Byki bez ikry. Komentarz przed sesją 24.05.2017

Za nami druga sesja tygodnia, tym razem zwyciężyła podaż co w efekcie przyniosło spadek indeksu WIG 20 o -1.51% do poziomu 2308. Siła niedźwiedziej strony rynku była na tyle poważna, iż doszło do utworzenia sytuacji, w której przyszła pora na „walkę dwóch formacji”. 

wig20

Mam tu na myśli układy „gwiazd”. Na wzrosty powstała Gwiazda Poranna, która nie jest potwierdzona a wczorajsza czarna świeca wyznaczyła kierunek w celu jej zanegowania. Tym samym ta czarna świeca stworzyła układ gwiazdy wieczornej choć oczywiście nie określimy tego układu formacją. Przykrym dla byków musi być również fakt, że wyraźnie zadziałała wybita wcześniej linia trendu co zwiększa prawdopodobieństwo wybicia ostatniego Pin Bara i dalszy ruch w kierunku 2200 z poważnym zagrożeniem dla wybicia dołka na 2167. W tej chwili widzę tylko jeden „powód” do wzrostu ale o tym za chwilę przy wykresie intra kontraktów. Oczywiście jeśli rynek zdołałby utrzymać w mocy poziom 2263 to wówczas wybicie wczorajszego szczytu dałoby poważne możliwości kontynuowania trendu wzrostowego na nowe poziomy szczytowe. Jednak wygląda na to, że za takim ruchem będziemy musieli jeszcze poczekać a ewentualne wybicie 2167 może oddalić taka chwilę bardzo znacząco w czasie.

fw20intra

Na wykresie kontraktów w ujęciu intra 1H po raz drugi rynek doszedł do strefy oporu i wykreślił nam tam Pin Bara. Ten „sygnał” spowodował, że postanowiłem zamknąć swoją pozycję średnioterminową na tym walorze i właśnie to jest ten element, który mógłby być powodem do wzrostu. Długo trzymałem w tych rejonach szczytowych , miałem SL na 2160 a mimo tego postanowiłem zamknąć z ręki. Wpływ na to mogło mieć również to, że robiłem to w trakcie przemieszczania się po mieście z poziomu telefonu. Mimo wszystko powstaje realne zagrożenie tworzenia się impulsu od szczytu (nie wspomnę o układzie z korektą pędzącą 1:1) i dlatego taki ruch z mojej strony. Jak widać na wykresie, rynek zakończył dzień tuż pod strefa wsparcia i dlatego zakładam, że teraz mimo wszystko będzie poruszał się w kierunku ostatniego dołka. Jego przebicie to wskazanie na zejście do 2250 a po wybiciu i tej strefy na ok. 2200. Ta ostatnia strefa zdaje się być tak naprawdę ostatnim miejscem gdzie byki mogą zawalczyć o utrzymanie trendu wzrostowego przy życiu. Aby stwierdzić, że sytuacja się poprawiła i byki ponownie wróciły do akcji, rynek nie powinien wybić ostatniego minimum i w następstwie pokonać to co nie udało mu się już dwukrotnie.

dax

Na DAX również nie wygląda to zbyt optymistycznie. Mamy co prawda potwierdzonego Pin Bara ale jednak popyt nie zdołał wyjść ponownie z kanału a wręcz przeciwnie, jego górne ograniczenie wyraźnie odbiło cenę. Tym samym znacząco wzrosło prawdopodobieństwo ruchu w kierunku 12400 czyli poprzedniego historycznego szczytu z 2015. W takim przypadku jeśli okazałoby się, że i ten rejon nie powstrzyma zapędów podaży, wówczas możemy spodziewać się spadku o kolejne ok. 900 pkt choc po drodze są strefy, które mogłyby taka przecenę powstrzymać. Jednak tym zajmiemy się wówczas gdy rynek będzie realizował taki scenariusz.

daxfutureintra

Choć na wykresie intra został nadbity poprzedni szczyt to jednak możemy stwierdzić, że strefa oporu w rejonie 12670-1268 dość skutecznie powstrzymuje popyt co pozwala na określenie podstawowego scenariusza jakim byłby spadek w kierunku ostatniego dołka z poważna możliwością jego wybicia. Tak na marginesie mamy tu idealny przykład kiedy to pierwszy Pin Bar jaki wyrysował się w poniedziałek, miał idealną alokację i był sygnałem do zajęcia S a wczoraj okazało się, że rynek wyrzuciłby wszystkich, którzy na niego zagraliby. To jest właśnie „łapanie szczytu z pewnymi podstawami do tego” jednak bez podstawowej kwestii jaką jest zmiana kierunku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29 Replies to “Byki bez ikry. Komentarz przed sesją 24.05.2017

 1. Widać najprostsze metody jak wyrysowane kanały super działają i nie widać powodu dlaczego miałoby być teraz inaczej , dół kanału w grze na wigach , no chyba ze ktoś lubi tani Orlen po 120 zł albo lotos po 70 zł itd , zagranica super zarobiła i sprzedaje akcje i odkupi tanio walutę , standard a nasze matoły z OFE zostaną z 90% akcji w portfelu

  1. O jaki to mądry Qba. Jeszcze dwa dni temu zero pewności i wypatrywanie ruchu w górę , dzisiaj już pewne spadki. Tylko dlaczego pod inną ksywką?Strach się przyznać czy celowe mieszanie?

   1. Darek ja bylem pewny i to pisałem że OB wybite , to ty się CHWALIŁEŚ idealnym overbalancem i prawie mnie przekonałeś co zresztą pisałem że może być , ale wszedłem na mojego ulubionego technika i od razu dostałem wykres że w dół idzie impuls a overbalance procentowy jest wybity i koniec , oczywiście zapomniałes że pisałem że opór na 2350 i w dól , no ale Darek twoje zawsze musi być na wierzchu niech ci będzie , stop losa masz ustawionego na 2160 ale zamykasz z ręki z telefonu na mieście i to na samym szczycie , nie każdy jest taki idelany

    1. Na jakim szczycie człowieku. Czytasz komentarze czy nie? Jeśli nie to się nie odzywaj jeśli tak to myśl trochę. Przeczytaj sobie co pisałeś w ubiegłym tygodniu jak widziałeś rynek i jak oczekiwałeś dalszych wzrostów. Ja wychwyciłem to i nie tylko ja i to już dało do myślenia. Jeśli niedźwiedź nagle na szczytach zamienia się w byka to nie wróży to dobrze. Teraz jeden czy dwa dni wystarczyły i już jesteś niedźwiedziem. Powiem szczerze że zbyt dużo czytasz, piszesz i słuchasz swoich maklerów z biura. Na tym kończę tę polemikę z Tobą w tym temacie.

 2. Darek zapomniałem bo jeszcze pisałeś że na Orlenie to nie objęcie bessy na tygodniach , a teraz już masz potwierdzone czy dalej nie ?

  1. Jakbys słuchał weekendowej, a jak chcesz ze mną polemizować to powinieneś słuchać, to byś nie zadawał tak głupkowatych pytań.

  1. Może i nie dialog ale imię i „Panie” piszę się z dużej litery no chyba że w ten sposób chce się okazać całkowity brak szacunku.

  1. Być może ale to i tak nie zmienia że człowiek w miarę wykształcony chociażby po podstawówce wie że imię pisze się z dużej litery. Nie wiem na czym niby miałoby polegać to dołowanie ale to już nie mój problem.

 3. No i spadki jak wczoraj pisałem. Nasz grajdołek jak zwykle wyprzedza ruchy dużych rynków. I żle się gra bo tam good i tu czemu spada??????

 4. Walczymy o poziom 2300,
  nic nie jest jeszcze przesądzone,
  wczoraj akcje do wora, a dzisiaj może trzeba będzie sprzedać (zakładam stopy),
  pewnie sytuacja się dzisiaj wyjaśni,

  1. W ujęciu godzinowym nasze kontrakty wyglądają zupełnie tak jakby wczorajsze moje zamknięcie miało faktycznie przysłużyć się do wzrostu. Idealny Pin Bar na strefie w okolicy 2300. Teraz należy wybić okolice 2340 bo bez tego ani rusz.

   1. Dokładnie tak to widzę,
    jak obronimy na zamknięciu 2340 to kupuję akcje pod korek,
    a na razie zakładam stopy na tym co kupiłam wczoraj.

 5. Ja, to was ludzie nie rozumiem. Człowiek za darmo, systematycznie, z pokazaniem toku myślenia i metod prezentuje swój pogląd na rynek. Z definicji musi się kiedyś pomylić ( raczej nie dzisiaj). Ale w przeciwieństwie do większości ma na to szansę, bo ma swoje zdanie. Większość strzela wrost/ spadek tzn kiedyś trafi, ale co z tego skoro nie macie opinii o rynku w dłuższym terminie => czyli nie wiecie gdzie wstawić kupno/ zasięg , a tymbardziej sl.
  Zachowujecie się jak minister zero, mnóstwo oskarżeń i pomówień z pianą na pysku i zero efektów.

  1. amen,
   czy tak trudno wymieniać spostrzeżenia na rynek, cenę, możliwości zagrań, wymieniać opinie bez wycieczek ad personam ? Rozumiem, że złe zagrania generują emocje – ale wylewajcie je gdzie indziej.

  2. Tu nie chodzi o to że systematycznie i za darmo bo tu akurat chwała mu za to. Ale jak ktoś na czyjąś wypowiedź odnośnie rynku odpowiada ad personam „O jaki to mądry Qba”to nie jest fajne . Chłopak nie ma pewności często zmienia zdanie i nicki , może ma jakiś problem, ale to jeszcze nie powód aby z niego kpić. Wyraził opinie o rynku i tyle.

   1. Qba/wszystkie imiona/ Skyfall nie ma opinii. Ma tylko biegunkę opinii.
    A wypowiedź o rynku powinna zawierać obraz rynku ,wnioskowanie, tezę, prognozę i anty tezę.
    A co do formy odpowiedzi Darka to nie przesadzajmy. Jakby mnie ktoś od rana objeżdżał, to i ze mnie wyszedłby kibic Lecha 🙂

 6. Faktycznie struktura portfela OFE to ponad 80% w akcjach, zbyt dużo już nie dokupią . To nie jest żółte światło ostrzegawcze lecz czerwone , które pali się już dość długo. Ktoś dobrze to kiedyś nazwał „Inwestorzy instytucjonalni tkwią w tępym samozadowoleniu”

  1. Seweryn tak jak Ty potrafisz obrażać tych co grają z trendem to mało kto potrafi , wpierw było stado baranów potem topielce a teraz to …

   1. Tomas widzę że nie wiesz co oznacza słowo ad personam i cudzysłów, a topielców to zacytuj bo nie pamiętam, chętnie sobie przypomnę. Co do baranów to chyba chodziło o owce a raczej owczy pęd , to ogólnie powiedzenie, a nie ad personam w stosunku do konkretnej osoby. Na pewno nikogo grającego z trendem nie nazwałem baranem więc nie wiem czemu poczułeś się obrażony.

    1. być może nie wiem, ale wiem co oznacza słowo alegoria
     „owczy pęd”
     „Titanik”
     „tępi inwestorzy”
     ja nie czuję się obrażony ale wyczuwam w tych wypowiedziach ironiczny charakter

     1. A więc nie było topielców ani baranów, nie było też
      tępych inwestorów tylko „tępe samozadowolenie” jako cytat.
      Tomas wyczuwasz w tych wypowiedziach ironiczny charakter, czy taki jak w Twoich dowcipach.

 7. walczymy na poziomie 2300,
  brak impulsów, czy w jedną czy drugą stronę
  może trzeba wziąć pod uwagę konsolidacje 2290-2340?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *