Komentarz przed sesją 05.12.2017

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od wzrostu indeksu WIG 20 o 0.6% do poziomu 2404. Zatem po silnej przecenie pojawił się wreszcie popyt, który zdołał w jakimś stopniu pokonać podaż. Czy to jest już jednak sygnał do zakończenia spadku „na dobre”?

wig20

Biała świeca z dość dużymi cieniami na obu końcach korpusu, sama sobą pokazuje duże emocje wśród inwestorów i brak zdecydowania. Od strony „Elliotta” można stwierdzić, iż wczorajsza sesja była falą 4 w impulsie tworzącym fale C korekty bądź fali 3 większego impulsu spadkowego. Wszystko od szczytu lokalnego na poziomie 2518. Od strony konserwatywnej AT mamy Harami (nie w przypadkowym miejscu bo na strefie wsparcia i na zniesieniu 61.8%) i czekamy na potwierdzenie bądź zanegowanie. Wydaje się jednak, ze nawet gdyby rynek zanegował formacje to właśnie z pierwszego powodu jaki zaznaczyłem , moglibyśmy oczekiwać silnej obrony od strony popytu w okolicach kolejnej strefy wsparcia w rejonie 2340-2350. Dopóki cena indeksu nie wybije poziomów 2250 dopóty szukamy poziomów i sygnałów kupna w średnim terminie. W krótkim , takim typowo dziennym jesteśmy cały czas na spadku ale… no właśnie spójrzmy jak to wygląda w jeszcze niższym interwale czyli 1H.

fw20intra

Po osiągnięciu wczorajszego minimum, które wypadło niżej niż piątkowe, cena kontraktów, na wykresie intra, wyszła ponad ostatni potwierdzony szczyt. Tym samym otrzymaliśmy pierwszy sygnał świadczący o możliwości zmiany trendu jaki panuje na tym wykresie od szczytu ale od tego lokalnego na poziomie 2522. Wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu jest wzmocnione przez równoczesne wybicie OB. Jeśli zatem rynek nie cofnie tak aby wybić nowy dołek to po korekcie (ta mogła nawet już dobiec końca bo miejsce jest do tego idealne) moglibyśmy liczyć na wybicie wczorajszego maksimum i tym samym na odwrócenie trendu. Takie zachowanie dałoby podstawy dalszych wzrostów  w kierunku wspomnianego 2522 z bardzo prawdopodobnym osiągnięciem poziomu ok. 2470-2480.

dax

Na DAX powstała biała szpulka umiejscowiona nad czarną świecą z piątku. Przypomnę iż w weekendowej zwracałem uwagę na to jak bardzo świeca na indeksie różni się od tej na kontraktach a to za sprawą piątkowego zamieszania jakie miało miejsce w godzinach popołudniowych kiedy to indeks kończył swoje notowania a kontrakty miały jeszcze sporo czasu. Najważniejszym przekazem obecnego układu jest to że Porzucone dziecko nie zostało zanegowane a co za tym idzie, dalej w grze jest wybicie 13200 i wejście w kolejna falę wzrostową prowadzącą na nowe szczyty.

daxfutureintra

Tak jak napisałem powyżej poziomem najistotniejszym z punktu widzenia byków jest rejon 13200 który musi zostać wybity jeśli rynek DAX ma kierować się na nowe szczyty. Na obecną chwilę , po uzyskaniu ostatniego dołka mamy próbę wykonania takiego zadania ale dokładniej patrząc należy się liczyć z możliwością uaktywnienia się krótkiej strony rynku i spychania ceny w kierunku 12900. Chcąc stosować typowy Dt jest to jak najbardziej możliwe natomiast chcąc zajmować pozycję na nieco dłuższy okres powinniśmy chyba wstrzymać się z tym do wybicia 13200, które ma prawo mieć miejsce bo to co na wykresie rysuje się od połowy listopada przybiera formę formacji in-out , która jak wiemy stanowi wyraźną formację akumulacji choc potwierdzeniem tego będzie właśnie dopiero wybicie 13200 i ewentualny udany re-test.

30 Replies to “Komentarz przed sesją 05.12.2017

 1. Panie Darku , czy na Nas100 mamy do czynienia z wybiciem linki szyji RGR , które może być mocnym argumentem za dalszymi spadkami . Na liniowym widać to bardzo dobitnie .

  1. Skoro widać bardzo wyraźnie to raczej jest takie wybicie i należy zakładać realizację wysokości głowy. Ja osobiście nie działam na podstawie RGR i to jeszcze na liniowym , mnie interesują strefy a tu widać że choć miejsce jeszcze jest to jednak cały czas jest to tylko korekta abc.

 2. Po czasach dystrybucji przyszła kolej na spadki. ..jeszcze jakieś 20-30%….a może więcej. ..na WIG 20 od 1.12 widać klin zwyzkujacy. ..

 3. Seweryn teraz up do 58 , 72 dalej ? , SL nad 72 jeśli grasz SELL , może być niżej ale nie musi ( poprawione ) , z okolic 68 można próbować SELL nad 72-74 , TP 13000 i 12985 lub zamyka obniżany SL

 4. L dax 13015 ustawione zlecenia kupna na 12910, 12805 jakby zeszli niżej. Buduję większą pozycję po wybicie.

    1. tyle razy dziobali już 12800-900, że wystarczy. Zebrali od szybkich elkowiczów to można rosnąć. W usa janek wybił górnym ograniczeniem klina 2750 realne na sp500. Tam dodałem L na 2641. U nas L od 2402 bez zmian.

 5. Zamknąłem moje L brane po 6250 przy powrocie do linii szyji (liniowy) i wziąłem S na tym samym poziomie 6325 . Sl 6340

 6. Teraz doszli do linii szyjki ale od góry na świecowe . Zobaczymy czy trend jest friend . Sl jak poprzednio 6220

 7. Teraz doszli do linii szyjki ale od góry na świecowe . Zobaczymy czy trend jest friend . Sl jak poprzednio 6220

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *