Komentarz przed sesją 22.08.2017 – po urlopie.

Po tygodniowej przerwie wracamy do codziennych komentarzy porannych. Oczywiście nie będę wracał z analizą do poprzedniego tygodnia tylko jedziemy od dnia wczorajszego. A wczoraj indeks WIG 20 wzrósł druga sesję z rzędu tym razem o 0.74% do poziomu 2377. W tym miejscu muszę przyznać, iż mimo upływu tygodnia od ostatniego komentarza, sytuacja nie zrobiła się ani o trochę łatwiejsza.

wig20

Patrząc na zamieszczony powyżej wykres dzienny indeksu mamy wyraźne zatrzymanie spadku na strefie wsparcia i na zasięgu OB jaki “prowadzi” od dołka z czerwca. Układ świec utworzony na wspomnianej strefie wsparcia można uznać za układ Gwiazdy Porannej. Pozostałoby zatem uzyskać potwierdzenie dla formacji i oczekiwać ruchu wzrostowego na nowy szczyt. Jednak jak to bywa w tak “kiepskim” trendzie warto mieć alternatywny scenariusz a ten już nie jest taki optymistyczny. Oczywiście to co napisałem do tej pory , moim zdaniem jest podstawowym wariantem jednak bez wczorajszej świecy czyli tylko te z czwartku i piątku, utworzyły formację Wyrzucenie a więc formację kontynuacji trendu. Wczorajsza świeca nie zdołała zanegować tego układu ale jak to z formacjami jest, powinniśmy poczekać na potwierdzenie. Zatem od tej strony patrząc mamy wyznaczone poziomy graniczne, których wybicie w cenach zamknięcia dnia powinny wskazać kierunek. Myślę, że stwierdzenie, iż mamy obecnie okres w którym należałoby stać z boku albo co najwyżej inwestować w ujęciu intra jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Przejdźmy zatem do wykresu intra 1H kontraktów na nasz WIG 20.

fw20intra

W ostatni piątek, po pierwszej godzinie notowań mieliśmy sygnał DayTr na L. Byłoby to oczywiście łapanie dołka ale jak ja to określam “z uprawnieniami” Strefa wsparcia , abc w dół i poziom 88.6% zniesienia a więc idealne miejsce do L zgodnie z zasadą poruszania się ceny w trendzie. Wczoraj natomiast otrzymaliśmy pierwszy sygnał do zamknięcia takiej pozycji i równocześnie pierwszy sygnał dla pozycji przeciwnej. Mam tu na myśli Pin Bar na OB wzmocnionym wewnętrzną strefą oporu. Potwierdzenie tej formacji świecowej będzie wskazywało na kolejny spadek i tu należałoby założyć, że co najmniej do poziomu ostatniego dołka a z dużym prawdopodobieństwem do znacznie niższych poziomów w okolicach 2300. Zanegowanie Pin Bara równoznaczne z wybicie SL dla pozycji S będzie wskazaniem na kontynuację ruchu wzrostowego w okolice 2395-2400 gdzie rozegrać się powinna walka o trend. W przypadku tego poprzedniego scenariusza warto zwiększyć siłę obserwacji w okolicach 2355 gdzie byki mogą zatrzymać spadki i wywołać ruch wzrostowy który miałby realne szanse na wybicie OB. Niestety w obecnej sytuacji trudno jest postawić jednoznacznie na jeden najbardziej prawdopodobny scenariusz co tylko potwierdza, że gra na dłuższe interwały jest obecnie trudna w realizacji i obarczona dużym stresem.

dax

Na DAX cały czas od kilku tygodni znajdujemy się w trendzie spadkowym w wymiarze dziennym. Nie inaczej ta sytuacja wygląda po ostatniej sesji a formacja Rozstania zdaje się wyraźnie wskazywać, że ruch spadkowy nie dobiegł jeszcze do końca i przed nami dalsze spadki. Za takim przebiegiem wydarzeń przemawia zatrzymanie ostatniej korekty wzrostowej na strefie oporu w okolicach 12300 i brak wybicia OB. Zatem cały czas celem jest 11700 a nawet 11400 i tu dopóki sytuacja nie ulegnie poważniejszej zmianie należy tylko i wyłącznie szukać sygnałów i miejsc do zajmowania S w czym pomocne może okazać się analizowanie wykresu intra. A skoro już o nim mowa to….

daxfutureintra

Po dojściu do poziomu OB rynek rynek wykonał zwrot a Pin Bar jaki powstał na pierwszej korekcie spadkowej był dobrym sygnałem do S. Obecnie znajdujemy się tuż pod strefą na ok. 12080-12090 na której to zgodnie z tym co pisałem wcześniej warto poszukać sygnału do zajęcia pozycji S. Jeśli cena zdołałaby wybić strefę oporu to kolejne miejsca dobre do szukania okazji na S znajdują się w okolicach 12140-12150 oraz jeszcze wyżej w okolicach 12190. Dopiero wybicie 12200 dałoby wskazanie że w ujęciu intra mogło dojść do zmiany podstawowego kierunku. Wcześniejsze spojrzenie na L miałoby moim zdaniem sens tylko i wyłącznie wówczas gdyby cena kontraktów zeszła ponownie do poziomu wczorajszego minimum i rynek ponownie zacząłby wykazywać chęć do wzrostu. Bez takiego testu wczorajszego minimum nie ma racji bytu żadne spoglądanie w kierunku zarabiania na wzrostach.

35 Replies to “Komentarz przed sesją 22.08.2017 – po urlopie.

 1. a jak tam Dariuszu połowy, brały? jakieś ciekawe okazy sie trafiły, zmokłeś porządnie, tajfun cie tam nie zachaczył na połowach ?

 2. Ale z drugiej strony fDax (D1) na strefie która po korekcie w kwietniu zrobiła ruch na nowe szczyty – utworzył formacje spotkania .
  Nie myśli Pan że to może dać mocniejszy ruch w górę ?

  1. Spotkanie wywołało ruch w górę, który nie dał rady wybić ostatniego potwierdzonego szczytu a to jest dla mnie najistotniejsze. Zatem nie ma na tę chwile nawet jakiejkolwiek mowy o możliwości zmiany trendu dziennego. Oczywiście formacja o której ja pisałem rano również tak jak wszystkie inne wymaga potwierdzenia.

 3. Coraz lepiej wyglądają Getin i GetinNoble.
  Gdyby udało się tak zamknąć tydzień na obecnych poziomach, to tendencja znowu odwróciłaby się na rzecz byków.

  1. GetinNoble osiągnął bardzo fajny poziom i tu widać że coś się dzieje, pierwsze próby kupna mogłyby się odbywać na bazie potwierdzenia pin bara jaki powstał kilka sesji wcześniej lub z wykresu intra po wybiciu 1.28 – linii szyi DB i reteście. SL oczywiście pod dołkiem (to agresywny) albo spokojniejszy pod 1.12.

 4. Węgry. Wynagrodzenia (czerwiec): +14,4% r/r (poprzednio +12,9% r/r)

  pisiory coś słabo naśladują Węgrów przynajmniej w tym aspekcie ,

  Darek zajął krótkie pozycje stąd cały czas widzi trend spadkowy , normalka , ale spadać nie chce , jak ktoś widzi trendy spadkowe na indeksach to ja mu gratuluję ,

  1. Jakbyś chłopie chciał wiedzieć to w Piątek zamykałem S ale to nie ma znaczenia bo nie pisałem o tej pozycji i tyle. Jestem obecnie bez żadnych pozycji w ujęciu większym niż intra. A jeśli na DAX w ujęciu dziennym nie widzisz trendu spadkowego to musisz czym prędzej udać się do okulisty. Qba Ty bardzo często mieszasz tu ostro. Nie masz sprecyzowanego określenia dla trendu dziennego i dalej wyższego rzędu i piszesz jak Ci się zachce o tym trendzie. Musisz najpierw nauczyć się określać trend a potem pisać jakieś komentarze w tym temacie.

   1. No właśnie to miałem na myśli w poprzednim wpisie że ta formacja która się utworzyła na strefie to na pewno powód do zamykania S dla tych co grali z trendem D1

    1. co Pan myśli o Pekao , bo co prawda korekta wygląda tylko na 3 i dalej w dół ale zamknęli lukę i na h1 jakby Orgr – może Harami na D1 robią?

     1. dlaczego ty szukasz w tanim mięsie a nie kupujesz siły ? bo słuchasz Darka i łapiesz dołki ,

      przyjrzyj się Eurocashowi łapie siłe ,

     2. Harami to było już po wczorajszej sesji ale Harami niskiej ceny. Moim zdaniem jest szansa na to że spadek jaki trwa to korekta ale schodząc na 1H to wydaje się że nawet jeśli tak to jeszcze coś w dół. Bez wybicia 124 na 1H nie ma co myśleć o kupowaniu.

 5. Chciałem tylko poinformować że brałm Fdax po 11 930 i zamykałem niedawno po 12 300 , a NA fw20 miałem L po 2334 i zamknąłem dzisiaj na samym szczycie , reszte też z dużymi zyskami zamykałem ,

  1. Widzisz Qba Ty to piszesz aby ironizować to o czym Ci wspomniałem ale jest tu na tym forum osoba z która utrzymuje codzienny kontakt telefoniczny i która akurat dobrze wiedziała kiedy brałem kiedy zamykałem a w żaden sposób nie zależy mi ani trochę na tym żebyś Ty wierzył czy też nie wierzył. Mam to kompletnie w nosie tak samo jak i to czy ktokolwiek mi wierzy w tej kwestii. Nie napisałbym Ci ani słowa tylko twoja ironia dotycząca tego dlaczego niby widzę spadki to spowodowała. Ty zaś piszesz teraz same bzdury bo Ty tylko chciałbyś aby wszyscy podawali swoje wejścia itp. natomiast Ty nie podajesz nigdy nic tylko wymądrzasz się na temat trendu itp. nie koniecznie trafiając w rzeczywistość.

   1. bo on tylko żeruje na innych a podaje, że albo spadnie albo góra i potem wpisuje : ” a nie mówiłem poszło w górę i wybiło i zarobiłem” to takie dziecinne trochę. Wogóle podziwiam go za taki bełkot jaki wprowadza, że mu się chce 🙂

    1. Qba pisze:
     18 sierpnia 2017 o 10:11
     na DAX po 5 falach w górę od 11920 spadek 3 falowy , teraz na 12 080 mozliwosc wyrysowania korony i wybicie 12 330

     u nas 2330 wsparcie a INI już spadł jak w krachu , jak 2330 padnie to powinniśmy jeszcze trochę zjechać ale do 2170 dla mnie hossa

     usd/jpy i złoto pokaże kierunek , złoto na oporze warto obserwować , usd/jpy na wsparciu warto obserwować , ropa powinna odbić od 46,7 w dół na 45 ,4 $ , eur/usd 1,1680 warto obserwować to wsparcie , możliwość korony na 1,1750
     Odpowiedz

 6. Witam gospodarza, grono słuchaczy które zawsze zarabia .. a nie traci….trochę dziwne(PRZY TAKICH STOPACH JAK GRACIE) no cóż….co u nas, oczywiście koniec fali b w klinie …..powiem szczerze te dzisiejsze wybicie mnie zaskoczyło(WIĘC DOBRAŁEM K),lecz ELLIOTT mówi cierpliwości tak musiało być…

  1. Każdy następny wpis gdzie będziesz używał K jako właśnie nie wiadomo co, nie będzie już puszczany bo takiego debilizmu dalej nie będę tolerował.

   1. może to jest skrót od – koka, krak (crack) , koks lub pierwsza litera jakiegoś silnego leku psychotropowego – bez urazy ale tak ja to odbieram sądząc po wypowiedziach bibi-ego

 7. KTO wie jaki jest obecnie zysk z indeksów w tym roku ? jak sobie odpowie na to pytanie będzie wiedział jaki będzie trend do konca roku

  1. wiem końcem roku napiszesz, że wiedziałeś jaki będzie trend i że o tym napisałeś i wygrałeś zakład z samym sobą 🙂

   na poważnie to zapewne dno za nami

  1. Piękne sztuki. Własnie takie podobne miałem przez cały tydzień na haczyku, jedną nawet sobie usmażyłem reszta oczywiście do wody by za rok była jeszcze większa.

  1. Coraz mniejsze szanse na 130 zł, na miedzi drugi pin bar na silnej strefie oporu z wykresu tygodniowego też nie wskazuje na to że kghm da radę. Do tego mocno wygląda, iż na miedzi mamy całą 5-kę w górę na tygodniowym.

 8. te poszły do wędzarni , kolega takową posiada od niedawna , osobiście ryb nie zabieram nie lubię skrobać za dużo zabawy wolę kupić , w piątek kolejny wyjazd nocka tym razem sandacze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *