Komentarz przed sesją 17.05.2017

Za nami sesja z mocnym przytupem niedźwiedzi. Indeks WIG 20, podczas wczorajszych zmagań, stracił na wartości -1.55% i zakończył dzień na poziomie 2340. Taki spadek doprowadził do wyraźnego naruszenia dotychczasowego dołka konsolidacji i zapewne wprowadził duży niepokój w szeregach inwestorów o byczych zapatrywaniach.

wig20

A prawda jest taka, iż wczorajszy ruch spadkowy, mimo “jego ostrości” należy cały czas rozpatrywać jako korektę w trendzie wzrostowym. I nie mam tu na myśli całego trendu jaki ma miejsce od wielu miesięcy bo to jest całkowicie jasne i zrozumiałe ale ostatni dotychczasowy swing wzrostowy od poziomu ok. 2160. Podczas wczorajszej sesji aktywność inwestorów sprawiła, iż obrót był skokowo większy a to przy braku wybicia ważnego wsparcia raczej świadczy o kupowaniu przez “duże ręce”.  Do tego warto pamiętać, że przy poziomach ok. 2400 mieliśmy co prawda podwójny szczyt ale ten drugi nie wybił pierwszego i stąd nawet to zachowanie daje podstawy aby traktować spadek jako korektę. Sytuacja tak naprawdę zmieni się po wybiciu wspomnianego wcześniej poziomu strefy wsparcia w okolicach 2160 ale zanim do tego ewentualnie miałoby dojść , indeks WIG 20 musiałby pokonać strefę wsparcia na wyższym poziomie tj. na 2300.

O możliwości wejścia w trend spadkowy możemy mówić co najwyżej w ujęciu intra .

fw20intra

Powód do tego dało nam wybicie strefy na ok. 2350 przez kontrakty. Obecnie wspomniana strefa zamieniła się w opór a rynek gotowy jest do dalszej przeceny w kierunku 2300 a po ewentualnym uporaniem się z kolejną strefą na wspomnianym poziomie dalej w kierunku 2250. Zanim jednak rozpędzimy się w wskazywaniu coraz to niższych poziomów do których teoretycznie mogą spadać kontrakty, zwróciłbym uwagę na świecę, która doszła do dolnego ograniczenia kanału czyli inaczej flagi (co miało miejsce po wybiciu branej pod uwagę formacji trójkąta). Taka duża czarna świeca zakończona od dołu wyraźnym cieniem ma charakter markowania ceny (podaży). Obrót jaki na niej wystąpił był największy od prawie miesiąca patrząc na interwał godzinowy. Moim zdaniem jest typowe zachowanie ceny i obrotu do fali 3 i dlatego spodziewałbym się jeszcze “nadbicia” dołka ale najprawdopodobniej jako fala 5 co powinno zaowocować próbą wejścia w co najmniej większą korektę. Zatem, wydaje się, że okolice 2300 powinny na nieco dłużej zatrzymać niedźwiedzie a od tego w jaki sposób przystąpią do ewentualnego ataku byki, zależeć będzie “dalszy los” zachowania się ceny tego instrumentu.

dax

Na DAX powstał mały biały Pin Bar, który niestety ale nie wybił szczytu poprzedniej świecy i tym samym dał powód do oczekiwania na kolejną próbę zejścia poniżej górnego ograniczenia konsolidacji czyli poziomu ok. 12770-12780 i ruchu w kierunku 12660. Jeśli tak zachowa się rynek a wspomniane 12660 nie zatrzyma zapędów podaży to najprawdopodobniej będziemy mogli oczekiwać ruchu w kierunku 12400. Takie zachowanie będzie niosło za sobą ryzyko większych konsekwencji w nieco dłuższym czasie ponieważ zejście do 12400 będzie wiązało się z ponownym wejściem w obszar kanału wzrostowego co jak wiemy często przynosi efekt w postaci ruchu do jego dolnego ograniczenia z wybiciem włącznie. Wówczas poziom 11490 byłby potencjalnym celem dla niedźwiedzi. Jednak to jest pieśń przyszłości i nie będziemy się skupiać na takim prognozowaniu. Naszym celem jest analiza i reakcja na bieżącą sytuację. Zatem czekamy na ewentualny test okolic 12660 bo wcześniej wymienione 12770 ma duże szanse być przebite. Trochę zabrnąłem z analizą DAX w zakres zachowania intra stąd też na temat właśnie takiego wykresu kontraktów na DAX tylko kilka zdań.

daxfutureintra

Przypomnę jeszcze raz, że ten wykres różni się od wykresu indeksu nawet w ujęciu intra. Tu, na kontraktach nie mamy nowego szczytu od 8 maja. Wiem, że wielu inwestorów jest zdania że to indeks jest tym najważniejszym instrumentem i tak chyba jest ale w samej “grze” to bardzo często ogon kręci psem czyli kontrakty mają “wpływ” na indeks. Jak widzimy nie udało się wyjść na nowe szczyty a strefa oporu na ok. 12850 po raz drugi zatrzymała byki i reakcja jaka ponownie się pojawiła przy tej strefie wskazuje, iż bliżej nam do testu ok. 12670 niż wyjścia na nowy szczyt. Oczywiście po drodze są strefy wsparcia jednak ta którą możemy chyba brać pod uwagę jest na poziomie ok. 12720 ponieważ wcześniejsza, która jeszcze wczoraj trzymała zapędy niedźwiedzi w ryzach wydaje się być zbyt słaba aby dalej to czynić. Wydaje się również, iż jeśli strefa na ok. 12720 nie zdoła zatrzymać podaży to atak na kolejną strefę ok. 12670 może również zakończyć się porażką byków a wówczas droga do 12400 zostanie otwarta choć na ok. 12550 byki mogą zawalczyć. Wydaje się zatem, że dzisiejsza sesja może mieć duże znaczenie na kilak następnych dni.

41 Replies to “Komentarz przed sesją 17.05.2017

  1. Zgadza się tylko gdzie doszedł jen , gdzie doszedł S&P? Tu się rozgrywa przyszłość kolejnych kilku czy kilkunastu dni. Moim zdaniem właśnie jest idealne miejsce do zakończenia umacniania jena i powrót do trendu głównego z ostatnich 30 dni. Zobaczymy czy zadziała czy jednak dalszy spadek na S&P i dalsze umacnianie jena.

   1. Darek masz racje , czekam spokojnie na osiągnięcie założonego poziomu , wszyscy czekają na te 5 te fale i to mnie martwi bo wszyscy nie zarabiają ,

 1. Wszystko pasuje. ….najniższa stopa bezrobocia. ..największy wzrost ….największe inwestycje. …książkowa fala. B. …zgubna dla….?

  1. I tu trzeba się zgodzić. Zrobili to co pisałem już wczoraj. Zrobili 5 w dół i cały czas zastanawiam się jak to jest że Ty nie zaczekałeś. Może efekt specjalisty, który zbyt kombinuje na super niskich interwałach?

 2. Weszło zlecenie S oczkujące na dax po 12770 na razie zlikwidowałem te pozycje po 12720 bo trochę za dużo by było.

  1. A można wiedzieć po ile faktycznie weszło bo otwarli się 20 pkt niżej a to chyba jest równocześnie poziom wejścia?

   1. Weszło po 12770 u mnie notowania instrumentów są przez całą dobę więc nie ma z płynnością problemów .

     1. Brał coś na kasowym ale większość brał na serii czerwcowej

     2. kasowy jest od 9 -17, kontrakty 8 – 22, a to co pokazujesz to są estymacje na DAX podobno liczone od poziomu SP 500 przez jakieś algorytmy i udostępniane przez niektórych brokerów. Gdzie na kasowym miałby być notowany, jak Frankfurt już dawno śpi ?

    1. Tomas trend wzrostowy jest czy był bo to jest kluczowe pytanie. Druga sprawa ceny nawet w trendzie wzrostowym szybciej spadają niż rosną . Tzn. to co rosło przez dwa tygodnie może być skasowane przez dwa dni jeśli wejdziesz przed korektą wyższego stopnia. Ceny wspinają się mozolnie natomiast spadają szybko nawet w trendzie wzrostowym, który raczej był niż jest ale…?

     1. To powiedz co świadczy o jego zakończeniu pomijając oczywiście Twojego Titanica.

     2. no ja nie wiem z jakiej perspektywy patrzysz Seweryn ale ja z tej dziennej:
      http://fotodyl.pl/bee137f033/
      oczywiście dopuszczam mocne zejście – to co pisał Pan Darek w dzisiejszym komentarzu – ale wybicie nowego szczytu wydaje mi się bardziej prawdopodobne i też da fajny trade bo ciśnienie pod szczytem rośnie 😀

     3. a prpo tych od wczoraj to tak jak gram tak wpisuję więc wczorajsze zamkło się wczoraj na 10 pkt stracie , dzisiaj mam otworzone L po 12 713,80 z tym że już wiekszy bo 50 pkt sl

     4. Titanik nie świadczy o zakończeniu tylko obrazuje stan gospodarek, które są niczym słoń na glinianych nogach albo Titanik po zderzeniu z górą lodową a to wynika z kolei z wykresów, a jeszcze bardziej z charakteru wzrostów. Trzeba patrzeć nie tylko na kreski ,wolumen, szerokość, nastroje społeczne itd. W większości tą “hossę” zrobiły spółki małe lub wybiórcze to jest wybitna oznaka korekcyjnego charakteru tej niby hossy . Nie jest to żadna hossa tylko korekta wyższego rzędu, zguba dla żółtodziobów, którzy uznali ją za nowy trend wzrostowy. Książkowa reakcja. Na rynkach są młodzi adepci nie mający żadnego doświadczenia w tym względzie, muszą się wyszumieć i obkupić.

 3. Po przeczytaniu analizy rozumiem, że nadal brak sygnału do zamknięcia eL?
  Mam prośbę abyś w komentarzu przed sesją dał znać kiedy taki sygnał wystąpi albo lepiej gdybyś mógł zdefiniować jaki sygnał musi paść. Mowa o tych eL z 2000 oczywiście.

  1. Rubik ja mam SL na 2160 a dodatkowo w zależności od układu fal biorę pod uwagę zamknięcie z ręki w okolicach 2500.

    1. bo tu gram na średni termin, pierwsze które wziąłem zamknąłem przy 2000 później po reteście tego poziomu wszedłem ponownie i w głowie traktuję to jako właściwie jedną pozycję. Mam założony poziom docelowy a właściwie szerszą strefę docelową do zamknięcia z ręki i SL przestawiany aby w ogóle nie interesować się tym. Jak wiesz moje główne zajęcie to rynek walutowy. Od czasu do czasu DAX i FW20.

     1. Ostatnimi tygodniami właściwie tylko USDJPY chociaż czasami kangur, kanadyjczyk , edek. Na jenie gram trend wzrostowy. Dzisiaj podjąłem pierwsze L po korekcie ale jeszcze nie takie na dłuższy termin kilku dni, raczej daytr. no chyba że pokaże moc.

 4. Nie czekałem dlatego bo często miałem tutaj błąd był sygnał ,czekałem na 5 ,a rynek odjeżdżał(więc patrzę na system nie żyję marzeniami)….wczoraj napisałem że możliwa jest dywergencja…. na 5.Mało tego dzisiaj mamy WFO.Jak wybiją dno zamykam, i od nowa wyczekiwanie…..

 5. Tomas grasz na Dax to tu taki ładny przykład siły korekty. Na zielono dwuletni mozolny trend wzrostowy . Ponad 95% tego wzrostu zostało skasowane w dwa miesiące czyli dziesięciokrotnie szybciej niż trwał niż ten wzrost. Wykres tygodniowy

  http://www.bankfotek.pl/view/2077431

  1. pamiętasz bo miałem ci przypomnieć jak to wyśmiewałeś pewne 70 pkt z wybicia zwykłego prostokąta , długo nie trzeba było czekać po wybiciu na dojście do zasięgu ,

   1. Qba niczego nie wyśmiewałem bo sam miałem już wtedy S , jedyne z czego można się uśmiechnąć to to, że znowu skończyło się u Ciebie na gadaniu a okazja przeszła Ci koło nosa.

  2. hahaha tak myślałem że na to polujesz , mnie to nie przekonuje ale życzę Ci abyś się wstrzelił w taki ruch 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *