Komentarz przed sesją 23.11.2017

Choć można stwierdzić, iż 4 sesja pod rząd zakończyła się wzrostem indeksu WIG 20 to jednak byłaby to dość naciągana teza w świetle 0.02% „na plusie”. Zamknięcie wypadło na takim samym niemal poziomie jak dzień wcześniej a na wykresie pojawiło się niezdecydowanie inwestorów.

wig20

Wyraźne Doji na strefie oporu może zapowiadać kłopoty popytowej strony rynku. Jeśli weźmiemy pod uwagę trzy poprzednie sesji i ich łączny wynik to wydaje się to bardzo prawdopodobne. Myślę jednak, że te ewentualne „kłopoty” mają szansę być tylko korektą na co wskazywałaby siła odbicia i jej zakres. Nie ulega jednak wątpliwości, że po sesji wtorkowej gzie duża świeca na skokowo większym obrocie utworzyła mały cień odbijający od strefy, nie mamy kontynuacji co znacząco zwiększa szanse na zmianę kierunku choćby na chwilę. Gdyby jednak „wolne” za oceanem spowodowało kontynuację wzrostu to dostalibyśmy do ręki kolejny argument przemawiający za zapowiedzią „dobrej końcówki roku”.

fw20intra

Wykres intra kontraktów zdaje się potwierdzać ten bardziej prawdopodobny scenariusz zapowiedziany w analizie indeksu. Tu widzimy wyraźnie, że rynek wyrysował już 5 fal w górę a po wybiciu ostatniego dołka, mimo odbicia od strefy wsparcia , nie zdołał wyjść na nowy szczyt. Złamanie ruchu wzrostowego nastąpiło na poziomie strefy „na Koronę” a to daje duże szanse na kontynuację spadku z ostatniej godziny sesji. Jeśli cena wybije dołek na 2477 to będziemy już mieli trend spadkowy na tym interwale i wówczas powinniśmy spodziewać się kontynuacji do poziomu ok. 2450. Należy jednak zaznaczyć, iż taki ruch spadkowy należałoby traktować jako korektę po silnym odbiciu od poziomu 2415.

dax

Sytuacja polityczna w kraju za Naszą zachodnią granicą zdaje się dawać we znaki tamtejszej giełdzie. Indeks DAX podczas wczorajszej sesji wykonał spory ruch w dół a świeca jak powstała całkowicie zasłoniła biały korpus z dnia poprzedniego. Taki układ jaki powstał , mimo wcześniej utworzonej formacji odwracającej tendencję spadkową, zdaje się wskazywać na dalszą kontynuację spadku a ostatni ruch w górę może za chwilę okazać się tylko drobną korektą. Oczywiście jeszcze ostatecznie nie można zakładać tego scenariusza ale dzisiejszy dzień może nam to wskazać wyraźniej.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów pokazuje wyraźnie, iż dynamika spadku z dnia wczorajszego sprowadziła cenę do poziomu OB. Choć nie zostało ono jeszcze wybite to szanse na utrzymanie takiego zakresu zdają się mocno maleć. W tej chwili na interwale intra mamy już pierwsze poważne wskazania świadczące o możliwości zmiany tendencji wzrostowej. Nawet w przypadku wzrostu od samego początku sesji wydaje się bardzo trudnym zadaniem wyjście nad strefę na poziomie ok. 13030, która została rozjechana w dół bez najmniejszego „mrugnięcia okiem” i obecnie stanowi potencjalnie dobre miejsce do zajęcia S dT. Jeśli rynek nie zdoła jej wybić i ponownie ruszy w dół wybijając OB lub jeśli już od początku będzie dalej spadał to oczywiście ostatnie dołki stanowić będą to co oddziela korektę od powrotu do tendencji spadkowej. Przy kontynuacji spadku zwróciłbym uwagę na okolice ok. 12900 gdzie jest widoczna konkretna strefa wsparcia i gdzie byki mogą zechcieć ratować rynek w przypadku jego dalszego spadania w dniu dzisiejszym. No a co gdyby rynek zareagował na OB i w efekcie pokonał 13030 ? Wówczas byki odzyskałyby wiarę w wzrosty a wyrysowany w takim wypadku układ mógłby być zapowiedzią mocnego uderzenia popytu a po wybiciu ok. 13200 silnego przyspieszenia. Musimy zatem obserwować wspomniane poziomy i zachowanie na nich a chcąc uczestniczyć w tej grze , podejmować odpowiednie decyzje i prawidłowo reagować na zachowanie rynku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22 Replies to “Komentarz przed sesją 23.11.2017

 1. Darek po takim rasowym i książkowym objęciu jak wczoraj na DAX o którym nawet nie wspomniałeś, najbardziej prawdopodobna jest luka na co kontrakty wskazywały już wczoraj. Druga sprawa na indeksie, OB zostało osiągnięte już wczoraj na zamknięciu więc każde otwarcie niżej oznaczałoby złamanie OB na indeksie. Przy dołku spodziewam się odbicia dlatego wycofuję zlecenie S oczekujące 12890 .

  1. Seweryn nie podejrzewam Cię o totalne zwalczanie tego co piszę ale najwyraźniej musiałeś szybko czytać albo udawać że czytasz. Nie wspominałem? O jak sądzisz co to jest za zdanie i co ono oznacza ” Indeks DAX podczas wczorajszej sesji wykonał spory ruch w dół a świeca jak powstała całkowicie zasłoniła biały korpus z dnia poprzedniego.” ? Może chodzi Ci że nie użyłem nazwy Objęcia bessy? No to na tyle mas doświadczenia że powinieneś wiedzieć, iż o Objęciu bessy można mówić po jakimś trendzie a nie po dwóch czy trzech świeczkach. Ogólnie mógłbym stwierdzić, że wszystkie Twoje zarzuty są mało trafione bo jeśli byś czytał i to nie wysilając się wielce na zrozumienie to widziałbyś, że o wszystkim tym co piszesz napisałem w analizie.

   1. Dla znawcy świec taka formacja na D1 powinna oznaczać sygnał sprzedaży . Przypomnę że niepotwierdzone niczym objęcia hossy z H1 były niedawno dla Ciebie silnym sygnałem kupna na naszym rynku . Tu masz potwierdzone na razie luką objęcie bessy z D1 Uważasz że o objęciu bessy można mówić po jakimś trendzie to może spójrz na wykres z większej perspektywy to zobaczysz, że te objęcia są po trendzie wzrostowym jedno na samym szczycie drugie teraz.

    1. Chyba nie mamy co dyskutować bo Twoje zaślepienie spadkami na kilka tysięcy pkt. jest tak wielkie że nic nawet nie starasz się zrozumieć.

     1. Gdybym starał się zrozumieć że objęcie to nie objęcie to pewnie łapał bym L tak ja Ty zamiast zarabiać na S-kach. I trochę wyluzuj Darek bo chyba jesteś spięty.

     2. Nie jestem spięty a po prostu nie lubię jak ktoś jawnie kłamie. Wkleiłem Ci nawet zdanie z porannego komentarza abyś nie musiał czytać całego i powinieneś zrozumieć że zarzucasz mi coś co nie ma miejsca ale Ty jak zwykle zarabiasz i jesteś ślepy na wszystko inne tylko to że masz coś na plusie jeszcze nic nie znaczy a to że dostałeś już kilka razy po uszach to już jest fakt. I nie próbuj zarzucić mi że też dostałem po uszach bo różnica jest ogromna. Ja na otwartych pozycjach trendowych zarabiałem po ok 100 pkt a jak mnie wybijało to na 10-20 pkt czyli w ogólnym rozrachunku jestem mocno na „plus”.
      Seweryn tę dyskusję uważam za zamkniętą i nie wracam już do tego tematu.

     3. Teraz dopiero zrozumiałem, że dla Ciebie nie jest to objęcie bo wystąpiło po dwóch czy trzech świeczkach a to dla Ciebie za mało. OK rozumiem.

     4. No niestety dalej nie rozumiesz, to nie znaczy że to jest za mało bo jest to zagrożenie ale w trendzie wzrostowym po silnej formacji odwracającej najprawdopodobniej korektę takie zjawisko po trzech świecach równie dobrze może być tylko korektą. Nazwa „Objęcie bessy” jest moim zdaniem zarezerwowana do formacji po większych trendach a nie po trzech dniach.

   2. jak dla mnie to ta dzisiejsza analiza Daxa to jest w stylu jesli spadnie to spadnie a jesli jednak wzrośnie to wzrośnie 🙂 no offence Darek, nie chce wszczynać kłótni. Dobrego dnia.

 2. jeżeli graja korektę nieregularną to powinniśmy wyjść powyżej 2504 ,/obstawiam 2514-15/ i zejść poniżej dołka 2477,ale może być i pedząca wtedy zatrzymamy się wyżej ,jestem na L

  1. Na strefie wsparcia mamy formację Wiadra i dwie ostatnie sesje są jej korektą schodzącą do podstawy tej formacji. Moim zdaniem od dołka z czerwca poszedł impuls wzrostowy a teraz uważam że jest duże prawdopodobieństwo zakończenia korekty prostej. Jeśli formacja zostanie wybita scenariusz do aktualizacji.

   1. Czy dobrze rozumuję;
    muszą obronić 111-113 pln, a co z luką na 118,48?
    Powrót do trendu dopiero przy 119 pln?
    Czy też formacja zostanie potwierdzona przy 122 pln?

    1. Formacja będzie potwierdzona jak ją wybiją górą, pierwszym potwierdzeniem powrotu do trendu wzrostowego będzie pokonanie okolic 122-123, luka jest i trzeba ją zamknąć a sama w sobie stanowi opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *