Komentarz przed sesją 26.09.2017

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia, podczas której, na bardzo skromnych obrotach, indeks WIG 20 stracił -1.11% i zakończył dzień na poziomie 2453. Zatem wykonał to o czym wspominałem w weekendowej a co było przedmiotem pytania jednego z czytelników.

Pytanie brzmiało, dlaczego niedomknięta luka cenowa na WIG 20 ma być jakąś tam przeszkodą w wzroście na WIG 20 a na DAX nie. Jeszcze raz to wyjaśnię. Na DAX nie było nawet próby jej domknięcia (na tę chwilę) a na WIG 20 taka próba był lecz pozostawiono dosłownie kilka pkt. aby lukę domknąć. Skoro taka próba miała miejsce i była tylko tak niewiele skuteczna to trzeba było mocno brać pod uwagę scenariusz w którym mimo wszystko rynek będzie chciał zamknąć lukę i nie pozwoli jeszcze na wzrost.

wig20

Tak się właśnie stało wczoraj, rynek zamknął lukę i delikatnie przekroczył nawet poziom zamknięcia. W efekcie powstała wyraźna czarna świeca i tym samym korekta spadkowa jest dalej kontynuowana. Obecnie jesteśmy w takim miejscu, że brak natychmiastowego odwrócenia będzie najprawdopodobniej owocował zejściem do poziomu ok. 2420 gdzie znajduje się silna strefa wsparcia, która po wybiciu jako opór nie była nawet w najmniejszym stopniu testowana. Siła z jaką została wybita wspomniana strefa powinna zaowocować skuteczną obroną chociaż na jakiś czas przy pierwszym re-teście ale oczywiście nie mamy pewności, że z rozpędu indeks nie zejdzie nieco niżej aby zrealizować zasięg “zielonego” OB. Jedno natomiast jest pewne, w dalszym ciągu nie ma mowy o zmianie trendu i dalej jeśli już to szukamy okazji do kupna.

fw20intra

Na wykresie intra widać dokładnie, iż spadek doszedł do strefy wsparcia i zrealizował zasięg OB. Dwie ostatnie świece pokazują wyraźnie, że na strefie uaktywnił się jakiś popyt i nastąpiła próba obrony choć na tę chwile bardzo nieśmiała. Od strony fal wydaje się, że zrealizowany został impuls w fali 3 lub C licząc od lokalnego szczytu na 2530. To nie jest powód aby zmienić już teraz nastawienie z spadkowego na wzrostowe ale warto obserwować czy czasami rynek nie zechce mimo wszystko zmienić kierunek. Day Tr grający S nie mają powodów do zamykania ale muszą sobie zdawać sprawę z tego, że trend wyższego stopnia jest przeciwny a obecne miejsce jest idealnym do zakończenia spadku. W przypadku podjęcia próby, przez byki, odwrócenia krótkoterminowej tendencji liczyć się będzie poziom strefy, która wczoraj idealnie sprawdziła się jako poziom do zajęcia S czyli strefy na ok. 2490. W przypadku zmiany kierunku i wybicia 2490 kolejnym poziomem istotnym dla zakończenia całej korekty spadkowej jest poziom ok. 2520 i zasięg OB jaki prowadzi obecne spadki. Kontynuacja dotychczasowego ruchu w dół to tak jak wspominałem wcześniej najprawdopodobniej zejście do ok. 2420 choć jak widać na wykresie intra poziom ok. 2445 może w tym trochę namieszać. Zatem tylko i wyłącznie DayTr mogą operować niedźwiedzimi kontraktami w przypadku SwinTr nie jest to już takie oczywiste.

dax

Na DAX kolejna nieudana  próba wybicia strefy oporu i kolejny mały Pin Bar jaki powstał na wykresie. To jednak nie zmienia sytuacji choć niewątpliwie takie dwie sesje mogą kusić niedźwiedzia stronę rynku. Faktem jest, że zmiana kierunku z poziomu obecnej strefy oporu mogłaby zaowocować nawet zejściem na nowe dołki ale zwrócę uwagę, że najczęściej takie scenariusze mają miejsce o wyraźnym przetestowaniu cieniem czyli po utworzeniu Pin Bara z maksimum wyraźnym powyżej strefy. Teraz według mnie jedyne co może się wydarzyć to jakiś ruch korekcyjny, który mógłby mieć już problem z wybiciem strefy na ok. 12500 nie wspominając o tej na ok. 12320.

daxfutureintra

Na wykresie intra sytuacja jest aż nadto klarowna i nie trzeba tu wiele pisać. Strefa wsparcia wyraźnie broniona i kolejna szansa dla byków na soczyste L. O S będzie można myśleć po wybiciu strefy i to nie tej od której wczoraj rynek ponownie odbił , choć w takim wypadku jakiś “scalping” mógłby mieć miejsce ale po wybiciu strefy na ok. 12500.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 26.09.2017

 1. Agnieszka pisze:

  Dzięki Darku za dzisiejszy komentarz, dla mnie istotny.

 2. Seweryn pisze:

  Wygląda na korektę wzrostową ,jeśli to prawda to szczyt jest bezpieczny . Weszło zlecenie po 12560 , 2 pkt niżej i byłoby ok teraz wszystko trzymam ze wczorajszym SL .

 3. cherry pisze:

  Witam, dzisiaj pierwszy wpis z sytuacji na fw20, od rana czas poświęciłem do dokształcenie.

  Na Fw obserwujemy zakończenie fali 3 w impulsie spadkowym, przeszła wg szkicu ponad 262% fali 1, licząc od końca 2. Jeśli dobrze zakładam, to czas na falę 4, pod tą falę wziąłem L średni po 2442. Obserwujemy poziom 2450, tutaj fibo ex fali 3, wejdą to powinni iść do testu 2456, przejdą to dalej na kluczowy poziom dt 2468, tyle o ruchu w górę. Natomiast jeśli 3 fala trwa to po odbiciu od 2450 powinna nastąpić kontynuacja wskazanej fali w dół nawet do 2394, także bądźcie czujni, udanych, pzdr

 4. cherry pisze:

  Wpis dla fw, widzę, że biorą rozbieg na test 2455-56, także SL na 2437 i przesunę go na 2443 gdy wyjdą nad 2450. Dodam, że jak na 56 pojawi się dynamika i obroty to 2468 w grze, jeśli będzie monotonia, zamykam L. Założenie do kosza, gdy zejdą pod 38. Jest jedno rozwiązanie na wyższy poziom, ale to już jutro, udanych

 5. cherry pisze:

  Wszystko wskazuje, że mamy ruch na 2465, SL dla L na 2448, jak dolecą z gry to oddam na wskazanym poziomie połowę L, a jak nie dolecą to pkc na koniec, zauważcie ciekawa świeca by powstał jak close na max byłby zagrany, pzdr

 6. Łiktor pisze:

  Bardzo ciekawie nas100!

 7. Łiktor pisze:

  Gbpusd zgodnie z planem , a ja wciąż w podróży (:

 8. Mariusz pisze:

  Panie Darku, czyli wg Pana S z poziomu circa 12800 ??

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Mariusz tam zapewne jest dobra strefa ale dla mnie główny scenariusz to nowy szczyt choć teraz może być jakaś korekta.

   • Mariusz pisze:

    czekam na tą korektę-może chcą dociągnąć do piątku-wtedy koniec kwartału i tak sie właśnie zastanawiam czy dadzą radę na 700 czy 800.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *