Komentarz przed sesją 25.08.2017

Szał zakupów jaki wczoraj dopadł inwestorów na warszawskim parkiecie spowodował mega wzrost indeksu WIG 20 o 2.73% do poziomu 2456. Wszystko to miało miejsce przy obrocie dwukrotnie wyższym niż te jakie miały miejsce przez ostatnich kilka dobrych sesji. Wczorajsza sesja była wymiernym dowodem na to co pisałem kilka razy w ostatnich dniach mianowicie, trend jest wzrostowy i albo kupujemy i bierzemy L albo stoimy z boku jeśli nie jesteśmy przekonani co do wzrostów. Można było mieć “ale” co do wzrostu na nowe szczyty za sprawą męczarni jakie towarzyszyły nam w ostatnich dwóch miesiącach ale nie upoważniało to do grania na krótko. Kto tego nie przestrzegał został wczoraj “rozstrzelany”.

Oczywiście wśród czytelników znalazły się osoby które próbowały wmówić, iż zapowiadałem spadki a tu rynek pokazał zupełnie coś innego jednak wystarczy aby takie osoby przeczytały uważnie to co pisałem w ostatnich dniach a wówczas swoje komentarze uznają za pomyłkę , najdelikatniej to ujmując. Jednak oczywiście nie to jest najważniejsze a to co rynek mówi nam teraz.

wig20a

Dzisiaj wyjątkowo wykres dzienny jednak w znacznie większym zakresie aby zwłaszcza tym, którzy tak bardzo chcą wmówić mi zupełnie coś innego niż to co piszę, pokazać dokładnie jak widzę obecną sytuację. Bezdyskusyjne wybicie strefy dwóch ostatnich szczytów świecą marubozu potwierdziło trwający od wielu miesięcy trend wzrostowy. Obecnie najważniejszym wsparciem jest oczywiście własnie strefa oparta o dwa poprzednie szczyty czyli ok. 2425. Sposób w jaki jednak została ona wybita i obrót jaki temu towarzyszył wskazuje, że nawet gdyby rynek teraz zaczął słabnąć raczej nie da rady wybić jej w dół przy pierwszym podejściu a sam taki fakt mógłby być dobrą okazją do dobrania czy też zainicjowania L. Oczywiście musimy pamiętać, że po takiej świecy i takim obrocie rynek ma mniejsze prawdopodobieństwo na kontynuowanie wzrostu z taka mocą i potęgą, ba w takiej sytuacji należy mocno brać pod uwagę możliwość wystąpienia korekty w bardzo nieodległym czasie. To na co chciałbym zwrócić uwagę to układ fal jaki towarzyszy nam od dołka z 2016. Widać wyraźnie, że wzrosty od czerwca tego roku , po wczorajszym wybiciu szczytu są najprawdopodobniej ostatnią falą wzrostową. Tu osobiście dostrzegam dwa warianty. Pierwszym jest ten który oznaczyłem na powyższym wykresie czyli rozpoczęta fala 3 w 5 i jest to wariant, który powinien zaprowadzić Nas w okolice nawet 2600. Drugi wariant który przedstawiam poniżej to układ ostatniej fali wzrostowej w całym impulsie w postaci przypominającej klin końcowy.

wig20

W takim wypadku indeks WIG 20 mógłby zakończyć swój wzrost już w rejonie 2480-2500. Równocześnie chciałbym wyraźnie powiedzieć, że to są ewentualne “projekcje” i że jedyną słuszną decyzją inwestorów powinno być kierowanie się tym, iż na rynku jest trend wzrostowy a z nim się nie dyskutuje. Czyli dalej albo z boku albo kupujemy. Jest jeszcze jedna “mała” ale istotna kwestia. Mianowicie w wrześniu bardzo szybko następuje wygaśnięcie serii kontraktów bo już 15.09. Moim zdaniem czas jaki został do tego terminu nie będzie wykorzystany na spadki bo byłoby to trochę mało logiczne.

dax

Zupełnie inaczej niż nasz rynek zachowuje się DAX. Tu wczorajsza sesja zakończyła się ponownie czarną świecą i choć zamknięcie nie wypadło na niższym poziomie niż w dniu poprzednim to jednak trudno jest być tu optymistą w kwestii wzrostu. Tak na marginesie powiedzmy sobie szczerze, że i S&P wczoraj również był słaby. To moim zdaniem jest taki mały przykład tego, że nasz rynek może podążać wyraźnie w przeciwnym kierunku do tych wielkich a to powinno dać do myślenia wszystkim na przyszłość.

daxfutureintra

Na wykresie intra widać dokładnie jak cały czas rynek porusza się w obszarze trójkąta i trudno zakładać, że dzisiaj się coś zmieni, kiedy to wszyscy czekają na wypowiedzi “wielkich finansistów tego świata”. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie chyba spadek w okolice strefy tuż poniżej 12100 choć nie musi mieć to miejsca od samego początku sesji.

39 Replies to “Komentarz przed sesją 25.08.2017

 1. Trzeba też założyć że 1-2,3-4 które Pan oznaczył na Fw20(intra) to może być korekta pędząca 1-2.
  Dodam jeszcze że na wig-u mocno pokonaliśmy fibo 88,6 % całego dużego spadku i pozostała tylko jedna strefa oporu ( moim zdaniem)przed atakiem na nowy historyczny szczyt.
  Pozdro

 2. Nikt nie chce oddać niżej i chyba nic złego się nie stanie.
  Pamiętam taką sesję z podobnym początkiem: otwarcie 2468 a kolejne zlecenie kupna 2463. Potem była tylko góra więc jeżeli nie oddadzą otwarcia, to powinno być dobrze.
  Poniedziałek też wygląda bezpiecznie. Cóż, trend przyspieszył.

   1. A Ty wziąłeś na dołku? Już to widzę 🙂 🙂 Dzisiaj dopiero może paść pierwszy rozsądny sygnał do kupna. Wybicie wsparcia i dzisiejszy re-test (przy okazji korekta pędząca 1:1) oczywiście do końca sesji jest jeszcze dużo czasu więc nie ma pewności że sygnał będzie.

 3. http://bankfotek.pl/view/2093546

  NIE wyszło mi z wybicia i przecięcia średnich , o czym wielokrotnie pisałem na co gram , tak jak wczoraj na wybicia , wy gracie na Darka więc braliście S bo wzrosty się nie podobały ale są tacy którym się podobało , a własciwie jeden taki , który też 5 sesji temu śmiał się jak mu napisałem dokładnie w samym dołku jaki to już zmieniający trend prognozują wszędzie , można tam wejśc i poczytać , a nie zapomniałem tam też się kłóciłem i jestem zablokowany ,

  1. Nie dziwi mnie że Cię blokują bo wymyślasz na bieżąco. Tu jedna osoba która brała S a kilka pisał o L ale Ty oczywiście musisz mieszać wymyślać a czasami wręcz kłamać.

    1. Twoje zakłamanie osiąga szczyty i ludzkie pojęcie i to jest mój ostatni komentarz w tym temacie.
     pytałem się Ciebie o trend na Dax bo twierdziłeś że jest wzrostowy !
     Jeśli chodzi o fw 20 to niedawno przekonywałeś mnie do S :

     Qba pisze:
     9 sierpnia 2017 o 10:35
     TOMas , nie można powiedzieć że nic dla S nie widać na POL 20

     http://bankfotek.pl/view/2090895

     po prost nie kłam bo to nigdy na dobre Ci nie wyjdzie
     Pozdrawiam
     Odpowiedz

     1. No tak tylko zapomniałeś dodać że pisałem o klinie którego wybili dołem i że napisałem ci że do 2550 dojadą chyba nawet na miotle i pisałeś , że pierwszy raz się zgadzamy , PAMIĘTASZ czy tylko wybiórczo ?

     2. Qba pisze:
      9 sierpnia 2017 o 10:35
      TOMas , nie można powiedzieć że nic dla S nie widać na POL 20

      JEŻELI ten wpis to jest namawianie do S i twierdzenie że TREND się zmienia to OKAY , widocznie ty czytasz między wierszami o czymś czego ja nie napisałem ,

     3. To co napisałeś może Chińczycy zrozumieją ale nie my , tragedia i się jara że przewidział nie wiem co ? Na bełkot polecam lekarzy…

 4. z innej beczki przeglądałem podsumowanie poprzedniego roku a tam był temat spółki ekoexport. Na wykresie zbliża się do zeszłorocznych dołków. Czy zakup w okolicach 10.70 to bardzo zły pomysł? Co sądzicie?

  1. Moim zdaniem tak. Tzn. technicznie nie do zaakceptowania. Łapanie dołka w najczystszym wydaniu. Tak można kupować jak się ma nieograniczony dostęp do kapitału i 100% pewności że spółce w żaden sposób nie grozi bankructwo. W każdym innym przypadku powinno się zaczekać co najmniej na wybicie 11.80

   1. Ja bym już brał, nie za wszytko, ale za (1/2), (1/3), tam są 2 świece h volume, szpulka niezdecydowania, i całość na poziomie dołka z kwietnia, tam tez był max volumen, reszta po przebiciu linii trendu spadkowego. Obecna cena jest sprzed 5 lat, fundamentalnie czy to ta sama spółka? 11,8 takie zagranie też może być, ale to 10 %. SL z tyłu głowy.

 5. brawo Qba szacunek za Twoje zdanie bardzo sobie je cenie wszak zarabia zawsze mniejszość im wiecej na Ciebie plują tym bardziej wierze w to co piszesz powodzenia udanego weekandu

  1. Wiele wskazuje że będzie wybicie z konsolidacji więc teoretycznie najmniejszy wzrost o 7 zł do 132 ale tu trzeba zakładać że będzie nowy szczyt w okolicy 140

 6. Qba pamietaj jeszcze o jednym przed wyborami w Niemczech wszelkie spadki na Daxie nalezy kupowac dlugie pozycje Long 1dna sesja przed wyborami dax urosnie tyle ze eskowicze na dax potraca depozyty

  1. Dax jest skorelowany z eur/usd , jak eur/usd rośnie to Dax się korekci , a eur/usd już pewnie dzisiaj pokaże kierunek po spotkaniu bankierów , a w Niemczech wygra pewnie Merkelowa i będzie jak po wygraniu Trumpa pompka w górę , zresztą rynki dają zwykle najwięcej zarobić październik – maj czyli po wyborach akurat by pasowało

   Dax jest na oporze kanału spadkowego na D1 , decyzja już powinna zapaśc w najbliższym czasie co do kierunku , też czekam na 5 tą fale na Dax w górę , na razie jesteśmy w 4 tej i może na 11900 ona się już skonczyła , wszystko zależy czy wybijemy te 12 340

 7. Witam,darku według ciebie jedziemy na wig20 2550-2600,wig20usd wzrósł od dołka 65% ,czy widzisz większą korekte??? Giełda w stanach c/z wysoko ,według ciebie te szaleństwo kiedy się zakończy!!!

  1. Nie wiem kiedy ale wiem że i w USA i w Niemczech brakuje mi 5 fali wzrostowej. U nas wczorajszy wystrzał może oznaczać że za chwilę dołączą inni.

 8. Jednak zrezygnowałem z brania Eurocash po głębszym zastanowieniu bo tak..:
  na miesięcznym mamy :
  – dojście do strefy która może wywołać dalszą przecenę (moim zdaniem od 35-45 %)
  – widać również że po świecy z takim volumenem mieliśmy krótką korektę (testującą
  czarną świecę ) i dalsze spadki – co może się powtórzyć i tym razem
  http://www.bankfotek.pl/view/2093726
  na tygodniowym widać że strefa trzyma i nie chce puścić
  http://www.bankfotek.pl/view/2093727
  ja się wstrzymuje od zakupu ale trzymam kciuki za tych co mają
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *