Komentarz przed sesja 03.11.2017

Po przerwie w notowaniach jaka miała miejsce w środę , inwestorzy wrócili do swych zajęć na dwa dni aby następnie znowu odpocząć , tym razem przez weekend. W trakcie wczorajszej sesji indeks WIG 20 wykonał ruch spadkowy o wartości -0.93% i tym samym zakończył dzień na poziomie 2501.

wig20

Na wykresie dziennym powstała dość spora czarna świeca o delikatnym cieniu dolnym i górnym. Cienie te są efektem reakcji sił rynku na strefy z jakimi wczoraj indeks próbował się rozprawić. Najpierw było dojście do strefy oporu  w okolicach 2530, gdzie zaatakowała podaż i indeks skutecznie został zepchnięty w dół. Dolny cień to reakcja na strefę opartą o lukę cenową. Zatem po 4 sesjach wzrostowych przyszła pora na spadkową która mimo zatrzymania na takim a nie innym poziomie może jeszcze przeciągnąć się w próbę przetestowania strefy o znacznie ważniejszej wymowie niż ta oparta o lukę cenową  a mianowicie strefę w rejonie 2480-2490. Jeśli ta ostatnia strefa nie podołała by zatrzymać podaż i skutecznie powrócić do wzrostu to kolejna przeszkoda dla niedźwiedzi jest ok. 20 pkt. niżej. Wydaje się, że nawet w najgorszych scenariuszach , jeszcze tym razem nie powinniśmy mieć do czynienia z ewentualnym wybijaniem dołka ostatniego swingu spadkowego i indeks WIG 20 powinien wykonać jeszcze co najmniej jeden ruch wzrostowy . Tak naprawdę, pamiętając o tym jaki mamy trend (ostatnia świeca miesięczna też ma swoje znaczenie) zakładam, że wczorajszy dzień był swoistą korektą (bądź częścią korekty) po której indeks WIG 20 powinien wybić szczyt na 2570. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, jest moim zdaniem, wykres intra.

fw20intra

Tu znowu mieliśmy ostatni swing w górę jako 3-kę co moim zdaniem przekłada się na to, iż był to element większej korekty nieregularnej. Wczoraj co prawda został wybity dołek ostatniej korekty w ruchu wzrostowym ale właśnie na tym polega korekta nieregularna. Równocześnie z wybiciem, kontrakty dotarły do strefy wsparcia cenowego w okolicy 2503 i bez jej testu, na samym fixingu odbiły do poziomu 2511. Tym samym , moim zdaniem zrobiły falę 4 w impulsie spadkowym a dzisiaj możemy właśnie dojść do ostatnio wspomnianej strefy nakładającej się z zewnętrznym poziomem zniesienia 127.2 które jak wiemy jest tym, które najczęściej respektuje fala c korekty nieregularnej. Innymi słowy obrona tych poziomów w okolicy 2503 i pojawienie się sygnału kupna może być dobrą okazją na ruch wzrostowy. Jaki to mógłby być ruch? Może warto spojrzeć na dolną lewą część wykresu oznaczoną czerwonym okręgiem?

dax

W trakcie gdy my mieliśmy święto, DAX wykonał solidny ruch w górę realizując zasięg o którym pisałem już kilka tygodni wcześniej. Wczoraj niemiecki indeks nie miał “ochoty” kontynuować wzrostu i na wykresie pozostawił małe doji w górnej części korpusu z poprzedniego dnia. Powstała tzw. Harami Wysokiej Ceny, która to najczęściej jest zwiastunem wejścia w korektę a nie koniecznie zmiany trendu. Jednak sam fakt realizacji zasięgu w okolice 13500 jest mało zachęcającym argumentem za kupnem na tych poziomach. Oczywiście nie mam tu namyśli DayTr. W tej chwili wzrosło znacząco ryzyko wykończenia nawet całej 3 fali od dołka z czerwca 2016. To zaś podnosi szansę na wykonanie głębokiej korekty w ramach fali 4 całego impulsu jaki rozpoczął się na początku roku 2016. Oczywiście mamy silny trend wzrostowy i tu może się jeszcze wiele dobrego dla byków wydarzyć jednak chodzi mi o moment w którym jesteśmy a który moim zdaniem nie nadaje się w żaden sposób do podejmowania ryzyka zagrywania L w dłuższym terminie. Co innego w DayTr.

daxfutureintra

Ostatni ruch w dół był wyraźną “abc” i teraz teoretycznie powinniśmy oczekiwać na wybicie nowego szczytu. Gdyby tak się stało to można oczekiwać wzrostu w rejony 13530. Niestety nie potrafię ocenić czy taki wzrost byłby wykończeniem całej fali 3 w impulsie od poziomu 12908 czy może wykończeniem 3 w 3, dlatego postawiłem kilka zniesień które wskazują, że w pierwszym przypadku moglibyśmy się spodziewać ruchu w kierunku ok. 13300 a w drugim 13400 czyli rejonu gdzie znajduje się obecnie ostatni dołek . Pytanie czy rynek dojdzie do tych poziomów i czy tam się zatrzyma. Zatem przedstawione geometrie są tylko ewentualnymi projekcjami przy założeniu realizacji opisanego scenariusza. Jeśli natomiast cena nie pokona ostatniego szczytu a zawróci z poziomów ok. 13480 to najprawdopodobniej będziemy mieli wydłużenie korekty ze szczytu na 13482. Podsumowując jednym zdaniem S zakazane w dalszym ciągu a wszelkie próby jak się kończą to czytelnicy tego bloga maja możliwość śledzenia od kilku miesięcy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Komentarz przed sesja 03.11.2017

 1. Seweryn pisze:

  Nie chce być wyżej trudno, biorę zgodnie ze wcześniejszym założeniem ostatnie 50% pozycji S na Dax po 13504 średnia 13351, teraz to wygląda nieciekawie ale punkt widzenia może się zmienić.

 2. Agnieszka pisze:

  Darku czyli powrót do wzrostu na WIG20 dopiero po obronie 2503 i przebicie 2530?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   No jeśli okolice 2503 zatrzymają spadek to następnie wybicie 2519 będzie pierwszym wskazaniem że zmienia się tendencja spadku i równocześnie będzie można zacząć myśleć o ewentualnych wzrostach na szczyty.

 3. Agnieszka pisze:

  ok, dziękuję

 4. adam pisze:

  Warto obserwować PKO w strefie 37.10-37.40, jak się pojawi sygnał to może być bardzo dobry strzał

 5. Seweryn pisze:

  Odnośnie oceny sytuacji spawa wygląda tak . Rzeczywiście przeoczyłem jedną ważną rzecz i to nie techniczną (bo technicznie zostały przekroczone pewne opory) ale psychologiczną. Chodzi o to że fala piąta lubi się “wychylać”,chodzi o to, że krótkotrwale przekracza pewne poziomy po czym szybko wraca i tu możemy mieć do czynienia z taką sytuacją . Obecnie mam stratę około 125pkt. ale to może się bardzo szybko zmienić jeżeli rzeczywiście to o czym pisze wyżej jest prawdą.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   I tak miałeś “więcej szczęścia niż rozumu” bo Twój poziom na którym chciałeś dobrać resztę przeskoczyli luka cenową. Jakby luki nie było to dzisiaj byś siedział i płakał nad rozlanym mlekiem. Co do poziomów to nic nie przekroczyli bo już znacznie wcześniej pisałem że powinni dojść do ok. 13500 Moim zdaniem liczysz fale ale w zły sposób.

   • Seweryn pisze:

    Przeskoczyli luką ,a jaka to może być luka jeśli nie wyczerpująca . Dla mnie ta luka to dodatkowy argument za S .
    Poza tym nie wskazywałem dokładnych poziomów bo ich nie znałem orientacyjnie poziomy są już od tygodnia, chodziło jedynie o to żeby zgodnie z ZWP nie otwierać wszystkiego na raz . Zresztą muszę ponieść koszty ponieważ ja tu nie gram na kilkadziesiąt czy nawet kilkaset pkt. Gram na TP czterocyfrowe choć nie wykluczone że niektóre korekty będę chciał ominąć. Oczywiście juk już spadek się zacznie.

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Znowu manipulujesz wskazywałeś dokładnie że dobierzesz na 13200 i resztę na 13270 więc teraz nie wymyślaj że nie wskazywałeś dokładnych poziomów. Dobrze że teraz wiemy że grasz na tysiące pkt. bo przynajmniej “nie zdziwi nikogo” fakt, że tracisz nawet na średniej setkę pkt i dalej nie masz SL.

  • rubik pisze:

   50pkt to 100% depo… wg mnie taka strata jest mało profesjonalna, żeby nie użyć słowa niedopuszczalna

 6. ---oooHAbbAAAkkkmmm.34 pisze:

  DAX…jeszcze do góry……nic się nie zgadza jeszcze …porządek fal i korekt

 7. bibi.34 pisze:

  u nas…cały czas scenariusz wzrostowy czy kupować teraz…jeszcze nie…..musi być przełamany krótkoterminowy trend spadkowy

 8. bibi.34 pisze:

  DAX …K…jeszcze nie….tylko kupować….

 9. bibi.34 pisze:

  nie…to jest pełen impuls…a to zygzak…w poniedziałek powinna być luka otwarcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *