Komentarz przed sesją 05.10.2017

Środa przyniosła silniejszy spadek indeksu WIG 20, który niebezpiecznie oddalił się od strefy oporu. Spadek wyniósł -1.03% i zakończył się na poziomie 2444. 

wig20

Czarna świeca i wyraźny górny cień , to raczej nie jest dobry widok dla byków. Wyraźne odbicie od strefy oporu i to w tendencji spadkowej może napawać pesymizmem. W tej chwili mamy jednak obronę wsparcia wraz z formacją świecową a na przeciw „ciężką” świecę z obroną strefy oporu. Pamiętając o trendzie jaki panuje od dłuższego czasu , moim zdaniem ważniejsza jest formacja odwracająca , broniąca strefy wsparcia i dopóki ona nie zostanie wybita w dół osobiście szukam okazji na L (co nawet uczyniłem wczoraj ).

fw20intra

Zdaje sobie sprawę, że moje zagranie było i jest obarczone dużym ryzykiem ale założyłem, iż w trendzie wzrostowym po zatrzymaniu spadku na poziomie 2430 , ruch wzrostowy wyraźnie naruszył strefę oporu na ok. 2485, OB i szczyt korekty w ruchu spadkowym na 2492. Po silnym Pin Barze odbijającym się od wewnętrznej strefy oporu na ok. 2500 nastąpiła, jak dla mnie naturalna reakcja podaży. Wczoraj ceny zeszły do strefy wsparcia na ok. 2460 i do zniesienia 61.8 ruchu wzrostowego gdzie widać było wyraźna reakcję popytu (dolne cienie). Przy założeniu, ze jest to korekta miałem powód do zajęcia pozycji na poziomie 2453 z SL ustawionym poniżej dołka na 2430 czyli na poziomie 2428. W tej chwili biorę pod uwagę możliwość zejścia ceny do poziomów ok. 2444 i nawet 2438 stąd SL tam gdzie napisałem. W obecnej sytuacji, jeśli pojawienie się popytu w rejonie 2460 okaże się skuteczne to rynek powinien co najmniej zawędrować w rejony ok. 2490 choć moje założenie jest takie, iż po wykończeniu obecnej korekty rynek uderzy w górę na nowe szczyty wybijając 2550.

dax

Na DAX mamy nowy historyczny szczyt w każdym wymiarze tzn. zarówno w cenach maksymalnych jak i zamknięcia. Wybicie szczytu a zarazem strefy oporu miało miejsce wraz z jej re-testem co na wykresie pozostawiło białego Pin bara. Obecnie istnieje groźba powrotu pod szczyt i wykonania jakieś korekty która nawet mogłaby być dość głęboka. Jednak gdyby zawsze patrzeć na groźby wynikające z silnych ruchów to prawie nigdy nie moglibyśmy uczestniczyć w silnych trendach które nie są czymś codziennym. Zatem nasz wzrok powinien być skierowany dalej na północ a jeśli rynek zrobi coś co temu zagrozi to wówczas będziemy mogli zmienić spojrzenie.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać wyraźnie jak dobra okazja na L pojawiła się wczoraj w trakcie sesji. Zejście korekty do strefy wsparcia, wykonanie ruchu spadkowego o wielkość OB i utworzenie na dołku Objęcia Hossy to raczej wystarczający powód na grę o nowy szczyt. Obecnie rynek cofnął się po osiągnięciu nowego szczytu i tym samym utworzyła się możliwość ponownego testu strefy na ok. 12890 czy nawet na 12850. Jednak trudno jest mi zaakceptować w tych warunkach jakiekolwiek próby grania S no chyba że Scalping.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15 Replies to “Komentarz przed sesją 05.10.2017

 1. Uważałbym dzisiaj na dużą zmienność (być może podobną do wczorajszej). Ciasny stop loss może uszczuplić (niepotrzebnie) portfel.

  1. Chodzi o to aby odciąć się od szumu . Dzienna duża amplituda ruchu to 30pkt. taka jak wczoraj rzadziej się zdarza więc trzeba ustawić tak żeby być ponad tym .Druga spawa jedyny logiczny SL to ponad ostatnim szczytem 2501 , na drodze do szczytu ustawiać nie ma sensu przy założeni że szczyt nie zostanie wybity,nawet gdy zostanie lekko wybity powstanie trójka a więc i tu mamy szanse na zatrzymanie ewentualnego wzrostu. No i trzecia sprawa może najważniejsza, ryzyko nie zależy tak od wielkości SL jak od wielkości pozycji.

 2. Jeszcze wczoraj optowalem za wzrostu na WIG 20 , ale jak widzę dziś Eurpln które nie ma ochoty na dalszą jazdę w dół i GBPUsd odbite od dolnej bandy mocno znizkujacego trójka , a w dodatku mocno naruszone wazne wsparcie i do tego osuwajacy się usdjpy to na tą chwilę scenariusz spadkowy ma większe szanse .

  1. W świetle dzisiejszego raportu ADP i jutrzejszych danych NFP to co dzieje się na walutach w jednej sekundzie może ulec całkowitej zmianie.

    1. Sytuacja wygląda na tyle beznadziejnie , że nawet jakby mieli dziś spaść co na chwilę obecną jest mało prawdopodobne to po danych i tak stracą Sl .

     1. Nie kumam dlaczego tak się męczycie łapiąc szczyty a w drugą stronę moglibyście zarabiać kupę kasy.

 3. Również tego nie kumam. Nawet jak trafią w punkt na samym szczycie to i tak za wcześnie zamkną na korekcie wystraszeni ciągłymi stratami. Dzięki za podanie pozycji i proszę częściej.

 4. Zlikwidowałem stopa z S&P i przetrzymam do jutra . System mi wskazuje że powinien być długi knot od góry na tygodniowej świecy na S&P więc poczekam do jutra jeśli nie będzie się na to zanosiło to zlikwiduję od ręki przed weekendem.

   1. Może to i głupi pomysł ale od dwóch lat to się sprawdzało. System wskazuje że świeca tygodniowa na S&P zamknie się 2527 lub poniżej, został jeden dzień do zakończenia tygodnia więc długo nie trzeba będzie czekać ,no chyba że S&P zniwelowało tą zależność ale tu nie ma co polegać na emocjach tylko zdać się na zimną kalkulację systemu i poczekać do końca tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *