Komentarz przed sesją 17.11.2017

Przeważająca podaż na naszym rynku zapewniła kolejną „czerwoną” sesję. Indeks WIG 20 stracił na wartości -0.32% i zakończył dzień na poziomie 2411. Tym samym mamy kolejny dołek i przed ostatnią sesją tygodnia widmo fatalnej świecy tygodniowej. Nas jednak interesuje „wymiar” dzienny i oczywiście na nim się skupimy.

wig20

Kolejna czarna świeca jaka wyrysowała się po wczorajszej sesji, delikatnie nadbiła dołek równocześnie naruszając linię trendu i strefę wsparcia. Na tę chwilę te naruszenia nie mają wielkiego znaczenia ale dalsza kontynuacja ruchu na południe da już mocno niepokojące „sygnały”. Na wykresie widzimy również, że jesteśmy niemal na linii zasięgu OB i zapewne to jeszcze „trzyma przy życiu” byki. Niestety nie ma tu żadnej formacji świecowej, która mogłaby chociaż w jakiś mały sposób informować o możliwości utrzymania OB. Jednak tak „na marginesie” wspomnę, ze takowa pojawiła się na szerokim rynku wyrażanym indeksem WIG. Nie pozostaje nam nic innego jak zaczekać na ostatnia sesję tygodnia i…….

fw20intra

Również na wykresie intra kontraktów został nadbity poprzedni dołek jednak zwróciłbym uwagę na wygląd ostatniego swingu spadkowego w którym wyraźnie widać 5 fal a gdybyśmy zeszli na jeszcze niższy interwał 5M to ten wczorajszy spadek utworzył moim zdaniem klin końcowy również w strukturze 5 fal. Innymi słowy dostrzegam tu wskazania na to, iż dzisiaj rynek może bronić dołka i realizować próbę utworzenia DB z wybiciem nie tylko linii szyi tej formacji, która znajduje się na poziomie ok. 2440 ale i również zasięgu OB nachodzącego na istotną strefę oporu w okolicach 2450. Czy tak się stanie czas pokaże.

dax

Na DAX powstała mała biała świeca co mogło wczoraj deprymować tych, którzy obserwowali zachowanie amerykańskich indeksów. Tam silne wzrosty a DAX niemal na samym początku sesji trwał w wąskiej konsolidacji. Tu jednak zwróciłbym uwagę na Pin Bara z środowej sesji oraz dwie luki cenowe jakie oddzieliły go od świecy poprzedzającej i świecy wczorajszej. Taki układ nosi nazwę formacji Porzucone Dziecko i jest jedną z najsilniejszych formacji odwracających trend. Biorąc pod uwagę miejsce, w którym powstała formacja można śmiało zakładać, że jeśli nie zostanie złamana w ciągu 1-2 sesji (w co wątpię) to jeszcze w tym roku indeks ten znajdzie się na nowym szczycie.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX konsolidacja o której wspominałem przy omawianiu samego indeksu, została wybita górą. Stało się to wówczas gdy sam indeks nie był już „notowany”. Wybicie z konsolidacji doprowadziło do pokonania linii trendu spadkowego a już wcześniej rynek ten uporał się z OB i pierwszą strefą oporu. Szczyty wczorajszej konsolidacji zostały wybite solidnym ruchem w górę zatem można zakładać że ewentualne cofnięcie (jeśli będzie miało miejsce) zakończy się właśnie udanym dla byków re-testem tego poziomu. Na dzisiaj celem dla strony popytowej będzie wybicie strefy na ok. 13130 i tym samym wyraźne kolejne wskazanie możliwości odwracania trendu spadkowego korekty z ostatnich kilku sesji.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

32 Replies to “Komentarz przed sesją 17.11.2017

 1. Witam,
  niepokoi mnie, że wykres zbyt ładnie wyrysował logiczną możliwość zejścia do zniesienia 61,8 spadku z lat 2007 – 2009, tj. ok.2280, żeby z tego nie skorzystać. Blisko jest też dołek z czerwca ok. 2257. Wydaje się to wręcz mało prawdopodobne do realizacji teraz, ale jak zejdzie, znajdzie się wielu kolesi w osiedlowych knajpkach którzy będą opowiadać przy piwku jak to zauważyli podwójny szczyt na świecach i zarobili dużo kasy ;).
  miłego dnia dla Wszystkich 🙂

  1. W USA podebrali mocno i na dax będą też pozostaje czekać na zyski a Ty Seweryn znowu będziesz w błędzie bo często się mylisz

 2. Mój broker też wladowal L więc zamknąłem pół S Dax , wszyscy zarobić nie mogą . Drugą połowę zamknę od ręki jakby przeszli lukę . Zysk i tak będzie przedni .

  1. Nie 15 tylko 9 min przed moim wpisem to po pierwsze, po drugie dla mnie ważnym było najpierw zając pozycje na dwóch rynkach a dopiero potem napisać i chyba powinieneś to rozumieć a jeśli nie to Twoja sprawa. Czyżby coś było nie tak i rozpoczęła się nerwówka?

   1. Nie ma nerwówki wziąłem trochę niżej S-ki na daxa ale tak jak mówiłem jest ok i życzę abyś zarobił na tym dziecku porzuconym bo to może być strzał w dziesiątkę.

 3. Witam,

  Po tygodniu zmagań rynkowych główne założenie w grze … dziś zaliczona OB : w20 2442/4 i w przyszłym tygodniu reszta ruchu w dół ?

  http://bankfotek.pl/view/2103072

  podobnie wygląda sytuacja na wykresie FW z platformy OB : 2451

  http://bankfotek.pl/view/2103074

  Chyba że S&P pójdzie jednak na zasięg 2650 to i nas może podciągnie jeszcze troszkę up.

  Zerkając spółki z w20 to nie widać tam nic pozytywnego na głównych tuzach … jedyna spółka w trendzie wciąż to PKO BP więc uważam powyższe założenie za wiodące. W przyszłym tygodniu weryfikacja rynkowa.

  Pozdrawiam i udanego weekendu życzę.

  BttF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *