Komentarz przed sesją 18.10.2017

Podczas wczorajszej sesji wyraźna przewaga była po stronie sprzedaży co doprowadziło do spadku indeksu WIG 20 o -0.8% do poziomu 2514. Tym samym została wybita strefa wparcia a indeks wykonał ruch który zaprowadził go w bardzo ciekawe miejsce.

wig20

Czarna świeca sprowadziła indeks do poziomów na jakich możemy wymierzyć zakres OB , równocześnie zbiega się on z zniesieniem wzrostu od poprzedniej korekty o 38.2% a więc jedno z najczęstszych zniesień jakie wykonuje fala 4 w impulsie w stosunku do fali 3. Tuż pod zasięgiem OB mamy rejon gdzie w połowie września rynek szedł przez kilka sesji ruchem bocznym tworząc bardzo wąską konsolidację. Te elementy sprawiają, że oczy inwestora powinny być mocno zwrócone w stronę wypatrywania ewentualnego końca obecnej korekty. Choć na wykresie dziennym nie oznaczyłem to na poziomie obecnej wartości indeksu mamy również strefę wsparcia opartą o szczyt pierwszej korekty wzrostowej w ruchu spadkowym z miesiąca września. Jeśli rynek nie zechce respektować obecnego poziomu, a na tę chwilę nie ma tutaj jakiś oznak aby tak miało być, to wówczas najprawdopodobniej korekta spadkowa wydłuży się w kierunku 2500, w celu próby domknięcia powstałej tam luki cenowej.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 również, nie widać na obecną chwilę oznak wyczerpania ruchu spadkowego. Mamy tu jeszcze trochę miejsca do strefy i zasięgu OB i najwyraźniej niedźwiedzie będą chciały to wykorzystać. Przestrzeń cenowa 2520- 2525 jest dla mnie idealną przestrzenią gdzie byki będą mogły rozpocząć próbę odwrócenia obecnej tendencji w celu powrotu do trendu wzrostowego i wyjścia na nowe szczyty. Tam zbiega się tyle rzeczy, ze trudno uwierzyć aby ta przestrzeń cenowa nie została wykorzystana właśnie w ten sposób. Wystarczy powiedzieć 38.2% zniesienia, OB, równość fal „a” i „c” obecnej korekty no i oczywiście strefa wsparcia. Innymi słowy jest to idealne miejsce do poszukania ewentualnych sygnałów na L w celu zajęcia pozycji w kierunku głównego trendu.

dax

Na DAX bez zmian więc powinien wystarczyć sam wykres dzienny.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów cały czas utrzymany trend wzrostowy a obecnie cena porusza się między oznaczonymi dwoma strefami. Zgodnie z trendem, wybicie powinno nastąpić przez strefę oporu a zatem próby zajmowania pozycji na S są raczej niepożądane. Tu raczej ewentualne zejście na 12970 mogłoby być wykorzystane do zajęcia L oczywiście na podstawie jakiegoś sygnału gdy się takowy pojawi.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27 Replies to “Komentarz przed sesją 18.10.2017

   1. Kochani. Większość forumowiczów posługuje się tu slangiem wolnym od sztywnych reguł składniowych. Trudno zatem przykładać do takowego kryteria właściwe dla języka literackiego. Co innego błędy ortograficzne, ale ich nie jest zbyt wiele. Trudno zrobić błędy w wyrażeniach L, SL itp. Są tu też tacy, którym obca jest funkcja alt na klawiaturze np. amator, i słusznie bo jak powiadał klasyk co się będzie obcyndalał.

 1. Witam, obecna sytuacja dt dla fw20, gram zgodnie z wczorajszym szkicem, czekam na L, a gdzie wezmę to siedzę już do końca sesji, więc wpiszę, wstępnie poziom 21-23, jednak obserwuje 2528 to kluczyk do tego ruchu lub nawet niżej (na M15 rysują diament, jak wybiją to nawet 12-14. Nie wystawiam oczekującego L lecz zareaguje dt.
  Dodam, że w górę już nie powinni ruszyć 36, jeśli ruszą, na cofnięciu rozważe L w cenie 28-30, pozostaje popilnować, na obecnej świecy M15 powinni wskazać do 14.00 kierunek, udanych.

  Pzdr

  1. Cherry dzięki za podpowiedź ale osobiście popełniłem błąd w wpisie tzn. SL mam na 2507 a nie 2517, czeski błąd w wpisie.

 2. Witam,drogi darku wszyscy w koło na wszystkich portalach itp.piszą tylko o wzrostach chodzi mi o S&P 500 ,według ciebie dokąd zmierza te szaleństwo w tych wzrostach ????
  Niektórzy widzą już 2700!!!

  1. Nie potrafię jakoś to ogarnąć całkowicie, bo nie ma sufitu. Natomiast pewne pomiary wskazują mi na 2650 jednak nie jestem przekonany czy teraz. Tzn. wydaje mi się że najpierw korekta a dopiero następnie w te rejony.

 3. Wszystko pięknie tylko że na dt nie było żadnego sygnału, zamknięcie na minimum. Na 1H również nic nie było , na 15M niepotwierdzone objęcie więc również nic nie było dlatego ja poczekam do jutra .

  1. I tu się z Tobą zgadzam. Niestety źle odczytałem wykres na niższym interwale i w momencie kiedy inicjowałem pozycję uznałem że wykończony jest klin kończący. Prawda okazała się inna, mianowicie klin (5M) był fala „b” w korekcie pędzącej. Teraz pozostaje czekać, jak się nie czeka na potwierdzenie chociażby z tak małego interwału to takie zagrania się zdarzają. Oczywiście działam teraz wielkością którą zamknąłem kiedy informowałem o tym więc nie ma większego problemu ale z mojej strony to był taki hazard na łapanie dołka i choć w dobrym miejscu i miał jakieś podstawy to jednak nie miał potwierdzenia.

 4. Zwracam dyskretnie uwagę, że na tygodniowym wykresie WIG-u ukształtował się dość złowrogo wyglądający podwójny szczyt, ale może mi się tylko dwoi w oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *