Komentarz przed sesją 27.10.2017

Przed nami ostatnia sesja w tym tygodniu a wczoraj indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.26% i zamknął dzień na poziomie 2456 testując ponownie ważne rejony. Można zadawać sobie pytanie czy spadek jeszcze będzie trwał czy może już nastąpił moment w którym indeks WIG 20 powraca do swojego głównego trendu?

wig20

Niestety trudno jest dać odpowiedź na to pytanie z silnym postawieniem na konkretne rozwiązanie. Niewątpliwie ponowny udany dla byków test strefy wsparcia i zasięgu OB jest wskazaniem na możliwość realizacji drugiego wariantu czyli powrotu do trendu wzrostowego jednak brak wyraźnego sygnału świecowego pozostawia jeszcze furtkę dla ewentualnej dalszej przeceny. Szersze spojrzenie na wykres tzn. od września skierowuje moją uwagę na fakt, iż jest teraz idealny moment i miejsce do zakończenia korekty pędzącej i wejścia w silną falę wzrostową, która mogłaby spowodować, iż ilość butelek szampana w najbliższego Sylwestra opróżniona zostałaby w znacznie większej ilości. Jednak aby to urealnić potrzeba wykonać jeszcze jeden krok. Mianowicie dokonać ruchu wzrostowego, który upora się skutecznie z poziomami 2470 a przede wszystkim z 2490 aby można było poważnie myśleć o zakończeniu tendencji spadkowej jaka trwa od ponad dwóch tygodni. Wczorajsza świeca nie zdołała wybić połowy czarnego korpusu z wtorku choc była na to szansa a jej górny cień pokazuje, że podaż jeszcze nie odpuściła. Myślę jednak, ze to co nie udało się wczoraj może udać się dzisiaj a swoje założenie opieram o wykres intra 1H.

fw20intra

Tu ostatnia świeca dnia jest tym istotnym elementem, który skłania mnie do założenia, iż to właśnie dzisiaj możemy zacząć zmieniać tendencje spadkową. W ciągu dnia cena zeszła na nowe minimum a następnie po lekkim odreagowaniu, ostatnia świeca przetestowała poziom minimum w punkt i zakończyła zdecydowanym odbiciem. To powinno świadczyć na korzyść byków i pomagać w kontynuowaniu odbicia od początku dzisiejszej sesji a w konsekwencji stworzyć okazję do wybicia strefy oporu na ok. 2495 pokonują najpierw poziom 2485 i wybijając OB. Cała końcówka wykresu nosi znamiona klina a ten jak dobrze wiadomo często kończy dany ruch. Gdyby jednak rynek wybił ponownie 2451 to “ostatnim bastionem do obrony korekty pędzącej jest moim zdaniem poziom 2447. Jego wybicie to realizacja dużej korekty nieregularnej co oznaczałoby możliwość wybicia nawet poziomu 2433.

dax

Na DAX mamy oczekiwane wybicie z konsolidacji i tym samym został zainicjowany ruch wzrostowy, który moim zdaniem może dojść w rejony 13500 jako tzw, 5 w 3. Na tych poziomach zbiega się 161.8 ostatniej korekty spadkowej oraz zakres 1:1 z falą 1 w 3 co przy wydłużeniu samej 3 w 3 do 161.8 byłoby niemal podręcznikowym ruchem. Oczywiście strefa która dawała wyraźne sygnały w postaci energicznej i natychmiastowej reakcji po dojściu do niej ceny a oparta o szczyt z czerwca dalej stanowi najważniejszą strefę wsparcia.

daxfutureintra

Wybicie z konsolidacji jest oczywiście dobrze widoczne również na wykresie intra. Zasięg . tego wybicia, w oparciu o zniesienia może wynieść cenę na poziomy ok 13200 czy nawet 13260 ale zapewne, tak jak napisałem pod wykresem dziennym, nie będzie to powód do zajmowania S sam w sobie. Tylko łapacze szczytów mogą tak działać a jakie przynosi to efekty to sami powinni wiedzieć na podstawie wielu ostatnich miesięcy. Typowo intra mogą to być jakieś okazje do scalpingu ale na nieco dłużej to tylko po wybiciu strefy konsolidacji w dół a do tego jest sporo miejsca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

31 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 27.10.2017

 1. adam pisze:

  Powoli zbliżamy się do końca roku, a raczej mało prawdopodobne żeby fundusze już sobie odpuściły samą końcówkę, bo tak ludziom wychodzi z AT, to samo tyczy się giełd w stanach. Nie zdziwię, się jak do końca roku zobaczymy jeszcze poziom 2800 na w20, ale nie twierdzę też, że tak będzie.

 2. BIBggI.....Op...34 pisze:

  muszę dać sprostowanie….4 może być pędząca…przed 5 wydłużono…..a tutaj istnieje taka możliwość…..gdyż….

 3. BIBggI.....Op...34 pisze:

  Teraz można ….próbować k na DAXE…BARDZO NISKI STOP….PONAD SZCZYTEM

 4. adam pisze:

  Myślę, że energetyka będzie czarnym koniem na naszej giełdzie od następnego miesiąca.

 5. Seweryn pisze:

  Ja otwieram pozycje S w trzech transzach. Druga transza teraz 13240 pozycja cztery raz większa niż wczoraj i to jest 50% zakładanej ilości , pozostałe 50% w przyszłym tygodniu.
  Średnia wszystkich S 13198

 6. Adam pisze:

  Jak widać trend wrostowy się obronił. Lop rośnie na wzroście więc prawidłowo. A Ci co sprzedają eski chyba robią to mechaniczne z przyzwyczajenia bo rośnie. Więc raczej 2600 będzie

 7. tippo pisze:

  Jak widać gospodarz miał rację co do spadku PKN po “słabych” wynikach. To samo powinno być na PEO, ALR i PZU.

 8. Seweryn pisze:

  Sytuacja wygląda w następujący sposób, S&P nie wybije już szczytu, na Dax szybko zorientują się że za daleko zaszli choć osiągnęli zasięgi i chwała im za to bo fala na wysokich interwałach wygląda na ukończoną . Poziomy na Daxie to według mnie idealne poziomy do S , jeśli będą nadbijać to raczej już nieznacznie . Absolutnie nie powinno się teraz kupować na dłużej . Elliott oraz zasięgi wskazują na końcówkę fali wysokiego stopnia. Takie jest moje zdanie .

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   To brzmi jak usprawiedliwienie swoich działań a nie jak konkret. “Elliott , zasięgi wskazują na końcówkę fali wysokiego stopnia” same slogany. Ja na wykresach pokazałem wyraźnie zasięgi i wskaż chociaż raz konkretnie w czym się mylę i jak Ty to niby widzisz. Przecież Ty za każdym razem widzisz koniec fali wysokiego stopnia, tonącego Titanica itp. jednak nigdy żadnych konkretów tylko same slogany mające usprawiedliwiać złe kroki inwestycyjne.

 9. Andy732 pisze:

  Pani Darku jak widzi Pan kurs Pekao po spaddku mozna kupowac juz czy jeszcze za wczesnie pozdrawiam.Andrzej

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   A masz jakiś sygnał bo ja raczej nie widzę. Faktem jest że strefa 115-116 powinna być super okazją do inwestycji która może stać się hitem “sezonu” ale tu potrzeba sygnałów. Ja wiem kusi bo inne banki przy maksach a PEKAO przy minimach jakie były na samym początku hossy indeksu. Jednak cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Będzie sygnał będzie kupno i będzie 100% zysku. 🙂

 10. Seweryn pisze:

  Po 2500 wziąłem S na FW20

 11. Seweryn pisze:

  To wykres tygodniowy masz tam dwie kreski i oznaczenie ostatniej fali .To wyjście ponad kreski zakończy się prawdopodobnie cieniem. Oznacza to że rynek być może jeszcze dzisiaj się cofnie i tam pozostanie tylko cień.

  http://www.bankfotek.pl/view/2100533

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   To już jest jakiś konkret ale słaby , słabiutki. Dlaczego Twoja 3 nie ma 5 fal tylko 3? Co ma oznaczać ta górna linia która została wybita. Sposób linii trendu od dołu do góry bez względu jak ją stawiasz pokazuje że w żaden sposób nie jest jakoś dokładniej respektowana. Więc jeśli zasięgi maja się na tym opierać to Twoja sprawa ale do mnie nie przemawia ani trochę.

   • Seweryn pisze:

    Ok masz tu dodatkowy argument .
    Oczywiście że ma 5 fal, dodatkowo fala 4 wyższego stopnia (fioletowa) zatrzymała się w rejonie fali 4 niższego stopnia (zielona) to dodatkowy argument przemawiający za tym, że falę 4 mamy już za sobą. Możliwe że to są ostatnie chwile do S przy tak wysokich poziomach i rynki czeka wielkie rozczarowanie.

    http://www.bankfotek.pl/view/2100574

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     I cały problem jest w tym ze osobiście uważam iż tam gdzie jest Twoja “czarna” 3 ja osobiście widzę zieloną 3 bo po drodze była korekta pędząca a nie impuls i to powinieneś wiedzieć ze względu na siłę trendu jak i na to że jest 3 w górę a nie 5.

     • Seweryn pisze:

      Nawet jeśli widzisz zieloną 3 to po niej masz już 4 i 5 tak więc ukończony impuls wewnętrzny . Jeden i drugi scenariusz oznacza spadek i to nie mały.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Jest w tym coś na rzeczy ale Ty tego nie wiesz na pewno ale skoro lubisz hazard to kto Ci zabroni

 12. BIBggI.....Op...34 pisze:

  NIE próbujcie nawet łapać s u nas…na koniec sesji docisną na max GÓRĘ…..

 13. mirek pisze:

  ja nie czekam na sygnały tylko kupiłem po 52 i teraz S po 2500 bo tam mieli dojść a nawet niżej na 2490-2510

 14. BIBggI.....Op...34 pisze:

  Seweryn ..to jest jeszcze fal 3 w 5….oczywiście jej zasięg i czas trwania jest do przewidzenia…w niej jest wszystko jak należy….

 15. BIBggI.....Op...34 pisze:

  uwaga Dax ….koniec impulsu…możliwa głębsza korekta….

 16. cherry pisze:

  Witam, dwa sygnały na DAX I SP

  http://www.bankfotek.pl/view/2100583

  Na fw koniec fali 4, chociaż jeśli ją chcą zamknąć z akcentem to 2504-5 powinni pokazać, przed nami korekcyjna fal 5wC, udanych

  Pzdr

 17. BIBggI.....Op...34 pisze:

  mirek….jak kupiłeś ….to trzeba trzymać….nie ma najmniejszego sygnału na s,taka gra to hazard w najczystszym wydaniu…najpierw rynek musi się zadeklarować ..co ma zamiar zrobić…..wszak ślepej kurze też trafi się ziarnko….powiem wam coś,znacie coś takiego….macie zamiar trzymać pozycje,lecz cyferki jak są wzrosty zaczynają migać w pewnej sekwencji….potem zmieniacie zdanie nie wiadomo dlaczego i gracie w przeciwnym kierunku….oczywiście ze stratą, to tak do przemyślenia…..

 18. PKC pisze:

  ale wyrąbało w USA, ktos tu miał krótkie i chciał kijem zawracać rzekę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *