Komentarz przed sesją 10.08.2017

Dzisiaj zacznę nietypowo ale w końcu mój blog może posłużyć do komunikacji z Czytelnikami w kwestii w jakiej po prostu już mi się nie chce odpowiadać pojedynczo na maile jakie dostaje od dwóch dni. Postanowiłem zatem, że w miejscu gdzie większość zagląda każdego poranka odpowiem na powtarzające się pytania.

Będzie to tzw. 3 x TAK, mianowicie:

TAKdla uczestników szkolenia z praktycznej AT od września ruszy grupa mentotingowa na której on-line w ciągu sesji będę przedstawiał bieżące pomysły na inwestycje , omawiał sytuację i odpowiadał na pytania dotyczące wypatrzonych okazji. Dodatkowo postanowiłem, iż przedstawiane przeze mnie od czasu do czasu analizy “okazji inwestycyjnych” będę przekazywał właśnie na grupie a nie na blogu. Tylko niektóre z opóźnieniem zamieszczę tutaj.

TAK – wszystkie zagadnienia na najbliższym szkoleniu z praktycznej analizy technicznej będą omawiane w większości na bieżących wykresach.

TAK – wszystkie zagadnienia które będziemy omawiać będą przedstawione na bazie doświadczeń i wieloletniej praktyki z pokazaniem różnicy jaka faktycznie istnieje między praktyczną AT a tą książkową

I na koniec informacja. Zwolniły się dwa miejsca zatem pozostały jeszcze 3 i dlatego przedłużam czas trwania możliwości zapisu na szkolenie do piątku na warunkach jakie były proponowane tylko do wczoraj.

A teraz już do sedna czyli do porannego komentarza. Rozpoczynam od WIG 20 kreska dzienna.

wig20

Po wczorajszej sesji, nieco może martwić, brak jakiejkolwiek kontynuacji wzrostu z poprzedniego dnia. Silny rynek powinien moim zdaniem właśnie tak uczynić i iść dalej na północ. Sam fakt wystąpienia korekty zaraz po silnej białej świecy nie jest czymś co przekreśla dalsze wzrosty ale uważam, iż powstała formacja Harami winna być mocno obserwowana w kolejnych dniach ponieważ własnie takie formacja na naszym rynku najczęściej kończyły trendy wzrostowe czy też największe korekty wzrostowe w trendach spadkowych. Jeśli nie pomyliłem się w obliczeniach to na 19 przypadków szczytów od 1999 w 13 właśnie tego rodzaju formacje rozpoczynały zmianę kierunku. Zatem warto śledzić czy nastąpi zanegowanie obecnej formacji czy rynek wykorzysta statystykę i potwierdzi ją.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, rynek zszedł wczoraj do strefy na ok 2396-2400 a więc w rejony jakie zakładaliśmy jeszcze przed sesją i zgodnie z oczekiwaniami doszło tam do odbicia (rzadko takie strefy puszczają przy pierwszym podejściu). Reakcja na strefie stała się oczywiście okazją do rozpoczęcia ruchu na nowy szczyt zgodnie z kierunkiem trendu. Pytanie czy własnie tak się stanie czy może rynek nie wybije teraz nowego szczytu a po zakończeniu ruchu ponownie zaatakuje strefę? Moim zdaniem własnie tak może być. Strefa będzie zaatakowana jeszcze raz i to skutecznie. Jednak nawet w takim wypadku istotnym dla dalszego przebiegu będzie zachowanie ceny w okolicach 2380. Ewentualne dojście do tego poziomu i reakcja popytowa mogą dalej zaprowadzić nas na nowe szczyty.Problem z uzyskaniem nowego szczytu może znacznie narosnąć dopiero po pokonaniu 2360 i do tego momentu nie szukałbym nic innego jak tylko sygnałów na L.

dax

Na DAX dzień spadkowy również ale bez efektów. Tzn. rynek dalej kotłuje się miedzy poziomami dołka i strefy wsparcia na ok. 12100 a strefą oporu na ok. 12350. Tu powinniśmy czekać na rozstrzygnięcie czyli wybicie jednej z stref pamiętając, że w tym ujęciu czasowym mamy już do czynienia z trendem spadkowym.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać jeszcze lepiej tę dość szeroką konsolidację i tu zwróciłbym szczególną uwagę na fakt układu dwóch ostatnich swingów. Pierwszy wzrostowy wygląda jak impuls 5-cio falowy, swing spadkowy to obecnie ruch składający się z 3 fal, problem jednak w tym, że wczorajsze minimum minimalnie bo minimalnie ale wypadło niżej niż dołek z którego poszedł swing wzrostowy. Czyli spadek nie można traktować jako korektę. To w moich oczach daje lekką przewagę dla scenariusza wybicia dołem konsolidacji może raczej “dodatkową lekką przewagę” bo w końcu z dziennego jest trend spadkowy. Ten drobny szczegół oznacza, iż ewentualne dojście do poziomu ok 12230- 12250 może być dobrym miejscem do zajęcia S oczywiście po ukazaniu się konkretnego sygnału.

43 Replies to “Komentarz przed sesją 10.08.2017

 1. Cicho tu dziś . Też się nieźle wczoraj zmeczylem , ale przynajmniej nie zanotowalem straty . W nocy weszło mi S które zamknąłem po 5888 i teraz znów siedzę obsrany .

  1. Liczę na podbitke na otwarciu w USA , ale zachłanny traci dwa razy . A jak myślicie jest jeszcze szansa na WIG20 na ostatni podryg w górę .

  2. Przeciez tutaj nikt nic nie wie , tyle samo wiedzą co i ty więc kieruj sie sobą przynajmniej pretensje bedziesz mial do siebie ,

 2. Witam
  1. Zauważyłem na godzinowej ścieżce OBV brak potwierdzenia wczorajszego szczytu indeksu WIG20 – moim zdaniem jest to na tyle istotne, ponieważ zdarzyło się to po raz pierwszy w ramach zwyżki od 1 czerwca br. (od dna konsolidacji 2260 pkt.)
  2. Zauważyłem, że po powstaniu formacji szczytowego harami następująca po niej zwyżka nie powinna przekroczyć na FW20 2422 pkt.
  3. Na wykresie intra tworzy się trójkąt prostokątny typu hossa poprzedzający ostatni ruch zgodnie z trendem.
  4. W przeciwnym wypadku AT trzeba włożyć do szuflady i trzymać się zasad:
  – bezrobocie spada, płace rosną, dochody budżetowe rosną, zyski spółek SP rosną, poparcie dla rządzących rośnie, zadowolenie społeczeństwa rośnie i oczywiście WIG rośnie !!!

 3. podebrałem u nas i na nasdaqu elki target 5% do końca września i potem klasyczna wyprzedaż jak pisał qba, że ona zawsze na jesieni jest.

  1. Qba to spadki na jesieni dopiero jak pisałeś ? i to co psize NoerbertD ? czyli trend wzrostowy nie zagrożony ? halo qba , halo halo ? nasz nieomylny analytyku…

 4. Dzisiaj dopiero zauważyłem że na energi wczoraj zrobili ten sam myk co na Kghm w styczniu ( chodzi o ten pinbar przed szczytem) …
  historia lubi się powtarzać a kupowanie akcji nawet z wigu 20 jest obarczone dużym ryzykiem i czyszczeniem sl

  1. chciałeś powiedziec ze ryzyko jest bo barany z pisu ciągle cos mącą , Energa rosla bo miala miec mega ustawe o OZE pod siebie ale Duda nie podpisał i jak dzisiaj podali to jest to co jest , mam wrazenie ze pisorki niezle zarabiaja na spolkach skarbu panstwa

   1. No na pewno nie tak dobrze jak przez ostatnie lata zarabiały “POpegeerowcy”, a przy twaradych danych jakie masz każdego miesiąca to widać , że nienawiść zasłania Ci oczy i wyłącza rozum w tych kwestiach.

 5. czyli jednak 8,08 mieliśmy lokalny punkt zwrotny, okienko potwierdzone, a wpis o Carolanie wywołał tyle niedowierzania – bo przecież szczyt, hossa :))….

 6. Jak w USA nic nie wymyśla do wieczora to tragedia. Po Pin Barze z maxem na nowym szczycie teraz rozstanie, trudno będzie uwierzyć, że to zmyła i jak przebiją 2450, które teraz się broni to szybciutko znajda się na 2400 a tam już nie będą przelewki.

  1. Key Support 2465 na S&P przełamane.
   Na portalach niemieckich doczytałem, że analitycy Goldman Sachs i USB ostrzegają klientów o możliwej korekcie indeksu nawet do 2329 pkt.
   Odpowiednio Dow Jones do 20380 pkt.
   Wg projekcji Goldmana dla S&P500 szczyt podfali 5 fali III – 2478 pkt.
   Było 2480 pkt. w zamknięciu.

  2. Darek nie zartujmy , nawet te 2400 to patrząc na wykres to malutenienki ząbek na wykresie i na tej podstawie juz wiescic nie wiadomo co , oni spokojnie nawet do dziennej 200 mogą ciągnąc i trend bezie zachowany , wczoraj wklejalem Goldman Sachs jaką korekte podal po formacji szczytowej to mnie tutaj taki jeden cycero obrażał a dzisiaj Lki na Dax dobierał i na S&P ,

   1. Qba ja nie żartuje tylko stwierdzam fakty, od dłuższego czasu zwracam uwagę i wskazuje najczęściej to co się faktycznie potem dzieje. Po prostu nie doceniasz trendu i stref. A tu mamy to że zejście do 2400 to jeszcze nic aczkolwiek 2% które może przełożyć się na nieco więcej w przypadku innych rynków. Jednak zejście na 2400 przy obecnym układzie fal z dużego interwału czyli od 2009 może namieszać znacznie mocniej i dlatego zwracam na to uwagę. Ty zbyt pochopnie odbierasz to co piszę.

     1. Policzyłem na szybko Nas 100 Wychodzi mi pierwszy zwrot na 5,773 oczywiście po przebiciu obecnych poziomów co raczej nastąpi . Pytanie tylko na ile wysoka może być podbitka . Czy widzi Pan jakieś istotne geometrie na tych poziomach ?

     2. Łiktor Nas 100 ruszył w dół z poziomu troszeczkę wyższego niż Ci pisałem ale zgodnego z formacją Korony, Dzisiaj widać ze raczej będzie wybita najsilniejsza strefa jaka powstrzymała wcześniejszy spadek. Jeśli tak się sesja zakończy to właśnie ten poziom strefy czyli ok. 5860 nie powinny być przekroczone a sam powrót do tego poziomu byłby dobrym miejscem do szukania S.Zwrócę uwagę na fakt, że strefa ta została wybita wyraźną świecą na 4h na 1h i jak nic sie nie zmieni to na 1D , w momencie wybijania tej strefy na kontraktach był wyraźnie skokowo większy obrót a więc to nie są raczej żarty.Moim zdaniem ten indeks idzie na 5570 choć po drodze ważne poziomy to ok. 5720 i później 5660.

     3. O dziwo jak nałożyłem Fibo od dołka ostatniej korekty spadkowej na 5,557 to ten poziom wypada na 50%

 7. na Daxie 5 fala na D1 a na na M15 idą klinem znizkującym , na 11 900 trzeba uwazac chociaz dzienna 200 jeszcze nizej na 11 500 ,

 8. Qba mnie interesuje czysta AT i nie wiem co się dzieje w polityce ani w spółkach pod względem fundamentalnym – nie mam nic przeciw fundamentalistom ale ja się na tym nie znam i nie będę się w to zagłębiał
  Miałem kghm w styczniu i jak zobaczyłem świece na otwarciu to mnie coś pikło – a dziś to samo na “Energa” tyle że jeszcze większy spadek procenowy, jak ktoś myśli że spółki z obrotami to bezpieczna inwestycja to niech popatrzy jakie są świece 5 min :
  http://www.bankfotek.pl/view/2091152
  nie sądzę żeby to miało coś wspólnego z polityką
  pozdro

  1. I z tego co pamiętam w przypadku KGHM zgodnie z tym co jest na większości wykresów, minimum tego dziwnego spadku było testowane a cena zeszła wyraźnie niżej. Dla mnie takie dziwaczne ruchy mówią jedno nawet jacyś duzi dali złapać się w pułapkę i dlatego taki poziom musi być przetestowany.

  2. Skoro czyste AT to podawałem wejście na wybicie Energi po 11,50 o ile sie nie mylę więc zarobić dało się ładnie i szybki ,

   co do fundamentów i polityki podawały wszystkie media , wy tego nie śledzicie wasza sprawa , Energa ruszyła mocno w góre wtedy jak podali ze PiS uchwalił ustawę mega zyskowną dla Energii pozbywającej się przymusu płacenia za OZE i to miało byc kilkaset mln zysków rocznie – pozbycie sie starych mega niekorzystnych dla Energii opłat , więcej nie będę pisał , dzisiaj podali ze Duduś im to zawetował ale widocznie ktoś wiedział wczesniej , tak jest włąsnie z panstwowymi spólkami z GPW , jak rządzą nieodpowiedzialne gnojki , pamiętam jak Platfusy ogłosiły grabież KGHMu podatkiem , jechało w dól z 200 zł na 60 ,

 9. Coś mi się wydaje że Koala_W i Cycero czy też NorbertD (bo to jedna i ta sama osoba) będą jednak mieli poważne powody do obaw. Tak jak pisałem w komentarzach padają jedne z ważniejszych stref na indeksach zachodnich a u Nas tak na dobra sprawę już dzisiaj mieliśmy potwierdzenie Harami która to formacja odwracała wyraźne wzrosty od 1999 13 razy na 19. Naprawdę , bez względu jak to się zakończy nie rozumiem tych niby starych wyjadaczy dlaczego wpadają w szał zawsze w momentach zwrotnych. Przecież Koala_W nie pisał tu już kilka dobrych tygodni. Jakiś czas temu był Seweryn który widział Titanica tylko nie widział że on do skał dopiero dopływa. Nie chcę tu nikomu dogryzać bo przecież sam tez czasami robię błędy i się mylę ale jak ktoś się nie udziela a potem nagle zaczyna szaleć to warto chyba brać to pod uwagę. Dla mnie jedno jest pewne na rynkach działają pewne kwestie od dziesięcioleci i to są te sprawy których warto się trzymać. Dlatego tez między innymi zorganizowałem to szkolenie. Trend, strefy, formacje innymi słowy cena , cena i obrót to elementy, które działają. Elliott po czasie też zadziała czego dowodem jest Bibi no właśnie ale po czasie.

 10. Darek naprawdę 8 letni mega trend nie zmieni sie po 1 swiecy , odwrócenie takiego trendu będzie trwalo tygodniami , co do S&P wszyscy i Goldmann Sachs tez ktorego analize podalem widzi teraz korekte czyli fale 4 w 5 tej w 5 , wiec jakiegos tam juz odwrocenia trendu bym nie wiescił , korekta tak i wszyscy o tym trąbią od dawna i podają poziom , nawet wysmiewany tu Białek ale według mnie nic więcej , nawet u nas na razie jest tylko abc w doł i stanęło na wsparciu ,

  http://bankfotek.pl/view/2091159 jeden wykres wart wiecej niz 1000 słów , tutaj dokladnie widac z jakim trendem mis musi sie zmierzyc

  1. Qba i to jest Twój chyba największy problem. Czy ja powiedziałem że bessa się zaczyna , ja mówię wyraźnie o jakimś spadku podaje poziomy i nic ponad to. Nie jestem wróżbitą a z przewidywań na wielką skalę już dawno się wyleczyłem. Na S&P powinno byc zejście w rejony 2350 i tam raczej zatrzymanie i kolejny ruch do góry. Ale to wszystko pokaże wykres.

 11. … nie macie wrażenia, że swoje 3 grosze do dynamiki ewentualnego ruchu dorzucić w najbliższym czasie może też ropa ?

 12. Darek zapomnialem jeszcze napisać bo zachwycasz sie polskimi danymi , otóż Białek i inni zauważyli pierwszy raz od dawna ,ze w danych coś nie gra i widać że nadchodzi pogorszenie koniunktury ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *