Komentarz przed sesją 11.08.2017

Na początek informacja. Jest to ostatni komentarz poranny do 21.08.2017. W przyszła niedzielę nie będzie również „weekendowej” (w najbliższą jeszcze tak). Jak długoletni czytelnicy zapewne pamiętają, zawsze zaraz po rozpoczęciu wakacji szkolnych wyjeżdżałem do głuszy bez internetu i telefonu. Tydzień urlopu i tylko rybki , las odpoczynek. W tym roku wydawało się już , że po raz pierwszy taki wyjazd się nie uda ale sytuacja wróciła na dobre tory i właśnie w najbliższy poniedziałek rozpoczynam tygodniowy , całkowity odpoczynek od wszystkiego. Dlatego też nie będę miał wielu okazji (czasami chęć spojrzenia na wykresy bierze górę i jadę 3 km aby uzyskać dostęp do internetu) aby zatwierdzać komentarze a o pisaniu porannych analiz w ogóle nie ma mowy.

Oczywiście mój urlop nie będzie miał najmniejszego wpływu na terminowość dostarczenia materiałów dla uczestników szkolenia, dla których tak jak pisałem wczoraj rano, utworzona zostania grupa mentoringowa, na której to na bieżąco będziemy omawiali okazje inwestycyjne i na której to będziecie otrzymywać analizy ewentualnych okazji co do tej pory robiłem na blogu.

A teraz do analizy.

wig20

Na wykresie dziennym powstała czarna świeca która dała pierwsze potwierdzenie formacji Harami, utworzyła Gwiazdę wieczorną i sprowadziła indeks o -1.06% w dół do poziomu 2383. Zatem sytuacja zdaje się robić niezbyt ciekawa dla byków i przy obecnych układach ewentualnego DT i wspomnianej formacji należy mocno brać pod uwagę możliwość spadku co najmniej w rejony podstawy klina jaki również moim zdaniem ma tutaj miejsce, czyli w okolice 2260. Oczywiście po drodze są strefy wsparcia a my dalej jesteśmy w trendzie wzrostowym więc spadek nie jest aż tak bardzo oczywisty. Tym niemniej już wcześniej wskazywałem zarówno na wage formacji świecowej jak i całościowy układ wzrostów od 2016, które nakazują brać poważnie pod rozwagę możliwość korekty większej niż by się mogło to wydawać.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów realizowany jest dokładnie scenariusz jaki podawałem wczoraj czyli wybicie strefy 2396-2400, zejście na 2375 i najprawdopodobniej jeszcze niżej czyli w okolice 2355-2360. Powstanie takiego ruchu będzie już tożsame z wyjściem dołem z klina i jeśli następnie padnie ta ostatnia wymieniona strefa to raczej już nic nie uratuje przed kolejnymi spadkami w rejony 2280. Na tę chwilę poziom 2400 stał się silną strefa oporu i bez jego pokonania nie powinniśmy się zastanawiać nad niczym innym jak tylko nad ewentualnymi pozycjami S oczywiście w perspektywie DayTr ale kto wie czy nie będzie okazji do jej wydłużenia.

dax

Na DAX wyraźna kontynuacja spadku co również w dużym stopniu przewidywaliśmy za sprawą niemożności wybicia strefy oporu na 12350. W tej chwili najmniejszy wymiar kary dla byków zdaje się być umiejscowiony w okolicach 11840 a wybicie strefy w tamtejszym rejonie to zapowiedź zejścia do nietestowanej jeszcze strefy na poziomie szczytu z 2015 czyli okolic 11400. Co prawda po drodze jest jeszcze jeden istotny poziom czyli okolice 11700 ale mimo wszystko jeśli pierwsza z wymienionych stref wsparcia nie zatrzyma spadku to bardziej prawdopodobnym zdaje się własnie zejście do okolic 11400. Negacja tego scenariusza to wybicie strefy oporu na 12350.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów mamy wyraźne wybicie z konsolidacji jaka trwała kilka dni. Jej zakres wynosił ok. 250 pkt stąd co najmniej takiego ruchu należałoby się spodziewać po wybiciu a to wskazuje na poziom ok. 11850 a więc skądinąd strefę wsparcia z wykresu dziennego tożsama z tą na indeksie. Trend spadkowy jaki panuje na tym instrumencie jest już dość mocno rozwinięty i nawet zejście do 11840 oraz powstanie sygnałów zmiany kierunku nie powinny raczej być zachętą do podejmowania L. No chyba że w jakimś ala scalpingu. Dla ewentualnego ruchu wzrostowego (naprawdę bardzo mało prawdopodobne) strefa oporu na ok. 12080 i miejsce do zajmowania S.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

34 Replies to “Komentarz przed sesją 11.08.2017

 1. Qba pisze:
  10 sierpnia 2017 o 23:42
  Skoro czyste AT to podawałem wejście na wybicie Energi po 11,50 o ile sie nie mylę więc zarobić dało się ładnie i szybki ,

  Qba cieszę się że podawałeś info o Energa bo ja energetykę obserwuje od lutego (o czym tu pisałem) a to tylko wzmożyło moją czujność 🙂
  To co Ty proponowałeś to była gra na wybicie a o skuteczności takich zagrań mieliśmy okazje się ostatno przekonać na tym blogu.
  Różnica polega na tym że ja dopiero teraz będe szukał formacji odwracającej na reteście wybitej strefy:
  http://www.bankfotek.pl/view/2091193

  Ps.
  Miłego odpoczynku Panie Darku i grubych połowów życzę
  Pozdro

  1. U mnie w BM juz kazali zamykać energe a ze wykres dnia podawany był dużo niżej wiec wszyscy zrealizowali duże zyski , tobie tez takich życzę skoro grasz na retest, u mnie w biurze wycena była na 13zL , widzę ze ty sie strasznie onteresujesz spółkami to ci powiem ze jeszcze na wykresie dnia proponowali Orange po 4,5 tez daje dużo zarobić w ostatnich tygodniach

   Co do DAXmowienie o trendzie spadkowym jak jesteśmy nad 200 dzienną jest trochę mało poważne

   1. Qba po pierwsze trend spadkowy na wykresie dziennym, o czym świadczą dołki i szczyty, jest już od jakiegoś czasu. Po drugie jeśli Ty dalej widzisz cenę indeksu DAX nad średnią 200 sesyjną to chyba patrzysz na jakieś swoje i tylko swoje wykresy namalowane pędzlem. Zatem mało poważne jest Twoje stwierdzenie.

    1. Darek ja już nie wiem o co Tobie kiedy chodzi, jak 2 miesiące temu pisałem ze Dax ma objęcie bessy na miesięcznym to byłeś w kontrze , jak 2 dni temu pisałem że DaX otworzył sie luką w dół i w większości przypadków po luce kierunek jest kontynuowany pisałeś z TOMKIEM że jakaś okazja na L wam sie narysowała , a na koniec piszesz że sie wszystko sprawdza co podajesz , przznam szczerze że zgłupiałem

     1. Bo Ty po prostu nie chcesz nic zrozumieć tylko wolisz albo pisać jakieś wywody albo przedrukowywać opowieści jakiś analityków czy maklerów z Twojego biura. Zatem jeszcze raz wytłumaczę Ci jak chłop krowie na rowie. Na miesięcznym fakt powstania objęcia nie jest równoznaczny z zmianą trendu i tam tej zmiany nie ma. Na dziennym jesteśmy już od kilku tygodni w trendzie spadkowym, a zrozumiałym powinno być dla Ciebie to że jeśli ktoś uprawia Daytr to nawet w trendzie spadkowym wyższego rzędu kiedy przychodzi odpowiednia fala korekty wzrostowej ma okazje do grania L. Nie wiem jak mocno trzeba się starać aby tego nie rozumieć no chyba że takiego udajesz co nie rozumie.

  2. Co do skuteczności gry na wybicie nie będę cię przekonywał , mozesz wejść na blog Jacka Borawskiego on tak gra , życzę wszystkim takich sukcesów jakie on ma na rynku , przy jego strategii na wybicia nie stracił przez kilkanaście ostatnich lat na portfelu , ja wole grać na wybicia niż kupowac bankruta Alme za kilkaset zł ale kazdy niech gra jak lubi i umie , jedni na Energii juz realizowali zyski inni dopiero czekają na kupno ,

   1. no sorry ale mówiłeś coś o 20 zl i uwierz mi jak widzisz rano taką pięcio minutówke na otwarciu a jesteś zapakowany w akcje to nogi ci się trzęsą(jak nie masz w dobrym miejscu sl-a) i nie wiesz co zrobić …. ale zgadzam się że grunt to trzymać się jednej strategii – to zwiększa szanse

    1. ale podawałem że jest pisana specjalna ustawa pod Energe że zamiast kulkuset mln strat co roku będzie miała z tytułu opłat kilkaset mln zysku bo , nie widzisz różnicy jak Duda ustawe zawetował i zamiast 500 mln zysku będzie co roku tyle straty na kontraktach , ja widzisz na spółkach gram technicznie ale tylko pod fundamenty , poza tym z Darkiem wieścicie duże spadki i zmiane trendu to po co chcesz kupować akcje Energii ?

     1. widzę mocno rozciągniętą w czasie wybitą konsolidacje wraz z wzrostem obrotów na dołku – obstawiam że może rosnąć do kolejnej strefy oporu.
      Na każdy walor patrzę osobno – jedynie na spółkach surowcowych np. przy kghm obserwuje zachowanie miedzi

  1. No to masz problem i dziwie się że nawet się tym chwalisz. Oczywiście jak zwykle nie brakuje w Twoim komentarzu docinki ale najwyraźniej masz z tym wielki problem pasjonacie. Skoro wklejasz średnią na wykresie który posiada bardzo ograniczoną ilość danych to taka średnią własnie masz . Teraz ja kolego zupełnie za darmo bo też jestem pasjonatem giełdy wklejam Ci wykres z pełnymi danymi abyś mógł zobaczyć to co jest prawdziwe a nie to co Tobie się wydaje że jest prawdziwe.
   http://www.bankfotek.pl/view/2091206

    1. Qba daj sobie na wstrzymanie bo jesteś dzisiaj zbyt upierdliwy. Czy Ty masz problem z myśleniem i rozumowaniem? To ze na dziennym jest trend spadkowy już nic nie zmieni. A to czy w układzie wyższego rzędu jest to 4 fala czy początek zmiany to już zupełnie coś innego. Własnie brak zrozumienia tych kwestii i pisanie takich komentarzy jak ten Twój powoduje że przeważająca część inwestorów traci pieniądze a nie zarabia. W twoim wypadku jest to o tyle dziwne że najczęściej wszystkim sugerujesz że grasz na niskich interwałach a tu nagle wyskakujesz z jakimiś zmianami w miesięcznych układach. W ogóle poczytaj sobie to co piszesz na spokojnie np. w niedzielę to się przekonasz jak zmieniasz zdanie co do kierunku na przestrzeni kilku dni Ty raz widzisz bessę a za chwilę hossę. Daj sobie dzisiaj raczej na wstrzymanie z tymi komentarzami.

     1. Brawo Darku ten typ tak ma plecie, bełkocze nie ma zadnej logiki w jego wypowiedziach

 2. na stockmasters .pl jest FXDaady , podał w pół roku około 50 zagran na forex , wszystkie przed czasem , podane wejście stop i tp , zupełnie za darmo , wiecie dlaczego za darmo , jak nie wiecie to wejdźcie i zobaczcie ile miał stratnych wejśc i dlaczego stac go na podawanie darmowych sygnałów , chociaż cały czas chce zrezygnować bo po co mu tą robote odwalać , wszystko na wybicia zgodnie z jego naucycielem i sygnałami ,

  1. Powiedz kiedy Ty grasz skoro nie robisz nic innego jak tylko latasz po wszystkich stronach świata gdzie tylko cokolwiek jest o giełdzie?

   1. Darek ja robię 3-4 transakcje na tydzien , wstawione zlecenia czekają , a ja mam czas wolny , własciwie czytam tylko stockmasters .pl jak podaje zagrania na spółkach ,surowcach i indeksach , webinar ze swojego BM – pół godziny w poniedziałek i omówione wykresy kilkudziesięciu walorów i sygnały i piszę u Ciebie , no i jeszcze raz na miesiąc wpis Białka , który też wieści korekte 5-10% , a wklejki które robie tutaj z BM to są analizy największych banków inwestycyjnych świata i trzeba mieć konto żeby to mieć , ja podaje za darmo a inni wyśmiewają więc nic już nie podam ,

    1. Wieści kotlrekte potem wejdziecie w niby 5 i zostaniecie Łapani na krach. Teraz 4 potem analne powiedzą idealna 5 idzie i pójdzie chwilę po czym duup na dół i was ugotuja.

 3. Ja natomiast wyskoczyłem na dole,złapałem małe L,teraz znowu wskoczyłem na K.., porostu jestem dobry w te klocki,a wy co robicie non stop pośladki zaciskacie….A tu trzeba działać.A najważniejsze myśleć …..

  1. Ja wziąłem S na DAX po 12350 , s&p po 2480 i fw po 2410, kasę robię aż miło zapewne kilkadziesiąt razy większą niż Ty. Cieszysz się?

 4. Żarty robisz sam napisałeś że bawisz się 1 kontrakcikiem,a kto ile zarabia …mało istotne,a czy się cieszę …nie, ja po prostu gram i zbieram żetony.POZDRAWIAM DARKU I ŻYCZĘ DOBREGO ODPOCZYNKU

  1. Po prostu chciałem Ci dać do zrozumienia, że w ten sposób co Ty można napisać wszystko. Jeden kontrakt? No cóż dla Ciebie może być jeden. Dzięki za dobre słowo na urlopik.

 5. Nie zrozum mnie źle,mogę cały proces decyzyjny opisać dlaczego zamknąłem co zauważyłem na wykresie itd.,dlaczego ponownie otworzyłem itd.,charciarz teraz u nas poszli za wysoko tak nie miało być ,u mnie zapaliła się lampka ostrzegawcza….

 6. rozumiem że fw20 zajął Pan dzisiaj po tej świeczce H1 z godz. 10:00 i jest to łapanie szczytu (jeśli dobrze myślę to ładne wejście ) bo poza wspomnianą formacją na D1 nie mamy tak naprawdę nic na S
  powiedziałbym nawet że zejście do strefy 2346/2331 może być dobrą okazją do szukania L
  http://www.bankfotek.pl/view/2091322

 7. Ajednak wyszło na moje . Index zatrzymał się niemal idealnie na poziomie który wyliczyłem algorytmem nie spoglądając prawie na wykres . Jest to moja pionierska metoda i do tej pory służyła tylko do łapania szczytów przed korektami .Niżej raczej zawodziła , Ale coraz bardziej się przekonuje , że warto nad nią popracować do wyznaczania momentów dla uspokojenia ceny . Łiktor pisze:
  10 sierpnia 2017 o 19:43
  Policzyłem na szybko Nas 100 Wychodzi mi pierwszy zwrot na 5,773 oczywiście po przebiciu obecnych poziomów co raczej nastąpi . Pytanie tylko na ile wysoka może być podbitka . Czy widzi Pan jakieś istotne geometrie na tych poziomach ?

 8. Widzę , żę gospodarz rusza na połowy . Szkoda . Zyczę udanego urlopu , a czytelnikom szybkiego szybkiego powrotu z niego .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *