Komentarz przed sesją 03.10.2017

Podczas pierwszej sesji nowego tygodnia i miesiąca, indeks WIG 20 zyskał na wartości 0,66% i zakończył dzień na poziomie 2470. Tym samym odbicie od dołka było kontynuowane co w świetle formacji odwracającej jaka powstała w ubiegłym tygodniu jest zapewne pozytywnym obrazem dla byków.

wig20

Mamy zatem potwierdzoną formację i kontynuację wybijającą strefę oporu. Kontynuację o tyle ważną, że piątkowa biała świeca powstała na wyraźnie większym obrocie ale nie zdołała wybić strefy co mogło oznaczać dystrybucję przed dalszym spadkiem. Teraz sytuacja nie jest jeszcze jednoznacznie wyjaśniona bo wzrost skutecznie zablokowała ważniejsza strefa oporu na poziomie ok. 2483. Górny cień wczorajszej świecy pokazuje wyraźnie wzmożony udział podaży i to stanowi pewien problem w mocnym określeniu powrotu byków do władzy. Musimy jednak pamiętać, że to idealne miejsce ukształtowało formację odwracającą korektę spadkową i w takim obliczu nie można zaraz po małym odbiciu od oporu stwierdzać, że wracamy do spadku. Tu będzie można tak stwierdzić dopiero gdy zostanie wybita formacja czyli zanegowana. Trochę gorzej wygląda to na wykresie intra kontraktów na WIG 20.

fw20intra

Jak widać na wykresie wzrost zatrzymał się nie tylko na strefie oporu ale i również na zasięgu OB a to nie jest dobry znak dla popytu. Co prawda spadek jaki nastąpił po dojściu do OB zatrzymał się wyraźnie na strefie wsparcia i dobił od niej czyli od poziomu ok. 2464 ale dopóki nie zostanie wybita strefa oporu na ok. 2490 dopóty ciężko będzie posiąść pełen optymizm. Byki zapewne dostrzegają teraz możliwość utworzenia ORGR z linią szyi na ostatnio wspomnianej strefie, która dawałaby potencjał wzrostu na ok. 60 pkt co oznaczałoby dojście w najbliższe rejony ostatniego głównego szczytu. Czy tak jednak się stanie? Tu musimy brać pod uwagę, ze mimo odbicia od strefy wsparcia, wybicia linii szyi nie będzie a rynek ponownie wróci do spadku co dawałoby mu okazję do wybicia ostatniego dołka i kolejny atak na główną strefę wsparcia w rejonach 2420. Z większej perspektywy czasowej widać wyraźnie, że cena może spaść nawet w rejony 2370-2380. Zatem podejmowanie próby zaangażowania się w pozycje L widziałbym dopiero po wybiciu 2490 a dojście do dolnego ograniczenia strefy czyli do ok. 2483 i powstanie jakiegoś sygnału potraktowałbym jako DayTr okazję do zagrania S, które powinno wówczas zaowocować dojściem chociażby w okolice 2440-2445 jeśli nie tak jak wspominałem wcześniej wybiciem dołka na poziomie ok. 2430.

DAX będzie omawiany jutro a to za sprawą dzisiejszego dnia wolnego na tamtejszej giełdzie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

33 Replies to “Komentarz przed sesją 03.10.2017

 1. moje założenia 1- od szczytu 2555 zrobiliśmy abc jako W od2430 do 2488 zrobiliśmy abc- X, teraz powinniśmy zrobić abc jako Y-jako druga noga, co przy równości z pierwsza to ca=2363 ,2-zakończyliśmy korektę ABC/trochę płytka/ i po wybiciu 2490 idziemy na nowy szczyt .Problemem jest uznanie czy zakończona jest fala X, ?

  1. Dojście do tych poziomów co podajesz to złamanie trendu spadkowego z 1h wybicie najistotniejszych stref oporu i jedyne na co może liczyć rozumny niedźwiedź to korekta ruchu wzrostowego.

  1. Kontrakty już zamknęły się w 1H nad strefą a to oznacza że trend spadkowy na 1H mógł właśnie zostać złamany.

  1. Moim zdaniem tu nie musi być kontynuacji bo jest już chyba pełen impuls. Jeśli tak to możemy mieć teraz np. głęboką korektę wzrostu od dołka i zejście np. w rejony 2455.

  1. Moim zdaniem kiepska pozycja ale nie wiem gdzie ją brałeś a SL w żaden sposób nie jest dobrany do sytuacji bo jak rusza jeszcze w górę to moim zdaniem chociażby strefa musiałaby być wzięta pod uwagę a to oznaczałoby SL powyżej 5999. No ale może się uda.

    1. Jeszcze jako ciekawostkę powiem że jak tylko weszla mi ta pozycja to efekt był natychmiastowy w postaci knota . Dla mnie pełna pozycja to 80 . Ktoś powie że dużo ,ale nie sądzę żeby ona mogła zaważyć na tak płynnym rynku .

  2. podziwiam cię człowieku w takim trendzie łapać ciągle szczyt i jeszcze zarabiać

   SWIG 80 wybił wsparcie na 15000 , Mwig 40 wybił górą 7 miesięczną konsole po czym zawrócił , WIG 20 ma problem z oporem , LOP rośnie i rośnie i niedługo będzie mocny ruch , w którą stronę nie wiem ale PLN zmienił trend to wypadałoby dół , w tej chwili S na 2490 z bliskim stopem nie jest złym pomysłem ,

   1. Co do łapania szczytów to się zgadzam z Qbą ale cała reszta jest mało precyzyjna żeby nie powiedzieć że nietrafiona. sWIG naruszył wsparcie w postaci szczytu z przed 3 lat natomiast liczy się zupełnie coś innego
    http://www.bankfotek.pl/view/2097683
    a teraz jest na ok. 14960 czyli jeszcze miejsce do zakończenia korekty w dużym przekroju czasowym jakieś 400 pkt.
    Jeśli chodzi o mWIG to już zupełna bzdura na tę chwilę
    http://www.bankfotek.pl/view/2097684
    WIG 20 ma faktycznie problem z oporem ale po pierwsze kto jak nie Ty zawsze głośno krzyczy że w trendzie wzrostowym liczą się wsparcia a nie opory? A w tej kwestii to powinieneś zauważyć że spadek został powstrzymany na 2420 czyli na strefie wsparcia. Po drugie , schodząc na wykres 1H mamy już impuls wzrostowy który wybił ostatni potwierdzony szczyt korekty w ruchu spadkowym i sytuacja nie jest tak tragiczna jak ją dostrzegasz.
    No i na koniec PLN względem USD
    http://www.bankfotek.pl/view/2097685
    i względem EUR
    http://www.bankfotek.pl/view/2097686
    Jeśli mamy tu zmiany trendu to chyba czegoś nie rozumiem.
    Ostatnio jak się odezwałeś z złamanymi wsparciami itp czyli w czwartek to zaraz w piątek pokazali jak się mylisz, może teraz będzie tak samo? To oczywiście żarcik mały 🙂

 2. Powiem szczerze że jak czytam takie komentarze typu „zaraz powinno mocno spaść” itp, oraz widzę to bezmyślne łapanie szczytów to nie dziwie się ani trochę dlaczego tak niewielu inwestorów naprawdę zarabia pieniądze na giełdzie a przeważająca większość ponosi straty. I tu Seweryn nie tłumacz się zarządzaniem bo owszem ono pozwala Ci się dłużej utrzymać na rynku mimo tak nieudanych wejść. To po prostu nie ma nic a nic wspólnego z sztuka inwestowania to jest hazard do kwadratu i oczekiwanie na szczęśliwy dzień.

  1. Darek przyimki czasami trzeba pisać w postaci rozszerzonej o końcową samogłoskę, np. nie mówimy „z mną” tylko „ze mną”, albo zamiast „w Francji” piszemy”we Francji”, ” ze sztuką” zamiast „z sztuką”.

   Tak Darek nie wszystkie transakcje muszą być udane ale to chyba nie muszę Ci tłumaczyć. Podaj jakieś wejście, wyjście to pogadamy. Takie mam założenie, może błędne, może nie ,czas pokaże.

   1. Nie ośmieszaj się od kilku dobrych miesięcy łapiesz szczyt. Twoja historia o rzekomym Titanicu obiegła już cały Świat i doprowadziła do łez miliony ludzi. Granie 1000 razy tego samego wbrew jakiejkolwiek logice może kiedyś przynieś szczęśliwy traf.Przypomnę Ci że to samo uprawiałeś jak rynek spadał w końcówce 2015 potem raz na krótko trafiłeś i to było wszystko. Możesz tu mnie pouczać jak cos się pisze gramatycznie czy ortograficznie poprawnie ale to nie zmieni tego, że Twoje działania wskazują jednoznacznie, iż jako inwestor popełniasz kilkadziesiąt razy więcej błędów niż ja w pisaniu. Dodam tylko , choc to mnie nie usprawiedliwia, że ja często piszę w pośpiechu bo równocześnie prowadzę grupę mentoringową gdzie od czasu do czasu podaje zagrania. A co do zagrań to powiem tak Ty podajesz wejście SL (czasami tak zajebis… że strach się bać) ale poziomu docelowego nigdy a robisz to umyślnie aby jak się uda móc powiedzieć ale przecież nie straciłem bo zarobiłem kilka pkt. (choc nie dopowiesz że ryzykowałem 100 pkt). I na koniec powiem Ci jedno, jeśli grasz tak jak piszesz ( a nie mam powodów Ci nie wierzyć) to tylko kwestia czasu kiedy zostaniesz bankrutem, no chyba że masz stały dopływ gotówki z innych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *