Komentarz przed sesją 19.10.2017

Za nami 3 sesja tygodnia podczas której indeks WIG 20 kontynuował spadek. Wczoraj było to -0.48%  co dało zamknięcie dnia na poziomie 2502.  Niestety „dla byków”, indeks wybił prowadzący OB i tym samym zwiększył szanse na uznanie, iż powstaje coś większego w kierunku przeciwnym do dotychczas obowiązującego trendu. 

wig20

Zwiększył szanse ale nie tak aby już uznać, że trend zostaje łamany. Indeks najwyraźniej zmierzał w kierunku luki cenowej jaką mamy na poziomie 2499-2504 a jej przestrzeń stanowi kolejne i to dość silne wsparcie. Dlaczego to takie istotne? Bo dopóki indeks nie zejdzie poniżej poziomu 2440 należy szukać dobrych miejsc do pojawienia się okazji „na kupuj” i taka luka cenowa stanowi właśnie takie miejsce. Inna kwestią jest czy coś tam się pokaże co pozwoli kupować czy nie.

fw20intra

Nie inaczej jest z układem intra kontraktów na WIG 20 gdzie wczorajszy spadek zaprowadził nas własnie w najbliższe okolice luki cenowej i najprawdopodobniej dzisiaj będzie ona atakowana przez niedźwiedzie. Niewątpliwie rejon 2507-2510 jest tym gdzie będzie można poszukać okazji na L. Niestety ja zadziałałem zbyt szybko i na podstawie zbyt małej reakcji na strefie w okolicach 2523 podjąłem pozycję długą. Dzisiaj jeszcze stwierdzam że źle ustawiłem SL co niestety ale muszę zmienić na samym początku sesji. Dlaczego „niestety”? Bo w żaden sposób nie powinno się zmieniać SL w takim kierunku jak ja to chcę zrobić. Zacieśnić ok. ale zwiększyć? No to nie jest dobre jednak w tym wypadku chodzi zaledwie o 2 pkt a  muszę wyeliminować ryzyko że samo uderzenie w najniższy poziom luki wyrzuci mnie z rynku. W tym miejscu chciałbym jeszcze nadmienić, iż OB o którym pytałem został wybity jednak pamiętamy, że w dzisiejszych czasach często zachodzą nadbicia i jeśli w cenach zamknięcia nie pokonują 112.8 % to można uznać, że OB jest jeszcze aktualny a tak właśnie mamy w obecnej sytuacji.

dax

Na DAX niepokojący Pin Bar ale na wyższym poziomie czyli na nowym historycznym szczycie i sam w sobie nie powinien stanowić sygnału do sprzedaży. Tu trend jest kontynuowany i nie ma co z tym dyskutować a wykres intra który znajduje się poniżej wspiera to wyraźnie.

daxfutureintra

Wybicie kolejnej strefy oporu i jej re-test od góry na który pojawiła się reakcja popytu. To pokazuje jedyny słuszny kierunek. Jeśli nie będzie nowego szczytu a w następstwie cena wybije wczorajszą strefę, tym razem w dół to będzie można powoli zacząć się zastanawiać nad innymi rozwiązaniami niż L ale to też tylko w ujęciu „intra”.

35 Replies to “Komentarz przed sesją 19.10.2017

  1. Ja patrzę na wykres intra 1H i interesuje mnie świeca z górnym cieniem której max jest na 2507.Pozycja wyleciała i nie ma to już znaczenia.

   1. Teraz muszę być ostrożniejszy bo na dwóch ostatnich transakcjach pochłonęło mi zysk zagwarantowany na tej części kontraktów która trzymam od jakiegoś czasu.

 1. Sytuacja na fw.

  Zakładam, ze 2500 nie ruszą , jeśli ruszą, na szkicu po lewo jest napisane, że zmiana założeń, bo to może być coś więcej niż fal 4, jednak poczekajmy. Obecnie patrzę w górę i tutaj bardzo ważne jest wyjście nad 12, udanych.

  Rynek na 2502/2503

  Pzdr

 2. Na M5 rozpoczęli falkę iii w 1 w 5, jeśli tak nie powinno już dzisiaj być 2503, a w tym ruchu e górę powinni zaliczyć poziom 2514-22, zależy od fibo, później posiedzą na dolnej bandzie kanału, czyli nudy w tym zakresie 14-20 i dopiero na 34 w małej fali 1w5, udanych.

  rynek na 2508/2509

  Pzdr

 3. Ja dziś o 1 w nocy wskoczyłem w grube S na Nas 100 jak spadnie 9℅ to wkleje wam fotkę . Narazie szkoda na to czasu , bo może się to skończyć jak zawsze .

  1. Trochę wcześnie aby to powiedzieć ale jeśli mamy do czynienia z korektą a nie ze zmianą trendu to można oczekiwać czegoś lepszego niż gdyby korekta zakończyła się dwa dni wcześniej. Dlaczego? Bo wówczas najprawdopodobniej mielibyśmy do czynienia z rozbiciem głównej fali 3 na 5 fal i dopiero byłaby 1 i 2 a zatem jeszcze 3,4 i 5 aby zakończyć ewentualną 3 od dołka na 2420. Teraz osobiście zakładam że ewentualny ruch w dół jaki jeszcze dzisiaj czy jutro może mieć miejsce nie powinien skutecznie pokonać 2470. Do tego pasuje również dzisiejsze zawirowanie na PKN gdzie spadek ponad 4% wywołały znacznie lepsze wyniki niż w poprzednich latach a tylko mniejsze od tego co niby się spodziewano. Typowa sytuacja na kupuj plotki sprzedawaj fakty. Nie zdziwię się jak Ci co dzisiaj na panice sprzedali będą sobie za jakiś czas bardzo mocno pluć w brodę.

   1. Dzięki Darku.
    Zaskoczył mnie dzisiaj poziom 2480.
    Oby to było tylko straszenie. Osobiście nie widzę powodów do głębokiej korekty czy zmiany trendu.
    Kilka spółek z wig20 na wsparciu m.in; Eurocash, Lotos, CCC.
    Przynamniej coś się dzieje – ostatnio nudą wiało.. uśpiło to moją czujność.

 4. Warto zwrócić uwagę, że na całym spadku mieliśmy spadek LOP co nie jest wskazaniem za ruchem trendowym a na dzisiejszym spadku widać wyraźny wzrost LOP to oznacza że dołek jest blisko, szkoda że nie znany jest jego ostateczny poziom choć i tu można co nieco wyznaczyć.

 5. Witam, obecna sytuacja na fw w moim założeniu. Poziom 2500 strzelił, więc zmiana oznaczeń na spadkowe, spadkowa fala C jako impuls, który schodzi pod dołek, na poziom 2410.Dzisiejszy spadek to fala iii, osiągnęła 162% fali 1, jednak są problemy z pokonaniem 2492, więc można się spodziewać jej końca na 2476-78. Teraz podchodzą na 2492, pokonanie to przyjmę dzisiejszy dołek jako koniec falki iii i można grać iv nad 2500, do obserwacji i udanych zagrań.

  Szkic do obserwacji, jestem z L (wyrzucę dt, 92 zdecyduje) i jak byk coś ma jeszcze pograć, to nad 2500 zamknięcie, niech próbują.

  handel na 2490/2491
  http://www.bankfotek.pl/view/2099544

 6. Kolejne zagranie na FW pozycja L 2485 SL 2482 , tak to nie błąd SL tylko 3 pkt. Naszło mnie na zagranie typowo na wykresie 5M i 1M , docelowo 2500 no chyba że coś się stanie, iż przejadą jak przez masło to 2500.

  1. faktycznie dramat, ale żeby było ciekawiej to nie wiem czy zwróciłaś uwagę że Ekoexport znalazł się w październikowym typowaniu expertów Parkietu. Piotr Kaźmierkiewicz z CDM Pekao rekomendował tę spółkę z ceną docelową 13,85…

   1. No to tak samo jak dzisiaj jakieś barany napisały że wyniki PKN poniżej oczekiwań tylko zapomnieli dodać że najlepsze w historii. I Kowalski sprzedaje wszystko co ma a oni sobie worki nastawili.

   2. Najgorsze jest to, że miałam już zysk na EkoExport 6% i nie zrealizowałam go, licząc na 20% zysku. Wygrała chciwość.
    Giełda uczy pokory.
    Aktualna strata na pozycji ok 10%.

 7. Scalping nie wyszedł 😉 Druga część pozycji również zamknięta (ta z wcześniejszego rzutu z zyskiem 27 pk. Ogólny bilans 97 pkt na połowie pozycji czyli prawie 50 na całości. Mogło być lepiej ale nie jest źle.

 8. SPY najważniejszą rzeczą, która miała miejsce wczoraj, było przejście od długiego do krótkiego zaangażowania dużych spekulantów w tę ostatnią część dnia. To nie jest rzeczą powszechną, więc zawsze warto zwrócić uwagę. Czy duzi spekulanci przygotowują się na większy spadek?
  http://www.bankfotek.pl/view/2099553

 9. Zanim o sytuacji na fw, czy oprócz Darka i mnie nikt nie poda propozycji zagrania z jakimś komentarzem/argumentem oraz negacją i potencjalnym zyskiem. Uważam, że komentarze typu po co wszedłeś, itd. są nie na miejscu, przecież nie czekacie na idealne zagranie, a może najlepiej wszystko podać na tacy i mieć przeciwników wejścia i kibiców, a może mu zetnie stopa, patrz udało mu się, zarobił. Czasami, aż się nie chce pisać i powoli rozważam całkowity powrót na skype.

  Sytuacja na fw, szkic w grze, jeśli mamy znaczyć koniec fali iii to obecnie bronią linii trendu wzrostowego, po dołkach 2430-2445-2480 i to jest ważne, żeby zakończyć sesję nad trendową 82 wystarczy ale jak by dali 92 to kopyto by byk pokazał. Pozostaje poobserwować, mają 35 minut z gry, żeby ustawić się na jutrzejszą sesję. Dodam, że close pod trendową może skutkować otwarciem z celem 2452. Udanych

  Klucz na 92 to 85. Handel 83/84

  Pzdr wszystkich, którzy mnie czytali i dziękuje Darkowi za moderację, bo wiem/czuję, że kontr wypowiedzi było dużo.

  1. Zastanawiają mnie takie komentarze:

   „niedźwiedzie zachowują siły by raz po raz schodzić z indeksem WIG20 na nowe minima sesji”
   https://stooq.pl/mol/?id=6509

   Moim zdaniem niedźwiedzie akcji nie posiadają i to raczej byki sprzedają chcąc zachować resztki zysku. Tak więc to byki raz po raz schodzą z indeksem WIG20 na nowe minima sesji.

 10. Cherry ja też gram dt dzisiaj mnie nie było przy komputerze gram inną metodą i ostatnio się włączałem i podawałem pozycję-nie denerwuj się powoli dotrzemy się w grupie dt-widać że jest nas mało w dt.Na kontr wypowiedzi nie zwracaj uwagi.Twój Elliot i mój Brooks mogą dać efekt synergii-dzisiaj grabiłem liście koło domu bo dobra pogoda.Oprócz Ciebie i Darka /no może MAX/ja nie zauważyłem dt-pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *