Komentarz przed sesją 22.09.2017

Entuzjazmu wystarczyło wczoraj tylko na otwarciu. Później było już tylko gorzej. W efekcie indeks WIG 20 stracił wczoraj na wartości -1.24% i zamknął się na poziomie 2469 co oznacza wybicie strefy wsparcia na 2480, która jeszcze dzień wcześniej była wyraźnie obroniona. 

 Niestety po raz kolejny nie mogę wgrać wykresów zatem dzisiaj posłużę się linkami.

Tu jest wykres dzienny indeksu WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała większa czarna świeca wybijająca strefę na ok. 2480. Obrót jaki towarzyszył wczorajszej sesji był nieco wyższy od poprzednich 3 sesji co w połączeniu z wybiciem strefy może oznaczać, iż dzisiaj zobaczymy kolejne niższe poziomy. W dalszym ciągu obowiązują strefy wsparcia na 2460 i niżej na 2420 do których zapewne zmierzamy. Możemy zastanawiać się, która z nich zatrzyma podaż i czy w ogóle ale odpowiedź na to musi dać nam wykres.

Tu jest wykres intra kontraktów na WIG 20

Strefa wsparcia na ok. 2480 została wybita i cena doszła w bliskie sąsiedztwo kolejnej strefy wzmocnionej zasięgiem OB i zniesieniem zewnętrznym 127.2% a tylko minimalnie poniżej zniesienia wewnętrznego 38.2%. Tym samym dojście do tej strefy może zaowocować re-testem wybitej wczoraj bariery. Jeśli natomiast okolice 2460 nie zdołają zatrzymać podaży to musimy spodziewać się ruchu w kierunku 2420. W ujęciu swingowym mamy wybity ostatni potwierdzony dołek korekty w ruchu wzrostowym a zatem dostaliśmy sygnał o możliwości zmiany trendu pamiętajmy jednak że w ujęciu DayTr. mamy trend spadkowy i do jego wstępnej zmiany potrzeba nie tylko powrotu nad wybita strefę ale i wyjścia nad poziom 2495. W miarę postępowania spadku ten ostatni poziom będzie ulegał zmianie. Dlaczego o tym piszę? Bo powstanie samej formacji odwracającej trend na jednej z wymienionych wcześniej stref wsparcia będzie sygnałem do wejścia w L ale obarczonym ryzykiem pułapki polegającej na tym, że wsparcie zawsze może wywołać obronę ale nie koniecznie skuteczną. Zatem tu każdy musi wybierać swoją metodę, czy gra na formację czy może na zmianę trendu z jeszcze niższego interwału. I na koniec jeszcze jedna uwaga a mianowicie tylko typowy DayTr pozwala na S wszystko dłuższe czeka na okazję na L.

Tu jest wykres dzienny indeksu DAX

Na DAX jednak nie doszło do ataku strefy oporu na ok. 12650-12670 a rynek postawił na wykresie malutkie Doji pokazując tym samym swoje niezdecydowanie. Takie samotne małe Doji często nie za sobą zmianę kierunku więc tu musimy zwrócić naszą uwagę na strefy wsparcia z których pierwsza znajduje się tuż pod poziomem 12500. Kolejna w rejonie 12320 wraz z będąca nad nią niedomkniętą luką cenową. Ta pierwsza strefa oparta jest też na luce cenowej i choć luki na DAX pojawiają się dość często to mimo wszystko są ważnymi miejscami.

Tu jest wykres intra kontraktów na DAX

Na wykresie intra kontraktów na DAX powstał w krótkim czasie trzeci wyraźny szczyt na wyższym poziomie. To sprawia, że możemy mieć tu do czynienia z układem kończącym impuls w ramach fali od dołka z 5.09 i rynek może wejść w fazę korekty której celem będzie rejon ok. 12400 czy nawet 12350 wraz z tam położoną bardzo istotną strefą wsparcia. Jednak o tym czy tak będzie najpierw zadecyduje to co się stanie po ewentualnym dojściu do strefy na ok. 12500. Jak zaznaczyłem na wykresie , można dopatrzeć się tu trójkąta rozszerzającego, który może być cały większą korektą. Tak naprawdę to do momentu wybicia 12500 trudno jest znaleźć techniczne argumenty przemawiające z S no chyba że typowo scalpingowe z wykorzystaniem stref i ich ewentualnych wybić.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Komentarz przed sesją 22.09.2017

 1. Witam, dzisiaj wpis z samego rana dla fw20. Nie wiem jak otworzą, jednak założenia do gry poniżej.

  FW20
  Mamy wybicie rgr w cenach zamknięcia i wszyscy to widzą, więc idealna okazja, żeby Nas zakręcić, aż zaczniemy wątpić czy grają ten rgr, czy nie i powinno to potrwać do 3 sesji. W nawiązaniu do wczorajszego wpisu weszły mi L po 2474, wiemy, ze poziom wybicia to 2480, więc gdzie zacząć czyszczenie, uważam, ze w zakresie 2480 – 2514. I etap do 2504, zejście do 2478 (upewni to Nas, że jednak rgr zagrają), a następnie II etap z wybiciem stopów do 2514. Z tego poziomu w dynamicznej fali iii w 3 zacznie się realizacja rgr do poziomu 2420. Tak zakładam, kto z Was rozważnie wykorzysta wskazówki to witam w „zespole dt”, pozostałym osobom założenie do obserwacji, udanych pzdr

  1. Obecna sytuacja na fw, jeśli nie pogłębimy dołka to są już gotowi na ruch do max poziomu 2490. Zakładam, że w pierwszym ruchu pójdą w zakres 83-85, później korekta ruchu – dzienne minimum do maxa dt i dopiero do 2490, udanych, pzdr

    1. Darek, nie mam wszystkich szkiców przy sobie, jestem w pracy przez weekend wrzucę propozycję rozpiski fal minimum z M15, tak dobrze to tłumaczysz na tym małym interwale, zakładam 83-85 zejście 74 i do 90. Zauważyć należy że utworzył się mały orgr, który wybije poziom 2480 i to jest pewnie chytry plan „grubego:, wtedy zasięg na 2495 i z trójki korekcyjnej zagramy korektę wczorajszego ruchu spadkowego w strukturze 5-3-5 i tak może być, ale rozjaśni to nam dopiero obrona 74 i ruch na 90 lub 95, obserwujemy. Przy okazji podziękowania, że masz bardzo duże zaangażowanie, od tylu lat w prowadzeniu ciekawego bloga i poświęconego mu czasu. Pzdr

     1. Dzięki, że wreszcie do nas dołączyłeś tak aktywnie, będę czekał na twoje szkice bo wiesz że już dawno temu ceniłem Cię za „Twojego Elliotta” jesteś jednym z bardzo nielicznych fachowców w tej dziedzinie. Dzieki też za docenienie mojego zaangażowania ale jak się coś kocha to takie zaangażowanie przychodzi znacznie łatwiej.

    1. Dwóch jeśli już. A poza tym co za dziwaczne nie znane w polskim języku zestawienie liter: łi. Gra na giełdzie nie zwalnia od szanowania ojczystego języka.

   1. Dziękuję , na dziś zakończyłem pracę i pędzę na lotnisko , więc nie mam czasu nawet spojrzeć na to ze spokojem . Wracam w Środę i wtedy troszkę za spamuje .

   1. Ja akurat pracuje w tej branży i wszyscy jesteśmy zgodni, że ten index zaszedł za daleko , ale bańki są już prawie na wszystkim (nieruchomościi , wszystkie indeksy gdzie miał miejsce dodruk , a najgorzej jest na europejskich obligacjach ) i nic się z tym nie dzieje , więc lepiej nie kierować się tego typu pojęciami . U mnie w firmie już się w glowe drapia , czy będą w stanie obsłużyć zadłużenie po podniesieniu stóp procentowych .

 2. Fw, zakończenie dzisiejszej sesji zakładam na 2485, połowa L idzie na zamknięcie, a jak się wyrobią kolejne zamknę na 2490, fala pasuje do dynamiki, więc mogą się wyrobić. 2480 otworzyło z dwóch założeń ruch na 15 pkt w górę, więc w poniedziałek poszukam S nad 2490 lub z L jeśli nie zamkną się z gry dzisiaj,zostanę na weekend, pzdr

 3. Właśnie przeanalizowałem cały wig 20,główny motor KGHM wygląda znakomicie i reszta spółek też(może 2 kończą wzrosty),zerknąłem co piszą na tu i tam,moje złożenia mają się dobrze na tą chwilę.
  …WŁAŚNIE LUKNĄŁEM NA TWOJE OZNACZENIE FAL…3 TO 1 główna…..reszta to budowa impulsu następnego….żadnej głębszej korekty nie będzie….

 4. witam,,spadek na fw20na 5-10 min zakończyliśmy tr z którego wyszliśmy górą ,podobną sytuację mieliśmy na dziennym na poziomie 1650 -21.01.2016 z którego to wyszła fala wzrostowa trwająca do dzisiaj ,ponieważ fraktale działają to per analogia powinniśmy zacząć falę wzrostową jako fala 5. ale czy rynek nas czymś nie zaskoczy zobaczymy?

  1. Hmm..no powiem szczerze że myślałem że to roczna konsolidacja była powodem takiego ruchu a nie tr na 5 minutowym wykresie.
   Bardziej widziałbym ten trójkąt z dziennego ( w kółeczku) po wybiciu którego nastąpiła ta fala wzrostowa.
   A tak przy okazji to moje gdybanie wygląda tak:
   http://www.bankfotek.pl/view/2096559
   czyli cofka do 2412 jak strefa puści to 2260
   … ale to tylko gdybanie ..
   pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *