Komentarz przed sesją 30.11.2017

Za nami sesja mocno niedźwiedzia. Podczas wczorajszych notowań giełdowych, indeks WIG 20 stracił na wartości aż -1.99%. To spowodowało, iż zamknięcie dnia wypadło na samym minimum czyli na poziomie 2436. Powstała na wykresie Marubozu zamknięcia może wystraszyć najbardziej zatwardziałych byków i raczej nie ma się co temu dziwić.

wig20

To co przez poprzednie 5 sesji było bronione, wczoraj pękło jak zapałka i posypała się lawina. Indeks WIG 20, jak widać dokładnie na wykresie, zszedł na bliska odległość od dołka z 16.11. Tym samym byki oddały już 78.6% wzrostu jaki wywindował indeks na poziom 2518. Chcąc jednak skutecznie inwestować na rynkach musimy zachować zimną krew i pełen obiektywizm a ten nie pozwala nam na nic innego jak na stwierdzenie, że po wzroście powyżej ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym, mamy głęboką korektę, która ma szanse zejść jeszcze niżej. Dopóki indeks nie wybije dołka z 16.11 dopóty powinniśmy się skupiać na odnalezieniu miejsca do zakupu “indeksu” a nie do jego sprzedaży. Osobiście uważam, że powstrzymanie spadku przed wybiciem dołka stanowić będzie wskazanie na bardzo silny ruch w górę i tego na ten moment się trzymam. Jeśli 2410 puści to będzie trzeba mocno się zastanowić nad zmianą koncepcji.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, dokładnie widać jak impuls wzrostowy wybił ostatni potwierdzony szczyt w ruchu spadkowym a po dojściu do strefy oporu i zniesienia 61.8% zmienił się w ruch spadkowy, w którym pierwsza fala wyprzedaży zeszła do zniesienia 38.2% a po korekcie zakończonej wczoraj na otwarciu sesji , kolejna fala wyprzedaży zeszła niemal do zniesienia 78.6%. To zbiega się z strefą wsparcia ale osobiście biorę mocno pod rozwagę możliwość zejścia jeszcze niżej w rejony 2425-2430 i wypełnienia układu harmonicznego 38.2/88.6. Tak jak już napisałem wcześniej, obecny trend spadkowy w tym interwale traktować należy jako korektę w interwale dziennym. Sama dynamika wczorajszego ruchu jeszcze bardziej przekonuje mnie do tego iż powyższe założenie okaże się prawdziwe. Jak dobrze większość wie po pierwszej fali zgodnej z kierunkiem trendu najczęściej przychodzi głęboka korekta znosząca od 61.8 do nawet 100% . Patrząc na wykres intra z perspektywy ostatnich 3 miesięcy i biorąc pod uwagę to co zaistniało na nim od szczytu z 7.11 wskazuje, że w najgorszym wypadku powinniśmy mieć jeszcze jedną falę wzrostową, która mimo wszystko powinna “pomacać” poziomy ok. 2540.

dax

 Na DAX również niedźwiedzie rządziły w dniu wczorajszym z tą różnicą, że namawiała ich do tego kwestia domknięcia luki jaka powstała na otwarciu, co zostało w pełni zrealizowane. Wczorajsza sesja idealnie wpisuje się w to co mamy tu od kilkunastu sesji czyli konsolidację między dwoma strefami i walkę o kierunek wybicia. Zwróciłbym jednak uwagę na fakt, że wczorajsza czarna świeca schodząca “jedynie” do zamknięcia poprzedniej białej świecy a więc nie wybijająca właściwie żadnego wsparcia, została utworzona przy skokowo większym obrocie co moim zdaniem premiuje byki w kolejnych dniach sesyjnych, no chyba że ruch ten będzie dalej kontynuowany z wybiciem strefy na ok. 12900-12950 włącznie.

daxfutureintra

Patrząc na wykres intra kontraktów na DAX widzimy, że po dojściu do strefy której wybicie mogłoby oznaczać powrót do trendu wzrostowego , podaż przycisnęła i nastąpił gwałtowny spadek. Taka sytuacja mimo wszystko premiuje niedźwiedzie i tu naprawdę “wisi” groźba ataku na ostatnie minima w rejonie 12850. Jednak przed ostatecznym potwierdzeniem tego scenariusza broni nas jeszcze strefa na 12990 oparta o ostatni dołek, która zbiega się z zasięgiem OB w ruchu od dołka na 12903 i zniesieniem 78.6 co przy powstrzymaniu spadku i próbie odreagowania w rejonie zniesienia 61.8 może być zwiastunem utworzenia Gartleya. Jeśli rynek tak właśnie zadziała to odrodzi się poważna szansa na kolejny atak strefy oporu przy poziomie ok. 13200 i jej wybicia w celu potwierdzenia zmiany kierunku trendu.

43 Replies to “Komentarz przed sesją 30.11.2017

 1. Dariusz Bartłomiejczak pisze:
  29 listopada 2017 o 14:40
  “…daleko Ci do poważnego znawstwa tematu. Jak na razie od wielu miesięcy to co Ty proponujesz nijak się ma do rzeczywistości i we wszelkich analizach , sorry za brak skromności, przegrywasz z moimi i to z kretesem…” .

  Darek nigdy nie twierdziłem że jestem znawcą tematu.
  Ok proponuję pojedynek, 4 transakcje na rynku DAX
  nie muszą być w jeden dzień , no chyba że ktoś chce.
  Podliczymy zyski , podliczymy straty. Ty znawca tematu kontra ja który przegrywa z Tobą z kretesem.

  Pamiętaj że mam za sobą dwie udane transakcje z wczoraj więc prawdopodobieństwo, że następne 4 będą też udane maleje tak więc teoretycznie masz większe szanse.

  1. Nie widzę sensu w takim “pojedynku” zwłaszcza że byłby on na odległość i zapewne znowu powstałby powód do zarzucania jakiś kwestii. Poza tym nie chodzi tu o udowadnianie sobie czegoś, ja mam takie zdanie Ty masz inne i ok. Gdyby to mogło odbyć się na jednej sali to byłoby to ciekawe.

   1. Widzisz Darek papier wszystko przyjmie , klawiatura też. Rzucać oskarżenia łatwo ale skonfrontować to z rzeczywistością to już brak odwagi . Podkulasz ogon i udajesz że jakaś odległość. W sieci nie ma odległości . Informacja w necie biegnie szybciej niż dźwięk na sali . Salą będzie Twój blog , rynkiem DAX.
    Żeby nie było powodów do zarzucania jedna prosta zasada piszemy maksymalnie 4 minuty po otwarciu transakcji to dużo czasu, więcej zasad nie potrzeba ,no chyba że chcesz coś dodać.

   2. Panowie porównajcie Pit za odchodzący rok….będąc tu czasami wydaje mi się , że gospodarz to “rzemieślnik” a Pan Seweryn to “artysta” który tworzy swoje “dzieło sztuki” a to wymaga czasu. .

    1. Pani Ewo, dzięki za wpis, bo gospodarz może się zdenerwować i zawiesić pisanie. Panie Sewerynie, z całym szacunkiem, uważam, że pisanie komuś na blogu ma sens jeśli go wzbogaca ,tu dajmy na to system gospodarza nie wywracając go całkowicie. W innym wypadku proponuję założyć swojego bloga, ja chętnie wykupię u Pana abonament. Panie gospodarzu: wiem , ze Pan dużo pracuje, ale dam Panu przykład z mojego doświadczenia. Na płatnym blogu administrator, bojąc się trochę politycznego mojego komentarza, napisał, że piszę głupoty. Nie wykupię już dalszej subskrypcji. U pana jest bezpłatnie ale to niewiele zmienia ;). Szanujmy się nawzajem.

    2. Mam dokładnie takie samo zdanie . Ja zawsze nakłaniamy ludzi do szukania własnej drogi , ale uczenie się na własnych zwykle jest kosztowne , a tylko 1na milion znajdzie tą właściwą .Powodzenia Severyn .

 2. Zgadzam się. Historycznie już co prawda mniejsze, ale w podobnym miejscy bywały takie świece i później 5 białych świec. Teraz może tak być, albo niestety mocny spadek. Nie piszę, że wiedziałem, bo nie przewidziałem aż takiego spadku, ale zadam pytanie: po co wykres zakończył poprzedni wzrost dużymi spadkami przy dużych obrotach na wysokości poprzedniego szczytu? po co wybił koronę? Miało być dale grzecznie? To tak nie działa. Albo duże wzrosty, albo spadek, ale spadek jest za bardzo oczywisty.
  Dziękuję za świetny wykład, doszedł ważny element do mojego systemu :).

 3. zgadzam się z komentarzem bieżącym, za stary jestem na pojedynki i nie interesuje mnie wzajemne mierzenie długości …. 😉
  miłego dnia

 4. Ktoś ma jeszcze wrażenie , że Nas100 jest na drodze do zakończenia tygodnia objęciem bessy . Czarna świeca minimalnie ale jednak otworzyła się powyżej białej.

  1. łiktor, jeśli tydzień zakończy się odpowiednio to będzie Objęcie bessy, jednak mamy jeszcze 2 sesje i żadnego pojęcia jak tydzień się zakończy. Mam jeszcze jedną uwagę, mianowicie z moich danych do których mam dostęp (realny obrót ) wynika że obecny tydzień już ma niemal dwukrotnie większy obrót od poprzedniego tygodnia zatem mamy znacząco większy obrót na spadku bez szans na wybicie jakiegokolwiek ważnego wsparcia w tym ujęciu czasowym a to raczej oznacza, że rynek w postaci dużych inwestorów kupuje a nie sprzedaje. To tak na marginesie.

   1. O Kamilo też z TFI? . Ostatnio jak Geronimo naganial na wzrosty to odrazu posypało się o 2℅ . Tacy już z was fachowcy .

 5. U nas to raczej łapanie noża. Rynek w niedługim czasie powinien zejść poniżej 2400, 2380 jest tam wiązka techniczna ale może być tak że nie powstrzyma spadku.
  Na DAX odnawiam S 13143 , kolejne S będzie 13100.

 6. moim zdaniem wszystko zależy reformy podatkowej Trumpa, rynki zachowują się asekuracyjnie (poza USA). Jeżeli reforma nie zostanie uchwalona przez Senat, jutro będzie mały armagedon, a nasz wig 20 przebije opór z hukiem. Wygląda na to, że rynki poza jankesami nie wierzą w powodzenie tej reformy.

   1. w tym przypadku też nie byłbym przekonany co wzrostów po krótkiej euforii może dojść do gwałtownej realizacji zysków. Wzrosty w USA były napędzane przede wszystkim zapowiadaną reforma podatkową Trampa, która jak się okazuje nie jest tak korzystna dla klasy średniej.

  1. W najprostszym wydaniu, (nie tak profesjonalnie jak to robi Pan Darek, którego przy okazji pozdrawiam) wrzucam wykres tygodniowy SP500. Pytanie pewnie retoryczne; czy aby od tego momentu jankesi będąc na na górnej bandzie nie będą podążali do dolnej ok.2100?, która zbiega się z SMA 200, oczywiście może to być kwestia powolnego zjazdu w ciągu najbliższych m-cy.
   http://files.tinypic.pl/i/00949/yt72ty9n51no.png
   http://www.tinypic.pl/yt72ty9n51no

 7. DAX jakby zawisl i czekal tylko na jeden sygnal do kontynuacji spadkow. Pomimo wyraźnych wzrostow za oceanem, pozostale rynki akcyjne stoja w miejscu lub spadaja (jak nasz region).
  Rzeczywiscie jutrzejszy dzien moze zaczac sie spora luka w dol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *