Komentarz przed sesją 09.11.2017

Za nami sesja, która zapewne przestraszyła na dobre nie jednego inwestora. Indeks WIG 20 stracił na wartości -0.91% i zakończył dzień na poziomie 2513. I tak jak sama wartość spadku może jeszcze nie być czymś niepokojącym zbyt mocno tak już efekt tego spadku takim czynnikiem na pewno jest. 

wig20

Czarna dość znacząca świeca, która swoim „ciałem” zakryła całkowicie korpus wtorkowego Pin Bara. Innymi słowy na poziomie poprzedniego szczytu powstała formacją Objęcia Bessy i to dodatkowo z Pin Barem w roli głównej. Potwierdzenie formacji odwracającej, najprawdopodobniej będzie wskazaniem na kolejną falę przeceny, która może pokusić się o testowanie dołka z 28.09. Oczywiście oprócz potwierdzenia, najpierw będzie trzeba wybić strefę opartą o dołek na ok. 2490 ale samo potwierdzenie da do tego mocne podstawy. W takiej sytuacji trudno jest myśleć o kupowaniu ale myślę, że i pozbywanie się akcji może okazać się przedwczesne (nie mam tu na myśli DayTr). Dlaczego tak uważam? Bo choć sygnał jaki powstaje na wykresie dziennym nie jest optymistyczny dla byków to jednak musimy powiedzieć sobie szczerze, że nawet w ujęciu dziennym jeszcze nic takiego się nie stało co miałoby świadczyć na korzyść zmiany trendu jaki trwa już wiele miesięcy.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy spadek, który bez problemu uporał się z OB i zdecydowanie pokonał obydwie strefy o których pisałem wczoraj. W tym całym spadku największa korekta , choć tez trudno dostrzegalna na pierwszy rzut oka, miała miejsce przed osiągnięciem zniesienia 38.2%. Zatem zgodnie z tym co już niedawno pisałem, ważnym poziomem będzie zniesienie całego impulsu wzrostowego w 78.6%. Poziom ten zbiega się z zniesieniem 50% całego wzrostu od dołka na 2451 i strefą wsparcia w okolicy 2512-2515. Wydaje się, iż po korekcie o której wspomniałem cały dalszy ruch spadkowy wykonuje impuls, w którym to wczorajsza ostatnia godzina notowań łącznie z fixingiem wpisywałaby się w falę 4. To sprawia, iż zakładam jeszcze jedną próbę nowego dołka i właśnie wspomniany obszar może być tym miejscem gdzie nastąpi większa reakcja popytu. Od tej ewentualnej reakcji będzie zależało to czy uda się powstrzymać zapędy niedźwiedzi i ponownie skierować całą siłę na walkę o nowe szczyty. Nie będzie to takie proste bo na sam dobry początek trzeba będzie pokonać co najmniej 2550 jednak najpierw musi powstać cos pro wzrostowego w obszarze który podałem.

dax

Sprzymierzeńcem w zatrzymaniu naszego indeksu i kontraktów oraz realizacji obrony wsparcia może być DAX, który wczoraj zbudował nieśmiałego Pin Bara i tym samym pokazał, że górny obszar luki cenowej może już stanowić wsparcie chociażby dla korekty ostatnich dokonań niedźwiedzi. Dokładniej zobaczymy to na wykresie intra.

daxfutureintra

Tu możemy dopatrzeć się całego impulsu spadkowego po którym pierwsze odbicie pokonało 13383 czyli poziom ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym. Po tym odbiciu mieliśmy spadek z trzech fal który nie wybił dołka a następnie rynek rozpoczął coś co powinno stać się co najmniej falą c całego impulsu spadkowego. Jeśli te założenia są w miarę dobre to spodziewałbym się w najbliższych dniach ruchu dość mocnego ale w górę dochodzącego co najmniej do 88.6% zniesienia spadku czyli w rejony strefy na Koronę. Oczywiście na sam dobry początek takiego scenariusza musimy uporać się ze strefa oporu na ok. 13400-13420, strefy która to wczoraj delikatnie odrzuciła cenę. Ten ostatni fakt nakazuje zachować ostrożność przed chwytaniem L a ewentualne wybicie dołka na 13340 raczej wskaże aby nawet nie myśleć o takich pozycjach.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29 Replies to “Komentarz przed sesją 09.11.2017

 1. Mam przygotowany wykres chciałem go wrzucić ale niestety serwis Stooq od rana nie działa, a tam mam zapisany wykres. Dobry omen? Nie wiem może lingwista się wypowie.

  1. Już mogę wrzucić

   Wykres jest przedzielony w poprzek na dwie części czarną krechą. Miejsca gdzie wygasały serie mają trochę mniejsze znaczenie bo wiedźmy różnie grają. Po lewej stronie krechy mamy zdrowy trend ponieważ wszystkie wskaźniki potwierdzają wzrost . Po prawej stronie krechy , zielone strzałki oznaczają nowe szczyty i analogiczne miejsca poniżej oznaczają fioletowe strzałki , do momentu osiągnięcia szczytu w maju na poziomie 2415 pierwsza zielona strzałka widzimy pierwsze sygnały ostrzegawcze . Nowy szczyt nie potwierdzony przez wskaźniki . Mimo to indeks rośnie dalej choć już pod mniejszym kątem przy czym wszystkie wskaźniki nadal spadają. Dlaczego więc indeks rośnie mimo to i wielu udaje się zarobić na L? Dlatego że mamy do czynienia z wysokim stopniem fali, sytuacja patowa trwa długo i indeks nie spada od razu. Wielu przy czymś takim traci czujność i nawet widzi rosnący LOP. Dlaczego widzą rosnący LOP? a no dlatego że obserwują tylko końcówkę ogona , który jest oderwany od psa, i nie widzą ,że pies od maja leży na poboczu (wzrost zaznaczony niebieską kreską na wykresie LOP) LOP na ostatnim szczycie jest mniejszy niż LOP na szczycie w maju. Na dole wykresu dwa wskaźniki badające Volumen. Najgorsza sytuacja jest widoczna od września ,gwałtowny spadek szerokości świadczy o wyczerpywaniu trendu, doszło jeszcze to objęcie. Po rozpoczęciu spadku minimalny zasięg oceniam na 2000 lub poniżej.

   http://www.bankfotek.pl/view/2102009

   1. Pięknie to opisałeś i jest coś w tym co pokazałeś ale wrzucę Ci Twoje wskaźniki na całościowym wykresie od 2000 roku i porównaj sobie z tym co piszesz. Zobacz kiedy były najbardziej rosnące obroty, kiedy był najbardziej rosnący LOP zobacz jak wyglądał LOP w hossie do 2007 r . Jeśli to zadanie wykonasz poprawnie to będziesz wiedział dlaczego Cie tak wożą z Twoją teorią i Twoim notorycznym braniem S. Prawda moim zdaniem jest taka że wszedłeś dobrze w L ale zbyt szybko z nich wyszedłeś i od tej pory ani razu nie wspominasz o L tylko o S bo taka hossa Ci uciekła.
    http://www.bankfotek.pl/view/2102019

    1. Darek ja przedstawiłem ostatnią falę wzrostową ,to jest i tak duży zakres, nie potrzebuję sprawdzać całej historii GPW bo interesuje nas najnowsza „hossa”
     Sorry Darek ale ignorujesz wiele wskazówek nawet tych w których jesteś dobry ale teraz już chyba będziesz ostrożniejszy w wieszczeniu dobrej kondycji GPW .

     1. To co Ci piszę nie ma nic wspólnego z ostrożnością. Po prostu każdy Twój element jest w historii notowań kontraktów kilkukrotnie łamany. Logicznym jest że największe obroty są na fali 3 ale to nie oznacza że kolejne impulsy fali 5 nie maja wybijać nowych szczytów bo obrót jest mniejszy czy LOP. Może to co wskazujesz ma zastosowanie w ogólnym spojrzeniu na długoterminowe rynki ale przypomnę Ci że spadki widzisz od ponad pół roku a może teraz dopiero coś sie ziści i to tylko „może”.

 2. Podtrzymuję to co głosiłem przed sesją 24. X. 2017. Dodatkowy argument niedawny wystrzał na obrotach 1,25 mld na wykupionym ryku, nie mówiąc o zachowaniu PeKaO, ewidentnie dystrybucyjnych notowaniach indeksów USA.

 3. Łiktor dostał rekordową premię roczną pomimo ,że miałem w tym roku 11 miesięcy urlopu . Przy czym main Boss podkreślił że taka premia już raczej się nie powtórzy . Łiktor dokłada premię do istniejącego depozytu i wracamy do gry ,,mordy wy moje ” cytując klasyka – kolegę z pracy . Mój algorytm cały ten tydzień wskazuje przesilenia na wszystkich Indeksy w US . Tak więc będę ładowal S do wora , zostawiam tylko 7℅ tolerancji na błąd .

 4. A Łiktor już w tramwaju . Niestety wziąłem tylko 40 short Nas100 ,a do celowo chciałem wziąć 80 i jestem nawet mocno zaskoczony że nie podbili kolejnych 70 pkt w górę

   1. Ty fakir, w łapanie noży to możesz sobie pograć z kolegami. Czy ja Ci piszę co jak robisz i hejtuję Cię za coś ? Po jakiego grzyba takie durne, głupkowate uwagi ja się pytam ? Mnie nie interesuje co masz w portfelu, zarabiasz czy tracisz. Tak więc grzecznie Ci odpowiadam żebyś zamiast idiotycznych uwag zajął się czymś pożyteczniejszym.
    Ja może zapomniałem dodać, że te poziomu uważam za dobre, ponieważ zakładam większe prawdopodobieństwo, że kreślimy trójkąt i są duże szanse na ruch ponownie w stronę szczytów

     1. Rozumiem nerwy, rynek rozbujany, duży stosunek ryzyka do zysku, jutro rano SL trzasną, 2450 dolna linia kanału bedzie testowana, RGR wchodzi do gry, 130 pkt i 200-tka.
      ps.
      Nie trawię lewackiej nowomowy, a „hejt” był wyrazem uznania odwagi, fakir to nie byle gość 🙂

 5. Na razie pękło na 2490, teraz 2480,
  nawet nie ma co dzisiaj myśleć o obronie 2512-2515,
  czy ktoś ustawia L na 2480?

 6. Ktoś tam mi liczył depozyt na DAx ,no to teraz depozyt odbudowany w całości i drugi taki dostaje gratis bo SL na daxa 13220

  1. Jak będziesz spuszczał z dachu zdechłego kota to tez za którymś razem się odbije. Za to strach że Cie ktoś zauważy niszczy Twoje życie.

 7. Ale przynajmniej obserwuję całego kota i dlatego wiem że jest martwy . Ty Darek kupujesz kota w worku , któremu przez dziurę wystaje tylko ogon, . Nawet Ci nie przeszkadza, że ogon się nie rusza.
  No i tu nie wiem czy Ci starczy odwagi by puścić ten komentarz. Ale jak puścisz to ok też miałeś swoje racje i nowe szczyty były ale już teraz chyba zmieniłeś zdanie bo wiesz że kot jest już martwy .

  1. A co niby się takiego stało że mam zakomunikować iż nowych szczytów nie będzie? To że wreszcie trafiłeś na mały urobek? ŻEBYŚ SIĘ NIE ZDZIWIŁ JAK WŁAŚNIE KOREKTA NA DAX DOBIEGŁA KOŃCA. O sorry za duże litery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *