Komentarz przed sesją 26.09.2017

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia, podczas której, na bardzo skromnych obrotach, indeks WIG 20 stracił -1.11% i zakończył dzień na poziomie 2453. Zatem wykonał to o czym wspominałem w weekendowej a co było przedmiotem pytania jednego z czytelników.

Pytanie brzmiało, dlaczego niedomknięta luka cenowa na WIG 20 ma być jakąś tam przeszkodą w wzroście na WIG 20 a na DAX nie. Jeszcze raz to wyjaśnię. Na DAX nie było nawet próby jej domknięcia (na tę chwilę) a na WIG 20 taka próba był lecz pozostawiono dosłownie kilka pkt. aby lukę domknąć. Skoro taka próba miała miejsce i była tylko tak niewiele skuteczna to trzeba było mocno brać pod uwagę scenariusz w którym mimo wszystko rynek będzie chciał zamknąć lukę i nie pozwoli jeszcze na wzrost.

wig20

Tak się właśnie stało wczoraj, rynek zamknął lukę i delikatnie przekroczył nawet poziom zamknięcia. W efekcie powstała wyraźna czarna świeca i tym samym korekta spadkowa jest dalej kontynuowana. Obecnie jesteśmy w takim miejscu, że brak natychmiastowego odwrócenia będzie najprawdopodobniej owocował zejściem do poziomu ok. 2420 gdzie znajduje się silna strefa wsparcia, która po wybiciu jako opór nie była nawet w najmniejszym stopniu testowana. Siła z jaką została wybita wspomniana strefa powinna zaowocować skuteczną obroną chociaż na jakiś czas przy pierwszym re-teście ale oczywiście nie mamy pewności, że z rozpędu indeks nie zejdzie nieco niżej aby zrealizować zasięg „zielonego” OB. Jedno natomiast jest pewne, w dalszym ciągu nie ma mowy o zmianie trendu i dalej jeśli już to szukamy okazji do kupna.

fw20intra

Na wykresie intra widać dokładnie, iż spadek doszedł do strefy wsparcia i zrealizował zasięg OB. Dwie ostatnie świece pokazują wyraźnie, że na strefie uaktywnił się jakiś popyt i nastąpiła próba obrony choć na tę chwile bardzo nieśmiała. Od strony fal wydaje się, że zrealizowany został impuls w fali 3 lub C licząc od lokalnego szczytu na 2530. To nie jest powód aby zmienić już teraz nastawienie z spadkowego na wzrostowe ale warto obserwować czy czasami rynek nie zechce mimo wszystko zmienić kierunek. Day Tr grający S nie mają powodów do zamykania ale muszą sobie zdawać sprawę z tego, że trend wyższego stopnia jest przeciwny a obecne miejsce jest idealnym do zakończenia spadku. W przypadku podjęcia próby, przez byki, odwrócenia krótkoterminowej tendencji liczyć się będzie poziom strefy, która wczoraj idealnie sprawdziła się jako poziom do zajęcia S czyli strefy na ok. 2490. W przypadku zmiany kierunku i wybicia 2490 kolejnym poziomem istotnym dla zakończenia całej korekty spadkowej jest poziom ok. 2520 i zasięg OB jaki prowadzi obecne spadki. Kontynuacja dotychczasowego ruchu w dół to tak jak wspominałem wcześniej najprawdopodobniej zejście do ok. 2420 choć jak widać na wykresie intra poziom ok. 2445 może w tym trochę namieszać. Zatem tylko i wyłącznie DayTr mogą operować niedźwiedzimi kontraktami w przypadku SwinTr nie jest to już takie oczywiste.

dax

Na DAX kolejna nieudana  próba wybicia strefy oporu i kolejny mały Pin Bar jaki powstał na wykresie. To jednak nie zmienia sytuacji choć niewątpliwie takie dwie sesje mogą kusić niedźwiedzia stronę rynku. Faktem jest, że zmiana kierunku z poziomu obecnej strefy oporu mogłaby zaowocować nawet zejściem na nowe dołki ale zwrócę uwagę, że najczęściej takie scenariusze mają miejsce o wyraźnym przetestowaniu cieniem czyli po utworzeniu Pin Bara z maksimum wyraźnym powyżej strefy. Teraz według mnie jedyne co może się wydarzyć to jakiś ruch korekcyjny, który mógłby mieć już problem z wybiciem strefy na ok. 12500 nie wspominając o tej na ok. 12320.

daxfutureintra

Na wykresie intra sytuacja jest aż nadto klarowna i nie trzeba tu wiele pisać. Strefa wsparcia wyraźnie broniona i kolejna szansa dla byków na soczyste L. O S będzie można myśleć po wybiciu strefy i to nie tej od której wczoraj rynek ponownie odbił , choć w takim wypadku jakiś „scalping” mógłby mieć miejsce ale po wybiciu strefy na ok. 12500.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

12 Replies to “Komentarz przed sesją 26.09.2017

 1. Wygląda na korektę wzrostową ,jeśli to prawda to szczyt jest bezpieczny . Weszło zlecenie po 12560 , 2 pkt niżej i byłoby ok teraz wszystko trzymam ze wczorajszym SL .

 2. Witam, dzisiaj pierwszy wpis z sytuacji na fw20, od rana czas poświęciłem do dokształcenie.

  Na Fw obserwujemy zakończenie fali 3 w impulsie spadkowym, przeszła wg szkicu ponad 262% fali 1, licząc od końca 2. Jeśli dobrze zakładam, to czas na falę 4, pod tą falę wziąłem L średni po 2442. Obserwujemy poziom 2450, tutaj fibo ex fali 3, wejdą to powinni iść do testu 2456, przejdą to dalej na kluczowy poziom dt 2468, tyle o ruchu w górę. Natomiast jeśli 3 fala trwa to po odbiciu od 2450 powinna nastąpić kontynuacja wskazanej fali w dół nawet do 2394, także bądźcie czujni, udanych, pzdr

 3. Wpis dla fw, widzę, że biorą rozbieg na test 2455-56, także SL na 2437 i przesunę go na 2443 gdy wyjdą nad 2450. Dodam, że jak na 56 pojawi się dynamika i obroty to 2468 w grze, jeśli będzie monotonia, zamykam L. Założenie do kosza, gdy zejdą pod 38. Jest jedno rozwiązanie na wyższy poziom, ale to już jutro, udanych

 4. Wszystko wskazuje, że mamy ruch na 2465, SL dla L na 2448, jak dolecą z gry to oddam na wskazanym poziomie połowę L, a jak nie dolecą to pkc na koniec, zauważcie ciekawa świeca by powstał jak close na max byłby zagrany, pzdr

  1. Mariusz tam zapewne jest dobra strefa ale dla mnie główny scenariusz to nowy szczyt choć teraz może być jakaś korekta.

   1. czekam na tą korektę-może chcą dociągnąć do piątku-wtedy koniec kwartału i tak sie właśnie zastanawiam czy dadzą radę na 700 czy 800.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *