Komentarz przed sesją 29.11.2017

Wtorek okazał się dniem, w którym to podaż była w przewadze. Indeks WIG 20 stracił na wartości -0.46% i zamknął dzień na poziomie 2486. Można zadać sobie pytanie co z tej przewagi, oprócz „-” przy wyniku dziennym , wynikło? I tu odpowiedź nie jest już taka oczywista.

wig20

Choć na wykresie dziennym pojawiła się czarna świeca to jednak ma ona wyraźny dolny cień i tym samym informuje nas, iż strefa, która kilka dni wcześniej została wybita, stanowi obecnie silne wsparcie. Niedźwiedzie już drugi raz nie potrafiły sobie poradzić z nią i wrócić pod poziom jej dolnego ograniczenia na ok. 2470. W świetle wzrostu jaki miał miejsce po ustanowieniu dołka na poziomie 2409 stanowi to wskazanie, iż pora na wybicie konsolidacji jaka ma miejsce od 5 sesji i to wybicie górą. Jeśli to nastąpi to możemy spodziewać się raczej silnego ruchu na północ a jedyną przeszkodą jaką mogłaby postawić podaż będzie strefa „na Koronę”. Jednak przypomnę tylko jeden fakt, mianowicie na rynku panuje trend wzrostowy i po zatrzymaniu spadku w okolicach 2410 a więc w „odpowiednim” miejscu należy zakładać wyjście na nowy szczyt i tego osobiście się trzymam.

fw20intra

Podczas wczorajszej sesji podaż na rynku kontraktów próbowała wybić ostatni dołek. Ta „sztuka” jednak się nie udała co zdaje się być kolejnym potwierdzeniem tego, że w poniedziałek najprawdopodobniej zakończona została korekta nieregularna co wskazywałoby na powstanie kolejnego impulsu wzrostowego. Pierwszy ruch został zredukowany do głębokiego zniesienia 88.6 i jeśli rynek kontraktów ma zrobić to na co wskazuje to teraz powinniśmy wybić 2511 a następnie 2522 by kontynuować wzrost w kierunku 2540. Gdyby jednak nie doszło do wybicia 2522 a rynek zmieniłby kierunek na spadkowy to wówczas będziemy musieli poważnie wziąć pod uwagę wejście w dalszą część korekty spadkowej i skierować wzrok na poziomy 2450 2440.

dax

DAX  w dalszym ciągu znajduje się w konsolidacji 12850-13200 i czekamy na jej wybicie. Kierunek wybicia nie jest może jednoznaczny jednak osobiście uważam, ze to co indeks wyrysował na dołku kilka sesji temu jest silniejsze ze względu na położenie od tego co ogranicza konsolidację od góry i dlatego spodziewam się wyjścia górą i ataku na 13350.

daxfutureintra

Brak większego zdecydowania jest również widoczny na wykresie intra kontraktów na DAX. Trzeba jednak zauważyć, iż na obecną chwilę tworzy się już sekwencja dołków i szczytów większych swingów, typowa dla trendu wzrostowego. Dodatkowo na wykresie powstał czytelny układ świadczący o tym, że rynek powinien zaatakować strefę na poziomie 13200. Jeśli wspomniany atak nastąpi i byki wybiją strefę to otrzymamy sygnał wyjścia z konsolidacji a same kontrakty powinny wówczas przyspieszyć ruch wzrostowy i atakować po kolei ok. 13320 i następnie ok. 13400.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

60 Replies to “Komentarz przed sesją 29.11.2017

   1. To prawda kolego Kamillu, mój mistrz zawsze mówił: „masz racje to stawiasz kolację”. Tak na prawdę tu nie chodzi o to żeby mieć rację tylko żeby zarabiać. Można nie mieć racji i też zarobić. Nie ważne co otworzysz i w którą stronę ,ważne po ile zamkniesz. Można mieć rację i nie zarobić ani centa a nawet stracić wszystko . Mówisz że trzymasz dax do 13700 , masz rację ale czy masz jakiś plan awaryjny w razie gdyby jednak poszło najpierw na 12700?

     1. hmm, gotów byłbym się założyć, że prędzej zobaczymy 18k niż 8k na dax (w bliżej nie określonej perspektywie czasowej, bo oba poziomy sa abstrakcyjne obecnie)

     2. KJ ty i twoje wpisy to już historia falsu weź idź na ryby 🙂 kiedyś tak się mówiło za gówniaka nie obrażając Darku twoich połowów 🙂

 1. Panie Darku czy na PKOBP możemy założyć że tworzy się formacja szczytowa i uprawnione jest technicznie zajęcie pozycji krótkiej pod dzisiejszą luką ?

  1. Nie znam Twojej strategii , domyślam się że mówisz o formacji na 1H pin bar. Dla mnie nie jest to żaden sygnał który uprawniałby do zajmowania krótkiej na tym walorze. Jaki trend dzienny jest każdy powinien widzieć samo dojście do strefy oporu na dziennych nie jest powodem zajmowania pozycji na formacji 1H. Zatem dla mnie obojętnie na jakim interwale bym grał pozycji nie zająłbym za nic na świecie.

 2. Wiadomość dla BIBI!!! Kolego odpowiedziałbym Tobie ale niestety mail też podaje fałszywy więc nie mam jak to zrobić inaczej niż tutaj.

  Nie chodzi o wywalenie Ciebie ale o to że w żaden sposób nie chcesz się ani trochę poprawić, piszesz skrótami które po pierwsze mało kto może zrozumieć do tego stosujesz takie skróty które mogą oznaczać jedną i druga stronę, prawie nigdy nic nie uzasadniasz tylko piszesz tak będzie i tyle i po czwarte zbyt często używasz określeń słownych poniżających dla innych. Zmień to i nie ma sprawy .

 3. Nie zastanawia nikogo sytuacja w której SP zrobił duży ruch w górę , a Nasdq nie ma siły na wzrosty ? Czyżby nie było wiary że SP przebije 168fibo z marszu ?

 4. Dzień dobry. ..kolejny raz próba rakietowa Korei Północnej zasadniczo bez reakcji na rynki. Sądzę jednak , że czasy pokoju odejdą wkrótce w dal.Jesli tak się stanie …rynki oszalała. Tak więc tylko złoto i kosze „krótkich”Tytanic juz nabrał wody za chwile się przełomie. ..

   1. Jest tu jedna osoba która do Titanica nalała już pełno wody jakieś ponad pół roku temu. Uważam, że trzeba byłoby to gdzieś zgłosić jako cud techniki że statek może pływać tyle czasu gdy cały zalany jest wodą.

     1. Stare porzekadło mówi wręcz coś przeciwnego: W lesie gorzej widać drzewa niż na zewnątrz lasu. I tego bym się raczej trzymał.

    1. Pół roku temu dax miał 12900, wczoraj miał 12966 . Stoisz Darek w wodzie po szyję i piszesz cud techniki że statek może tyle czasu pływać. Ano może w końcu to dobry statek był .Gdyby nie reanimacja rządów już dawno Darek poszedłbyś na dno, razem z tym Twoim cudem techniki ; )

     1. Ja akurat siedzę a nie stoję po szyje w wodzie. To po pierwsze , po drugie nie robię takich głupich i nerwowych ruchów jak Ty a co najważniejsze nie tłumaczę swoich pomyłek różnymi wymysłami a co u Ciebie widzę staje się normalką. Zawsze znajdziesz jakieś usprawiedliwienie na swoje wtopy i brak spadków na poziomy jakie Ci się marzą i które zapewne będą ale najprawdopodobniej Ty ich na swoim koncie nie osiągniesz.

     2. Darek Ty się od razu nie obrażaj to taki żart był.
      Na ostatnie 10 transakcji były może trzy wtopy. Policz swoje wtopy Darek, było ich trochę ale chyba nie dlatego przestałeś podawać pozycję.

     3. Skoro wywołałeś ten temat to skuszę się na jego rozwinięcie. Kiedy podaje pozycję to jakimś dziwnym trafem nikt nie raczy zauważyć (prawie nikt) że dobra osiąga poziom zysku 80, 100 a czasami więcej pkt na FW a zaraz odzywają się głosy gdy np. następne 2-3 są stratne po 10-15 pkt. Ty już dwa razy starałeś mi się zarzucić że kombinuję bo niby podaję późno , inni odzywają się tylko wówczas gdy moja pozycja jest stratna. Jaki zatem sens dzielić się tym co robię skoro zero obiektywizmu a tylko ciągły hejt? A wtopy to sobie sam policz, z resztą to jest właśnie przykład tego „obiektywizmu” o którym piszę. Ty dajesz SL na poziomie znacznie większym niż w ostateczności zamykasz z zyskiem a ostatnia seria zamknięć może nawet i zysku Ci nie dała. Potrafisz wciskać ciemnotę że SL dasz za ileś dni bo teraz nie jest pora rynek idzie przeciw Tobie a Ty ze spokojem na stracie piszesz że bierzesz kolejne. Ja przyjmuję że masz wagon kasy (niemal jak fundusz) albo grasz takimi pozycjami jak 0.001 Lota i wówczas z małą kasą też tak można.

     4. Piszesz tak bo nie wiesz co to jest ZWP Darek. Ty otwierasz od razu 100% pozycji ,które masz do otwarcia na danym rynku ,tak zauważyłem . To błąd oczywiście no chyba że otwierasz bardzo małe pozycje. Na razie trend się jeszcze nie ujawnił dlatego wcześniej zamykam,ale wiem że jak się już ujawni to ja będę jechał w dół , a Ty będziesz łapał dołki. Zobacz jak FW20 ładnie spada a miało iść na nowe szczyty. Można mieć tylko nadzieję że nie zagrałeś pod te przepowiednie.

     5. Seweryn łapać to Ty łapiesz dołki i nie mierz innych swoją miarą. Jak słyszę takie głupie gadanie „zobacz jak jadą w dół” dotyczące wykresu intra i jednocześnie zero zastanowienia nad wykresem dziennym to śmiem przypuszczać że jednak daleko Ci do poważnego znawstwa tematu. Jak na razie od wielu miesięcy to co Ty proponujesz nijak się ma do rzeczywistości i we wszelkich analizach , sorry za brak skromności, przegrywasz z moimi i to z kretesem. I na tym kończę dyskusje z Tobą w tym temacie.

     6. No teraz masz Darek wykres dzienny zakończony. Może tak być czy jeszcze jakieś wątpliwości.

 5. Witam, obecnie na fw i u mnie w portfelu

  S zostało zamknięte na 74 i na 65 z zamianą na L2465, ewentualnie jak cofną dobiorę L na 2458. Decyzyjnym poziomem jest 2476 zachowanie podpowie co dalej, jeśli pokonają mamy zasięg w okolice 2500, jeśli będzie opór to idziemy na 2458, wtedy zamienię L na S w okolicach 76 i oddam na 58. Jest to ruch dt z końcem sesji do kosza lub korekty. Popatrzmy co zrobią na 76

  Poziom gry 71/72 udanych

  Pzdr

 6. uwaga! uważam że nie będzie żadnego efektu stycznia, dowiozą a raczej będą próbować utrzymać rynki, robiąc umiejętną dystrybucję do końca roku. A potem sruuu… Przypominam, że kiedyś zamiast efektu stycznia, oczekiwanego przez inwestorów był efekt dużej sraczki na indeksach. Jest coraz więcej składowych załamania. I nie będzie teraz inaczej, zawsze jest tak samo.

  1. Mało. Korektę może dać w tej chwili przełożenie głosowania w US senacie, przy braku 50 głosów dla republikanów. Jak się dzisiaj policzą to wieczór, noc może być gorąca. Jak przegłosują będzie górka do pierwszego tygodnia stycznia.

 7. A może ktoś skomentuje długoterminowo USDPLN ? Czy obecny poziom ~3,52…. pęknie czy stanowi zaporę nie do przebicia? Warto zauważyć, że po wrześniu, to już w tym roku jest drugie stukanie w ten poziom . Jeżeli by to pękło to kolejne wsparcie widzę na poziomie ~3,40….. , który uwiarygadnia się lipcową konsolidacją z 2014r i poziomem wsparć po pociągniętej linii łączącej dołki z maja 2011r. i czerwca 2014r. W poziom ten wpisuje się okolica 50% zniesienia fibo fali wzrostowej zapoczątkowanej wspomnianym dołkiem z kwietnia i maja 2011r. Termin osiągnięcia tego poziomu oczekiwałbym na koniec grudnia, co da się uzasadnić oczekiwaną równoległością fal z poziomu 4,27….. do poziomu 3,52…. i z poziomu 3,66…. na południe. Jedźmy więc tym tokiem dalej. Kolejne wsparcie nieprawdopodobne ale nie niemożliwe, to poziom konsolidacji z końca 2013 i połowy 2014r. wyznaczony w przedziale 2,96-3,06. Alternatywna wersja dla tej pary to obrona aktualnego dna i marsz na północ na poziomy ostatniego maxa. Czy ktoś coś innego prognozuje? Zachęcam do komentowania i uwag do mojego sposobu interpretacji.

 8. dzisiaj analiza była trafiona w 10 ale każdy będzie wyrywał zdania Darka z kontekstu , nowe szczyty, góra a było wyraźnie napisane jak wybiją 2511, 2522 a nie wybili i było napisane że powinni kierować się w stronę 2450, tylko jak nie wybili to ciężko było otwierać S i ja to rozumiem bo fajnie się mówi po fakcie

  1. „W świetle wzrostu jaki miał miejsce po ustanowieniu dołka na poziomie 2409 stanowi to wskazanie, iż pora na wybicie konsolidacji jaka ma miejsce od 5 sesji i to wybicie górą. Jeśli to nastąpi to możemy spodziewać się raczej silnego ruchu na północ a jedyną przeszkodą jaką mogłaby postawić podaż będzie strefa “na Koronę”. Jednak przypomnę tylko jeden fakt, mianowicie na rynku panuje trend wzrostowy i po zatrzymaniu spadku w okolicach 2410 a więc w “odpowiednim” miejscu należy zakładać wyjście na nowy szczyt i tego osobiście się trzymam.”

   Nie do końca. Darek w górę na sile.
   Jednak nie myli się kto nic nie robi.

   1. A jak myślisz dlaczego rano zamieszczam analizę dzienną i intra 1H? Właśnie po to aby zdawać sobie sprawę z tego że jak chcesz zarabiać to nie możesz analizować w jednym interwale. Czym innym są wnioski z wykresu dziennego a czym innym z intra. I jak zechcesz obiektywnie przeczytać komentarz poranny to będziesz wiedział że jedno drugiemu nie przeczy.

 9. Patrząc na PLN-a i na wielkość obrotu n niezła ściema dzisiaj się zadziała z tymi spadkami. Możliwe nawet że korekta została zakończona. Będziemy gonić zachód prędzej czy później.

  BTW czytając tę przepychanki Darka i Seweryna który to ma niewiadomo jak dużą pozycję to tak jakbym słuchał kłótni licealistów, który ma większego… Dziecinada.

  1. rubik to nie jest kłótnia tylko nie lubię jak ktoś czaruje na całego i wymyśla a zarzuca mi jakąś nie prawdomówność.

     1. chodziło mi o wzrosty wczorajsze na s&p, które zapewne będą kontynuowane po dzisiejszej korekcie, fw20 zszedł idealnie to 76.4 fibo ruchu od 2415, możliwe, że też już koniec

  2. Rubik zastanów się jeszcze nad tym UsdPln , bo ten zrobił powrót do wybitej wcześniej górnej bandy kanału zniżkującego i od niej odbił . Ja tam na technice się nie znam i nie gram na tej parze spekulacyjnie , więc sam wyciągnij wnioski .

 10. Panie Darku ten Nasdaq chyba powinien dojść minimum do 6,260 dla mnie to on zawisł na tą chwilę w próżni . Pytam , bo tradycyjnie wskoczyłem w dwie pozycje, krótkie na górce z czego jedej chciał bym się pozbyć na wsparciu , a drugą dalej pieścić do skutku . Niedwiarkom naturalnie wkleję fotkę z pozycjami o ile spadniemy o 9% inaczej szkoda fatygi .

  1. Zawisł bo doszedł do 61.8 ostatniego swingu. Faktycznie jest duże prawdopodobieństwo, ze dojdzie tam gdzie piszesz a nawet jeszcze z 20-30 pkt niżej ale pamiętaj ze cały czas jest trend wzrostowy a Ty tylko S i S. Swoją drogą jesteś „cudownym dzieckiem” że udaje Ci sie ciągle zarabiać tylko na S kiedy jest trend wzrostowy ale to już nie moja sprawa i mogę tylko pogratulować.

 11. Ci którzy już widzą tę bessę na rynku w USA , niech spojrzą na dzisiejszy wykres DJ czy Russel 2000 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *