Komentarz przed sesją 21.11.2017

Wczorajsza sesja podczas której dominował popyt, pozwoliła na wzrost indeksu WIG 20 o kolejne 0.99% do poziomu 2468. Właściwie cały wzrost odbył się jeszcze przed południem co spowodowało zapewne, że w wielu inwestorach drzemie dalej strach przed dalszymi spadkami. Patrząc na wykresy indeksu można jednak patrzeć w kierunku jaki obowiązuje od wielu miesięcy.

wig20

Biała wyraźna świeca potwierdzająca Gwiazdę Poranną, wybijająca bez problemu strefę oporu to efekt wczorajszych notowań. Nie będę się powtarzał na temat miejsca w jakim powstała formacja i jakie to miejsce ma znaczenie dla kontynuacji trendu wzrostowego bo mówiłem już o tym w “weekendowej”. Obecnie wybita wczoraj strefa na poziomie ok. 2440 stanowi wsparcie dla ewentualnego cofnięcia indeksu ale tu patrzyłbym w górę i zakładał, że przed nami atak na kolejną strefę oporu, tym razem w rejonie 2490. Atak na tę strefę będzie jednocześnie próbą wybicia ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym który możemy określić na poziomie 2477. W przypadku jego powodzenia rynek wykona kolejny ruch w kierunku odwrócenia tendencji spadkowej jaka miała miejsce jeszcze w ubiegłym tygodniu.

fw20intra

Ta ostatnia kwestia z analizy indeksu jest bardzo dobrze zauważalna na wykresie intra kontraktów na WIG 20. Tu widać dokładnie, że byki musza jeszcze trochę wysiłku wsadzić aby rynek wyszedł nad szczyt największej korekty w ruchu spadkowym. Mamy już wyraźne wybicie OB teraz ten jeden element brakuje do “układanki”. Patrząc jednak na cały ruch od dołka na poziomie 2415 można zakładać, że występuje duże prawdopodobieństwo utworzenia pełnego impulsu wzrostowego co oznaczałoby, że przed nami jeszcze fala 5 tego impulsu, która powinna zacząć się zaraz po ukształtowaniu pełnej fali 4 korekcyjnej. Moim zdaniem nie można wykluczyć, że ta ostatnia wspominana fala została już zakończona ale oczywiście nie wykluczam ataku niedźwiedzi na poziom ok. 2465 a dopiero następnie dopiero wejście w fazę kolejnego impulsu wzrostowego.

dax

Zamieszanie z tworzeniem koalicji rządzącej w Niemczech wywołało wczoraj dość niskie otwarcie indeksu. Jednak  próba zanegowania formacji, na tę chwilę się nie powiodła a można śmiało stwierdzić, że bliskość minimów wyzwoliła siły po stronie popytu i na wykresie powstała wyraźna biała świeca po której bliżej jest do potwierdzenia formacji niż do jej zanegowania.

daxfutureintra

Niestety, na wykresie intra kontraktów na DAX widać wyraźnie, ze mimo odbicia od poziomów ostatniego dołka, nie udało się bykom wyprowadzić ceny nad poziom szczytu między dołkami. Tym samym w dalszym ciągu czekamy na ten pierwszy mocny sygnał możliwości odwrócenia tendencji spadkowej. Jeśli dzisiaj uda się pokonać poziom tego szczytu czyli ok.13093 i dalej pokonać strefę oporu na ok. 13120 to będziemy mogli mówić o formacji cenowej DB i mieć na uwadze realizację jej minimalnego zasięgu czyli wzrostu o ok. 150 pkt co powinno zaprowadzić cenę w okolice zniesienia 61.8% całego spadku. Ewentualny brak wybicia wspomnianej strefy może przerodzić się w kolejną falę spadkową i co najmniej dłuższe tworzenie przedziału konsolidacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

34 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 21.11.2017

 1. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  L na FW20 zamknięte po 2478 , dostrzegam możliwość korekty więc nie będę oddawał zysku. Oczywiście S nie interesuje mnie na tę chwilę ani trochę.

 2. andy pisze:

  mój plan to zejście do 2452, a nawet do strefy 2443-48 jako prawe ramie orgra i dopiero silny atak nawet powyżej 2500,ale z planami to ,, wicie rozumicie,,jak to bywa smile

  mój plan to zejście do 2452, a nawet do strefy 2443-48 jako prawe ramie orgra i dopiero silny atak nawet powyżej 2500,ale z planami to ,, wicie rozumicie,,jak to bywa

  ~Adam

 3. MAX pisze:

  DAX TP1 13005 , TP2 13150

 4. cherry pisze:

  Witam sytuacja na fw20.

  Zakłądam wykończenie klina w fali impulsu lub fali a korekty. Jeśli ończymy klin to powinien nastąpić ruch nad jego bandę w fali 5w1, wtedy mamy poziom okolic 88-94, tutaj można zamknąć L lub poczekać, popatrzeć na zachowanie i sprzedać S. Nie powinni już zejść pod szczyt małej falki 1w5w1 – poziom 73-74 (jeśli zejdą grają mała 4). Jeśli wskazany poziom okolic 88-94 wstrzyma dynamikę, sprzedana S może być zamknięta w zakresie 63-57. Założenie dt do obserwacji, udanych zagrań. Założenie do kosza po pokonaniu 64 zanim osiągną okolice 90.

  Poziom handlu 75/76 na godz. 11.14

  Pzdr

  • Seweryn pisze:

   Fajnie cherry że znowu piszesz domyślam się że opisujesz sytuację patrząc na swój wykres . Bez wykresu trudno się odnieść bo nie wiadomo jaki interwał opisujesz i jaki klin i jaką falę impulsu . Czy ostatni spadek to dla Ciebie fala impulsu spadkowego czy korekta ,najlepiej jak byś wkleił jakiś wykres to można by się odnieść.
   Pozdrawiam

   • cherry pisze:

    Seweryn odpowiem tak, jak zakładam od “X” czasu, że to co zrobili na fw20 wpisuje się w trójkąt, nawet pokazali fałszywkę w fali e, wybijając linię trendu, a obecnie nad nią wczorajszym zamknięciem wrócili. Zakładam, że wszystkie te ruchy były robione w strukturze trójfalowej, zaczynając od września falę a w tr i tak dalej popatrz na D1. Obecnie trendu wzrostowego broni 2460 w cenie close. Trójkąt uznam za zakończony jeśli pojawią się potwierdzenia, obecnie uważam, że z prawdopodobieństwem 80% jest już za nami, odpowiedź na poziomie 50% fali e w tr, zaznacz sobie fibo 2570-2412 (z głowy piszę) i te fibo powie Nam czy cała fala e za nami czy dopiero awe a 50% fibo zakończy cwe.
    W pracy nie mam możliwości robienia szkiców, a uwierz mi, że lepiej mi pisać co widzę, niż co chwila aktualizować szkic z M15.
    Opisany ruch mają chęć wykonać i w okolicach 90 może być koniec klina czyli tuka w fali 5w1, stąd korekta impulsu rozpoczętego od dołka okolic 2412 w fali 2 (jeśli impuls) lub fali b jeśli jest to składowa fali e i fala b w dół będzie korektą, w małych falach bwBwe (prawdopodobieństwo 20%, ale jest). Udanych zagrań.

    handel na godz. 12.25 poziom82/83

    Pzdr

    • Seweryn pisze:

     Powiem Ci że pod kątem tych trójek tego nie analizowałem, rzeczywiście można tam coś takiego oznaczyć . Moje założenie jest takie że ten obecny wzrost jest jedynie korekcyjny no ale czas pokaże.

 5. Łiktor pisze:

  S 13131 Sl 13145

 6. MAX pisze:

  założenie warte uwagi Cherry , SELL dt można próbować

 7. Seweryn pisze:

  U mnie pozycje na daxie wyleciały na SL zwyciężył wariant B odwrócony rgr chociaż na razie za mało wybili . Zasięg nie taki mały ale pierwszy opór około 13150 górna linia kanału wzrostowego.

 8. Seweryn pisze:

  I drugie założenie na Daxie , wybicie fałszywe i zejście na nowe dołki.

 9. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  Albo wykończyli 3 fale klinem albo jest 1:1 i rozpoczęty kolejny impuls wzrostowy w ramach całego swingu od dołka na 2415. W tym pierwszym wariancie powinno być zejście do ok. 2464 w tym drugim ruch w górę do ok. 2500

 10. carolllllll pisze:

  Scenariusz preferowany dla SPX: dzisiaj szczyt na kasowym jutro poprawa na terminowym. Zabawa granatem przy ognisku.

 11. Seweryn pisze:

  Jednak ku zaskoczeniu wszystkich porzucone dziecko to był strzał w dziesiątkę.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Nie wiem tylko dlaczego piszesz “ku zaskoczeniu wszystkim”?

   • Seweryn pisze:

    Bo niektórzy pisali coś o podrzuconym, a to oznacza że nie wierzyli w tą formację . Poza tym nikt nie pisał o zajmowaniu L, no Ty może na początku miałeś duże ambicje nowe szczyty itd. ale jak raz tam Ci wyrzucili SL to szybko uciekałeś i pozamykałeś i nawet coś o podrzuconym zacząłeś pisać.

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Ty Seweryn lubisz chyba wymyślać historie , a kto zamykał wczoraj połowę a kto zamykał dzisiaj resztę? Co zamykał S czy L z zyskiem czy bez. Kombinujesz zbyt mocno.

     • Seweryn pisze:

      Pisze wyraźnie o porzuconym dziecku czyli Daxie i nie zamykałeś dzisiaj tylko wczoraj na początku wzrostu jakieś 200pkt. niżej . W piątek życzyłem Ci abyś zarobił na tym dziecku porzuconym bo to może być strzał w dziesiątkę, ale trochę za szybko uciekłeś . Powiedzmy że to był strzał w trójkę.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Tak zgadza się , odnosiłem się do naszych FW ale to wszystko dlatego że napisałeś że nikt się nie spodziewał. Zamykałem wczoraj bo w końcu nigdy nie ma pewności, ale to że zamknąłem nie oznacza że dalej nie będę szukał okazji.

 12. cherry pisze:

  Obecna sytuacja na fw.

  Rynek myślał, osiągnął zakres i dynamika stanęła. W tym pkt okolice 90 mamy klika zależnień fibo, kilka argumentów za tym, że rynek powinien zacząć korektę całego ruchu od dołka do obecnych poziomów. Pytanie jaki poziom potwierdzi, że fala 1 czy też fala a jest za nami? Ruch do góry (M15) naruszył górną bandę klina i wrócił pod, i stoi. z czasem zakres bandy będzie przesuwał się na wyższy poziom, więc zakładam:
  – rynek fw wykona korektę do poziomu 85, oszukując, że impuls jest wykończony (nie ruszamy 82, poziom 81 potwierdza koniec klina)
  – z poziomu 85 dynamicznie ruszy na 94-96 wyczyści stopy świeżym S
  – zacznie korektę w fali 2 gdzie wejście pod górną bandę klina potwierdzi jego zakończenie, przy powrocie z 96 będzie to poziom 2490-91
  – pokaże dynamikę po pokonaniu dolnej linii klina – 2476
  – koniec fali 2 szacuje na 2448

  Udanych i sprawdzenia wpisu

  Pzdr

 13. MAX pisze:

  rynki czekają na marudera S&P http://bankfotek.pl/view/2103390

 14. Seweryn pisze:

  13192 S na daxa i 2493 S na FW20, SL trochę później ale to nie będzie blisko.

 15. krzychu pisze:

  Darek, przy tak rosnącym rynku PKN spada, jakie twoje zdanie, na dół czy pójdzie go góry? bo tak się miele kilka dni przy tej cenie…

 16. krzychu pisze:

  dzięki

 17. MAX pisze:

  BRAWO Seweryn , mam pytanie wejście korekcyjne czy raczej zakładasz większy spadek pytam głównie DAX

  • Seweryn pisze:

   Teraz moją strategią jest grać na większe ruchy ale liczę się z tym że mogą jeszcze podbić i wtedy raz będę chciał uśrednić. Zajmuję pozycję na dłuższy termin jako inwestycję dlatego tu potrzebne jest zarządzanie ryzykiem i wielkością pozycji. Tak po cichu mówiąc obstawiam bardzo duży spadek .

 18. mirek pisze:

  Seweryn nie podawaj stop losu aby inni nie mieli zabawy

  • Łiktor pisze:

   Każdy powinien podać wejście i Sl bo tak jest jasna sytuacja . Wszyscy tu jesteśmy , żeby się czegoś nauczyć , a najlepiej uczy się człowiek na błędach . Oby nie swoich! I nie ma co się nabijać . Severynowi należą się brawa za to , że wyłapał szczyt , a po łapach powinien dostać za to , że tek dużo zaryzykował , aby później zamknąć się z 200 pkt zyskiem . I nie masz się co Severyn stawiać ,bo to jest krytyka konstruktywna .

   • Seweryn pisze:

    Ok Łiktorku nie będę się stawiał bo nie mam zwyczaju zaprzeczać prawdzie. Jedyne z czym się nie zgadzam to to że złapałem jakiś szczyt, tego nie wiadomo , ciągle jest wyżej i niżej.

 19. tippo pisze:

  Panie Darku, proszę o opinię na temat dzisiejszego zachowania PEKAO. Uważa Pan, że duże ręce kupowały czy sprzedawały?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Wybicie ważnego oporu na ok. 125 i skokowy wzrost obrotu to moim zdaniem wskazanie że duży kupował i pekao rozpoczęło wzrost który będzie nadganiał to co straciły akcje przez ostatnie miesiące w stosunku do innych banków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *