Komentarz przed sesją 31.10.2017

Poniedziałek, na warszawskim parkiecie, upłynął pod znakiem wzrostu. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.15% i zakończył dzień na poziomie 2517 czyli tuż pod poziomem maksimum dnia wynoszącym 2521. Wzrost indeksu był dobry a jedyne do czego można mieć zastrzeżenia to fakt, iż obroty czyli aktywność inwestorów, były na dość niskim poziomie. Musimy jednak uwzględnić to, iż w dniu dzisiejszym nie ma sesji za naszą zachodnia granicą a jutro my sami mamy dzień wolny od giełdy.

wig20

Na wykresie powstała biała świeca, która bez najmniejszego oporu zamknęła lukę cenową i doszła swym zasięgiem do poziomu zniesienia 61.8%. Właśnie ten ostatni element może sprawić, iż w dniu takim jak dzisiaj (bez DAX i przed dniem wolnym) na rynku może panować marazm i notowania mogą mieć charakter lekko spadkowy. Oczywiście to tylko możliwość a nie żaden pewnik. W świetle większej perspektywy czasowej i panującego trendu, wczorajsza sesja wpisuje się się w mocny ruch po ewentualnym zakończeniu korekty pędzącej i podążą w kierunku nowych szczytów. Tu jeszcze raz zwrócę jednak uwagę, iż w niedalekiej odległości od wczorajszego zamknięcia mamy ważną strefę oporu, którą osobiście określam mianem „strefy na Koronę”. Jest to rejon, w którym mogłoby dojść do załamania i powrotu „dni niedźwiedzia”. Pamiętamy w końcu o tym, że ostatni spadek choć przyjmuję jako falę C korekty pędzącej jest impulsem i może okazać się, iż założenia takiej korekty są nietrafione. Mimo wszystko to scenariusz z nowym szczytem jest tym podstawowym.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów, można odnieść wrażenie, że ruch wzrostowy jest prowadzony w ten sposób, iż lada moment powinna nastąpić co najmniej jakaś korekta. Jednak to nie wyobrażenia powinny decydować o naszym postępowaniu a fakty techniczne i oczywiście jeśli ktoś nie ma L to teraz raczej nie powinien brać, jeśli ktoś ma L to nie ma jeszcze powodów do zamykania a o S to raczej trudno byłoby teraz myśleć. Sytuacja moim zdaniem może nieco się zmienić gdy rynek dojdzie do strefy w rejonie 2540 gdzie obecnie mamy istotną strefę oporu. W przypadku osunięcia, pierwszą zaporą jest „strefa luki cenowej” na ok. 2515 a w dalszej kolejności okolice 2495. Pamiętajmy o dniu wolnym co może mieć duże znaczenie w aktywności podczas dzisiejszej sesji.

Jeśli chodzi o DAX to odpuścimy sobie ten temat bo po pierwsze dzisiaj dzień wolny na tamtym rynku a po drugie i może bardziej istotne w świetle naszych analiz, nic nie zmieniło się od tego co było w weekendowej.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25 Replies to “Komentarz przed sesją 31.10.2017

 1. Panie Darku w przypadku gdbyby faktycznie na Pekao mielibysmy srednioterminowy dolek na 115-116 zl jaki zasieg odbicia Pan prognozuje? bo faktycznie kurs papiera bardzo mocno zdolowany chyba jest.pozdrawiam.Andrzej

 2. Witam, obecna sytuacja na fw, jest dobry moment na sprzedaż S, krótki stop na 2535 i do odwiedzenia poziom 2510 i niżej 2497, tutaj można próbować dt kupić L, udanych.

  Pzdr

 3. witam , imo na 2541 zrobiliśmy podfale d w tr , teraz robimy podfale e ,gdzie mamy abc,/a/ teraz robimy /b/, a potem jeszcze druga nóżka .a potem sru do góry?

 4. Wpis nie pokazał się przed moderacją, więc sprzedałem S po 2534, obecnie SL wystawię nad dzisiejszą szczytem dt, poziomy tp podaję 2510, klucz 25 puszcza ten ruch, zachowanie na 25 zadecyduje czy S zostanie czy wyrzucę, jak SL wytrzyma. Szukam po pierwszym impulsie korekty wzrostu, pzdr

 5. Obecnie na fw, została naruszona linia trendu wzrostowego, do obrony w cenach zamknięcia poziom 2508, obecnie czekam na zamknięcie S na 2500 i będę czysty dt (jeśli nie dadzą zostaje z S), oczekujące L wystawione na 2485, dołożyłem jeszcze kupno L na 2465 oraz sprzedaż S po 2518, czas ważności zleceń do poniedziałku, do końca sesji. Zakładam, że ruch będzie w tej sekwencji L kupię 2485, zamienię na S 2518 i oddam po 2465, udanych.

   1. Do Lingwisty

    Nie Geniusz, bo chociaż byś z dużej litery napisał, tylko czytam z wykresu i opisuje co widzę, nikt Ci nie nakazuje korzystać z proponowanego zagrania, Twój pieniądz Twoje decyzje, nigdy nie wpisuję bez sensu typu „tylko góra”. Uwierz na przyszłość, że każdy proponowany ruch i wpis jest przemyślany, a szczegółów nie muszę tłumaczyć, korzystam z teorii fal i wykresów, życzę udanych zagrań.

    Na koniec dnia dwa zagrania dla sp i daxa

    SP sprzedane S w cenie 2572, do zamknięcia wystawione na 2556 i 2550, SL nad trendową poziom 2577.

    DAX sprzedany 13432, SL 13465, do zamknięcia na 13340.

    Pzdr

 6. …..MYŚLEĆ…Jeszcze RAZ MYŚLEĆ…jak napisałem że pójdzie na szczyt…to tak będzie….
  ostania jest okazja dzisiaj żeby dokupić …..

 7. Ja gram wyłącznie na swingi falowe, a na zgrania typu 5 10 15 punktów szkoda czasu i życia, tak grają nowicjusze..zaznaczam fale są ściśle połączone z przepływem kapitału….kolega widzę że lubi uśredniać pozycje…..stratne…..to jest niedopuszczalne dla profesjonalisty….jeżeli ktoś wszedł niżej .. teraz spadek należy traktować jako piramidowa nie pozycji…GÓRA I KONIEC….tak mówią fale….cherry ty chyba żartujesz ż ty umiesz czytać wykres….czekające zlecenia to gra losowa……a nie poparta wiedzą….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *