Komentarz przed sesją 10.11.2017

“Czarny czwartek” na naszym parkiecie sprowadził indeks WIG 20 o -1.4% do poziomu 2478. Tym samym sytuacja zrobiła się jeszcze bardziej groźna ponieważ takie zachowanie idealnie wpisało się w potwierdzenie tego z czego niedźwiedzie mogą cieszyć się najbardziej.

wig20

Mam tu oczywiście na myśli potwierdzenie Objęcia Bessy ( złożonej z Pn Bara) dużą czarną świecą wybijającą dołek z 3 listopada ale …. . No właśnie, nie wybijającą strefy wsparcia. Dolny cień świecy wskazuje na uaktywnienie się popytu w strefie wsparcia. Zatem patrząc szerzej na wykres “wisi” nad rynkiem DT a pierwszy krok został poczyniony. Jednak nie oznacza to, że byki mają zacząć panikować i wyprzedawać wszystko co mają. Jakby nie było na tę chwilę nie możemy mówić nawet o szansie na zmianę trendu bo dalej dołek z 28.09 na 2422 nie został wybity. Trudno jest oczywiście powiedzieć aby już teraz powstała okazja do kupna (choć niektóre spółki z indeksu WIG 20 coś takiego pokazują) ale nie skreślałbym takiej możliwości i to już niebawem.

fw20intra

Kiedy spojrzymy na wykres intra to nie ma się co dziwić, że niektórym może wyskoczyć “gęsia skórka”. Spadek jaki towarzyszy nam od dwóch a właściwie od trzech sesji jest imponujący i zapewne przekonał wielu spekulantów aby zapomnieć o pozycjach L. I tak jak DayTr ostatnie dni uprawniały do S tak teraz może ulec to zmianie. Od strony swingów po wybiciu dołka z 3.11 można zakładać, iż zmiana kierunku teraz na strefie wsparcia i geometrii Gartleya (największa korekta była na 61.8% zniesienia całego wzrostu od 2451 a wczorajsze zatrzymanie i utworzenie ciekawego układu świecowego miało miejsce na 78.6) może być korektą która jest w stanie zawędrować nawet w okolice 2540 czyli w obszar strefy “na koronę”. Aby tak się stało najpierw trzeba uporać się z OB i równocześnie pokonać strefę oporu na ok. 2495 co da wskazania na realizację co najmniej takiego scenariusza. Piszę “co najmniej” a to dlatego, że ja osobiście dostrzegam duże szanse na nowy szczyt a jeśli ktoś chciałby wiedzieć dlaczego to wskażę na zniesienie zewnętrzne 127.2 na jakim wypadł wczorajszy dołek i odeślę do wykresu dziennego czy nawet tygodniowego S&P z okresu 2009-2011. Warto zapamiętać tamten układ , który z resztą w niższych przedziałach czasowych wystąpił kilkakrotnie na przestrzeni panującej od 2009 hossy. Moim zdaniem podpalanie się na spadki jest zbyt wczesne a kilka spółek z indeksu WIG 20 pokazuje zupełnie coś innego.

dax

Na DAX kolejna duża czarna świeca i dodatkowo skokowo większy obrót. Rynek co prawda przejechał przez wyższą lukę cenową jak przez masło ale żadnego wsparcia typowo cenowego jeszcze nie pokonał. Zatem jest to dla mnie korekta a paniczny obraz świecowy może świadczyć o jej wczesnym zakończeniu. Oczywiście nie lekceważę możliwości powstawania czegoś większego ale tak spojrzę na wykres wówczas gdy “padnie” 12900 i rynek nie da podstaw do wyjścia na nowe szczyty.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy na tę chwilę układ trzech fal i choć “brutalnie” złamany został mój wczorajszy podstawowy scenariusz to jednak ciężko byłoby mówić teraz o zmianie trendu na spadkowy z wyjątkiem ujęć krótkoterminowych. Ostatni swing zatrzymał się na strefie i w okolicach zniesienia 61.8. Spadek ten ma układ impulsu w którym wielkość korekt już została wybita a to stwarza okazję do większej reakcji na strefę i wybicia OB całego spadku. Pierwszą z kluczowych stref w kwestii ewentualnego zakończenia korekty, jest moim zdaniem rejon 13250-13270 gdzie w szerszej strefie wynikającej z okna cenowego jest wąska strefa geometryczna skupiająca kilka zniesień bardzo blisko siebie. Ci którzy grają na swingi mogli wczoraj pokusić się o łapanie dołka bo układ świecy markującej podaż i kolejnej białej powstał w idealnym miejscu czyli na poziomie szczytu przedostatniego swingu wzrostowego (czyli klasyczne dojście do szczytu poprzedniego impulsu i zmiana kierunku). Inni powinni zaczekać na potwierdzenie zmiany tendencji spadkowej w ujęciu intra czyli na co najmniej pierwszą korektę, która w żaden sposób nie pokona wczorajszego dołka.

A tak na sam koniec jeszcze raz odeślę wszystkich do wykresu S&P ale tym razem typowo dziennego i spojrzenia na wczorajszą sesję na to co pozostawiła ona na wykresie dziennym i w jakim miejscu wypadło tam wczorajsze minimum. To tak ku przestrodze tym którzy już od długiego czasu widzą szczyt hossy i krach. Wszystko zawsze jest możliwe ale zastanawiając się jaką mamy dzisiaj datę ile jesteśmy przed końcem roku możemy chyba wziąć pod uwagę to, że trudno będzie znaleźć zarządzającego funduszem, który nie chce solidnej premii rocznej i tuż przed taką datą zacznie sypać akcjami bez opamiętania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

43 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 10.11.2017

 1. adam pisze:

  Co do podsumowania, to jak najbardziej kestem za, a nawet za.

 2. Łiktor pisze:

  Na nas100 oddałem wczoraj cała pozycję na poziomie poprzedniej luki a podjąłem taką decyzję po tym jak SP wykonał zasięg DT .

 3. Łiktor pisze:

  Jak pisałem wczoraj Nas 100 Powinien dojść przynajmniej w okolice 6400 a skoro tego nie zrobił to jeszcze czeka nas jeden wyskok może nawet przenikających wspomniany poziom .

 4. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  L na fw 20 po 2479 sl 2465 zakładany poziom docelowy co najmniej 2535

  • adam pisze:

   Panie nie ma co podawać informacji gdzie i kiedy się wchodzi bo zaraz pocisk poleci.

   • harmonic78 pisze:

    Panie Darku, ale OB nawet nie dali rady wybić. Moim zdaniem, cele są niżej, nawet pod 2450.

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     To była gra na pewien układ , teraz zaczekam na wyraźną zmianę kierunku na 5M.

     • Lucky7 pisze:

      Czekam na 2425 na L

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Lucky7 lub Patryk-4 bo to jedno i to samo, zastanawiam się dlaczego takie bzdury piszesz bo nawet nie podajesz żadnego linka do jakieś swojej strony. Zdecyduj się chłopaku po ile bierzesz jeśli w ogóle coś bierzesz a nie tylko piszesz, że bierzesz. W dwóch komentarzach trzy wartości. Potraktuj to jako ostrzeżenie bo po kolejnym takim wpisie nie będę już ich zatwierdzał.

 5. jerzy pisze:

  wesołek Lingwista i inni opluwacze -zadowoleni jesteście z atmosfery jaką wprowadziliście na tym blogu

 6. andy pisze:

  Jerzy , co się dziwisz to przecież takie polskie, charakteru narodu nie zmienisz.

 7. adam pisze:

  Ciekawą opcją może być PEO ze stopem pod wczorajszym min.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Osobiście brałem na samym otwarciu PKN to jedna z tych spółek o których wspominałem rano w komentarzu, piękny impuls wczoraj na 1H wybijający szczyt potem korekta zakończona fixingiem i dużym obrotem na nim i dzisiaj otwarcia troszkę wyżej.Jak uda się wybić szczyt wczorajszego czarnego pin bara to powinno nastąpić przyspieszenie. Swoją drogą to jest m.in. powód dla którego tak często powtarzam o analizie w wielu wymiarach czasowych. Sama wczorajsza świeca dzienna to zachęta do sprzedaży. Teraz będę miał zagadkę co zrobić jak nie wybiją maksa wczorajszej świecy.

 8. Amator pisze:

  Czy jeszcze jeden swing do gory nas czeka ?
  Teraz wyglada jak bysmy mieli 5-3-5 padziernik-listopad zrobione.
  Uwazam, ze jeszcze jeden ruch do gory, nadpisujacy ostatnie szczyty bedzie w grze.

 9. Patryk-4 pisze:

  L fw 2477 , następne na 2445 oczekujące

 10. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  Ponowienie pozycji po takiej samej cenie z SL na 2460 , takie objęcie hossy trzeba wykorzystać.

  • adam pisze:

   Nie wiem czy wytrzyma ten Pana stop, po mojemu to logiczniej i bezpieczniej jest na 50, i jak to padnie to pewnie 2420-2430 zobaczymy i to jeszcze dziś

   • adam pisze:

    Zapomniałem jeszcze dodać, że jak odbiją to wówczas i ja stopy podciągam na 460, a skala odbicia ( jeżeli będzie ) zdecyduje o tym czy zostawiam pozycje na weekend.

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    Liczę się z tym i dlatego taki ciasny SL ale jeśli mam trend wyższego rzędu, jeśli mam strefę i powstaje taki sygnał jak najsilniejsza wersja objęcia hossy to muszę na to zagrać. Gdyby nie ta formacja to czekałbym na zmianę tendencji z mniejszych interwałów.

 11. cherry pisze:

  Witam, Darek powinieneś zarobić na tym L, rozważ wyjście, oczywiście po zachowaniu fw, na poziomie 2495, żeby ponownie poczekać na zejście w rejon 2482, kupić i oddać na 2502, udanych zagrań.

  Zakładam ruch do góry na 20 pkt z obecnych poziomów handlu na 2476/7.

  Pzdr

 12. BIBI..EE,,9934 pisze:

  DAX…NA RAZIE OKAZJA POD L…OKOŁO 100PKT

 13. BIBI..EE,,9934 pisze:

  U nas zaraz pęknie główny bastion KRÓTKOTERMINOWEGO TRENDU SPADKOWEGO

 14. Seweryn pisze:

  Ja wziąłem kolejne S na FW20 po 2475 . Gram na układ którym jest objęcie i potwierdzenie na Wig20 na D1.

 15. BIBI..EE,,9934 pisze:

  https://stooq.pl/q/a/?s=^dax&i=30&u=dklupau6wqm5enfvrq0y2kym
  TAK W SKRÓCIE…BO ROZRYSOWANIE FAL WYGLĄDA INACZEJ

 16. Seweryn pisze:

  No i chyba trzeba będzie odbudować pozycję S na daxa po niższych cenach.

 17. BIBI..EE,,9934 pisze:

  DAX..L..NIEAKTUALNE ..CZEKAĆ….

 18. krzychu pisze:

  Darek, jak widzisz USD/PLN? Miało rosnąć, a tu znów spada, co za k….

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Swoje urośli do strefy oporu nie wybili zrobili podwójny szczyt i w dół, złoty się umacnia bo inwestorzy sprzedają walutę i kupują akcje ?

   • coin pisze:

    … gdyby zagranica wymieniała USD na PLN pod zakup naszych papierów to mielibyśmy zgoła inny obraz ostatnich sesji. Gdyby zaś uciekali z parkietu i wymieniali złotówkę to USD by rósł … a spada.
    Nie szukałbym w ostatnim czasie korelacji, widoczny był rozjazd..

 19. BIBI..EE,,9934 pisze:

  13100 L ..CZEKAĆ NA SYGNAŁ DAX…tylko gra na korekte

 20. BIBI.34 pisze:

  Mogę was pokrzepić ,końcówka mimo wszystko u nas jest bycza często tak kończą notowania,niby spadek…lecz nie wybity dołek,więc 1 impuls nie zanegowany….

 21. PKC pisze:

  Energetyka gdzie o zbyt towaru nie musza się martwić, pochwaliła się lepszymi wynikami, i co? zwała, paliwówka to samo, banki w obliczu wzrostu stóp % zwała, tak to dyskontują, ktoś zabiera zabawki z tej piaskownicy. Niektórzy twierdzą że to zaniżanie przed odpałem. Towaru do kupienia jest po pachy i 1500pkt do szczytu, takie perspektywy i nie chcą kupować? Zarządzający nie muszą czekać na ostatni tydzień roku żeby pozbyć się papierów, są już zarobieni po prawie 100 %. Ciekawe co bedzie triggerem krachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *