Komentarz przed sesją 22.11.2017

Za nami kolejna , trzecia już sesja wzrostowa. Wtorek upłynął pod dyktando byków i indeks WIG 20 zyskał na wartości kolejne 0.85%. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2489 pokazało, iż chyba jeszcze nie pora na zmianę trendu jaki dominuje na naszym rynku od ponad roku.

wig20

Na wykresie dziennym indeksu pojawiła się trzecia pod rząd wyraźna biała świeca, tym razem z delikatnym ale zauważalnym, górnym cieniem. Sesji towarzyszyły wyraźnie większe obroty niż na dwóch poprzednich świecach co przy dojściu do strefy oporu i właśnie wspomnianym cieniu świecy powinno uruchomić w inwestorach większe skupienie i uwagę na to co stanie się na najbliższych 2-3 sesjach. Najlepszym rozwiązaniem dla byków byłoby wybicie strefy bez jakiegoś cofania ceny. Jednak faktem jest, że po utworzeniu układu, który śmiało można przyrównać do formacji Trzech białych żołnierzy, często mamy 1-2 dni delikatnej korekty przed wybiciem strefy oporu. Dlaczego o tym piszę? Zawsze powtarzam, iż na wyraźnych białych świecach z skokowo większym obrotem najczęściej dochodzi do dystrybucji akcji z “dużych rąk”. Wyjątek stanowią te świece które wybijają ważne strefy oporu. Zgodnie z tym założeniem, wczoraj mogliśmy mieć oznakę takiej dystrybucji ale szybkie wybicie strefy czyli kontynuacja wzrostu definitywnie zmieni znaczenie wczorajszej świecy. Uważam, że nawet jeśli rynek nie zdoła natychmiast wybić strefy to czeka nas “tylko” korekta tego co pokazał w ostatnich trzech dniach. Takie odbicie od tak bardzo istotnych poziomów wsparcia w silnym trendzie wzrostowym, trzeba uznać jako następny ruch w kierunku nowego szczytu. Jeśli już wspomniałem o korekcie to nie powinna ona zejść poniżej poziomu ok. 2440 a dokładniej nie powinna go raczej wybić. To jednak jest moim zdaniem maksimum ewentualnego ruchu korekcyjnego. Siła jaką widać w bankach i energetyce raczej wskazuje, że jeśli będzie ta korekta to będzie ona raczej znacznie płytsza.

fw20intra

Wykres intra kontraktów zdecydowanie wybił OB, co miało miejsce już w poniedziałek a wczoraj dołożył wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym co razem daje mocne wskazanie na możliwość zmiany tendencji spadkowej. Na powyższym wykresie widać już co prawda 5 fal a co za tym idzie być może utworzył się pełen impuls , jednak o głębszej korekcie będzie można dopiero mówić kiedy cena wybije poziom 2464. Zanim to jednak będzie mogła uczynić musi sobie poradzić z strefą na ok. 2480-2485, która to po wczorajszej sesji stała się strefą wsparcia. Jeśli to się stanie to wówczas można podziewać się dalszej przeceny w kierunku ok. 2450 a tam walka o kolejny impuls wzrostowy. Nie można jednak wykluczyć, że już pierwsza strefa wsparcia powstrzyma niedźwiedzie a to oznacza że powinniśmy co najmniej na jakiś czas zapomnieć o S no chyba że jakiś Dt w małym wykonaniu.

dax

Równie pozytywny obraz mamy na indeksie DAX. Tu została jednoznacznie potwierdzona formacja odwracająca trend powstała w idealnym miejscu do rozpoczęcia nowego impulsu zgodnego z głównym trendem i ataku na nowy szczyt. Powinniśmy zwrócić uwagę na to iż obecny ruch od dołka jest jedynie korektą “abc” ale uważam że to powinno się zmienić i dość szybko. W najbliższym czasie tj. na przestrzeni 1-3 sesji spodziewałbym się ruchu do poziomu 13350 gdzie byki mogą mieć “postawiony” większy sprzeciw ze strony podaży.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX , po wczorajszym dniu mamy wyraźne wskazanie na możliwość zmiany tendencji spadkowej na wzrostową. Wybita linia szyi DB stanowi obecnie silne wsparcie dla ewentualnej korekty. Nieco wyżej jest istotna strefa wsparcia na której to również znajduje się zasięg OB . To wszystko sprawia, że niedźwiedzie musiałyby się bardzo mocno postarać aby zmienić ten dobrze zapowiadający się dla byków obraz rynku. Myślę, że dzisiaj warto obserwować zachowanie ceny przy ewentualnym dojściu w okolicę 13120-13130 bo pojawienie się tam sygnałów kupna może być strzałem w “10” i to w samo jej centrum bo wówczas kolejny ruch wzrostowy może dojść szybko doprowadzić cenę w okolice 13400.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

31 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 22.11.2017

 1. MAX pisze:

  Seweryn SL ustawiłeś

  • Seweryn pisze:

   Mam niepełny pakiet więc będę dobierał albo od góry albo od dołu w zależności co rynek zrobi, potem SL. Najbezpieczniej byłoby dać na BE ale to za wcześnie , szumy i możliwość podbicia, nie gram na kilka pkt. więc trzeba podjąć większe ryzyko i poczekać, a SL dać wysoko.

 2. Lok pisze:

  Na moje oko nadmierny entuzjazm tutaj panuje. Większość dużych spółek tylko wróciło do oporów i nawet zakładając wzrosty trzeba się liczyć z dużymi korektami. PLN wygląda dobrze, ale już niewielka cofka zmieni jego obraz.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Tylko jak to wygląda jak się patrzy od strony prawidłowej czyli trendu jaki mamy od wielu miesięcy? Tu było dojście do wsparć , silne formacje odwracające (wczoraj dołączył KGHM ) i silny ruch w górę. To że opór zatrzymuje to normalka , liczą się wsparcia.

   • Lok pisze:

    Wszystko prawda, tylko że dla wielu spółek wsparcie to ostatni dołek. Do gry na zlewarowanym kontrakcie taki ruch wystarczy, ale żeby się zapakować w akcje to trochę za duże ryzyko. Była duża konsola na PLN a wybicie mało entuzjastyczne.

  • PKC pisze:

   entuzjazm? rekordowo wysoki pesymizm wśród inwestorów indywidualnych, do okulisty lub do danych.

 3. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  L na FW20 po 2486 SL na 2476
  L na DAX po 13124 SL na 13004

 4. MAX pisze:

  Darek SL 13004 czy 13104

 5. Seweryn pisze:

  Kolejne zlecenie S oczekujące ustawiam na 12092 , nie bardzo mi to pasuje bo to teoretyczne wsparcie orgra ale trzyma się tego, że tylko teoretyczne wsparcie. Będę otwierał co 100pkt.

 6. MAX pisze:

  FW wsparcie 73

 7. Dornier pisze:

  L fsp 5000 2598 tp 2640 , lf dax 13150 tp 13400

 8. PKC pisze:

  smart money na rynku, nie tykać S bo raczki poucina

 9. cherry pisze:

  Witam

  Obecna sytuacja na fw20.
  Fala wzrostowa zakończona. Fala spadkowa w trakcie gry juz po pierwszym dołku,teraz korekta i dynamika spadku powinna potwierdzić cel spadku czyli poziom 2458. Do obserwacji, wpis krótki z terenu,udanych

  Poziom handlu 97-98

  Pzdr

 10. cherry pisze:

  Wcześniejszy wpis nadal aktualny, kierunek fw potwierdza 2484, to klucz na test m2470, jeśli zdecydują się rozegrać część tego ruchu dzisiaj to 2490 – wstępne potwierdzenie, 2484 potwierdzenie a close na 2480 byłby najlepszy dla miśka, pozostaje obserwacja. Sygnał daje sell z tp1 na 2472, udanych

  Pzdr

 11. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  Chyba po raz pierwszy od dawien dawna cieszę się że wreszcie wybili mi ten SL na DAX tyle truli że aż strach. No nic 20 pkt w plecy i obserwujemy dalej przed kolejną próbą.

 12. MAX pisze:

  DAX BUY 13050

 13. MAX pisze:

  poz . zamknięta SL

 14. MAX pisze:

  dokładnie Darek , błąd

 15. carolllllll pisze:

  Preferowany scenariusz dla SPX: wczorajszy szczyt nie został co prawda potwierdzony na terminowym przed dzisiejszą sesją – ale to nie apteka – spadki aż do 29-go.

 16. Dornier pisze:

  jankes chce podebrać tanio namiaszka oj nastawiam nowe L na fdax.

 17. Seweryn pisze:

  U mnie się zazieleniło że aż miło popatrzeć.

 18. Dornier pisze:

  L fdax 11971

 19. Łiktor pisze:

  Panie Darku na dax najpierw wybiliśmy orgr , ale nie wykonaliśmy pełnego zasięgu , teraz mamy zejście głęboko pod linię szyji , a na wykresie h1 wygląda na to , że chcą wybudować takie rgr aż w oczy razi z linią szyji na 12862 i zasięgiem ok 12500 . Poziom obecny 12950 uważam za ostatni bastion dla byka .

  • Łiktor pisze:

   Dodam jeszcze , że taki kształt rgr i tym nachyleniem linji szyji wedłóg moich statystyk doje 76% możliwości jego realizacji. O ile dojdzie do jego powstania .

 20. Łiktor pisze:

  usd jpy złamał linię trendu na dziennym !

 21. Łiktor pisze:

  108,960 taki prognozuje zasięg usdjpy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *