Komentarz przed sesją 17.11.2017

Przeważająca podaż na naszym rynku zapewniła kolejną “czerwoną” sesję. Indeks WIG 20 stracił na wartości -0.32% i zakończył dzień na poziomie 2411. Tym samym mamy kolejny dołek i przed ostatnią sesją tygodnia widmo fatalnej świecy tygodniowej. Nas jednak interesuje “wymiar” dzienny i oczywiście na nim się skupimy.

wig20

Kolejna czarna świeca jaka wyrysowała się po wczorajszej sesji, delikatnie nadbiła dołek równocześnie naruszając linię trendu i strefę wsparcia. Na tę chwilę te naruszenia nie mają wielkiego znaczenia ale dalsza kontynuacja ruchu na południe da już mocno niepokojące “sygnały”. Na wykresie widzimy również, że jesteśmy niemal na linii zasięgu OB i zapewne to jeszcze “trzyma przy życiu” byki. Niestety nie ma tu żadnej formacji świecowej, która mogłaby chociaż w jakiś mały sposób informować o możliwości utrzymania OB. Jednak tak “na marginesie” wspomnę, ze takowa pojawiła się na szerokim rynku wyrażanym indeksem WIG. Nie pozostaje nam nic innego jak zaczekać na ostatnia sesję tygodnia i…….

fw20intra

Również na wykresie intra kontraktów został nadbity poprzedni dołek jednak zwróciłbym uwagę na wygląd ostatniego swingu spadkowego w którym wyraźnie widać 5 fal a gdybyśmy zeszli na jeszcze niższy interwał 5M to ten wczorajszy spadek utworzył moim zdaniem klin końcowy również w strukturze 5 fal. Innymi słowy dostrzegam tu wskazania na to, iż dzisiaj rynek może bronić dołka i realizować próbę utworzenia DB z wybiciem nie tylko linii szyi tej formacji, która znajduje się na poziomie ok. 2440 ale i również zasięgu OB nachodzącego na istotną strefę oporu w okolicach 2450. Czy tak się stanie czas pokaże.

dax

Na DAX powstała mała biała świeca co mogło wczoraj deprymować tych, którzy obserwowali zachowanie amerykańskich indeksów. Tam silne wzrosty a DAX niemal na samym początku sesji trwał w wąskiej konsolidacji. Tu jednak zwróciłbym uwagę na Pin Bara z środowej sesji oraz dwie luki cenowe jakie oddzieliły go od świecy poprzedzającej i świecy wczorajszej. Taki układ nosi nazwę formacji Porzucone Dziecko i jest jedną z najsilniejszych formacji odwracających trend. Biorąc pod uwagę miejsce, w którym powstała formacja można śmiało zakładać, że jeśli nie zostanie złamana w ciągu 1-2 sesji (w co wątpię) to jeszcze w tym roku indeks ten znajdzie się na nowym szczycie.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX konsolidacja o której wspominałem przy omawianiu samego indeksu, została wybita górą. Stało się to wówczas gdy sam indeks nie był już “notowany”. Wybicie z konsolidacji doprowadziło do pokonania linii trendu spadkowego a już wcześniej rynek ten uporał się z OB i pierwszą strefą oporu. Szczyty wczorajszej konsolidacji zostały wybite solidnym ruchem w górę zatem można zakładać że ewentualne cofnięcie (jeśli będzie miało miejsce) zakończy się właśnie udanym dla byków re-testem tego poziomu. Na dzisiaj celem dla strony popytowej będzie wybicie strefy na ok. 13130 i tym samym wyraźne kolejne wskazanie możliwości odwracania trendu spadkowego korekty z ostatnich kilku sesji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

32 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 17.11.2017

 1. zbytech pisze:

  Witam,
  niepokoi mnie, że wykres zbyt ładnie wyrysował logiczną możliwość zejścia do zniesienia 61,8 spadku z lat 2007 – 2009, tj. ok.2280, żeby z tego nie skorzystać. Blisko jest też dołek z czerwca ok. 2257. Wydaje się to wręcz mało prawdopodobne do realizacji teraz, ale jak zejdzie, znajdzie się wielu kolesi w osiedlowych knajpkach którzy będą opowiadać przy piwku jak to zauważyli podwójny szczyt na świecach i zarobili dużo kasy ;).
  miłego dnia dla Wszystkich 🙂

 2. Seweryn pisze:

  2443 S na FW20 SL 26pkt

 3. Seweryn pisze:

  Jestem Darek ciekaw czy na to dziecko postawisz pieniądze.

 4. Łiktor pisze:

  Kupiłem i sprzedałem na oporze 6 zlewarowanych pozycji . By wzmocnić ważność oporu . Dax

 5. Łiktor pisze:

  Wsparcia !!!

 6. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  L na DAX po 13025 SL 12995

 7. Seweryn pisze:

  Ja z kolei S na DAx po 13058 SL 13100

 8. andy pisze:

  jeśli zadziała lustrzane odbicie jest się czego bać? http://www.bankfotek.pl/view/2103051

 9. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  L na DAX zamknięte po 13085

 10. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  FW zamknięta L po 2444 i czekam co zrobią

 11. Łiktor pisze:

  Mój broker też wladowal L więc zamknąłem pół S Dax , wszyscy zarobić nie mogą . Drugą połowę zamknę od ręki jakby przeszli lukę . Zysk i tak będzie przedni .

 12. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  L na FW20 po 2438 SL 2430 i L na DAX po 12986 SL 12940

 13. Seweryn pisze:

  Ta cena na dax była 15 minut wcześniej ale niech Ci będzie.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Nie 15 tylko 9 min przed moim wpisem to po pierwsze, po drugie dla mnie ważnym było najpierw zając pozycje na dwóch rynkach a dopiero potem napisać i chyba powinieneś to rozumieć a jeśli nie to Twoja sprawa. Czyżby coś było nie tak i rozpoczęła się nerwówka?

 14. Back to the Future pisze:

  Witam,

  Po tygodniu zmagań rynkowych główne założenie w grze … dziś zaliczona OB : w20 2442/4 i w przyszłym tygodniu reszta ruchu w dół ?

  http://bankfotek.pl/view/2103072

  podobnie wygląda sytuacja na wykresie FW z platformy OB : 2451

  http://bankfotek.pl/view/2103074

  Chyba że S&P pójdzie jednak na zasięg 2650 to i nas może podciągnie jeszcze troszkę up.

  Zerkając spółki z w20 to nie widać tam nic pozytywnego na głównych tuzach … jedyna spółka w trendzie wciąż to PKO BP więc uważam powyższe założenie za wiodące. W przyszłym tygodniu weryfikacja rynkowa.

  Pozdrawiam i udanego weekendu życzę.

  BttF

 15. Łiktor pisze:

  12,9976 odkupiona druga L SL jak u Darka

 16. Łiktor pisze:

  usdjpy jednak dochodzi do lini trendu na dziennym

 17. ewa pisze:

  To było dziecko porzucone. …kierunek południe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *