Komentarz przed sesją 11.05.2017

Za nami sesja która niemal w całości odebrała zysk bykom z dnia poprzedniego. Indeks WIG 20 stracił wczoraj -1.38% i zakończył dzień na poziomie 2380. Tym samym na wykresie dziennym indeksu, w dalszym ciągu znajdujemy się w konsolidacji jednak można tu dostrzec pewne elementy, na które należałoby zwrócić szczególną uwagę.

wig20

Mianowicie mam tu na myśli pewne formacje świecowe, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich 8 sesji. Pierwszą z nich jest czarna szpulka która posiada wyraźnie większy górny cień i dlatego można ją chyba “podciągnąć” pod formację Pin Bara. Druga formacja powstała wczoraj. Harami, bo o niej mowa, umiejscowiona na psychologicznym poziomie 2400 może ostrzegać przed planowaną zmianą kierunku. Myślę jednak że całość można sprowadzić do jednej kwestii. Mianowicie należy zaczekać na wskazanie kierunku przez wybicie z konsolidacji . Takie wybicie będzie równocześnie potwierdzeniem bądź zanegowaniem powstałych formacji świecowych. Oczywiście bardziej dociekliwi inwestorzy mogą otrzymać wskazanie już wcześniej a to za sprawą wykresu intra. Dlatego teraz przejdziemy do takiego wykresu kontraktów terminowych na nasz indeks.

fw20intra

Dość często powtarzam, że podstawowym działaniem inwestora posługującego się AT a jeszcze konkretniej, posługującego się analizą PA powinno być spojrzenie na wykres w co najmniej dwóch interwałach czasowych. W naszym przypadku są pewne drobne różnice między dziennym indeksu a kontraktów jednak wystarczy tu wykres intra kontraktów bo to co najważniejsze jest takie samo. Jak widać na powyższym wykresie mamy dwa ruchy spadkowe o takiej samej wielkości przedzielone ruchem wzrostowym, któremu bliżej jest do układu 3 fal niż do pełnego impulsu. To daje przewagę scenariuszowi w którym po zakończeniu jeszcze większego spadku oznaczonego zielonym prostokątem, rynek ruszył do góry a następnie wykonał układ korekty, jak na tę chwilę, pędzącej 1:1. Zatem już wybicie w cenach zamknięcia poziomu dołka na 2357 będzie pierwszym mocnym wskazaniem, że rynek wszedł w co najmniej większą korektę mogącą podążać w kierunku poziomu 2300. Utrzymanie obecnej sytuacji i wzrost wybijający strefę na ok. 2400 będzie natomiast wskazaniem na znacząco rosnącą przewagę scenariusza, w którym to po korekcie pędzącej rynek wchodzi w fazę kolejnej fali w ramach impulsu wzrostowego zmierzającego na nowe, szczytowe poziomy czyli innymi słowy prowadzącego do wybicia konsolidacji z wykresu dziennego górą. Oczywiście rynek może splatać nam figla i wejść w jeszcze dłuższą fazę konsolidacji ale tego to już nie rozstrzygniemy przed czasem.

dax

Na DAX powstała mała biała szpulka, która nic nie wyjaśnia i nic właściwie nie zmienia. Powstaje konsolidacja i jesteśmy zmuszeni czekać na jej wybicie. Tu oczywiście z racji dotychczasowego trendu jak i wybicia kanału, większe szanse należałoby chyba dawać wybiciu górą i kontynuowaniu trendu ale jak to na rynku bywa nic nigdy nie jest pewne.

daxfutureintra

Niestety, w przypadku rynku niemieckiego, wykres intra kontraktów na DAX nie daje nam również konkretniejszych wskazówek co do dalszego kierunku. Na obecną chwilę rynek jest w wąskiej konsolidacji między strefami na ok. 12720-12780 jednak wybicie jednej z nich to również nie całkowite rozstrzygnięcie a jedynie wskazanie na dalsze kilkadziesiąt pkt. w kierunku stref na ok. 12650 i 12850. Takie ruchy mogą wykorzystać tylko bardzo sprawni DayTr.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 11.05.2017

 1. Obserwator pisze:

  Witam
  Pozwolę sobie dokonać predykcji kierunku cen na podstawie wskaźnika OBV.
  Zauważyłem, że dla indeksu WIG20, ruch cen wyprzedził zmianę wartości OBV – w dniach 2 i 9 maja zamknięcia indeksu wyższe od zamknięcia w dniu 26 kwietnia, a wskaźnik OBV tego nie potwierdza . Mamy tu do czynienia z tzw. ruchem niepotwierdzonym. Ruch niepotwierdzony może mieć miejsce na szczycie hossy, gdy wzrostowi cen nie towarzyszy wzrost OBV lub wzrost OBV jest opóźniony.
  PS. Na wykresie 4-godzinnym widoczny diament. Wczoraj, moim zdaniem został subtelnie przełamany dość dużym wolumenem, a w ostatnich minutach wykonano ruch powrotny do przełamania. Wysokość diamentu to 75 pkt. – zasięg 2300.
  Możliwe, że diament może okazać się zwykłą cyrkonią.
  Pozdrawiam

 2. bibi pisze:

  Jaka strategia na dzisiaj …czekam na pełen impuls granice 2440,potem próba na k…..,wejście na L w tym momencie jest zbyt ryzykowne,okazja była wczoraj………

 3. bibi pisze:

  2 scenariusz możliwy zygzak ,l 2350…..porostu czekać nie mądrzyć się czy urośnie czy spadnie……najlepsze rozwiązanie.

 4. Bruno pisze:

  L sl 2330 , TP2480

 5. bibi pisze:

  Fakt zbyt często tu jestem,znikam ostatecznie,pozdrawiam serdecznie,i życzę dużo zysków……

 6. jakub pisze:

  najprostsze zagranie , wyrysowanie prostokąta 2350-2425 , wybicie w każdą stronę daje 70 pkt ,

 7. Obserwator pisze:

  Sell in may and go away” znowu aktualne?

  Wiemy, że SP kupował akcje za wiele mld PLN podbijając ceny indeksu WIG20.
  Duża część graczy jest przekonana o dalszych wzrostach i ma zajęte pozycje.
  Na parkiecie zaczyna brakować kapitału (spadający wolumen). Co to oznacza- istnieje
  duże prawdopodobieństwo spadków.
  Pozdrawiam

  • jakub pisze:

   a skąd wiesz ze SP kupował , niby gdzie te dane są dostępne ,

   • Obserwator pisze:

    W styczniu V-ce premier Morawiecki poinformował, że SP poprzez PERN kupił 5% akcji PKN za 1,5 mld PLN. Ponadto PZU będący pod kontrolą SP i PFR zakupiły 33 % PKO SA za 10,6 mld PLN oraz PZU zakupił 25 % Aliora za 1,6 mld PLN.
    O innych cichych zakupach rządu może dowiemy się później, a może i nie.

 8. jakub pisze:

  Obserwator wklejałem tutaj kiedyś filmik że statystycznie największe zyski daje kupno pażdziernik -listopad i sprzedaż w kwietniu , także spokojnie można sobie urlon zrobić , bo będzie taki nudny męczący boczniak pewnie do jesieni ,

  była bitwa o prezesa PZU a samo PZU ma 50 mld na giełdzie także coś może być na rzeczy że morawiecki kazał im kupować żeby morgany miały na czym zarabiać , na polskim emerycie jak zwykle ,

  luka powyborcza na eur/usd do zamknięcia , pewnie na giełdach to samo ,

  • Lok pisze:

   “być na rzeczy że morawiecki kazał im kupować żeby morgany miały na czym zarabiać , na polskim emerycie jak zwykle ”

   Co Ty palisz? Jak takie dobre to się podziel ☺

   • jakub pisze:

    ja nic nie palę , poczytaj trochę u kogo ostatnio non stop siedzi Morawiecki i jaki bank inwestycyjny ściągnął do Polski i będzie 2500 etató , prawda jest prosta odkad powstały OFE , to był najgłupszy odbiorca akcji na szczycie od Morgana i Goldmana , reszty nie chce mi się tłumaczyć , a jak tylko miała być likwidacja OFE to obejrzyj wykresy gdzie zjechały spółki z WIG 20 , OFE pewnie w koncu zlikwidują ale to dopiero jak będzie kryzys i mega dziura w budżecie , wychodzi coś koło 2018-2019 roku

   • jakub pisze:

    a z innej beczki to zobacz udział akcji w portfelach emeryta np w takim PZU OFE , przeszło 90% , i potem podaj ile ty masz akcji w portfelu

 9. jakub pisze:

  usd/jpy idealnie na OB ostatnich korekt , czas przymierzyć L

 10. Obserwator pisze:

  Godz. 16.50
  Zauważyłem dwie ciekawe formacje cenowe na wykresie godzinowym:
  1. Diament jako formacja odwrócenia tendencji wzrostowej,
  2. R-G-R (H=2396-2417-2411; L=2349-2361-2375)) jako formacja kontynuacji spadków.
  Możliwa korekta do diamentu, ale niekoniecznie.

 11. jakub pisze:

  http://bankfotek.pl/view/2076372

  a to dla Seweryna jak prosto na zwykłe prostokąty w trendzie można zarabiać ,

  • Seweryn pisze:

   Po fakcie wszystko jest proste . Pokaż gdzie otworzyłeś i ile zarobiłeś na tych prostokątach, które były i dlaczego dopiero teraz o tym piszesz . Pomijam tutaj fakt, że to nie są prostokąty tylko trendy boczne , które Ty wtłoczyłeś na siłę w prostokąty Qba.

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    Seweryn komplikujesz sprawę, być może nie korzystasz z jednej z najlepszych technik jaką jest OB, te prostokąty to właśnie OB i jeśli im się przyjrzysz to na dołku każdej z tych korekt masz Pin bara albo objęcie. Jeśli ktoś w tradingu z tego korzysta to mechanicznie wchodzi na taką formację przy OB.Nie wiem oczywiście czy Qba tak działa czy tylko pokazuje po fakcie ale to nie jest nic trudnego.

    • jakub pisze:

     jakub pisze:
     11 maja 2017 o 16:40
     usd/jpy idealnie na OB ostatnich korekt , czas przymierzyć L
     Odpowiedz

     ja naprawdę nie wiem jak już mam pisać , żeby nie było po fakcie ,

   • Patryk_34 pisze:

    on zawsze podaje dwie wersje a potem jak rynek pójdzie pisze o tp z tej właściwej do rynku pozycji. Taki konfabulator giełdowy.

   • Tom'as pisze:

    Seweryn to nie są trendy boczne ale potencjalne zasięgi korekt w trendzie – np. dax trzyma “over balance” od 9000 pkt.
    http://fotodyl.pl/609547e9d0/
    inna sprawa że nawet najprostsze narzędzie nic nie da jak nie umiemy się nim posługiwać – cepem można sobie głowę rozbić a niby to takie proste urządzenie 🙂
    pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *