Komentarz przed sesją 01.12.2017

Ostatnia sesja miesiąca wypadła fatalnie. Indeks WIG 20 stracił -1,13% i ponownie, tak jak  dnia poprzedniego, zamknął się na minimach sesji. Wczoraj był to poziom 2409. Tym samym zamknięcie dnia wypadło ok. 2 pkt. poniżej zamknięcia na dołku z dnia 16.11.

wig20Czarna świeca z widocznym wyraźnie górnym cieniem, pokazuje, iż podaż atakuje mocno. Zamknięcie, które wypadło mimo wszystko na poziomie nieco niższym od dołka z 16.11 zdaje się otwierać drogę do poziomów w jakie jeszcze kilka tygodni wcześniej nikt chyba by nie uwierzył. Mam tu na myśli rejony bliższe poziomowi nawet 2250. Tak można odbierać obecną sytuację patrząc tylko i wyłącznie na wczorajszą świecę i poziom zamknięcia. Jednak muszę zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą rozczarować wszystkie niedźwiedzie. Pierwszym z nich to jest to, iż tylko indeks WIG 20 (ani kontrakty ani WIG) zamknął dzień poniżej dołka z 16.11 a w dodatku fakt naruszenia dołka został zrealizowany na fixingu a nie w trakcie sesji regularnej. Po drugie, podczas wczorajszej sesji mieliśmy skokowo większy obrót. 1.3 mld na indeksie WIG 20 to znacznie  więcej niż na sesjach, które tworzyły szczyty w dotychczasowym trendzie wzrostowym. Jakoś trudno jest mi sobie wyobrazić aby “duże ręce” oddawały akcje w większej ilości teraz niż  na poziomach o ponad 150 pkt wyżej. Po trzecie i to może nie jest związane z AT , ostatni odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów wskazał na rekordowo wysoki poziom niedźwiedzi od początku notowań tego indeksu. Przy 63% przekonanych o spadkach inwestorach jakoś trudno uwierzyć aby rynek mógł jeszcze jakoś wyraźnie spadać. No i czwarta sprawa to widok indeksu z perspektywy ostatnich 9 miesięcy. Na tę chwilę mamy po prostu układ korekty pędzącej 1:1 . Oczywiście tu może powstać nawet i korekta nieregularna co mogłoby sprowadzić indeks nawet do poziomów o których wspomniałem wcześniej czyli ok. 2250 ale jeśli połączymy w jedną całość poprzednie argumenty to otrzymamy podstawy aby stwierdzić, iż niedźwiedzie powinny obawiać się coraz bardziej i mocniej a one są po prostu zachłyśnięte od szczęścia i co kilka godzin wzmacniają swoje krótkie pozycje. I na koniec jeszcze mała uwaga dla tych, którzy chcieli by mocno uzasadniać spadki wczorajszym zamknięciem. Tych odsyłam do dnia 24.06, tam indeks WIG 20 również jako jedyny osiągnął po “nocnych informacjach” minima o kilka pkt niższe niż poprzedni dołek a jaki był tego efekt widzimy do dzisiaj. Oczywiście to nie jest tożsama sytuacja pod kilkoma względami ale myślę, że warto ją przywołać.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, nie doszło do wybicia minimum z 16.11 a na rynku można zauważyć próbę wyraźnej obrony tych poziomów. Od szczytu pierwszej korekty wzrostowej w całym ruchu spadkowym , powstał moim zdaniem impuls który ma już 5 fal i być może nawet został zakończony. Przy obecnej sytuacji na tym rynku mamy idealny układ Nietoperza i jeśli dzisiaj cena zdoła skutecznie zaatakować 2455 przy braku wcześniejszego wybicia minimów z 16.11 to zwiększy się prawdopodobieństwo, że najgorsze byki maja już za sobą.

dax

Na DAX kolejne odbicie od górnej bandy i zero rozstrzygnięć. Tu moim zdaniem rynek cały czas czeka na rozwiązanie sytuacji po ostatnich wyborach za naszą zachodnia granicą i dopóki to się nie rozstrzygnie możemy dalej tkwić w konsolidacji.

daxfutureintra

To co chciałbym przekazać w analizie wykresu intra kontraktów na DAX rzuca się w oczy spoglądając na ten wykres. Więc dodam, jeśli rynek zatrzyma się w okolicach 13000 i z tego poziomu rozpocznie kolejny ruch w górę to warto być przygotowanym na naprawdę silny wystrzał w górę. Dlaczego ? Bo na to wskazują układy korekt pędzących. Najpierw duży a teraz mniejszy. Jeśli jednak rynek wybije 13000 a następnie upora się z 12960 to będzie trzeba przygotować się na test dołka i prawdopodobne jego wybicie. Oczywiście mam tu na myśli dołek z 15.11 w okolicy 12850.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

67 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 01.12.2017

 1. rubik pisze:

  Naruszenie dołka fixingiem 0 0.73pkt chyba należy traktować jako “wypadek przy pracy”. Natomiast świeca dzienna za przeszło 1.3mld nie wybijająca wsparcia to może koniec korekty po pierwszym impulsie.
  Darek czy podtrzymujesz Twoje wróżenie sprzed kilku-kilkunastu sesji, że na sylwestra będzie 7 w środku?
  BTW coś sie krzaczy z wordpressem, dodając komentarz często dostaje błąd 403 – Forbidden. Access to this resource on the server is denied! Dopiero po kilku odświeżeniach strony działa.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Na te chwilę zakładam nowy szczyt do końca roku czy to będzie 2700 czy 2650 czy może 2620 to już inna sprawa. Problem pojawi się wówczas gdy zmieni się układ i będzie zagrywana mimo wszystko głębsza korekta w kierunku “2250” wówczas oczywiście byłoby bez “szampana” jednak na tę chwilę i przy tych argumentach o których pisałem rano taki pesymistyczny scenariusz mam w dalszym ciągu jako mocno rezerwowy.

   • harmonic78 pisze:

    Aby myśleć o szczytach, należy pokonać 247x. Bez wyjścia nad, patrzymy w dół.

   • Agnieszka pisze:

    Mam podobne przemyślenia, nawet fundamentalnie ciężko szukać na WIG20 powodów do głębszej korekty. Wygląda to na straszenie indywidualnych inwestorów.
    Trzeba zobaczyć, jak będziemy wyglądać po południu, żeby nie upierać się na siłę przy swojej racji, tak jak gospodarz mówi… trzeba trzymać się wykresów i kresek.

    • karek pisze:

     oprócz kresek otoczenie jest również istotne, a w tym zakresie nie jest najlepiej. Rynki idą na przekór sytuacji w stanach, nie czekając na wyniki glosowania w sprawie reformy podatkowej Trumpa, które przeciągnęli w czasie i odbędzie się dzisiaj o 17 naszego czasu, reakcja GPW na to wydarzenie dopiero w poniedziałek.

    • Lingwista pisze:

     A ja się nadal trzymam podwójnego szczytu na tygodniowym. Patrz moje wpisy przed sesją 24 X.

    • Jarek pisze:

     Pani Agnieszko;
     przepraszam Panią za to pytanie. Jedno zdanie wstepu. W dniu 19.11.2017 pod analizą tygodniową – zadałem grzecznościowe pytanie Panu Dariuszowi, czy widzi potencjalne spadki, /które wówczas były czytelne (przynajmniej ustawiały sentyment)/.
     Dzisiaj napisała Pani , że “fundamentalnie cięzko szukać na WIG20 powodów do głębszej korekty”. A technicznie? Czy widzi Pani w ostatnim okresie czasu sytuację na wykresie WIG20, która mówi “tylko short”?

 2. Tomon20 pisze:

  Rubik problemem nie jest tu naruszenie. Problemem moim zdaniem jest w jakich warunkach się odbywa. Szczyty nowe powstają za wielką wodą a my dołujemy zamykając w dołkach. Rozumiem że w L się zapakowałeś wcześniej?

  Jeśli tak to błąd i dopiero jakiś pozytywny akcent w świecach dziennych po takim spadku i zachowaniu będzie uprawniał do gry w górę. Na ten moment to raczej była tylko i wyłącznie rażąca w oczy słabość i nic co by za L przemawiało nie widać od 24.11.2017 gdzie pojawił się górny cień z mocno spadkową swiecą usytuowany na zniesieniu 62% poprzedzającego spadku. Czyli złoty układ do gry w dół.

  Owszem teraz zeszliśmy do wsparć ale tu trzeba pozytywu. Sam obrót to jakaś jaskółka – ale na tą chwilę nic więcej.

  Pan Darek cały czas jest mocno wzrostwowy i mówi o trendzie wzrostowym itd. i w skali dziennej jak najbardziej jest to ok. Ale trzeba zobaczyć gdzie to wszystko się dzieje i gdzie wypadły maxima. 2550-2600 to na prawdę mocny opór którego z marszu się nie przeskakuje. I chociaż konsola na 150 pkt która powstała była wskazana przed ewentualnym skutecznym atakiem jeśli w ogóle nastąpi.

  Gorąco życzę wzrostów jeśli jesteś na L a tym co chcą grać w górę proponuje poczekać na jakiś pozytyw w interwale trochę wyższym niż m15 bo po takiej slabości niech pokażą się te silne ręce co kupują i będzie można do nich dołączyć ewentualnie:)

  Pozdrawiam

 3. MAX pisze:

  Bardzo dobrze i rozsądnie Tomek opisałeś obecną sytuację

 4. Seweryn pisze:

  Zamykam S na Daxa po 12863 otwartego po 13142

 5. MAX pisze:

  Seweryn BUY zagrasz ?

  • Seweryn pisze:

   MAX to agresywna fala spadkowa więc tu trzeba poczekać. Jeśli nie przebije znacznie 12800 to być może L .

 6. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  Pierwsze podejście na DAX , L po 12880 SL 12835

 7. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  i pierwsze podejście na FW , L po 2415 SL 2410

 8. MAX pisze:

  Darek ale wiesz że to łapanie dołka , wskazań za BUY na razie brak , no może coś tam z M15

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Widzisz chyba jaki jest SL , to jest wejście z M5 to na FW a jeśli chodzi o DAX to chyba wyraźnie od wielu dni powtarzam jak widzę sytuację więc skoro na strefie wsparcia mam sygnał świecowy to gram. Ja gram na łapanie dołka korekty a nie łapanie dołka impulsu.

 9. MAX pisze:

  i ewentualny binbar H1

 10. MAX pisze:

  pierwszy opór 916

 11. andy pisze:

  jeszcze czekam z zamknięciem S, bowiem założyłem ,że4= 0,62 fali2 to fala 5=1= 2439-48=2391
  na razie jadą jak po sznurku ,harmonia 1:1=2360,,0,786=2395
  wygląda na budowanie tr, prawdopodobnie wydłużenie w czasie ,
  może zatrzymc linia szyji RGR-2410
  ZOBACZYMY CO RYNEK WYBIERZE?

 12. c45 pisze:

  piękne okazje w europie na futach a póki jankes trzyma grubi z europy wypłaszają małych tak to widzę i coś z L wezmę tu i tam.

 13. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  No nic FW przepadł na SL , strata 5 pkt zainkasowana ale tak to jest z klinami, teraz damy czas na ewentualną zmianę kierunku w nieco dłuższym interwale.

  • Tom'as pisze:

   Witam, przecież to było typowe łapanie noża nawet na 5min interwale – jaki tam był sygnał kupna , gdzie zmiana trendu ?
   http://www.bankfotek.pl/view/2104131
   … widzę że ta 80% skuteczność pozostawia wiele do życzenia
   Pozdrawiam

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    A dlaczego skuteczność miała by być 80%? To wejścia na ruch “trendowy” czyli min 100 pkt albo i więcej.

    • Tom'as pisze:

     Chodziło ostrategie o 80% skuteczności czyli 8 dobrych wejść na 10
     Nie stosuje Pan strategi którą sprzedaje ?

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      ale to są “scalpy na wykresach 15M i 5M i tylko przy układzie odpowiednim , to stosuje na 10 instrumentach. Tu jak podaje to wejścia na dłuższe ruchu zgodnie z strategia cenową, zupełnie czymś innym

 14. MAX pisze:

  Darek spokojnie , od paru dni to czytam o nowych szczytach a nie o korekcie , a ten sygnał świecowy na DAX to z jakiego interwału jeśli można zapytać , a co do korekty to może ona wyglądać jeszcze inaczej

 15. MAX pisze:

  FW wsparcie gdzie można łapać dołek 2380-76

 16. Łiktor pisze:

  Na Nasdq budujemy drugie ramię RGR i jak nic się nie zmieni po otwarciu sesji w USA to będę przy nadzieję . Narazie trzymam obydwie Ski.

 17. PKC pisze:

  nie łapać spadających noży! 16.11 niższy dołek i dalej niższy szczyt, teraz jedziemy na niższy dołek, teraz inwestuje się w maryhauaninę i kryptowaluty, taka nowa mania, to zawsze pojawia się w szczytowych momentach rynków.

 18. Seweryn pisze:

  PO 2384 zamykam S na FW20 otwarte wczoraj po 2444 i 2430

 19. Jacek31 pisze:

  fdax L 12825 – 60 , SL 12550

 20. Seweryn pisze:

  Co sądzisz o S przy 13000 MAX

 21. noob pisze:

  tak w ramach przypomnienia ,dax szczyt ma za soba,sp 2632(przeszedl) kolejny zatrzymal opor 2656/8 nawet 2727 mogliby zrobic,wig$ cel 600-10,fw najblizszy 2206min o ktorym juz pisywałem wczensiej.

 22. MAX pisze:

  Seweryn na razie nie wybili 916-24 ?, można myśleć o SELL na 13000-10 SL ok 30p, a najlepiej nad 13070 (dla mnie za duży sl ) , ale jest opcja że będzie wyżej, na razie cały czas założenie korekty, wybicie dołka to raczej litości nie będzie

 23. MAX pisze:

  pisząc założenie korekty mam na myśli falę C , wybicie w cenach zam.13190-210 przeczy założeniu

 24. MAX pisze:

  sory Seweryn że dopiero teraz odpisałem ale nie dało rady przy zatwierdzaniu wpisu http://bankfotek.pl/view/2104134

 25. MAX pisze:

  moje obecne poz. to DAX buy

 26. Jacek31 pisze:

  fs p500 buy 2642 , fw 2392

 27. MAX pisze:

  Seweryn istotny opór intra mamy jeszcze ok. 13960

 28. Td34 pisze:

  I po panice ,mój system daje risk on akcyjny zagranicą i u nas. Bitcoin but.

 29. MAX pisze:

  S&P opór 2645-47

 30. Łiktor pisze:

  Zamykam obydwie S

 31. Seweryn pisze:

  Wyleciało na zero to prawiłem S 13020

 32. Łiktor pisze:

  L po 6278

 33. karek pisze:

  zapowiada się, że przed Senatem USA nie stanie ustawa podatkowa, a D.Trump za oszustwa i kolaborowanie z Rosją.

 34. Łiktor pisze:

  L 6250

 35. Łiktor pisze:

  Sl 62020

 36. Łiktor pisze:

  Zamykam pierwsze L drugie zostaje tak jak pisałem Ładny Myk

 37. Td34 pisze:

  Piękne l sp500 2615

 38. MAX pisze:

  jeśli pytasz o poz. to oczywiście wybili sl przy grze z małych int. nie mogło być inaczej, to jednak ruch ponad 100p , bywa , ale dalej jestem w grze mnie ciężko pozbyć się z gry , he,he

 39. MAX pisze:

  to żart rzecz jasna , dziś sporo przed monitorem to jest okazja małe ruchy wyłapać

 40. MAX pisze:

  sl poz. wybitych były już na + kilka p.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *