Komentarz przed sesją 11.05.2017

Za nami sesja która niemal w całości odebrała zysk bykom z dnia poprzedniego. Indeks WIG 20 stracił wczoraj -1.38% i zakończył dzień na poziomie 2380. Tym samym na wykresie dziennym indeksu, w dalszym ciągu znajdujemy się w konsolidacji jednak można tu dostrzec pewne elementy, na które należałoby zwrócić szczególną uwagę.

wig20

Mianowicie mam tu na myśli pewne formacje świecowe, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich 8 sesji. Pierwszą z nich jest czarna szpulka która posiada wyraźnie większy górny cień i dlatego można ją chyba “podciągnąć” pod formację Pin Bara. Druga formacja powstała wczoraj. Harami, bo o niej mowa, umiejscowiona na psychologicznym poziomie 2400 może ostrzegać przed planowaną zmianą kierunku. Myślę jednak że całość można sprowadzić do jednej kwestii. Mianowicie należy zaczekać na wskazanie kierunku przez wybicie z konsolidacji . Takie wybicie będzie równocześnie potwierdzeniem bądź zanegowaniem powstałych formacji świecowych. Oczywiście bardziej dociekliwi inwestorzy mogą otrzymać wskazanie już wcześniej a to za sprawą wykresu intra. Dlatego teraz przejdziemy do takiego wykresu kontraktów terminowych na nasz indeks.

fw20intra

Dość często powtarzam, że podstawowym działaniem inwestora posługującego się AT a jeszcze konkretniej, posługującego się analizą PA powinno być spojrzenie na wykres w co najmniej dwóch interwałach czasowych. W naszym przypadku są pewne drobne różnice między dziennym indeksu a kontraktów jednak wystarczy tu wykres intra kontraktów bo to co najważniejsze jest takie samo. Jak widać na powyższym wykresie mamy dwa ruchy spadkowe o takiej samej wielkości przedzielone ruchem wzrostowym, któremu bliżej jest do układu 3 fal niż do pełnego impulsu. To daje przewagę scenariuszowi w którym po zakończeniu jeszcze większego spadku oznaczonego zielonym prostokątem, rynek ruszył do góry a następnie wykonał układ korekty, jak na tę chwilę, pędzącej 1:1. Zatem już wybicie w cenach zamknięcia poziomu dołka na 2357 będzie pierwszym mocnym wskazaniem, że rynek wszedł w co najmniej większą korektę mogącą podążać w kierunku poziomu 2300. Utrzymanie obecnej sytuacji i wzrost wybijający strefę na ok. 2400 będzie natomiast wskazaniem na znacząco rosnącą przewagę scenariusza, w którym to po korekcie pędzącej rynek wchodzi w fazę kolejnej fali w ramach impulsu wzrostowego zmierzającego na nowe, szczytowe poziomy czyli innymi słowy prowadzącego do wybicia konsolidacji z wykresu dziennego górą. Oczywiście rynek może splatać nam figla i wejść w jeszcze dłuższą fazę konsolidacji ale tego to już nie rozstrzygniemy przed czasem.

dax

Na DAX powstała mała biała szpulka, która nic nie wyjaśnia i nic właściwie nie zmienia. Powstaje konsolidacja i jesteśmy zmuszeni czekać na jej wybicie. Tu oczywiście z racji dotychczasowego trendu jak i wybicia kanału, większe szanse należałoby chyba dawać wybiciu górą i kontynuowaniu trendu ale jak to na rynku bywa nic nigdy nie jest pewne.

daxfutureintra

Niestety, w przypadku rynku niemieckiego, wykres intra kontraktów na DAX nie daje nam również konkretniejszych wskazówek co do dalszego kierunku. Na obecną chwilę rynek jest w wąskiej konsolidacji między strefami na ok. 12720-12780 jednak wybicie jednej z nich to również nie całkowite rozstrzygnięcie a jedynie wskazanie na dalsze kilkadziesiąt pkt. w kierunku stref na ok. 12650 i 12850. Takie ruchy mogą wykorzystać tylko bardzo sprawni DayTr.

26 Replies to “Komentarz przed sesją 11.05.2017

 1. Witam
  Pozwolę sobie dokonać predykcji kierunku cen na podstawie wskaźnika OBV.
  Zauważyłem, że dla indeksu WIG20, ruch cen wyprzedził zmianę wartości OBV – w dniach 2 i 9 maja zamknięcia indeksu wyższe od zamknięcia w dniu 26 kwietnia, a wskaźnik OBV tego nie potwierdza . Mamy tu do czynienia z tzw. ruchem niepotwierdzonym. Ruch niepotwierdzony może mieć miejsce na szczycie hossy, gdy wzrostowi cen nie towarzyszy wzrost OBV lub wzrost OBV jest opóźniony.
  PS. Na wykresie 4-godzinnym widoczny diament. Wczoraj, moim zdaniem został subtelnie przełamany dość dużym wolumenem, a w ostatnich minutach wykonano ruch powrotny do przełamania. Wysokość diamentu to 75 pkt. – zasięg 2300.
  Możliwe, że diament może okazać się zwykłą cyrkonią.
  Pozdrawiam

 2. Jaka strategia na dzisiaj …czekam na pełen impuls granice 2440,potem próba na k…..,wejście na L w tym momencie jest zbyt ryzykowne,okazja była wczoraj………

 3. 2 scenariusz możliwy zygzak ,l 2350…..porostu czekać nie mądrzyć się czy urośnie czy spadnie……najlepsze rozwiązanie.

    1. Jeśli dużo łatwiej, to daj znać jak będzie to wybicie w każdą stronę, niech sobie każdy zarobi te 70 pkt. w prosty sposób.

     1. no przecież dałem ale ty nawet takiej prostej rzeczy nie zrozumiałeś ,

 4. Sell in may and go away” znowu aktualne?

  Wiemy, że SP kupował akcje za wiele mld PLN podbijając ceny indeksu WIG20.
  Duża część graczy jest przekonana o dalszych wzrostach i ma zajęte pozycje.
  Na parkiecie zaczyna brakować kapitału (spadający wolumen). Co to oznacza- istnieje
  duże prawdopodobieństwo spadków.
  Pozdrawiam

   1. W styczniu V-ce premier Morawiecki poinformował, że SP poprzez PERN kupił 5% akcji PKN za 1,5 mld PLN. Ponadto PZU będący pod kontrolą SP i PFR zakupiły 33 % PKO SA za 10,6 mld PLN oraz PZU zakupił 25 % Aliora za 1,6 mld PLN.
    O innych cichych zakupach rządu może dowiemy się później, a może i nie.

 5. Obserwator wklejałem tutaj kiedyś filmik że statystycznie największe zyski daje kupno pażdziernik -listopad i sprzedaż w kwietniu , także spokojnie można sobie urlon zrobić , bo będzie taki nudny męczący boczniak pewnie do jesieni ,

  była bitwa o prezesa PZU a samo PZU ma 50 mld na giełdzie także coś może być na rzeczy że morawiecki kazał im kupować żeby morgany miały na czym zarabiać , na polskim emerycie jak zwykle ,

  luka powyborcza na eur/usd do zamknięcia , pewnie na giełdach to samo ,

  1. “być na rzeczy że morawiecki kazał im kupować żeby morgany miały na czym zarabiać , na polskim emerycie jak zwykle ”

   Co Ty palisz? Jak takie dobre to się podziel ☺

   1. ja nic nie palę , poczytaj trochę u kogo ostatnio non stop siedzi Morawiecki i jaki bank inwestycyjny ściągnął do Polski i będzie 2500 etató , prawda jest prosta odkad powstały OFE , to był najgłupszy odbiorca akcji na szczycie od Morgana i Goldmana , reszty nie chce mi się tłumaczyć , a jak tylko miała być likwidacja OFE to obejrzyj wykresy gdzie zjechały spółki z WIG 20 , OFE pewnie w koncu zlikwidują ale to dopiero jak będzie kryzys i mega dziura w budżecie , wychodzi coś koło 2018-2019 roku

   2. a z innej beczki to zobacz udział akcji w portfelach emeryta np w takim PZU OFE , przeszło 90% , i potem podaj ile ty masz akcji w portfelu

 6. Godz. 16.50
  Zauważyłem dwie ciekawe formacje cenowe na wykresie godzinowym:
  1. Diament jako formacja odwrócenia tendencji wzrostowej,
  2. R-G-R (H=2396-2417-2411; L=2349-2361-2375)) jako formacja kontynuacji spadków.
  Możliwa korekta do diamentu, ale niekoniecznie.

  1. Po fakcie wszystko jest proste . Pokaż gdzie otworzyłeś i ile zarobiłeś na tych prostokątach, które były i dlaczego dopiero teraz o tym piszesz . Pomijam tutaj fakt, że to nie są prostokąty tylko trendy boczne , które Ty wtłoczyłeś na siłę w prostokąty Qba.

   1. Seweryn komplikujesz sprawę, być może nie korzystasz z jednej z najlepszych technik jaką jest OB, te prostokąty to właśnie OB i jeśli im się przyjrzysz to na dołku każdej z tych korekt masz Pin bara albo objęcie. Jeśli ktoś w tradingu z tego korzysta to mechanicznie wchodzi na taką formację przy OB.Nie wiem oczywiście czy Qba tak działa czy tylko pokazuje po fakcie ale to nie jest nic trudnego.

    1. jakub pisze:
     11 maja 2017 o 16:40
     usd/jpy idealnie na OB ostatnich korekt , czas przymierzyć L
     Odpowiedz

     ja naprawdę nie wiem jak już mam pisać , żeby nie było po fakcie ,

   2. on zawsze podaje dwie wersje a potem jak rynek pójdzie pisze o tp z tej właściwej do rynku pozycji. Taki konfabulator giełdowy.

   3. Seweryn to nie są trendy boczne ale potencjalne zasięgi korekt w trendzie – np. dax trzyma “over balance” od 9000 pkt.
    http://fotodyl.pl/609547e9d0/
    inna sprawa że nawet najprostsze narzędzie nic nie da jak nie umiemy się nim posługiwać – cepem można sobie głowę rozbić a niby to takie proste urządzenie 🙂
    pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *