Komentarz przed sesją 14.11.2017

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła dalszą przecenę indeksu WIG 20. Stracił on wczoraj na wartości -0.12% i zakończył dzień na poziomie 2455. Możemy stwierdzić, że przecena trwa dalej ale musimy również widzieć, że do zakończenia poprzedniego tygodnia nie spowodowała ona nic co można byłoby uznać za coś innego niż korektę. Najistotniejsze dołki nie były wybite do piątku a wczoraj nic w tej kwestii się nie zmieniło.

wig20

Po sesji , na wykresie dziennym, powstała czarna szpulka z wyraźnymi cieniami. Widać, ze wsparcie w postaci dołka z 26.10 wywołało na tyle emocji, iż inwestorzy nie byli w stanie podjąć jednoznacznych decyzji. Poziom ok. 2420 choć jest już coraz bliżej w żaden sposób nie został zagrożony. Wygląda na to, ze dużo będzie zależało od dzisiejszej sesji bo każdy chyba zdaje sobie sprawę co może powstać na wykresie po jej zakończeniu i jaki będzie to miało wpływ na dalsze notowania indeksu. Jeśli rynek ruszy dalej w kierunku południowym to najważniejszym poziomem wsparcia będą oczywiście okolice 2420 natomiast dla wzrostów ważnym poziomem jest teraz strefa na ok 2475-2485. Jeśli rynek potwierdzi obronę wczorajszych minimów to możemy spodziewać się wzrostu chociażby w rejony 2530 choć oczywiście , zgodnie z trendem , zatrzymanie na takim wsparciu jak wczoraj to nieśmiałe otwarcie bram do poziomów nowego szczytu.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów możemy dostrzec dojście do strefy wsparcia na ok. 2450 wykonane klinem po korekcie która wyznaczyła nowy nieco większy OB. Odbicie od strefy choć w imponującym stylu, nie zdołało jeszcze wybić tego zasięgu a na wykresie można teraz dostrzec ewentualna korektę pędzącą 1:1 zatem ryzyko związane z dalszą przeceną i pogłębieniem dołka nie zostało zażegnane. Do tego aby w dużym stopniu móc tak podejść do sprawy cena powinna kontynuować ruch wzrostowy i wybić poziom ok. 2490 pokonując po drodze wspomniane OB , następnie wewnętrzną strefę oporu. Bez tego potwierdzenie górnego cienia świecy z ostatniej godziny będzie wskazaniem na nowy dołek. Faktem jest, że wspominana na wstępie strefa wsparcia wygenerowała silny sygnał kupna w postaci najpierw czarnego Pin Bara a następnie powstała biała dość znaczna świeca z cieniem ustanawiającym nowe minima. Ta ostatnia świeca została potwierdzona a zatem ewentualne początkowe osłabienie rynku w dniu dzisiejszym może okazać się korektą odbicia do poziomów ok. 2461-2463.

dax

Na DAX pierwsza „jaskółka” dla byków. Pin Bar wskazujący na wyraźne działania popytu w rejonie silnej strefy wsparcia broniącej przed wybiciem dołka ostatniego swingu wzrostowego. Zatem mamy pierwszy wstępny sygnał do powrotu na rynek byka. Teraz należałoby go potwierdzić bo sama reakcja na tak wyraźną i silną strefę wsparcia jest raczej czymś naturalnym. Jeśli ten sygnał zostanie jednak złamany to wówczas wybicie 12900 może oznaczać docelowe zejście o kilkaset pkt. niżej. Zatem dla byków jest to bardzo istotna strefa a jej obrona może dać nowe poziomy szczytowe choć ….. i tu spójrzmy na wykres intra kontraktów.

daxfutureintra

Cały spadek jaki do tej pory miał miejsce, mimo wszystko przypomina nam impuls a nie korektę. Jeśli tak jest to obecne wybicie OB i ewentualne kolejne wybicia strefy oporu tej na ok 13110 i dalej na 13210 może być tylko zwiastunem ruchu korekcyjnego, którego zasięg szacowałbym na poziom ok. 13300 lub nawet ok. 13400. Tak zapewne spoglądają na to Ci którzy kierują się falami. Osobiście biorę to pod uwagę ale najważniejszym jest teraz dla mnie to gdzie doszło do zatrzymania spadku, który mimo wszystko na tę chwile jest korektą w trendzie wzrostowym i już po wybiciu OB czekam na wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym. Jeśli to się stanie to dla mnie scenariusz bazowy będzie „ruch na nowy szczyt z zachowaniem ostrożności na wskazanych wcześniej poziomach.

43 Replies to “Komentarz przed sesją 14.11.2017

 1. KOLEGO ADAMIE…MIAŁEM BYĆ GRZECZNY TUTAJ..LECZ….to jakaś kpina co narysowałaś,mało tego wprowadzasz w błąd,przyszłych dawców kapitału….

  1. BIBI pohamuj się z takimi komentarzami, tak jak napisałeś „miałeś być grzeczny”, rozumiem że wszystko oceniasz przez pryzmat fal ale to co narysował Adam ma jakieś wytłumaczenie , ot chociażby linia trendu i jej wybicie , nie każdy korzysta z fal i należy to uszanować. Jeśli się nie mylę to wynik jego rysunku i Twojej analizy prowadzi w tym samym kierunku czyli na północ.

   I zarazem prośba do Adama , jeśli możesz to nie rewanżuj się jakimś przytykiem.

   1. Spoko nawet nie miałem zamiaru.
    Pytanie do gospodarza : czy jeżeli PGE zamknie się dziś min. ok. 12,15 to czy nie będzie ciekawy układ na wejście ?

    1. Tu uważam jednak poziom ok. 12.35 za ten najważniejszy ale warto tez zobaczyć co na koniec dnia będzie na wykresie bo może szykuje się fajna formacja odwracająca i to nie w przypadkowym miejscu.

 2. na ostatnim dołku były duże obroty zatem gruby podebrał bo kto inny na dużym wolumenie mógł kto zrobić ?
  elka na 2485 , dax 13120

 3. MOI DRODZY KLIN TO FORMACJA KOŃCZĄCA DANY RUCH ,A PO NIM JEST 1000% PEWNOŚĆ że będzie zwrot na rynku.(tylko małe ale,ten poprawny)

 4. Korekty trendu spadkowego muszą być. ..ten „klin” to tylko 2fala a b c. …to czekamy na 3 spadkową, choć nie wykluczone, że 2 się jednak rozbuduje na wiele trójek. ..

  1. Za mało przestraszyli żeby robić większą korektę . To musi być tak że nikt nie będzie kupował a teraz widzimy że wszyscy rzucają się do kupna.

 5. Jak zejdzie się do mniejszych itervalow na Nas to widać że ktoś podbiera więc może faktycznie zobaczycie jeszcze odbicie z obecnych poziomów na WIG 20

   1. U mnie działa więc nie ma pojęcia co jest nie tak po Twojej stronie. Spróbuj może zresetować przeglądarkę i na nowo otworzyć stronę do wpisania komentarza

 6. Dzisiejszy wpis mnie do czegoś zainspirował, oczywiście w dziedzinie inwestycji. Jeśli wypali dam znać 🙂 Jeśli nie, pewnie tez dam, ale już bez większego uśmiechu. Trzymajcie kciuki.

 7. ANDY….wydajesz mi się nie głupim facetem….lecz te układy się różnią od siebie,a co w sieci…to są sieci na waszą kasę…

  1. Złośliwy czlowieczku policz sobie jakie mam z tego profity
   Chyba , że już to zrobiłeś i żal dupsko ci ścisnął .

 8. Powtórzę się, ale daję duże szanse na naruszenie ostatniego szczytu na WIG20 – być może jeszcze w tym tygodniu i wtedy właściwa korekta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *