Komentarz przed sesją 30.06.2017

Przedostatnia sesja miesiąca czerwca zakończyła się symbolicznym wzrostem indeksu WIG 20 o 0.07% a zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2329. Można powiedzieć, że nic właściwie się nie zadziało na tej sesji ale jedno musiało zwrócić uwagę wszystkich bacznych obserwatorów rynku. Mianowicie reakcja, a właściwie brak reakcji na silne spadki zarówno w USA jak i na DAX, które miały miejsce po godz. 14-tej. To, że dzisiaj najprawdopodobniej otworzymy się luką w dół jest oczywistym pytanie jednak brzmi jaki poziom osiągniemy na otwarciu i jak dzisiaj rynek będzie się dalej zachowywał.

wig20

Szpulka jaka powstała wczoraj na wykresie dziennym indeksu pokazuje brak zdecydowania wśród inwestorów. Cały czas jesteśmy w konsolidacji i mimo takiego a nie innego zachowania wspomnianych na wstępie rynków, znajdujemy się w jej górnych obszarach. Czy ewentualna spóźniona reakcja pozwoli niedźwiedziom wybić tę konsolidację dołem? Nie wiem ale dzisiejsza sesja może mieć duże znaczenie choć trzeba pamiętać, że to dzisiaj kończymy kwartał, który dla funduszy jest na wyraźnym plusie i mogą pojawić się różne dziwne siły, które za wszelką cenę będą chciały te plusy w jak największym stopniu zostawić.

fw20intra

Również kiedy spojrzymy na wykres intra kontraktów to uznamy, że gdyby nie efekt końcowy sesji za oceanem (i nie tylko) to dzisiaj moglibyśmy liczyć na reakcję wzrostową w związku z osiągnięciem wymiaru OB i co za tym idzie korekty pędzącej 1:1. Jednak ze względu na prawdopodobne niskie otwarcie w dniu dzisiejszym należy spodziewać się wybicia w dół wspomnianego układu i tu ważnym będzie gdzie osiągniemy dołek. Teoretycznie można się go spodziewać w okolicach 2285 tylko czy to będzie wszystko? Wybicie 2275 będzie raczej już wskazaniem za kolejną fala spadkową i podążanie ku poziom 2160-2200. Utrzymanie wcześniej wspomnianego 2285 pozwoli bykom dalej mieć nadzieję na wyjście z dużej konsolidacji górą. Trzeba jednak przyznać, że w świetle zachowań innych giełd ten byczy scenariusz ma małe szanse na realizację. Tylko czy na pewno? Spójrzmy na DAX.

dax

Tu mamy wyraźne niezaprzeczalne wybicie strefy wsparcia na ok. 12500. Tym samym wybity dołek i pierwszy sygnał świadczący o możliwości zmiany kierunku. Jednak jest to „tylko” wskazanie na taką możliwość. Wczoraj rynek spadł ostro ale do poziomu ok. 12400 a tam mamy strefę wsparcia opartą o szczyt wcześniejszego impulsu wzrostowego i co ważniejsze, nietestowaną do tej pory strefę opartą o szczyt z 2015. Wydaje się zatem, że reakcja wzrostowa z tych poziomów powinna mieć miejsce. Pytanie czy już teraz dzisiaj czy najpierw lekkie cofnięcie w rejony ok. 12500 i jeszcze jeden atak na strefę wsparcia czy coś innego. Jest to moim zdaniem o tyle ważne, że na tej podstawie będziemy mogli wstępnie osądzić co dalej za kilka dni? Tu kluczem jest wykres intra.

daxfutureintra

Jak widzimy wybicie strefy wsparcia opartej o dołek w rejonie ok. 12500 sprowadziło do poziomu szczytu z początku kwietnia 2017. To co cena wyrysowała od ostatniego szczytu wygląda mi na dwa impulsy przedzielone większą korektą pędzącą. Dodatkowo minimum wczorajszego dnia wypadło nie tylko w obszarze jakże istotnej strefy (szczyt 2015) ale i na zniesieniu 61.8%. Innymi słowy nie można nawet odrzucić, że rynek wykonał już całą korektę. Dlatego tak ważnym, moim zdaniem, będzie dalsze zachowanie ceny w kontekście nieco dłuższej przyszłości niż kilka czy kilkanaście godzin sesyjnych. Myślę, że na pewno nie powinniśmy już lamentować o wielkiej przecenie na rynkach bo sprawa ta wcale nie jest przesądzona a samo S&P wykonało wczoraj ruch do bardzo istotnej strefy wsparcia i jej nie wybiło a wręcz przeciwnie nastąpiła silna reakcja (tak na marginesie, spadek do strefy powstał na ogromnym obrocie kontraktów na S&P co przy braku wybicia strefy jest wskazaniem raczej na wygasający ruch spadkowy). Może jeszcze dodam, że nie chodzi mi o to aby ktoś uważał, że jestem przekonany co do wzrostów i nowych szczytów w tym momencie ja tylko zwracam uwagę aby nie popaść w przesadny pesymizm i już zachowywać się jakby bessa rozpoczęła się na dobre.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Komentarz przed sesją 30.06.2017

 1. Darek nie no bessy po jednym dniu spadku to chyba nikt nie ogłasza , trzeba przetestwać wybite wsparcie jako opór i wtedy zobaczymy , no i dołek też przydałoby się jeszcze raz przetestować ,

  miesięczna świeca na Dax dobrze nie wygląda , zresztą na dziennym drugie objęcie bessy , napewno nie będzie już tak łatwo jak było ,

  USA ma wolne po niedzieli prawie 2 dni moża przyjąc to dopiero potem rozstrzygnięcie

 2. No i mamy zaskoczenie, najsilniejsza giełda świata to GPW , nawet małej luki nie zrobili na otwarciu. Zatem w grze 1:1 ?

  1. No widzisz a wczoraj mnie tutaj jakiś wyzywał że fundusze nie trzymają wycen na WIGu

   jak PLN będzie się dalej tak umacniał to nasz export dostanie po dupie jak w Niemczech , nie jest t o dobre dla nas jak pln się umacnia , znaczy dla Polakó tak dla firm i gospodarki żyjącej z exportu nie

  2. Panie Darku jeżeli założymy scenariusz korekty 1:1 to jaki poziom można przyjąć „docelowy”?
   2250?
   2150?

   1. Każdy z tych poziomów jest dobry. Zakładam że mówimy o dużej 1:1 w kierunku spadkowym. Warto jednak wziąć pod uwagę to co pisałem dzisiaj a przede wszystkim naszą „reakcję” na spadki DAX i S&P.

  3. Wspominałem wcześniej , że sytuacja wygląda jakby giełdy które jechały na dodruku miały spadać , a uwolniony kapitał miałby wejść w surowce i być może w EM . I narazie nic nie neguje tego scenariusza .

   1. A kto pokryje odsetki od tego rekordowego wydrukowanego długu , bo jak stopy rosną to obligacje wchodzą w besse , FED chce zmniejszyć sumę bilansową z 5 bln dodruku to wytłumacz mi kto na tym straci i jak pieniądze z tego dodruku który będzie zabierany mają wejśc na rynki emerging markets ?

 3. Termin: 3 lipca 2017 | godz. 19:00
  Temat: Przygotowania do krachu.
  Analiza światowych indeksów akcji.
  Prowadzący: Piotr Głowacki i Trader21

  Gdyby ktoś chciał obejrzeć niech się zapisze

 4. Witam
  Zauważyłem na wykresie S@P500 formację odwrócenia trendu wzrostowego (R-G-R). Dystrybucja trwa już od kilku tygodni. Przełamanie linii szyi potwierdzono wczoraj dużym volumenem.
  Zauważyłem również, że historycznie lipiec nie był najlepszym miesiącem na NYSE.
  Tak więc wstępnie należy oczekiwać zniżki indeksu S@P do 1800 pkt.
  Wg mnie zasięg max. indeksu S@P to 2486 pkt. – wyciagnięto 2453 pkt.
  Zauważyłem, że każdy nowy prezydent USA na dzień dobry bywał karany ok. 15 -20% zniżką indeksów – oczekuję, że Tramp teraz ma swój czas.
  Ewentualna realizacja tego scenariusza głęboko zaboli inwestorów na GPW.
  A więc czekają nas głębokie spadki.

  1. Tylko gdybyśmy mieli być dokładni to ewentualne RGR z układu 4h zostało zanegowane. Cena wróciła wyraźnie nad linię szyi a obecnie kontrakty robia jej re-test od góry i powstaje Pin Bar wskazujący na dalszy ruch w górę. I sprawa najważniejsza. S&P po dużej korekcie z pierwszej połowy maja wybił szczyt i od tej pory wszystkie korekty były znacznie mniejsze. Wczorajszy spadek doszedł idealnie do tego wybitego szczytu ok. 2400 i nastąpiła wyraźna reakcja to jest typowy układ dla kontynuacji wzrostu (re-test wybitego szczytu poprzedniego impuslu) Wydaje się zatem że jest zbyt wcześnie aby mówić o tym co napisałeś.

 5. Jeśli spadek ten jest jedynie korektą to zamknięcie świecy tygodniowej obstawiam na około 12540 lub powyżej . Cena jedynie nieznacznie przekroczyła mój poziom do zajmowania S dlatego na razie czekam z otwieraniem dużych S zgodnie z zasadą że lepiej stracić okazję niż pieniądze.

 6. MAX-wczoraj napisałem, że to już ostatni zakup. Kapitału nie zabrakło ale ściśle przestrzegam swoich zasad MM. Spadek jest znaczny na DAX i nie powiem, jakiś tam stres większy u mnie też jest 🙂
  Ale żeby podsumować, to maj rozpoznałem dobrze jako akumulacja to jest fakt, bo był po tym wzrost, pisałem wtedy, że jakieś 300-500 punktów powinno z tego być i mogę mieć tylko do siebie pretensje, że nie zamknąłem wtedy pozycji z zyskiem 300 punktów, bo liczyłem na więcej. A tak to mam teraz te wszystkie pozycje stratne 🙁
  Jednak cały czas nie rozumiesz mojego podejścia do MM i interwału, a w zasadzie połączenia obu tych kwestii. Powtarzam, że moje interwały to dzienny i tygodniowy więc nie otwieram pozycji za połowe konta (MM procentowy a nie kwotowy). Jak grasz na świecach godzinowych, to czy jedna duża spadkowa świeca zabija ci konto? Tak ja na dziennych muszę tak zarządzać MM, aby być przygotowanym na takie spadki.
  Zresztą jak pisałem Ci wcześniej, większość środków mam zainwestowanych na parze USD/PLN, a indeksy to tylko dodatek. Mam już tam 30 figur i powiem Ci, że nie zamykam i liczę na następne 30, jak ta korekta na ważnym wsparciu się skończy. Ale tam gram na tygodniowym i miesięcznym.
  To, że oceniasz innych według swoich metod tradingu, to już wcześniej ustaliliśmy, ale że jeszcze oceniasz wg swojego MM (kwotowo – chyba zakładasz, że każdy gra podobnymi kwotami co Ty) i interwałów, tego już pojąć nie mogę. W psychodogii tradingu nazywa się to „kotwiczenie” i podobo każdy trader na czymś zawsze kotwiczy.

  Co do Pana Capslocka – czyli jednak robisz dokładnie to co napisałem przedwczoraj, zaczęło spadać i dogryzasz. Śmieszne jest tylko to, że nigdy nie piszesz tutaj nic konkretnego o rynku (wzrośnie czy spadnie) ani jakie pozycje zajmujesz, za to cały czas dogryzasz mnie i innym. Do tych pierwszych rzeczy trzeba mieć trochę odwagi, nawet w internecie, a do trollowania już nie. Po co to robisz, czy to forma jakiegoś zaspokajania się? Już wczoraj kolega Tom’as ci wypunktował Twoje sprzeczne wpisy, czyli:
  janek pisze:
  27 czerwca 2017 o 09:22
  koniec kwartału i półrocza to wątpię żeby pozwolili na spadki
  janek pisze:
  28 czerwca 2017 o 15:58
  Nasz ryneczek dalej w konsoli , skoro na koniec kwartału i półrocza nie wybili w górę to czas wybić w dół , tylko niech Jankes i Dax przyspieszą spadki
  Po czym dzisiaj wybierasz sobie wersję która się sprawdziła i piszesz a nie mówiłem, dziecinada po prostu.

  Co jest jeszcze śmieszne – wczoraj na tym spadku nikt, ale to zupełnie nikt tutaj nie przyznał się że otworzył S – wracam do moich pytań, kiedy wg AT uznacie że wybicie jest prawdziwe. Kilku śmiałków napisało że otworzyło L. No to jak jest to wybicie na DAX czy nie?

  A teraz merytorycznie. Jak słusznie podkreślił Gospodarz, to co napisałem już we wczorajszych komentarzach – nasz WIG20 prawie w ogóle nie zareagował na spadki na DAX. Czerwona świeca, ale zobaczcie na obrót – tam już nie ma prawie żadnej podaży. Dlatego poważnie rozważam zwiększenie pozycji tutaj, a gdyby zjechali po stopy jednak pod 2250 to nawet jej podwojenie.
  Dzisiaj ważny dzień – koniec kwartału i miesiąca. Zobaczcie na DAX , albo lepiej na S&P500 – jak wyglądała świeca miesięczna jeszcze w poniedziałek, a jak wygląda wczoraj. Wystarczy jedna świeca dzienna i prosze jaka brzydka świeca miesięczna się zrobiła. Ciekawe co? Do przemyślenia.
  Na DAX te dwie ostatnie miesięczne świece wyglądają strasznie, ale uważam że zostaną rozwalone i spodziewam się tam nowych szczytów.

  1. miejsca do S wskazywał wczoraj gospodarz i trafił – kto otworzył ten zarobił
   „mamy układ OB w ruchu spadkowym i tak naprawdę dopóki cena nie wybije OB a dalej nie wybije 12830 możemy mówić o ruchu korekcyjnym w spadku….DayTr cały czas mogą wypatrywać okazji na S. Miejscami dobrymi do powstania takich sygnałów jest obecne 12700 i poziom ok. 20 pkt wyższy a następnie rejony ok. 12790 i jeszcze wyżej ok. 12820.”

   Jeżeli chodzi o miejsce do wchodzenia na S to (moim zdaniem) można czekać na sygnał w rejonach 12 520-550
   http://fotodyl.pl/ae09d1a10a/
   pozdro

   1. Tom’as – tutaj w analizach jest codziennie sporo miejsc gdzie można coś otworzyć i jeszcze więcej IF-ów. Ale jakoś nikt wczoraj się nie pochwalił, że to uczynił.

 7. wielmożny pan vel Murgrabia dalej jeszcze nie nauczony pokory , rynek go nauczy , na razie stara się wszystkich przekonać że jego straty są dobre bo on wie najlepiej a rynek nie ma racji ,

  niech dalej dobiera na akumulacji w koncu nie każdy ma konto maklerskie z gumy ,

  a te jego 30 figur na forexie i czekanie na kolejne 30 figur zysku to dopiero jazda i oczywiśćie jak to zwykle mają w zwyczaju milionerzy forexowi najwięcej pieniędzy ma własnie tam a tam gdzie traci to własciwie nic nie ma , spadłem z krzesła ze śmiechu

  1. O udało sie cos napisać bez capslocka – sukces!
   O czym ty piszesz? Więcej pokory to chyba u Ciebie by się przydało, może w końcu przestałbyś ujadać i obrażać innych. Gdzie niby chce przekonać wszystkich, że moje straty są dobre? Przecież o nich pisze i się do nich przyznaje, że troche głupio wyszło, bo dobre zyskowne pozycje przerodziły się w stratne.
   Tak, na WIG20 będę dobierał jeśli zejdą po stopy pod 2250 – co cię w tym tak drażni? Konta nie mam z gumy, natomiast mam bardzo dobre MM, ale chyba tego też nie rozumiesz.
   30 figur pokazywałem tutaj na screenie z konta miesiąc temu, z komentarzem że na forexie też można grać długoterminowo. Dalej trzymam te pozycje, a jeśli obecna korekta się rozwinie to nawet dobiorę wyżej S, bo uważam, że ta para będzie spadać dalej.

   I jak zwykle tylko jad i dogryzanie. Może w końcu napiszesz coś merytorycznego – słucham, jak widzisz DAX i WIG20 na dziennym, tygodniowym, wzrośnie czy spadnie, to proste pytanie, powiedz jakie masz pozycje i na czym, odwagi….

  1. Alior trzymam (średnia cena kupna 64 pln)
   z tego co obserwuje trzyma go poziom 60,50 (dzisiaj naruszony),
   jeżeli dzisiaj-poniedziałek sytuacja na wig20 nie poprawi się,
   będę musiała sprzedać po cenie 61- 60,50, czyli byłaby realizacja straty ok 5,5%

   Polimex też miałam wzięty po 6,8 pln
   wybiło mi sl po 6,71 pln
   strata ok 2%

  2. Gorzej z LOTOS-em,
   średnia cena otwarcia 55 pln,
   przełamał pierwsze wsparcie i na razie zatrzymał się na poziomie z początków marca tj 49-51 pln
   tzw. ostatni bastion się broni

    1. Z tym LOTOSEM pewnie dobrze zrobiłeś,
     teraz albo wsparcie zostanie utrzymane (chociaż na chwilę) albo trzeba sprzedać przy najbliższej okazji.

 8. no to po danych o polskiej inflacji można zapomnieć o kupowaniu akcji pod inflacyjny bum , i ci co bredzili że NBP ma stopy podnosić też mogą iść do lamusa

  przy tylu bilionach dodruku w 9 lat na swiecie nikt nie widział inflacji ,chyba te książki od ekonomii można wyrzucić do śmieci ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *