Komentarz przed sesją 28.07.2017

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się spadkiem indeksu WIG 20 o -0.4% i tym samym indeks wylądował na poziomie 2351. W trakcie sesji indeks był jeszcze niżej jednak dolne ograniczenie strefy zadziałało jako miejsce uaktywnienia popytu. 

wig20

W efekcie wczorajszych notowań cały czas znajdujemy się w obrębie strefy a wczorajszy czarny korpus zasłonił większą część poprzedniego białego korpusu i tym samym brakuje nam jednoznacznej podpowiedzi na pytanie „jaki kierunek rynek obierze dzisiaj i w kolejnych dniach. Myślę, że ważnym będzie to w którą stronę cena wybije układ dwóch ostatnich świec.  Pamiętamy jednak, iż po utworzeniu szczytu rynek zszedł wyraźnie poniżej strefy a wtorkowa i środowa sesja była jedynie re-testem, który nie zdołał zanegować wybicia. Innymi słowy przewaga jest jakby po stronie podaży i to wybicie dołem ma większe szanse na realizację. Patrząc na całość wykresu , dalej mamy wskazania na trwający trend wzrostowy jednak już ostatnie 10 tygodni daje poważne argumenty za tym, iż jeszcze nie pora na ruch ku nowym szczytom. Najważniejszym obszarem jest teraz obecnie zakres 2280-2310 jednak zdecydowane wybicie 2310 w dół będzie już silnym sygnałem alarmowym dla byków. Inaczej sprawa będzie wyglądać jak cena wyjdzie górą z obecnej strefy co jednak mimo wszystko wydaje się być mniej prawdopodobne.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów możemy mieć zapatrywania co do tego, że tu cena jeszcze raz może próbować wybić strefę w okolicach 2365 i wyjść na nowy szczyt krótkoterminowy. Widać bowiem, że ostatni ruch wzrostowy przyjął formę impulsu a dotychczasowy spadek jaki po nim nastąpił ma charakter korekty abc. Oczywiście ta „korekta może rozwinąć się w cos większego ale dopóki niedźwiedzie nie zejdą poniżej 2330 charakterystyka ruchu na tym interwale daje wskazania za kolejnym impulsem wzrostowym a powstanie wyraźnego sygnału kupna w rejonie strefy na ok. 2340 będzie idealnym momentem do zajmowania DayTr L. Zatem pozostaje ocenić co ma dla nas większe znaczenie układ dzienny czy układ intra.

dax

Szpulka z długim cieniem jaka powstała wczoraj na wykresie indeksu DAX wlewa nadzieje w serca byków utworzenia podwójnego dołka. Osobiście nie kierując się nadziejami uważam, że przewaga dalej jest po stronie niedźwiedzi i dopóki cena nie wyjdzie nad poziom 12350 trudno będzie mi nawet pomyśleć o L. Co innego gdy indeks spadnie w okolice 12100 gdzie jest jakieś konkretne miejsce. Tam nie będzie można również odejmować pochopnych decyzji o dokonaniu takiej transakcji ale będzie już można zacząć pod tym kontem przyglądać się ruchom na wykresie. Pamiętajmy o tym, że w ujęciu dziennym mamy już do czynienia z trendem spadkowym i to w najczystszej postaci.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów realizuje nasz zakładany scenariusz. Tzn. pin bar na strefie w okolicach 12320 dał wyraźny sygnał do zajmowania S zgodnego z trendem w ujęciu dziennym i zaprowadził Nas do poziomu ostatniego dołka. Tu jak to zazwyczaj wypada, rozgrywa się walka o utrzymanie minimum z przed kilku sesji i nie dopuszczenie do jego wybicia. Jednak dotychczasowa reakcja nie daje najmniejszych podstaw do tego aby zakładać faktyczne powstrzymanie i utworzenie większej formacji DB. Mniejsze strefy oporu jak i zakres OB są dobrze uwidocznione na wykresie i dopóki cena nie wyjdzie nad poziom 12250 wszelkie próby podejmowania transakcji powinny mieć jeden słuszny kierunek czyli S na południe.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

17 Replies to “Komentarz przed sesją 28.07.2017

 1. Witam
  W Ameryce coraz szybciej, wyżej i dalej.
  Zauważyłem w ostatnich 3 dniach b. silną wyprzedaż akcji. Moim zdaniem to dystrybucja przed co najmniej 24 % korektą.
  Przypomnę, że wg teorii Dowa, w trendzie średnie rynkowe muszą się nawzajem potwierdzać. Tu mamy wyraźną dywergencję indeksów – stan na 28.07.br – DJIA – nowy szczyt , S&P500 – dwa spadki , DJT – 10 spadków. Ponadto silne giełdy mocno dołują – DAX, CAC, TSX itd.

  1. nie żartuj , tam każde 30 pkt w doł i kupują jak głupki , tyle kasy nadrukowali i nie ma inflacji że dalej będą to robić , to banki centralne kupują akcje , dlatego nie spada bo indywidualni mają najmniej akcji od lat , kto ma spanikować

   1. obserwator ale bajki piszesz target na sp 500 conajmniej 2550-2600 i tak od 8 lat słyszę co chwila co to nie będzie a będzie jak zawsze czyli w górę.
    Też podebrałem trochę kontraktów w europie i za oceanem. Najlepszy do kupowania francuz i niemiec.

  1. To zależy od punktu widzenia albo siedzenia czyli od psychologii . Spadek nie podoba się bykom a podoba się niedźwiedziom . Tak wiec zawsze jest ktoś zadowolony i ktoś komu się nie podoba. Otworzysz S-ki i zauważysz zmianę w nastawieniu i postrzeganiu rynku ,wtedy nawet armagedon nie będzie straszny : )
   U mnie wybity dax podejmę jeszcze jedną próbę L .

   1. Na nas100 na dziennym czerwona świeca zasłania całkowicie zieloną tylko że zielony korpus nie jest zbyt duży . Czy możemy taki twór określić mianem objęcia bessy?

    1. Teoretycznie tak ale jak wcześniej zauważyłeś zamknięcie wczorajszej świecy miało miejsce jednak nad poprzednim szczytem a cień odbił też idealnie od innego szczytu zatem należy spodziewać się kolejnego ruchu na nowy szczyt. Jeśli tak się nie stanie a cena dotrze tylko do poziomu maksimum tej małej świecy z „objęcia” to będzie to miało wówczas zupełnie inny wydźwięk. Jednak na tę chwilę nie można powiedzieć o niczym innym jak tąpnięciu w celu przestraszenia.

     1. Tak też wyczytałem w internecie , ale dobrze , że ktoś jeszcze z porządnym stażem to potwierdza . Ja tylko specjalizuje się w łapaniu jak narazie korekt , a dalej poruszam się po omacku pomimo że mam parę książek o AT ale to za mało . Ale jak dożyje bessy to będę mógł zsynchronizować mój algorytm i może wtedy stanie się on narzędziem doskonałym . Od pisania na tym blogu mój polski szybko się poprawia 🙂 A terza pędzę na samolot . Cztero dniowy wypadzik do Włoch z rodzinką . Miłego weekend .

 2. Hej…L na fdax jest logiczna , ale właśnie. ..gram krótką. .call na uk100. . Wczoraj piękny spadek na Deutsche Banku. ..niestety nie miałam nic…puty po 200%

  1. gruby podbiera przed wybiciem w górę i conajmniej do grudnia jazda w górę. Te korekcinki to idealne okazje do elek.

 3. Darku a czy możesz skomentować ENERGA?
  Tutaj chyba była korekta w trendzie bocznym, wydaje się logiczne zajęcie pozycji po cenach bieżących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *