Komentarz przed sesją 24.11.2017

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się kolejna wygraną byków. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.58% i zakończył dzień na poziomie 2504. Aktywność nie była zbyt wielka ale trudno było takiej oczekiwać w dniu, w którym za oceanem jest święto. 

wig20

Po świecy niezdecydowania jaka powstała w środę, wczoraj indeks WIG 20 wybił strefę oporu białą świecą z delikatnymi cieniami po obu jej stronach. Tym samym coraz mocniej rozwija się ruch, który docelowo powinien wyjść na nowe szczyty. Przed bykami jeszcze jeden ważny poziom a mianowicie okolice 2530-2535 a więc strefa “na Koronę”.
W obecnej sytuacji, przebita wczoraj strefa stanowi wsparcie a w przypadku gdyby jednak podaż postanowiła mocniej przydusić to kolejnym wsparciem będą okolice 2440.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, cena doszła do poziomu 61.8% zniesienia wewnętrznego całego ostatniego spadku. Taki poziom niemal zawsze uaktywnia “krótką stronę rynku”. Gdyby niedźwiedzie zdołały zdołować cenę poniżej poziomu dołka na 2477 wówczas w konsekwencji, można byłoby oczekiwać, iż cena zejdzie jeszcze niżej czyli w okolice 2450. Zanim jednak coś takiego nastąpi, dla nas najważniejszym powinno być to , iż od dołka na 2415 mamy tendencje wzrostową i tu można szukać tylko okazji na L. Moją uwagę przyciąga sposób w jaki zachowała się cena po dojściu do poziomu ok. 2500 zbiegającego się z zniesieniem 50% i silną strefą oporu. Odbicie od tych poziomów a następnie jednoznaczne dynamiczne ich wybicie w górę pokazuje, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem przy ewentualnym cofnięciu ceny, będzie re-test tych okolic i następnie kolejny impuls w kierunku nowego szczytu. Trzeba zauważyć, iż na obecną chwilę ruch wzrostowy jaki powstał od dołka po odbiciu od 2500 do ostatniego szczytu jest najprawdopodobniej “trójką” to zaś w zdecydowanej większości przypadków jest ruch będący częścią korekty , większej korekty. I dlatego tu , widząc “moc” jaka panuje na rynku, spodziewałbym się utworzenia korekty pędzącej , być może 1:1 a po niej kolejnego silnego wzrostu w ramach następnego impulsu wzrostowego, który to powinien”przywitać się” już z poziomami szczytu.

dax

Na indeksie DAX, w dniu wczorajszym, doszło do niskiego otwarcia ale zamiast dalszych spadków, indeks ten powrócił do poziomu zamknięcia  poprzedniego dnia. Biała świeca jaka wczoraj powstała i jej górny cień w połączeniu z czarną świecą o dużych rozmiarach z dnia poprzedniego tworzy coś na wzór formacji Spotkanie. Oczywiście trudno jest tu użyć takiego określenia w pełni bo sytuacja powstała po jednej spadkowej świecy. Tak samo jak dzień wcześniej nie określiłem układu świec jako Objęcie bessy tak teraz również zwracam tylko uwagę na wymowę powstałego układu dwóch ostatnich świec. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt na jakim poziomie wypadło wczorajsze minimum oraz jaka formacja powstała kilka dni wcześniej i gdzie ona powstała to założenie, iż będziemy teraz świadkami wzrostów i to chyba wcale nie małych, jest moim zdaniem jak najbardziej uprawnione. Dopóki minimum ostatniego Pin bara nie zostanie wybite dopóty widzę przewagę byków w dłuższym okresie i uznaję że tu mimo wszystko trzeba dalej na rynek patrzeć “byczo”.

daxfutureintra

Na wykresie intra powstał układ zapowiadający możliwość silnego wzrostu jaki powinien przyspieszyć po wybiciu ostatniego szczytu na poziomie ok 13200. Głęboka korekta zatrzymana na ok. 88.6% ruchu wzrostowego świeca na strefie wsparcia w postaci czarnego korpusu z dużym dolnym cieniem a następnie kolejna biała to formacja Objęcia hossy. Rynek doszedł co prawda do pierwszej strefy oporu i utworzył układ odpowiadający formacji Zasłony ciemnej chmury ale rynek go nie potwierdził a Pin bar jaki później powstał świadczy, iż rynek będzie się chciał uporać ze strefą oporu już w dniu dzisiejszym. Wydaje się, że ruch do poziomu ok. 13090-13120 jest mocno prawdopodobny. Jeśli rynek zdoła wybić strefę na ok 13120 to otrzymamy sygnał, który jeszcze bardziej przybliży nas do realizacji głównego założenia czyli wybicia ostatniego szczytu i dalszego wzrostu o kolejne kilkaset pkt. Jednak należy zachować ostrożność właśnie w wspomnianym obszarze 13090-13120 bo tam powinna się uaktywnić większa podaż i jeśli tak się stanie to wystąpi zagrożenie złamania głównego scenariusza.

43 Replies to “Komentarz przed sesją 24.11.2017

     1. Widzę że “zwieracze” Ci puściły. Jestem ciekaw jak będziesz zbierał to co zasiałeś.

     2. Darek to chyba Tobie, pisałeś rano coś o mocy . Ja otwieram pozycje S bo takich okazji nie wolno przepuszczać a na plony trzeba będzie poczekać bo czas to pieniądz : )

     3. Problem polega na tym że Tobie świeczki godzinowe czy minutowe mylą się chyba z dziennymi i tygodniowymi. A do tego Twoje SL wzięte z kosmosu pozwala Ci zachować spokój przez dłuższy czas co nie zmienia ryzyka które chyba mało kto rozumie.

     4. To taki SL dużo na wyrost sam widziałeś że nie było w ogóle wyżej teraz można zmienić na BE i ryzyka zero ale ja poczekam do poniedziałku z tą decyzją bo widzisz że dzisiaj nie ma co sobie tym zaprzątać głowy. Jeśli kogoś nie stać utrzymać pozycji nie powinien jej otwierać.
      Mały SL nie pozwoli Twojej pozycji rozwinąć skrzydeł , pozycja wyleci a Twoje założenia dalej są takie same tzn. dalej uważasz że urośnie ale pozycji już nie masz.

     5. Prawie 100 pkt SL na FW i Ty tak sobie “to trochę na wyrost”. Śmieszysz mnie tym.

  1. Darek strefa którą masz zaznaczoną na wykresie 2490-80 nie padła dlatego to wydaje mi się trochę sprzeczne z tym co piszesz w komentarzu: ” szukać tylko okazji na L, nowe szczyt, moc, itd

   1. Nie padła bo zamknięcie było na poziomie 2503 a to przecież jest niżej niż 2480-2490. Tak no w ten sposób to możesz sobie tłumaczyć wszystko ale nie wszystkim.

 1. witam ,jeśli pędząca ,to mogli by się tu zatrzymać , jeśli nieregularna obstawiam dwa poziomy drugi mocniejszy 2467,oraz 2453 wzmocniony fibo 0.62

  1. Jak ja nie cierpię cieniasów z TFI . Jak tylko zaczynacie naganiać to już niemal zasadą jest , że index się posypie . Tacy już z was są fachowcy .

 2. przypomnę

  Dornier pisze:
  22 listopada 2017 o 18:11
  jankes chce podebrać tanio namiaszka oj nastawiam nowe L na fdax.
  Odpowiedz

  i pięknie idziemy w górę !

  1. No jeśli przetrzymałeś te 300pkt. spadku od tamtej pory to jest się z czego cieszyć, tyle że ciągle jest niżej od szczytu 22 listopada .

 3. Darek to jest tak jak w przyrodzie. Była zawierucha na polu Daxa ale wiatr ucichł i plony znowu spokojnie rosną. Oczywiście zakładałem możliwość korekty jeśli w ogóle wystąpi tak do 13100, było 13160 ale i to trzeba było przetrzymać dlaczego ? Ponieważ wszystko poniżej ostatniego szczytu trzeba rozpatrywać w kategorii korekty, gdyby wyszli ponad szczyt musiałbym zlikwidować z dużą stratą .

  Na naszym ryneczku objęcie jak talala a Ty Darek sobie siedzisz na L-ce.

  1. Objęcia nie ma ani na kontraktach ani na indeksie, na FW zasłona a na indeksie układ z niższym otwarciem niż wczorajsze zamknięcie. I oczywiście że nie wygląda to dobrze ale tylko dla takich osób jak Ty, które nic nie robią sobie z trendu tylko jak sobie wbiją do głowy, że ma spadać to szukają tego na każdej ewentualnej formacji ale co mnie to. Najważniejsze abyś Ty się czuł z tym dobrze. Swoją drogą Twoje przekonanie na temat spadku , wewnątrz Twojej głowy nie ma raczej zbytniego poparci bo takie SL a potem niby bardzo szybkie przejście na BE to raczej efekt braku uzasadnionego przekonania nie wspomnę o tym że niesie to też za sobą dużo zastanowienia czy takie sytuacje mają w ogóle miejsce.

   1. Nie przeszedłem na BE, może w poniedziałek ale to też chyba jeszcze za szybko ,raczej zbliżę SL bo to duże pozycje są. I oczywiście jest objęcie bo ja nie czekam na książkowe sytuacje ale dużo ważniejsze od objęcia jest miejsce w którym wystąpiło . Jest to kluczowe miejsce dlatego otworzyłem bardzo duże pozycje S. Kiedyś wkleję wykres to sam zobaczysz . W poniedziałek spodziewam się dużej luki .

   1. Seweryn Ty masz ciągle problem z moimi wpisami, ciągle starasz się podważyć moją prawdomówność. Nie powiem ale irytuje mnie to bo to raczej Twoje pozycje są z tych co do których można mieć zastrzeżenia o ich prawdziwości. Jednak nigdy nie starałem się o tym wspominać ale co tam masz niedowiarku , niech Ci wyjdzie na zdrowie.
    http://www.bankfotek.pl/view/2103567

    1. I dodam jeszcze że będę miał rękę na pulsie kiedy dojdą do zniesienia 61.8 ale o ewentualnym zamknięciu to nie napisze chyba przed wieczorem bo teraz wychodzę a z telefonu nie będę pisał więc już zawczasu porzuć myśli o kolejnych ewentualnych wątpliwościach.

    2. Darek ale ja nie twierdzę że nie otworzyłeś tylko pochwaliłeś się sporo po fakcie gdy zobaczyłeś że już urosło .Zobacz na górze, co do minuty ja nie czekałem aż spadnie 40pkt. żeby o tym napisać. Gdyby rynek nie odbił pewnie nie wspomniałbyś o tej pozycji. Dużo osób się chwali jak już się uda, ale życzę Ci abyś na tym zarobił .

     1. Ty tylko mówisz i nikt Ci nic nie zarzuca. Kończę Tobą dyskusje w tym temacie i miłego weekendu życzę.

 4. Nastał czas aby skonfrontować AT z algorytmem . Poziom Nasdq 100 6513 jak zbliżymy się do tego poziomu zaczynam się zachowywać jak Severyn i będę ładował S-ki pod całą falę 4 . Narazie zakładam tylko do 4,6% wzrostu indexu od tego poziomu jako granicę błędu .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *