Komentarz przed sesją 18.07.2017

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia która przyniosła wzrost indeksu WIG 20 o 0.92% do poziomu 2372. Obrót jaki towarzyszył wczorajszym zmaganiom był wyraźnie większy od piątkowego co w połączeniu z wybiciem strefy oporu daje nam potwierdzenie dla sygnałów kupna jakie miały miejsce w maju i czerwcu. 

wig20

Wybita strefa 2350-2360 stanowi obecnie strefę wsparcia przy ewentualnym cofnięciu i to strefę, która powinna zostać obroniona w przypadku ataku podaży aby wskazania na nowy szczyt dalej obowiązywały.

fw20intra

Na wykresie intra po rozjechaniu strefy oporu nastąpiło korekcyjne cofnięcie. Wyraźny cień świecy z godziny 15-16 wskazuje na możliwość zakończenia re- testu i powrotu do wzrostów. Tu jednak trzeba uważać ponieważ z racji ostatnich trzech szczytów w konsolidacji a konkretniej ich coraz niższego położenia, re- test może zostać jeszcze wydłużony. W takim wypadku cofnięcie może nastąpić do poziomu nawet 2355. Jednak obrona strefy podstawowej o wielkości ok. 10 pkt to wskazanie kierunku na nowe szczyty czyli kontynuacja wczorajszego wybicia.

dax

Na DAX mieliśmy wczoraj cofnięcie jednak dolny cień czarnej świecy wskazuje, ze rynek cały czas czeka jeszcze na kolejny ruch w górę i atak strefy połączonej z ważnym zniesieniem czyli poziom ok. 12700. Tu miałbym małe ostrzeżenie. Taka zwłoka w wykończeniu impulsu wzrostowego może być wskazaniem, że szykuje się nam zupełnie coś innego. Tzn. mam tu na myśli możliwość powstawania korekty pędzącej a wybicie ostatniego maksimum może zaowocować znacznie większym wzrostem niż mogłoby to wynikać z „opcji” wykańczania impulsu. Oczywiście dla inwestorów poruszających się w swoich zagraniach zgodnie z trendem to byłaby tylko dobra wiadomość jednak „łapacze szczytów i dołków” mogą w takim wypadku mocno się nadziać. Z resztą spójrzmy na wykres intra kontraktów bo tam zdaje się jest kilka elementów wskazujących właśnie na możliwość powstania znacznie większego ruchu po wybiciu ostatniego szczytu z czwartku.

daxfutureintra

Od samego dołka , drugiego dołka formacji DB , można doliczyć się już 5 fal do szczytu z 13.07. Od tego dnia mamy ruch spadkowy który osiągnął poziom zniesienia 38.2% i który jest zdecydowanie większy od dotychczasowych korekt w fali wzrostowej. Pin Bar jaki przetestował strefę wsparcia wskazuje, że może to być minimum korekty całego impulsu i pora teraz na kolejny o co najmniej takim samym zasięgu czyli jakieś 360 pkt nie wykluczając wydłużenia nawet do prawie 600 pkt. Moim zdaniem jedyne pytanie jaki może obecnie nurtować to to czy minimum Pin Bara testującego strefę nie zostanie już naruszone. Oczywiście gdzieś tam w tyle głowy mam i scenariusz, w którym zasięg wynikający z strefy na ok. 12700 i zniesienia 61.8% będzie jednak tym końcowym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21 Replies to “Komentarz przed sesją 18.07.2017

 1. Mnie szczerze mówiąc ani obroty ani samo wybicie się nie podobało , ale do 2290 mamy sygnał kupna , Swig 40 wczoraj na minusie więc to może być podobnie jak w 2007 roku że WIG 20 jeszcze rósł jesienia a maluchy już nie ,

  nikkei , jen , złoto , wszystko zmieniło kierunek , Dax też słabiutko ale tutaj rosnące eur/usd przeszkadza

 2. A ja prztykne jeszcze raz Sl po wyżej szczytu na wypadek gdyby jeszcze raz chcieli uderzyć w tą krótko terminową linię trendu .

 3. „potwierdzenie dla sygnałów kupna jakie miały miejsce w maju i czerwcu” – przyznaje, że trochę poruszyła i zadziwiła mnie ta wypowiedź, bo przecież przez ostatnie dwa miesiące Gospodarz prawie w każdej analizie i komentarzach na interwale dziennym obstawał jednak przy wybiciu w dół z tej konsolidacji w rejony 2150-2200, a tu nagle jakieś stare sygnały kupna? O co chodzi? To nagle jedna świeca zmienia całkowicie podejście do rynku? Pytam całkowicie poważnie, bo jestem w lekkim szoku.

  P.S. Oczywiście tak jak wczoraj przypuszczałem nikt nie odważył się napisać czy to wybicie na WIG20 jest prawdziwe czy nie i czy otworzył pod to pozycje LOL
  Ale to widamo dlaczego – nie tak dawno próbowałem tutaj wydobyć definicje wybicia wg AT i jak pamiętacie nie udało się 🙂

  1. Już Ci kolego odpowiadam. Wielokrotnie na łamach analizy weekendowej powtarzałem że majowy Pin Bar jak i czerwcowe Objęcie Hossy sa sygnałami w idealnym miejscu do kolejnego kupna. Oczywiście zachowanie indeksu w ujęciu intra wskazywało na możliwość utworzenia konsolidacji i wyjścia dołem co zapewne byłoby równoznaczne (po jakimś czasie) z zanegowaniem sygnałów kupna (ale do czegoś służą SL). To jeśli chodzi o te wypominane przez Ciebie sygnały kupna. Jeśli chodzi o obecny czas to wybacz ale tylko naiwny człowiek może liczyć że zaczną tu padać jakieś wskazania czy zajmowana jest pozycja czy nie. Po prostu każdy ma swoją metodę. Jeśli nie zajęło się pozycji na wspominanych wcześniej sygnałach to teraz można wziąć po re-teście wybitej wczoraj strefy oporu. Są zapewne tacy, którzy grają na wybicia i Ci mogliby wczoraj dać znać. Jest jeszcze jedna kwestia i to najważniejsza, mianowicie każdy ma zapewne swój roboczy interwał i to dochodzi znacznie więcej możliwości wejścia. Zatem jak widzisz nie możesz liczyć na to że ktoś Ci poda tak czy inaczej i będzie jedyna słuszna kwestia.

   1. Ale ja nie potrzebuje żadnych sygnałów LOL
    Jak pamiętasz mam już dawno zajęte pozycje i sobie czekam na prawdziwe wzrosty.
    Pytałem tylko innych, czy ktoś się odważy napisać czy to już „to” wybicie, czy jeszcze nie i tyle 🙂

    A jeśli chodzi o te sygnały kupna, to przecież napisałem – interwał dzienny, bo na takim zawsze zaczynasz codzienną analize i w większości tych analiz byłeś ostatnio prospadkowy, więc stąd moje zdziwienie.

 4. 11 lipca 2017
  janek pisze:
  Citibank zajął pozcyję krótką gbp/usd po 1,2915 z TP na 1,25-1,21 , stop 1,3075 20% portfela
  Murgrabia pisze:
  OMG! A ja właśnie przed chwilą zająłem pozycje długą, TP nowe szczyty LOL
  Oczywiście nie za 20% portfela i czekam niżej żeby jeszcze dokupić. No to już po mnie.

  Janek, Qba – to chyba traderzy z Citibanku moga zapomnieć o premii za ten miesiąc 🙂
  Swoją droga dziwię się, że niby taka duża poważna firma, a nie zauważyli takiej pięknej akumulacji na tej parze. Mały Murgrabia zauważył, a oni nie, pewnie też używają AT i wierzą w niewidzialną rękę rynku LOL
  Poza tym nie za bardzo rozumiem co trzeba mieć pod rozczochraną, żeby podawać do publiczenj wiadomości (czyli przeciwnikom) wszystkie dane na temat tak dużej pozycji na forexie? A podanie tego SL na 1.0375 to jak przyszycie sobie tarczy strzelniczej na koszulke z dokładnym zaznaczeniem dziesiątki.
  No nic, ja właśnie dokupiłem i potrzymam sobie jeszcze te longi. Zobaczę co zrobią jak dojadą do świecy z Brexitu.

  1. Na tym nas 100 cały czas odbijają się o tą linię trendu od dołu . Czy jeszcze może ktoś potwierdzić , że taka linia istnieje , czy też ją sobie ją uroilem ?

    1. też jestem ciekaw tej linii bo jedyną jaką widzę to jest już przebita to taka:
     https://invst.ly/4fi83
     jeszcze myślałem że na oporze powstaje formacja wyłamania ale dzisiaj już pozamiatane…
     wierzchołek „b” wybity – miał Pan rację – słuszna uwaga odnośnie trendu już załapałem mój błąd 🙂
     pozdro

  1. już rano pisałem że średnie faworyzują cały czas sprzedających na Dax , obecnie to samo , jeszcze przy 12500 można było mieć obiekcje ale po wybiciu to raczej już nie , jest jeszcze światełko w tunelu ale oby to nie nadjeżdżający pociąg

   1. Przecież po impulsie musi być korekta? Pokazywałem dzisiaj czy wczoraj że jest opcja w której zakończył się impuls, wskazywałem na możliwość płytkiej korekty do 38.2% ale ostrzegałem że może być większa i jeśli pierwsza abc zeszła do 38.2 to teraz kolejna fala i to w impulsie powinna zejść do ok. 88.6% a to oznacza że teraz strefa na ok. 12340 powinna być w kręgu zainteresowań byków.

    1. Darek ale on chyba łapał nie tam , poza tym na razie ja żadnego odwrócenia nie widzę ,

     zobacz jeden daje stopa 75 pkt a zaraz kolejny 130 pkt a za chwile będą STOPY po 500 pkt ,
     Darek ja do Ciebie nie mam żadnych pretensji , ale Seweryn chyba 2 dni temu pisał że do 2500 to L a jak padło to podaje że gra L , no gdzie tu jakaś konsekwencja

     1. Qba ja nikogo nie bronię , tzn. może tylko Lucky7 bo on akurat podał SL podał TP i widać jasno że gra na duży ruch i stosunek R:R jest całkiem ok. Ale reszta nie jest w mojej obronie , ja tylko chciałem powiedzieć że moim zdaniem wcale nie wygląda tak źle jak napisałeś.

 5. Ja wam mówię…WYBICIE JEST FAŁSZYWE….głębsza korekta jest potrzebna jak psu kość,mamy pełen impuls(jest przepiękny w swej postaci,należy patrzeć i podziwiać jeżeli chodzi o o fibo,czas,rodzaje korekt(prawo zmienności)…..wręcz książkowy,teraz będzie korekta typu..3,3,5 .Powinno być teraz C ,ma lecieć stromo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *