Komentarz przed sesją 19.07.2017

Wtorkowa sesja przyniosła nam schłodzenie “nastrojów” z ostatnich kilku dni. Indeks WIG 20 stracił na wartości -0.48% i zakończył dzień na poziomie 2361. To sprawiło że bieżąca wartość indeksu znalazła się w pobliżu strefy wsparcia, która jeszcze w ubiegłym tygodniu była najważniejszą strefą oporu.

wig20

Czarny Pin Bar jaki powstał w wyniku wczorajszej sesji utworzył z białą świecą poniedziałkową formację Harami czy też Inside Bar. Zgodnie z AT wybicie tej formacji powinno wskazać nam kierunek na kolejne dni. Swoiste zanegowanie Harami i wejście ponowne do obszaru konsolidacji jaka towarzyszyła nam przez kilka tygodni, zapewne nie będzie dobrą informacją dla byków. Obrona strefy czyli re-test i odbicie od niej wpiszę się w kontynuację trendu i da podstawy do oczekiwania na nowe szczyty. W tym drugim wypadku oczywiście będzie ważnym czy cena zdoła pokonać poziom ok. 2390 i dalej 2400, które w kwestii geometrii są poziomami dobrymi do zatrzymania wzrostu i wejścia w dalszą ewentualną fazę korekty , głębszej korekty niż ta dotychczasowa. Z punktu interwału dziennego nie powinniśmy oczekiwać na taki scenariusz tu kierunek jest jeden natomiast warto mieć świadomość o takich poziomach bo w przypadku zmiany kierunku z niższych interwałów możemy mieć wcześniejsze wskazania o tym, że jednak własnie taki scenariusz będzie się mógł realizować.

fw20intra

No a skoro mowa o niższych interwałach to zobaczmy jak to wygląda w przypadku wykresu intra kontraktów na WIG 20. Tu widać wyraźne wybicie linii trendu i strefy oporu która obecnie stanowi strefę wsparcia. Przyglądając się dokładniej strukturze ruchu ceny od nieco niższego szczytu z 17.07 możemy dostrzec że zarówno zejście w dół jak i następny ruch w górę na wyższy szczyt miały charakter ruchu składającego się z trzech fal. Dlatego też podstawowym założeniem jest tworzenie korekty nieregularnej w której to właśnie mamy do czynienia z falą “c” najczęściej będącej impulsem znoszącym 127.2% fali “b” . Gdyby miało być tak i tym razem to poziomem wyznaczającym koniec zasięgu fali “c” byłyby okolice 2355 a więc obszar strefy wsparcia.

dax

Na DAX niemiła niespodzianka dla byków, indeks wykonał silny ruch w dół schodząc silną czarną świecą poniżej strefy wsparcia będącej równocześnie linią szyi formacji DB. Patrząc od tej strony należałoby się spodziewać kontynuacji tego spadku, wybicia dołka i wejścia w trend spadkowy na tym interwale. Musimy jednak dostrzegać, że zasięg wynikający z DB został w pełni zrealizowany i zejście poniżej linii szyi nie musi być zapowiedzią wybicia dołka. Tu moim zdaniem ważnymi poziomami mogą okazać się rejony 12390 i 12350. To wynika z układów jakie widać na wykresie intra.

daxfutureintra

Ten pierwszy wskazany poziom już zadziałał. Widać wyraźną reakcję na okolice 12390. Zdecydowane odbicie od pokonanej wcześniej linii trendu i strefy wsparcia. Oczywiście to zbyt mało aby uznać, że spadek dobiegł końca. Struktura tego spadku nawet gdyby miała nie przekroczyć poziomu dołków tworzących DB, moim zdaniem nie została wykończona i spodziewałbym się testu wczorajszego minimum czy nawet zejścia nieco niżej na wspominane 12350.  Dopiero wówczas ewentualne odbicie i zmiana układu dołków i szczytów mogłaby zaowocować ruchem wzrostowym, co najmniej w ramach fali C, która powinna osiągnąć poziom co najmniej 12700. Oczywiście jeśli rynek zaakceptuje scenariusz zakończenia spadku przed wybiciem DB to cały czas w grze będzie impuls na nowe historyczne szczyty.

34 Replies to “Komentarz przed sesją 19.07.2017

 1. wczoraj na poprzednim szczycie dostaliśmy na D1 na WIGu objęcie bessy , teraz tylko trzeba poczekać czy potwierdzą jak to Darek mówi czy zanegują

 2. Gdzie konsekwencja ? Dopuszczam że rynek może chwilowo zejść pod zakładany poziom w celu realizacji korekty . Spadek na dax wygląda jak korekta ale oczywiście nie musi nim być. Jeśli rynek ne wróci powyżej 12600 to gram na spadki dlatego teraz SL na BE 12426 to już raczej moja ostatnia L-ka

 3. Nic nie rozumiem z tej dzisiejszej analizy dziennej WIG20, znowu za dużo IF-ów 🙂
  “Zgodnie z AT wybicie tej formacji powinno wskazać nam kierunek na kolejne dni.”
  (2 IF-y)
  “Swoiste zanegowanie Harami i wejście ponowne do obszaru konsolidacji jaka towarzyszyła nam przez kilka tygodni, zapewne nie będzie dobrą informacją dla byków.”
  (1 IF w innym IF-ie)
  “Obrona strefy czyli re-test i odbicie od niej wpiszę się w kontynuację trendu i da podstawy do oczekiwania na nowe szczyty.”
  (1 IF w innym IF-ie)
  “W tym drugim wypadku oczywiście będzie ważnym czy cena zdoła pokonać poziom ok. 2390 i dalej 2400, które w kwestii geometrii są poziomami dobrymi do zatrzymania wzrostu i wejścia w dalszą ewentualną fazę korekty , głębszej korekty niż ta dotychczasowa.”
  (1 IF w dwóch innych IF-ach)…. OMG już się gubie!
  “Z punktu interwału dziennego nie powinniśmy oczekiwać na taki scenariusz tu kierunek jest jeden” – a tu nagle bez żadnych IF-ów.

  OMG! jak na to grać? Nie prościej napisać czy wzrośnie czy spadnie? Tak jak wczoraj Bibi jako jedyny napisał, nie ważne czy dobrze czy źle, ważne że konkretnie i bez IF-ów, brawo!. Gospodarzu – czy masz jakiekolwiek pozycje na FW20?

  No i Qba nie chce niestety napisać co takiego tajemniczego ujrzał wczoraj na świecy 4H na parze GBP/USD. No to może ja się odważe i powiem, że to był popyt IMO. Rano pozorowane nieudane wybicie szczytu a potem zjazd po danych i kupno pod lokalnym dołkiem od najaranych misi. Oczywiście nie oznacza to, że od razu zacznie rosnąć i może dalej spadać aż popyt zostanie zaspokojony, bo to tylko część większej reakumulacji na wyższym interwale. Ale to tylko moje zdanie.

  1. Murgrabia doceniam Twoją upierdliwość, mieszanie j. polskiego z jakimiś skrótami anglojęzycznymi , doceniam Twoją dociekliwość i dlatego odpowiadam. Nie piszę tylko po to aby wskazywać co grać ale głównie po to aby uczyć jak czytać wykres! Samo granie opierać się musi na konkretnych systemach, strategiach czy jak to chcesz nazwać. I tu każdy ma inne sposoby. Jeśli chodzi o pozycję moją to nie mam , dla mnie jest zbyt mały potencjał zysku do ryzyka i moja uwaga inwestycyjna jest nakierowana na inne rynki (nie koniecznie akcyjne). Z drugiej strony dziwię się że zarzucasz brak konkretów skoro sam wreszcie zauważyłeś , bodajże wczoraj, że sygnały w ujęciu dziennym podawałem już wcześniej , a teraz wyraźnie wskazywałem że pozytywny re-test strefy będzie kolejnym sygnałem kupna. Nie wiem co byś chciał jeszcze dokładniej, tzn. domyślam się, że wolałbyś “biorę L po tyle ustawiam SL tam i zakładam wzrost do poziomu takiego a takiego. Jednak to nie jest dobre rozwiązanie bo tak jak już powiedziałem różni gracze mają różne spojrzenie interwałowe itp. Ja podając zawsze coś tak dokładnego wpływałbym na mechaniczne podejście czytelników do gry a oni mają myśleć a jedynie mogą korzystać z moich podpowiedzi wskazujących na to co warto brać pod uwagę i jak kierować swój wzrok kiedy takie czy inne zdarzenie będzie miało miejsce.

   1. Darku, ależ to nie żadna upierdliwość, nie odbieraj tak moich pytań, to tylko najzywklejsza dociekliwość 🙂
    Po prostu chce zrozumieć jak wyznawcy AT grają w tych trudnych czasach i tyle. Kilka tygodni uciążliwej konsoli, cały czas piszesz czekamy na wybicie, komentarz zbędny, czekamy…..w końcu ono następuje a jednak dalej nie wiadomo czy wg AT ono jest czy nie i czy można na tym zarobić. Po prostu to dla mnie troche dziwne.
    IF – to podstawowe pojęcie w logice. W dzisiejszej analizie zakładasz tyle scenariuszy, że praktycznie zawsze ona się sprawdzi gdy jakiś IF zadziała.

    1. No i TY jeśli chcesz widzisz taki IF który Ci napisałem w komentarzu i działasz albo i nie działasz. O to chodzi. Wybicie jest i tu znowu jak grasz na wybicie wszedłeś dałeś SL i czekasz ale możesz grać tylko i wyłącznie na re-test to wówczas czekasz na takowy i jego pozytywne zakończenie powoduje że wchodzisz też z SL.

     1. “Wybicie jest” – i o to własnie mi chodziło, jest konkret bez IF-ów.

 4. Na Hubstyle zaczyna pękać bariera 1.16 to może oznaczać iż cały wzrost który dał ok. 50% , jest tylko korektą abc i cena może teraz zejść nawet do poziomu nowego dołka na ok. 0.65. Po drodze jest jeszcze rejon ok. 1.05 gdzie w przypadku rozwoju sytuacji pro wzrostowej mógłby nastąpić koniec korekty spadkowej a sam fakt poprzednich wzrostów oznaczałby iż zatrzymanie na ok. 1.05 i powrót do nich mógłby się odbywać na fali 3 w 3. Jednak z długiej perspektywy bardziej prawdopodobnym wydaje się fakt, iż zakończyła się korekta prosta wzrostowa i przed nami testy dołka.

  1. koło 1.05 jest poziom 61.8 i korekta abc 1-1. Czyli jak powstanie tam jakaś reakcja popytowa, albo świeca z długim cieniem to będzie szansa na to, że jednak góra?

   1. Tak dokładnie. Tylko tak jak mówiłem wcześniej, pamiętamy że tak naprawdę mamy trend spadkowy i bliżej tu mimo wszystko do korekty 1:1 wzrostowej i teraz spadek na dołek.

     1. Koło już pisałem na ten temat. Zredukowałem pozycję po nieudanym wybiciu 1.40 , reszta akcji jest już za free więc nic więcej nie sprzedaję a tylko czekam na kolejna okazję do ponownego wejścia.

     2. Pamiętam, właśnie byłem tylko ciekawy czy też zdecydował się Pan już zamknąć też ta drugą połowę.

 5. Ach nie mogę przeżałować, że nie doszorciłem tego USD/PLN kiedy pisałem niedawno że strasznie sypią na tym wsparciu 3,70. Ta podaż była tam tak widoczna, że aż się dziwiłem jak można tak strasznie sypać w biały dzień nawet bez żadnych zmyłek i podpuch. Ale wsparcie to idealne miejsce do sypania, więc rozgrywający to wykorzystał. Czekałem na wyższe ceny aby doszorcić, a tutaj już pięknie spadło od tego momemtu następne 10 figur. No nic, jadę dalej z tym co mam.
  A Qba pisał niedawno, że Morgany przewidują jakieś większe odbicie z 3.70 na 4.14, bo ważne wsparcie i fale się zgadzają czy coś tam LOL. Widać też ślepe jakieś te anale tam, tak samo jak w Citibanku.

 6. Panie Darku, kiedy w grudniu zaczynaliśmy marsz na północ z analiz biła pewność. Teraz odnoszę wrażenie, że nie do końca jest wiara w wybicie z konsolidacji. Prawdę mówiąc też w nią nie wierzę:) Rynek osądzi.
  Pozdrawiam

  1. Bardziej jestem przekonany co do tego że nowy szczyt jeszcze przed nami niż do tego że to już teraz nastąpi. Jednak z wykresem się nie dyskutuje tu na obecną chwilę przewaga zdecydowana po stronie kontynuacji trendu i osiągnięcia nowego szczytu.

  1. Seweryn ale gdzie ty widzisz na WIG 20 trend spadkowy jak wybiliśmy konsole górą , żadne wsparcie nie padło , więc z jakiego interwału ty masz ten spadkowy trend

 7. ostatni raz się wpisze , dla mnie wielmożne panisko murgrabisko nie istnieje , nie zamierzam mu odpisywać i z nim dyskutować , dla mnie koniec tematu ,mam nadziję że sprawa jasna dla reszty , nie wiem jak mu napisać żeby to Panisko zrozumiało bo jak to mówią jak zaczniesz z idiotą dyskutować to sprowadzi cię do swojego poziomu i z nim nie wygrasz , aż się dziwię że Darek z nim polemizuje , bo widać wyraźnie o co mu chodzi , są wakacje , ma dużo czasu i siedzi i durnoty wypisuje ten Waćpan wielmożny

  A TO JEGO WPIS , poczytajcie to będzie kwintesencja tego o co ma do Darka i innych pretensje

  Murgrabia pisze

  Oczywiście nie oznacza to, że od razu zacznie rosnąć i może dalej spadać aż popyt zostanie zaspokojony

  1. LOL! Tak myślałem, że jak zadam kilka niewygodnych pytań merytorycznych i braknie argumentów, to użyjesz swojej jedynej broni, czyli jadu i od razu pobiegniesz do capslocka – przecież to o wiele łatwiejsze niż napisanie czy coś wzrośnie czy spadnie 🙂
   Ja przecież nie mam do nikogo pretensji, o czym ty piszesz? To już pytać nie można, bo to pretensje od razu?
   “Kwintesencje” podtrzymuje, bo jest prawdziwa, a że tego nie potrafisz zrozumieć to już nie mój problem, po prostu za trudne to dla Ciebie. U Ciebie zaraz po otworzeniu pozycji musi rosnąć, i to najlepiej na pięciominutówkach, bo inaczej to jest porażka. Już tu kiedyś pisałem, że takie rzeczy to tylko w ebookach za 20PLN lub na koncie demo.

   Kiedyś napisałeś tutaj coś takiego (aż sobie zapisałem): “jedyne na co mam wpływ to ile strace na STOPie – cała reszta to loteria “. To chyba najlepiej definuje Twój styl tradingu, rynek to po prostu dla Ciebie “loteria”, nie masz zielonego pojęcia co się dzieje na nim, więc jedyny ratunek dla Ciebie to stop. Powiedz czym to się różni od ruletki? Tragedia jakaś po prostu!

   Nie bedę się zniżał do Twojego pozoiomu i nie odpowiem na Twoje inwektywy inaczej niż merytorycznie – GBP/USD interwał dzienny lub tygodniowy, albo nawet ten Twój 4H – wzrośnie czy spadnie, po ile masz tego szorta tam, odważ się, napisz coś trudniejszego od capslocka, czekam.

 8. Witam.
  Jako że zostałem lekko wyśmiany i posądzony że proponuje bankruta czyli spółkę “alma”
  tego typu wpisami:
  Robert pisze:
  9 czerwca 2017 o 08:20
  Pan Tom-as raczy sobie żartować , spółka Alma od dawna ogłosiła upadłość a on to proponuje i jeszcze pisze ,ze chyba ze upadnie

  ….postanowiłem zrobić ten wpis bo zrealizowała moje podstawowe założenia i dotarła do pierwszego oporu
  https://invst.ly/4gxym
  dzisiaj sprzedałem 1/3 część akcji kupionych po 0,33 za cenę 1,20
  w ten sposób odzyskałem zainwestowany kapitał a 2/3 akcji mam za free
  dla potwierdzenia wrzucam sqreen z rachunku
  http://www.bankfotek.pl/view/2087897
  i dzisiejsze zlecenie sprzedaży
  http://www.bankfotek.pl/view/2087898
  a więc nie taki bankrut straszny jak go piszą
  pozdro

  1. Tom’as nie ma co się przejmować takimi docinkami bo znakomita większość ludzi nie potrafi szukać faktycznych okazji. Gratuluję !!!! Chciałbym powiedzieć “moja szkoła” ale nie wiem czy to u mnie “brałeś nauki” o strefach i poruszaniu się ceny.

   1. To ja dziękuje bo wszystko co umiem i co zaczęło przynosić mi dochód to wyłącznie Pana szkoła (tak byłem uczestnikiem kursu za który zapłaciłem aż 300 zł ! 🙂 )
    jedyny problem to zrozumieć tą wiedzę, wyćwiczyć mechanizmy i przełożyć na rynek – a to już jest praca i to nie lekka
    pozdro

  2. Skoro już chcesz być taki do przodu to wklej wszystko czyli ile tych akcji kupiłeś wtedy będziesz TAKI DO PRZODu grecki filozof , chcesz kupować bankruty , twoja sprawa , pokaż za ile kupiłeś za 500 zł , tyle to każdy nawet jak spadnie do zera jest w stanie stracić ,

   1. zdziwiłbym się jak by się Qba nie przyczepił ale spoko odpowiem tak – dla jednego 500 to tyle co dla drugiego 5000 a więc liczy się procent kapitału jakim dysponujesz a nie wartość kwotowa.
    Jeżeli chcesz wiedzieć ile ja zaryzykowałem to Ci powiem bo jest to kwota 5% kapitału przeznaczonego na giełdę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *