Komentarz przed sesją 24.10.2017

Chociaż podczas pierwszej sesji nowego tygodnia, indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.32% , to zamknięcie na poziomie 2473 jak i kształt świecy jaka została wyrysowana, nie napawają optymizmem byczej strony rynku. 

wig20

Mamy co prawda jakąś reakcję na strefę wsparcia, jednak górny cień pokazuje, ze podaż nie odpuszcza i całkiem realnym staje się kolejny spadkowy dzień sprowadzający indeks chociażby w stronę poziomu ok. 2440 o którym dokładniej mówiłem w weekendowej. Nie chcę przekreślać szansy byków na utrzymanie obecnej świecy ale moim zdaniem aby tak się stało, popyt musiałby dzisiaj zaatakować skuteczniej.

fw20intra

Wczorajsze odbicie z pierwszych godzin sesji zdołało wybić OB na wykresie intra kontraktów jednak nie zdołało pokonać ostatniego potwierdzonego szczytu korekty w ruchu spadkowym. Co więcej na strefie opartej między innymi o ten szczyt nastąpiła wyraźna reakcja podażowa, którą należałoby mocno potraktować jako początek kolejnego impulsu spadkowego. Jedyna szansa dla byków przed ustrzeżeniem się od kolejnych minimów i ataku podaży na strefę w okolicach 2445 jest wybicie strefy na ok. 2495 i realizacja ewentualnie powstałej formacji ORGR. Gdyby to udało się bykom to wówczas moglibyśmy zakładać wzrost w kierunku ok. 2525-2530 a więc w kierunku strefy oporu, która „nakłada” się z teoretycznym zasięgiem ewentualnej formacji cenowej. Po drodze jest jednak opór w okolicy 2515 na bazie luki cenowej. Jeśli rynek zdołał by wygenerować sygnały związane z ewentualnym utworzeniem ORGR i następnie zrealizować zasięg o jakim pisałem to warto wziąć pod uwagę kwestię, iż ok. 5 pkt wyżej znajduje się kolejna strefa oporu wzmocniona zniesieniem 61.8%. Nawet realizacja pozytywnego dla byków scenariusza obarczona będzie co najmniej reakcją podażową właśnie w tych rejonach.

dax

O wykresie dziennym DAX nie ma co właściwie pisać w świetle braku jakichkolwiek zmian w stosunku do tego co mówiłem i co było aktualne w weekend. Zatem spójrzmy zaraz na wykres intra kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Tu widzimy, iż mimo reakcji i silnego odbicia z poziomu OB , rynek nie zdołał wyjść na nowy szczyt a jego dwukrotne zatrzymanie w rejonie 13060 z jednopunktowym nadbiciem pierwszego szczytu przez drugi, daje poważne wskazania na to, iż dzisiaj cena wybije dołek oparty na strefie w rejonie 12950 i będzie zmierzała w kierunku testu ostatniego dołka jaki miał miejsce na zasięgu OB. W takim przypadku spodziewałbym się co najmniej ataku na strefę w rejonie 12890-12900 z szczególnym uwzględnieniem jej dolnej granicy na której wypada równość fal. Ok. 50 pkt niżej jest ostatnia strefa wsparcia broniąca rynek przed znacznie głębszą korektą, która moim zdaniem, nie powinna być testowana gdyby rynek miał jednak kontynuować trend na nowe szczyty. 12890-12900 to jednak zarówno wsparcie intra jak i dzienne wynikające z szczytów powstałych w maju i czerwcu przed korektą o zasięgu ok. 1000 pkt.

30 Replies to “Komentarz przed sesją 24.10.2017

 1. Czy ktoś tu ma wątpliwości, że rozpoczęła się od momentu kilkanaście dni temu wystrzału obrotów na 1,5 mld. na wykupionym rynku, na co zresztą od razu zwróciłem uwagę, zmiana trendu. Jak ktoś gra na ząbki może stracić całą szczękę. Przypominam w tym miejscu maksymę: nieważne są fakty ważne są tendencje. Przekładając to na giełdę: fakty to ząbki, tendencje to trend. Przypominam podwójny szczyt na tygodniowym i zwracam uwagę na odbijanie się notowań znakomitej większości spółek od dołu od długoterminowej spadającej linii trendu. Zjawisko typowe dla bessy.

  1. To tak może trochę dla równowagi. Podwójny szczyt to będziesz miał jak wybiją w cenach zamknięcia na wykresie tygodniowym indeksu WIG 20 poziom 2420. Co do Twoich rozważań na temat linii trendu to tu tylko PKO BP jest pod linia trendu i PEKAO SA , tylko że w pierwszym przypadku jeszcze do niej trochę brakuje więc od niczego się nie odbija. KGHM, PZU, PKN to spółki które linie trendu powybijały tak samo jak indeks. więc chyba coś pomyliłeś albo mówisz o jakiś innych mniejszych spółkach,. No i kolejna kwestia to trend i tu zależy od tego jaki czas bierzesz pod uwagę ale chyba nie ostatnie niemal dwa lata. No i chyba trzeba mocno chcieć aby nie brać pod uwagę faktu jak rozwija się gospodarka i jakie wyniki osiągają duże spółki aby twierdzić że to odpowiednik Twoich ząbków. Najwyraźniej coś nie gra w tych Twoich założeniach.

   1. Pisałem o większości spółek niezależnie od wagi, czyli w kategoriach lecącego bez przerwy obiadowej w dół indeksu cenowego, na który to wielu analityków zwraca uwagę. O rozwoju gospodarki będziemy mówić wtedy, kiedy zobaczymy wzrost inwestycji. Polska poza tym na tle Europy wcale się nie wyróżnia. Przez ząbki rozumiem nie zachowania kliku spółek tylko granie na wzrosty w bardzo wąskich interwałach w trendzie spadkowym. Podejrzewam, że poza Tobą niewielu się tu udają takie zagrywki. Nie sztuka mówić o podwójnym szczycie, jak zostaną spełnione takie czy inne warunki. To tak jak prognozować pogodę na czwartek w czwartek o zmierzchu. Dla mnie ów po2jny szczyt jest już teraz. Ale jak mawiali starożytni Indianie pażiwiom uwidzim.

    1. Nie twierdze że się nie będzie realizować ale niestety to jest jedna z głównych przyczyn przez które 70% inwestorów nie zarabia tego co mogłoby zarabiać gdyby trzymali się najprostszych zasad dotyczących trendu. Ty chyba musisz do nich należeć bo właśnie tak postępujesz. Popatrz na Seweryna (Seweryn nie obraź się że daje Ciebie za przykład ale na obecną chwilę trudno o lepszy) ile razy wydawało mu się że to już będzie w dół i co ? I tak samo patrzysz na inwestycje nie dostrzegając tendencji tylko słuchając chyba jakiś komentarzy z TVN czy podobnych stacji TV bo nawet w inwestycjach czyli tym co od dłuższego czasu leżało zaczęła się tendencja wzrostowa. Nie trzeba być specjalistą aby uwzględnić również to że dopiero od niedawna zaczęło się wykorzystywanie środków z UE z puli kilkudziesięciu miliardów. Jeśli ktoś nie chce zauważyć tak wyraźnych kwestii to musi naprawdę się mocno starać. I nie chodzi tu o to czy rynek zrobi ten DT czy nie zrobi ale chodzi o to że takie mówienie na ślepo o spadkach, o bessie jest co najmniej mało odpowiedzialne.

    1. Oczywiście że nikt Ci nie zabroni ale przedstawiamy Ci argumenty z którymi powinieneś powalczyć jeśli chcesz tak popularyzować swoją teorię.

     1. może jakiś wykres czy coś anyway ja właśnie wskoczyłem u nas i na sp 500 w długie time range do grudnia zasięg wzrostu do 10-15%.

 2. Moim skromnym zdaniem na D1 kończymy właśnie nieregularną korektę 3-3-5 trwającą od końcówki sierpnia i ruszamy wkrótce na nowy szczyt.

  1. Dla mnie będzie atrakcyjny po 115-116 a już na pewno nie dzisiaj. Oczywiście uważam że agencja S&P znowu dała ciała co nie dziwi albo inaczej nagania towar swoim ludziom z USA . Pamiętać należy jakie obroty były na świecy kiedy startował i tego nawet w większej części nikt nie oddał na górce a teraz ponownie zeszli w rejon tej świecy i golą naiwnych którzy tak samo uciekali z PKN bo ktoś powiedział że historycznie najlepsze wyniki są gorsze od przypuszczeń jakiś analityków z pod ciemnej gwiazdy. Tu mamy obniżenie rankingu bo co ? Bo Państwo jest większościowym? Śmiech.

 3. Witam, sytuacja na fw, zakładam falę wzrostową w impulsie, kierunek 2496-2502, obecnie, żeby zagrało nie ruszajmy dzisiejszego dołka, a najlepiej 2462. Cały ten ruch w rozszerzonej fali 4wA, obecnie fala iii w c w 4 w A. Udanych.

  rynek na 67/68, obserwujmy 2475 to klucz na górę i 2462, wstępne zagrożenie realizacji.
  Pzdr

 4. podawalem od 2 tyg cel na tej serii 2206fw lub nizej,obecnie 1 zejscie w dol i wykonczenie 1 fali pozniej 2 i lecimy nizszczaca 3 itd,a cel 2206min na tej serii

 5. do Darka jezeli pekao przejmie alior to jaka bedzie dywidenda?albo ile kosztowac bedzie wezwanie na aliorbank jak pekao oglosi do czego jest zobligowane w podobnej sytuacji?zmierzam do tego ze dywidendy na pekao moze nie byc i stad p/e 17 jest nieuzasadnione czyli premia pekao wobec pko bp jest zbędna. pzdr asiok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *