Komentarz przed sesją 23.08.2017

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG 20 kontynuował wzrosty. Była to trzecia sesja z rzędu która zakończyła się “na plusie” tym razem indeks zyskał 0.42% i zakończył dzień na poziomie 2387. Biorąc pod uwagę miejsce w jakim zakończył się do tej pory ruch spadkowy czyli zasięg OB , należy zakładać ruch zgodny z trendem na nowy szczyt. Trudno jest zatem w ujęciu dziennym robić coś innego niż kupować bądź stać z boku i przyglądać się bo w końcu gołym okiem widać, że rynek od czerwca rośnie ale w sposób pozostawiający wiele do życzenia.

wig20

Jak widać na powyższym wykresie zamknięcie białej szpulki wypadło na górnym ograniczeniu strefy oporu, strefy która kilka sesji prędzej wyraźnie odrzuciła popyt. Właściwie doszliśmy do rejonów gdzie rynek może spróbować wykonać jakiś ruch w dół , może ale oczywiście nie musi. Głównym założeniem, jest tak jak już napisałem , ruch na nowy szczyt po wykonaniu korekty prostej o zasięgu OB. Mimo wszystko,  z racji “ociężałego” trendu jaki towarzyszy nam od czerwca warto dokładniej przyglądać się indeksowi właśnie w rejonach 2390- 2400 i to nie tylko ze względu na psychologiczną wartość tego poziomu. Moim zdaniem pewien niepokój dla byków może budzić to co widać na wykresie intra kontraktów terminowych na indeks WIG 20.

fw20intra

Mam tu na myśli obroty jakie towarzyszą ostatniemu wzrostowi. Są one wyraźnie z każdą kolejna zdobyczą punktową dla byków coraz mniejsze. Zatem ruch wzrostowy jakby nie miał poparcia w “paliwie”. Dlaczego moim zdaniem nakazuje to zwrócenia szczególnej uwagi? No cóż pamiętamy chyba gdzie rynek zawrócił z ostatniego szczytu? Dokładnie na poziomie szczytu z maja. To jakby nie patrzeć niesie zawsze pewne możliwości utworzenia DT zwłaszcza kiedy dotychczasowy trend wzrostowy trwa już tyle czasu. Teraz schodząc na interwał 1H widać wyraźnie wzrost na malejącym obrocie, który może wpisywać się w formację RGR na wspomnianym drugim szczycie z układu dziennego. Dlatego też uważam dlatego też uważam że najbliższe trzy strefy oporu jakie zaznaczyłem na wykresie (pierwsza już jest osiągnięta) mają wielką wagę dla dalszego przebiegu. Zatrzymanie na któreś z nich z powstaniem wyraźnych sygnałów sprzedażowych będzie wskazaniem do ruchu spadkowego, który oczywiście na początek może być traktowany jako korekta wzrostu i zejść ponownie w okolice 2360 jednak stworzyłoby to już poważne zagrożenie powstania wymienionej formacji cenowej.

dax

Na DAX powstała biała świeca o dość silnym korpusie co na pewno napawa optymizmem popytowa stronę rynku. Tu jednak na tę chwilę takie wysiłki nie przynoszą spodziewanych korzyści jaką niewątpliwie może być wybicie strefy w okolicach 12300-12330 będące równocześnie wybiciem OB co dawałoby podstawy do upatrywania w sytuacji zakończenia krótkoterminowego trendu spadkowego i powrotu do tego głównego jakim dalej jest trend wzrostowy. Musimy jednak pamiętać że poprzednia próba wybicia strefy nie dała skutku pozytywnego a zatrzymanie i zwrot w miejscu OB daje cały czas przewagę na powstanie nowego dołka.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX doszliśmy do zielonej strefy oporu i na ostatniej świecy zarysował się wyraźny górny cień będący reakcją na strefę jak i na linię którą można byłoby narysować po ostatnich szczytach a tworzącą obszar trójkąta. Sam górny cień nie stanowi o zmianie kierunku a jest normalną reakcją na opory ale wiemy, że obecne poziomy z różową strefą oporu włącznie mogą skutecznie zakończyć wzrosty. Jeśli jednak popyt doprowadzi do skutecznego wybicia strefy to moim zdaniem w nieco dłuższej perspektywie niż kilka godzin będzie trzeba zapomnieć o S a szukać okazji na L.

3 Replies to “Komentarz przed sesją 23.08.2017

  1. Na GNB linia trendu + opór strefy cenowej. Przydałoby się teraz mocno to wybić, inaczej może być formacja wiadra, co może sugerować ponowne zejście do 1,25. Co pan myśli, panie Darku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *