Komentarz przed sesją 20.10.2017

Za nami kolejna, trzecia pod rząd sesja spadkowa. Tym razem indeks WIG 20 „nie żałował sobie” i spadł o -1.39% kończąc dzień niemal na minimach czyli na poziomie 2467. Obraz po sesji zdaje się być tragiczny a duża czarna świeca nie zostawia wiele miejsca do myślenia o wzrostach. Jednak cały czas pamiętamy, że obecnego spadku nie można na tę chwilę traktować inaczej niż korektę.

wig20

Wyraźna czarna świeca z górnym cieniem na skokowo większym obrocie pozostawiająca lukę cenową. To sytuacja po wczorajszych notowaniach indeksu WIG 20. Można powiedzieć, że są to 3 poważne argumenty, które stoją za kontynuacją spadku ale ….. . No właśnie. Spójrzmy na szczegóły. Skokowo większy obrót i długa czarna świeca która …. dochodzi do strefy wsparcia a jej nie wybija. To oznacza, że istotnym dla dalszych losów indeksu będzie dzisiejsza sesja. Kontynuacja spadku (po zamknięciu dnia) naprawdę zrobi już duży problem dla byków ale jej brak otworzy wrota do znacznie większego wzrostu aniżeli tego jakiego moglibyśmy się spodziewać gdyby cała korekta zakończyła się już po trzech czy czterech sesjach. Zatem na przeciwko argumentom za spadkami staje strefa wsparcia, zniesienie 78.6% ostatniego impulsu wzrostowego (zwracam na to uwagę bo obserwacja setek sytuacji w odniesieniu do „fibo” na przestrzeni kilku dobrych miesięcy uświadomiła mi często pojawiające się układy geometryczne gdzie pierwsza fala korekty narusza 23.6 ale nie przebija 38.2 a druga kończy swój zasięg w rejonie 78.6 z czym na tę chwilę mamy do czynienia) i to co najważniejsze a więc trend , ten dalej jest wzrostowy może z wyjątkiem tendencji w ujęciu intra. Zatem nie skazywałbym byki na porażkę a przypadek z wczorajszymi komunikatami dotyczącymi PKN przy historycznie najlepszych wynikach i efekt paniczne wyprzedaży są dla mnie dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść dalszej kontynuacji trendu wzrostowego i osiąganiu nowych szczytów. Tak na marginesie sam jestem ciekaw jak rozegra się dzisiaj sytuacja na PKN bo tam również mamy dojście do strefy i układ 23.6/78.6.

fw20intra

Jeśli chodzi o wykres intra kontraktów na WIG 20 to tu zdaje się wyglądać na wykończony albo niemal wykończony, impuls spadkowy w fali C (choć biorę pod uwagę że w fali 3) oraz strefę wsparcia na zniesieniu 78.6. Niestety jednego czego byki nie mogą dojrzeć to konkretnego sygnału do ewentualnej zmiany kierunku ale sytuacja jest na tyle dynamiczna że to może ulec zmianie nawet już po dzisiejszej sesji. Chcąc jednak spoglądać w stronę L i nie próbować łapać dołków (ot chociażby tak jak ja 🙂 ) należałoby zaczekać na pokazanie przez rynek zmiany czyli wyjścia nad 2495 przy założeniu, że wczorajsze minimum nie będzie wybite. Jeśli będzie wybite to oczywiście należy przesunąć zakres OB ale strefa ostatniego potwierdzonego szczytu korekty w ruchu spadkowym może być dalej na tym samym poziomie. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że nie wykluczam dalszych spadków, które nawet mogłyby rozpędzić się w rejon ok. 2400 tworząc większą korektę nieregularną a to za sprawą tego iż ostatni szczyt został utworzony na bazie 3 fal a nie 5.

dax

Na rynku DAX doszło wczoraj do małej paniki ale jak pokazuje wykres dzienny nic złego się nie stało a można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż wczorajsza sesja miała na celu strzepnięcie słabych rąk przed kolejnym ruchem na północ. Pin Bar jaki powstał jeszcze raz dokonał re-testu poziomu szczytu z czerwca i jeszcze raz pokazał, że ta strefa ma silny charakter popytowy. Zatem trend cały czas ten sam i cały czas oczy zwrócone na północ.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX wykonał wczoraj korektę prostą (tak przynajmniej wygląda to na tę chwilę) i dobił od wewnętrznej strefy wsparcia oraz równocześnie „uszanował” zasięg OB jaki jest w całym wzroście od dołka na 11900 (w dolnym rogu oznaczony OB). Teraz najtrudniejszym zadaniem jakie stoi przed bykami to pokonanie strefy „na koronę” czyli poziomu ok. 13030 no chyba, że zostanie to uczynione na samym otwarciu np. za pomocą luki cenowej. W tej chwili na podstawie wielkości OB i poszczególnych fal wzrostowych pokusiłbym się o stwierdzenie, ze ruch w kierunku północnym powinien dojść co najmniej do poziomu ok. 13200.

28 Replies to “Komentarz przed sesją 20.10.2017

  1. rubik sorry ale wiesz,że nie jestem falowcem na tyle dobrym abym bawił się w dokładne oznaczanie fal w impulsie. Dla mnie na WIG 20 od 2440 do 2566 był impuls wybijający nowy szczyt i ten impuls został skorygowany do wczoraj własnie w 78.6%

   1. No OK. Pytałem, bo jak dla mnie to ten ruch o którym piszesz poszedł trzema falami. Co więcej uważam, że ruch 2423-2566 również jest trójfalowy podobnie jak poprzedzający go spadek 2550-2423. Z tego wniosek, że chyba możemy malować korektę (nieregularną) 3-3-5 a jesli tak, to teraz w dół powinni iść strukturą pięciofalową, z której to wczoraj być może skończyliśmy pierwszą podfalkę

    1. Ten ostatni spadek do wczoraj moim zdaniem zrobił tak jak pisałem rano co najmniej 1,2,3 albo abc na co bardziej się skłaniam.

   2. Jest jeszcze inna możliwość, że zarówno 3-falowy spadek jak i 3-falowy wzrost to kolejne element TUK-a kończącego dużą falę 3 malowaną od 1640… Jeśli tak, to jeszcze się pobujamy chwilę pod szczytami a potem sru na 2255, 2135 lub 2020.
    http://imgie.pl/image/YgedA

  1. Witam, Jerzy, uważam, ze fala iii za nami, popatrz na M5 mamy mały impuls 2476-2496, zaznaczmy go jako 1 lub a (wszystko w iv), jedno jest raczej pewne to 5tka, bo jeśli była by 3ka można by było przyjąć że już iv za nami, też to opisuję poniżej. Załóżmy, że jednak impuls, zejście na 2476 zaznaczmy jako korekta czyli ii lub b i obecnie grajmy iii lub c, wtedy albo skończymy falkę iv na 2512, albo pójdą wyżej grając iii falkę. Jakby nie znaczył szukamy impulsu w górę, ważne obroty na 2490 to klucz, jeśli zawrócą idziemy na 2455 okolice. Wpis w biegu, nie mam mnie na sesji, udanych

   Proszę pytać, odpowiem na pytania.

   Prośba do Jacka, czy zająłeś już pozycje L, czy to tajemnica czy podasz?

   Rynek na 85/86

   Pzdr

 1. „rubik sorry ale wiesz,że nie jestem falowcem na tyle dobrym abym bawił się w dokładne oznaczanie fal w impulsie. Dla mnie na WIG 20 od 2440 do 2566 był impuls wybijający nowy szczyt i ten impuls został skorygowany do wczoraj własnie w 78.6%”

  Panie Darku bardzo bym chciał żeby Pan miał rację ale ni jak się nie idzie tam doliczyć impulsu. Wzrost jest 3 falami ewidentnie. A to jeśli pójdą nowe szczyty to każe szukać klina kończącego. A jak nie będzie zwrotu dość szybko to możemy się spodziewać znowu 2440-30 przynajmniej. Jest jedna alternatywa czyli korekta pędząca którą podał Rubik – ale jak tak będzie to dokładnie 335 czyli wzrost w górę jako fala B również 3 falami….

  1. Też tak to widzę ale nie bierzesz pod rozwagę możliwość iż było to całe „abc” a nie 1,2,3 ? czy nawet cała 5-ka?

 2. Całkiem możliwe że na Daxie był to tylko powrót do wybitego wcześniej klina ,jeśli tak oznacza to początek mega spadków w przyszłym tygodniu, a na S&P może nawet już dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *