. Teraz SL jest 12850 postawiłem go po osiągnięciu dołka . Nie musisz się Darek obawiać podawaj tak jak grasz w miarę na bieżąco i to wszystko .

 2. Wszystkie trzy S na Dax zamknięte .Sory że będzie stopów i poziomów , ale praca to priorytet . Nas pozostawiam jak pisałem

  1. A do dupy nie trzy S tyłko to były 3 L zamknięte na dojście do luki .Nie da się grać w takich warunkach . Miałem Najleprzy rok w historii i w takim nastroju chciałbym usiąść do świąt .

    1. Nie dasz rady. Niedługo otworzysz pozycję i znowu zaczniesz tracić pieniądze. Bez zarządzania ryzykiem roczne zarobki można stracić w jednej transakcji. Zbyt duża pozycja no i bez SL.

 3. „Agnieszka pisze:
  6 grudnia 2017 o 09:54
  Cisza na forum wynika raczej z tego, że większość obserwuje bieżącą sytuację. Ja jestem na akcjach i w 30%-40% na gotówce. Czekam na potwierdzenie/zanegowanie Harami. Podejrzewam, że w takim miejscu większość woli poczekać z zajęciem pozycji.”

  Albo część ludzi siedzi i płaczę bo w L tak mocno wierzyli po analizach. Nie każdy umie zarządzać pozycją a szukają potwierdzenia swoich stratnych pozycji u „guru”

  1. pozycje na stracie po potwierdzeniu Harami trzeba zamykać. Nauczona doświadczeniem, nie przetrzymuję strat.

 4. Szykuje się zamęt światowy min . Jerozolima stolicą Izraela .Arabskie elity dostaną szału.Ropa w górę. ..dolar w górę a jesio ten konflikt koreański w tle. …uważajcie na politykę

  1. My musimy uważać na Ciebie bo karmisz nas takimi informacjami że nic innego tylko chować się do bunkra.

   1. zastanawiam się co ten człek pod nickiem ewa chce nam przekazać albo po czym ma taką jazdę, że tak składnie pisze.

  2. To prawda Ewa nie strasz nas bo widzisz, że wszyscy siedzimy na L-kach, byki razem z niedźwiedziami i czekamy na nowe szczyty.
   Jeżeli idzie wojna to i tak nic nam po mamonie, a jak się zdarzy, że wojny nie będzie to pójdzie do góry i wtedy mamona się przyda.

 5. wig 20, znaczący spadek utrudniony pojawiającą się dywergencją na rsi, musiałby być potężny żeby ściągnąć rsi do 30, a tu wychodzi z wykresu rsi, że powinien być mały. Zakładam więc wzrosty, a dopiero później poważniejszy spadek, skrajnie nawet do 2000, a nie jak się ogólnie sugeruje do 2250. Ciekawe jak wysoki może być najbliższy przed świąteczny wzrost?

 6. Nowe szczyty będą ale chyba w nie najbliższym czasie. Na FW20 starą serie szykują do zamknięcia na minimach, zostało nieco ponad tydzień a nie widać jakiegoś wzmożonego rolowania na nową.

  1. No widzisz Norbert Pani Ewa przynajmniej uzasadniła swoje wizje a u Ciebie
   to oficjalna wiadomość tak jak u BiBi czy tylko pobożne życzenia ?

 7. Ostatnia rzecz jaką robię przed świętami podciągam Sl na poziom wejścia 6233. I niech mnie ręką boska broni siadać do platformy przed Nowym Rokiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *