Komentarz przed sesją 21.09.2017

Za nami sesja wyczekiwania na FED dająca jednak pewne wskazania. Indeks WIG 20 stracił wczoraj minimalnie tj. -0.13% i zakończył dzień na poziomie 2500 jednak wsparcia nie wybił a można powiedzieć wręcz przeciwnie, ze je „uszanował” i wyraźnie odbił.

wig20

Szpulka jaka powstała po wczorajszej świecy najlepiej pokazuje okres wyczekiwania na istotne wydarzenie za oceanem. Długi dolny cień daje nam informacje, ze wsparcie do którego doszliśmy już 3 raz jeszcze nie chce się poddać. Jednak aby tak było dalej indeks powinien ruszyć w górę aby nie doszło do kolejnego ataku na strefę w okolicy 2480.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów widać wyraźnego Pin Bara którego minimum wypadło na górnej granicy strefy wsparcia a ostatnia godzina potwierdziła tę formację świecową. Zwracałem uwagę kilka dni wcześniej, że od poprzedniego dołka na tej samej strefie, poszedł ruch w górę, który miał charakter impulsu, spadki jakie trwały do wczoraj to na tę chwilę wyraźna korekta znosząca 88.6% i tworząca idealny układ do podjęcia nowego impulsu na nowy szczyt. Jest to jeden z dwóch „wzorów” w jakich porusza się cena w trendzie. Co prawda sesja zakończyła się idealnie na dolnej granicy konsolidacji jaka trwała jakiś czas i nie można wykluczyć, że odbicie było tylko ruchem powrotnym czyli re-testem po jej wybiciu dołem jednak wczorajsze reakcje rynków wskazują, że dzisiaj powinniśmy znaleźć się już w obszarze konsolidacji i realizować scenariusz opisany powyżej. Pamiętamy, ze trend jet wzrostowy i to wsparcia decydują o jego ewentualnym zakończeniu a te pokazują wręcz coś przeciwnego. Zatem Ci którzy usilnie chcą się wbić w szczyt z swoimi S dalej mogą tracić i to tylko na ich własne życzenie.

dax

Na DAX również powstała szpulka (tu jednak w kolorze białym) i w dalszym ciągu rynek utrzymuje trend wzrostowy a cena indeksu kolejny dzień znajduje się w konsolidacji. Jednak ta konsolidacja ma miejsce nad wsparciem które zostało wybite luką cenową a w niedalekiej odległości od kolejnej strefy oporu.  To właśnie ta strefa powinna być celem na najbliższe dni a start w jej kierunku miałby zapewne miejsce już wczoraj gdyby indeks DAX był notowany tak jak indeksy za oceanem czyli dłużej niż „tylko” do 17:30. Po komunikacie FED reakcja rynku jest już nam znana  i pokazuje ją dokładnie kontrakt na ten indeks.

daxfutureintra

Po utworzeniu korekty pędzącej, zakończonej „ostrym strzepnięciem” rynek ruszył do góry wybijając szczyt i rozpoczynając moim zdaniem kolejny impuls, którego zasięg może wynieść nawet ok. 200 pkt. Zatem strategia łapania szczytu bez jakichkolwiek sygnałów złamania trendu wzrostowego pora kolejny okazała się nieudana. Najbliższe wsparcie to strefa ostatniego wybitego szczytu a poziom wsparcia, po wybiciu którego mogłyby uprawomocnić się jakieś próby niedźwiedzie to okolice 12500.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21 Replies to “Komentarz przed sesją 21.09.2017

 1. Witam.
  Dobre otwarcie to połowa sukcesu , najtrudniej jest dobrze zamknąć czyli z zyskiem
  Seweryn chyba Ci się nie ostał sl na kasowym?

 2. Na giełdzie liczy się nie wejście lecz wyjście -35 pkt. na dax. ale tu nie będę się rozdrabniał albo wbije się w trend albo SL , zbyt kuszące poziomy o ile dobrze to oceniam Może jeszcze trochę cierpliwości, pozostałe zlecenia pozostają aktywne.

 3. Witam, komentarz do sytuacji na fw. Mam w grze S, przesuwam SL dla zajętych pozycji na 2504. Jeśli zagrają założenie na 2478 zamykam połowę pozycji, a na 2474 zamykam S z zamianą na L. Jeśli SL obecnie wytrzyma, zakupione L oddam na 2499, udanych zagrań, pzdr

  1. A mnie się wydaje ze albo zmyślasz albo coś pokręciłeś z wpisem bo jeśli L to jakim cudem stop dwadzieścia pkt. wyżej?

 4. Dodam że teraz dotknęliśmy dolnego kanału impulsu układ korekta złożona podwójna.A gospodarz musi się sporo douczyć,a zarządzanie kapitałem leży…..

  1. Leżysz Ty po każdym wpisie i na kontraktach i na sfinksach leżysz i kwiczysz a takie wnioski jak ten ostatni na temat mojej osoby wyciągasz chyba z nieba. Najlepiej byłoby gdybyś przestał się ośmieszać i zamilkł.

 5. Panie Darku czy uważa Pan, że okolice 12,85 są dobrym poziomem do zatrzymania obecnego spadku, volumen trochę się ruszył tym miejscu, i poziom do tego ciekawy…

   1. Moim zdaniem jeszcze ciut ciut tzn. na poziomie ok. 12,40-12,50 znajduje się silna strefa wsparcia i zniesienie 61.8%. Oczywiście samo zejście w ten rejon to za mało potrzeba sygnału.

     1. Jakoś mało interesująco wygląda taka „głowa” , tu jest trend wzrostowy dzienny a i na tygodniowych to nieźle wygląda. Zakładam że mimo wszystko teraz jest korekta dopóki nie zostanie złamany układ dołków i szczytów. I tu mała uwaga dla Adama jeśli to czyta , mianowicie dokładniejszy ogląd sytuacji sprawił, iż dostrzegłem możliwość zatrzymania się już w rejonie 12.60 zatem odpowiednie sygnały w całym zakresie 12.40-12.60 mogą okazać się dobra okazja do kupna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *