Komentarz przed sesją 08.11.2017

Wielki niedosyt, obawa i lęk to najprawdopodobniej emocje jakie pozostawiła w sercach inwestorów wczorajsza sesja. Indeks WIG 20 wzrósł wczoraj i to dość wyraźnie, bo o 0.84% do poziomu 2536 jednak wynik ten był znacznie słabszy niż to co na wykresach mieliśmy jeszcze wczesnym popołudniem. Aktywność inwestorów była wczoraj na wyraźnie wyższym poziomie co przełożyło się na skokowo większą wielkość obrotów.

wig20

Na wykresie powstała świeca, która w obliczu jej maksimum ukształtowanym na poziomie poprzedniego szczytu, nie wzbudza zbyt optymistycznych odczuć. Pin Bar na skokowo większym obrocie odbijający się od poziomu szczytu to dla wielu inwestorów oznaka zapoczątkowania spadku. I taki scenariusz trzeba jak najbardziej brać pod uwagę. Jednak warto również zauważyć, iż w cenach zamknięcia nastąpiło wybicie strefy oporu a w takim wypadku, wielkość obrotów ma zupełnie inne znaczenie. Dlatego moim zdaniem ważnym będzie to co stanie się dzisiaj. Zejście poniżej strefy, które będzie również potwierdzeniem formacji świecowej to wskazanie na spadek, który powinien osiągnąć poziom co najmniej 2400. Jednak jeśli Pin Bar nie zostanie potwierdzony a dzisiejsza sesja nie sprowadzi indeksu poniżej strefy wsparcia to można będzie patrzeć i to dość śmiało w górę i zakładać wybicie szczytu w następnych sesjach. Jakby nie spojrzeć to górny cień na tę chwilę jest ruchem powrotnym do wybitej strefy.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów widać to dokładnie. Zatem pierwszą strefa jaka powinna próbować zatrzymać podaż jest w tej chwili ta umiejscowiona na poziomie ok. 2540. W tym miejscu zwróciłbym uwagę na OB i zniesienie 50% które sugerują, iż wspomniana wcześniej strefa może zostać naruszona a cena kontraktów może osiągnąć poziom ok. 2530 zanim nastąpi ewentualna próba odwrócenia tendencji z drugiej części wczorajszej sesji. Bez względu na to, na której strefie dojdzie do ewentualnej zmiany kierunku, cena powinna wówczas ruszyć tak skutecznie aby został pokonany wczorajszy szczyt. Brak takiego wzrostu i złamanie jego na niższym poziomie to zapowiedź możliwości wybicia ok. 2495 co będzie już silnym wskazaniem na scenariusz z poziomem ok. 2400. Tu mała dygresja. Indeks WIG daje fory temu negatywnemu scenariuszowi.

dax

Indeks DAX był między innymi tym indeksem, który zapewne mocno przysłużył się spadkowi od szczytu na naszym rynku. Tu na wykresie powstała wczoraj duża świeca spadkowa, która musi budzić strach w szeregach byków. Możemy śmiało mówić tu o powstaniu układu na wzór formacji Zasłony Ciemnej Chmury a luki jakie powstały nieco wcześniej są zapewne magnesem dla jej potwierdzenia. Każda z luk stanowi oczywiście wsparcie ale ich zamykanie może doprowadzić indeks do poziomu w rejony 13000. Oczywiście zanim zaczniemy patrzeć aż tak daleko w dół powinniśmy poczekać na potwierdzenie układu.

daxfutureintra

Jak pokazuje wykres intra kontraktów na DAX mamy co prawda duże prawdopodobieństwo utworzenia impulsu spadkowego jednak warto zwrócić uwagę na fakt że przed jego rozpoczęciem mieliśmy wyjście na szczyt raczej w układzie “trójkowym” co może stanowić o tym, iż obecny impuls jest ostatnim elementem większej korekty nieregularnej. Rejon 13300- 13350 obfituje w elementy o charakterze wsparć (widać dokładnie na wykresie) i jest mocno prawdopodobnym, że własnie z tych okolic rynek postara się zmienić tendencję spadkową. Jeśli do tego dojdzie to dla byków pierwszym najważniejszym zadaniem będzie wyjście nad strefę 13400-13420.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

22 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 08.11.2017

 1. Andy732 pisze:

  czy po wynikach pekao oraz podtrzymaniu dywidendy 100% zysku za lata 2017 oraz 2018 jest Panie Darku szansa na konkretniejsze odbicie pekao w kierunku 147 zl?pozdrawiam Andrzej

 2. Agnieszka pisze:

  Darku, czyli aktualnie najważniejsza dla dalszych wzrostów jest obrona 2540

 3. jerzy pisze:

  jak wcześniej powiedział Darek przyszedł na ten blog szeroko znany jeden z najlepszych specjalistów w Polsce z teorii Elliota-Cherry-podpowiadał często trafnie tym którzy chcieli korzystać transakcje ,ale często odpłatą był hejt i obrzucanie błotem-,to powiedział że zastanawia się czy dalej udzielać się na tym blogu /ja gram dt inną metodą,ale z przyjemnością szukałem potwierdzenia -kto naprawdę interesuje się analizą techniczną wie co to potwierdzenie/-ostatnio zabłysnął hejtem Lingwista /gratuluję/ oby to nie była ostatnia kropla -jak wyeliminować hejterów -zastanówmy się -nie zwalając to tylko na Darka

  • Lingwista pisze:

   Widzę, że niektórzy są tu kompletnie pozbawieni poczucia humoru. Przekłuwanie szpileczką balonu bezgranicznej pewności siebie to żaden hejt. A poza tym z solidnego balonu tak łatwo powietrze się nie ulatnia.

  • Seweryn pisze:

   Też uważam że Cherry to dobry specjalista od Eliotta i na pewno odporny psychicznie na jakieś docinki , chociaż ja nie zauważyłem żeby ktoś hejtował. Na pewno nie przejmuje się hejtem i będzie pisał ze względu na tych , którzy chcą go wysłuchać.

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    Tu się zgadzamy całkowicie. Seweryn a jak ten wykres z LOP?

    • Seweryn pisze:

     Przygotowuję go aby był zrozumiały dla zwykłych adeptów, jednak waham się czy go opublikować. Dużo osób tutaj gra na wzrosty i udaje im się zarobić . Wiele osób może się zasugerować i diametralnie zmienić zdanie o rynku i nie zarobić, a ja ostatnio słabo trafiam. Podejrzewam że Ty również zmienisz zdanie i nie będziesz widział już nowych szczytów, a wiele osób zacznie grać na spadki.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Seweryn nie zastanawiaj się tylko wrzuć go tutaj. Osobiście nie kieruje się żadnymi podpowiedziami innych a jeśli Twoje dane będą logiczne to jaki problem? Dla mnie najważniejsza jest cena i obrót. LOP to kwestie pomocnicze.

     • Seweryn pisze:

      Ok mam mało czasu, dokończę i jutro z samego rana wstawię wykres.

  • Agnieszka pisze:

   Darek ma możliwości techniczne blokowania takich osób.
   Ze swojej strony możemy tylko ignorować – to też metoda.

 4. andy pisze:

  dwa scenariusze 1-robimy falę e w tr z możliwym zasięgiem 0.786-fali d t,j. 2478
  2- zrobiliśmy 1-2541 3-2577, teraz robimy 4, która nie może zejść poniżej 1

 5. Amator pisze:

  Jest jeszcze szansa na ostatni swing wzrostowy, ale to już dzisiaj, tj. 09.11.2017 musieliby ostro mocno ruszyć do góry.
  Zobaczymy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *