Komentarz przed sesją 29.03.2017

Podczas wtorkowej sesji indeks WIG 20 nie wybił już poprzedniego denka i w ogólnym rozrachunku zyskał na wartości 1.07% zamykając się na poziomie 2225. Takie zamknięcie i pozostawiona na wykresie biała świeca są równocześnie potwierdzeniem sygnału jaki padł dzień wcześniej a którym była formacja Pin Bara.

wig20

Cały ostatni spadek został wyznaczony w postaci impulsu czyli inaczej mówiąc układu 5 fal. To pozwala niedźwiedzią zakładać, iż ewentualny ruch w górę przybierze postać układu korekcyjnego opartego na 3 falach. Osobiście nie odrzucam takiej możliwości jednak umieszczając zawsze ostatnie ruchy w kontekście lewej strony wykresu, zakładam inny wariant rozwoju sytuacji. Mianowicie cały spadek od ostatniego szczytu biorę jako falę C korekty pędzącej której początek miał miejsce na jeszcze wcześniejszym szczycie czyli na 2272 w dniu 23.02. Jeśli taki wariant jest w grze to po miesięcznej korekcie mamy możliwość podążania na nowy szczyt. Po drodze istotnym będzie strefa oporu w rejonie 2270 na której to może dojść do zakończenia wzrostu jeśliby miał być realizowany wariant „niedźwiedzi”. Jest jeszcze jedna kwestia, która przemawia za tym że w ciągu 3 najbliższych dni możemy być uczestnikami dość ciekawych wzrostów. I nie chodzi mi tu o koniec kwartału chociaż to oczywiście ma swoje znaczenie. Za sprawą mojego kolegi Roberta zwróciłem uwagę na pewną prawidłowość. Mianowicie kwartał kończy się z bliskiej odległości od poziomu jaki osiągnął rynek w dniu wygasania kontraktów. Ten zaś w tym kwartale miał miejsce na samym szczycie czyli 2308 w cenach maksimum i 2297 w cenach zamknięcia.

fw20intra

Choć daleko nam do tego co zadziało się wczoraj na innych indeksach takich jak DAX czy S&P to jednak wykres intra kontraktów pokazuje wyraźnie „dobre przygotowanie” do nadrobienia tego. Wczoraj otwarliśmy się luką jednocześnie wychodząc nad strefę oporu. Następnie większa część sesji była re-testem tej strefy od góry a ostatnie dwie godziny dały wyraźne odbicie od niej i zamknięcie które wypadło na maksimum dnia. Tym samym mamy okazję aby dzisiejszy dzień rozpoczął się również luką co jeśli nastąpi to wyraźnie utrudni wejście w pozycje L. W przypadku wzrostów najbliższa strefa oporu znajduje się w rejonie 2230-2235 a już samo dojście do niej, nie wspominając o wybiciu, będzie równoczesnym wybiciem OB. Wsparciem pozostaje wybita wczoraj strefa no i oczywiście ostatni dołek.

dax

Na DAX powstała duża biała świeca, która minimalnie bo minimalnie ale utworzyła nowy szczyt i to zarówno w cenach max jak i zamknięcia. Zatem należy zakładać iż trend wzrostowy będzie dalej kontynuowany w kierunku dotychczasowego, historycznego szczytu z 2015 na 12390.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX również minimalnie bo minimalnie ale osiągnęliśmy nowe poziomy szczytowe. Układ jaki prowadzi obecny ruch wydaje się być dopiero w połowie realizacji i dlatego zakładam że będzie on mimo wszystko kontynuowany do poziomów ok. 12330 gdzie widać linię prowadzoną po trzech poprzednich szczytach jak i wydłużenie fali 1 do 161.8%. Wsparciem na tę chwilę jest strefa na ok. 12150 ale po mocniejszym wybiciu poprzedniego szczytu to właśnie on i oparta na nim strefa staną się najbliższym wsparciem.

90 Replies to “Komentarz przed sesją 29.03.2017

   1. fw20 otworzyłem po 29- sl. 2260 liczę na zejście przynajmniej 2150, z PKN poczekam aż sie spółka otworzy i w trakcie dnia zajmuję

    1. Nie żebym się naśmiewał bo sam wskazywałem strefę oporu ale oporu, wybicie szczytu ostatniej korekty w ruchu spadkowym jest już faktem dlatego zakładam że jeszcze dzisiaj zadziała Ci Twój SL a już na pewno jest duże prawdopodobieństwo tego. Trudno jest mi zrozumieć jak można zajmować pozycję bez żadnego sygnału, gdyby chociaż jakaś świeca na strefi ale nawet na to nie zaczekałeś.

     1. Zobaczymy. jak wybije to trudno, ale ja mam podstawy dla których to otwieram

     2. Jeszcze się sesja dobrze nie zaczęła , nie mówię już o skończeniu sesji, a Pan już mi tu prognozuje… co najmniej dziwnie zachowanie.
      PKN zajęty po 103.95, sl 106, zasięg jeszcze dokładnie nie wiem ale jak wszystko będzie spadać to być może okolice 90 zł

     3. No bo jak odebrać fakt, że bez żadnego sygnału zajmujesz pozycję tylko w oparciu o jakiś poziom? Gdybyś teraz zajął S po tym pin barze na 1H dał SL trochę nad nim to nie byłoby podstaw do mojej wypowiedzi ale w takim przypadku?

 1. Witam.
  Gołym okiem widać że Dax realizuje scenariusz o jakim pisał Pan już po wybiciu krótko-term. lini trendu czyli hohoho …. temu, że nie wspomnę o tworzeniu się podwójnego dołka u nas :
  http://fotodyl.pl/89197516bd/
  byle tak dalej 🙂
  pozdro

 2. Witam , wczoraj DAX wybił opór12080 i kolejny 12120-30 ( te okolice powinny teraz funkcjonować jako pierwsze wsparcie ) czkam na test 12220-40-60 tu szukam przynajmniej większej korekty

  1. o widzę że już ktoś przede mną wkleił Dax tak samo oznaczony jak ja czyli wszyscy widzą podobnie 5 te fale ,

 3. Witam , wczoraj DAX wybił opór12080 i kolejny 12120-30 ( te okolice powinny teraz funkcjonować jako pierwsze wsparcie ) czkam na test 12220-40-60 tu szukam przynajmniej większej korekty

  1. max jak ci wyskoczy komunikat o błędzie nie odświeżaj strony (daj wstecz w przeglądarce ) tylko cofnij i ponownie wyślij bo jak odświeżysz i to podwaja komentarz
   pozdro

  1. popieram …lecz mój ” TYTANIC” spadnie co najmniej na 1800 wig20…DAX poniżej 10.000….S&P okolice 1800….teraz warto mieć S ale także PUT

 4. Panie Darku, falowo wszystko ładnie wygląda pod zakończenie korekty, ale mi się nie podobają obroty. Bardzo niskie jak na początek nowego impulsu, dlatego też rozważam możliwość RGRa i jednak głębszej korekty w okolice 2100.

    1. Mało konkretnie! Gdzie SL no i przydałoby się abyś napisał choć mniej więcej na jaki TP celujesz bo spadnie np. 100 pkt a Ty okrzykniesz jak to trafiłeś jednak pisząc o Titanicu rozumiem, że celujesz chociaż w 400-500 pkt jak nie 1000.

     1. To zlecenie mam zamiar trzymać przez cały spadek ,kolejne które dopiero otworzę będę chciał zamykać unikając korekt wzrostowych. Chcę sprawdzić czy lepiej trzymać przez cały ruch, czy kombinować z tymczasowym wychodzeniem . Jak się już przekonaliśmy czasami nie można już wejść po lepszej cenie. Na postawienie SL daję sobie 24h zależy jak rozegrają dzisiejszą świecę.

   1. To jest wielkość tej korekty wzrostowej wyznaczonej wcześniejszym zielonym prostokątem, ale pewnie źle go przyłożyłem?

    1. No tak bo to jest rozumiem OB czyli powinien być odłożony od dołka i wyraźnie widoczne jego wybicie jest faktem.

 5. proponuje zamiast obrzucania sie blotem zastanowic sie czy po koncu kwartalu rynek utrzyma obecne poziomy wig20 pzdr

  1. Kacper to zastanawianie sie ( wspólne zastanawianie oczywiście ) nie ma sensu bo przecież na rynku są osoby podzielone, a każda z nich widzi wykres inaczej i tak musi być, że są osoby które widzą spadki i osoby które widzą wzrosty, tak więc zastanawiaj sie nad tym sam- bez żadnej złośliwości oczywiście.

  1. Tylko jak to się ma do rzeczywistości? Gdzie np. na DAX miałaś 1 falę? O czym Ty w ogóle piszesz?

     1. Wstawiłabyś wykres i wszystko byłoby jasne a tak to dajesz mieszane informacje o tym jak widzisz rynki z czego tak naprawdę nic nie wynika.

     2. ewa ma chyba na mysli spadek z 12400 do 9200 jako pierwszą falę spadkową i teraz korektę z 9200 do 12260, może się to udać, sam siedzę też już z eSkami u nich i u nas

     3. U mnie na kasowym max był 12236 wchodziłeś rubik jeszcze na starej serii .

     4. Wystarczy wejść na bankfotek.pl wgrać zdjęcie z wykresem i tu wpisać link do niego.

     5. ja dzisiaj wchodziłem…
      po 251 😉
      a te 12400 o którym piszę, że ewa ma na mysli to to sprzed dwóch lat chyba, ale to niech potwierdzi, czy o to jej chodzi, tylko zgaduję

     6. mozna dać rys bezpośrednio z platform:
      Plik –> Zapisz jako obraz –> zaznaczyć opcję: Aktywny wykres (tak jak jest) i OK a następnie wkleić link na bloga, jak ktoś potrafi kliknąć buy czy sell to i z tym sobie poradzi

     7. To jesteś na kontrakcie czerwcowym . Nawet nie spojrzałem, że ta seria chodzi 30pkt. nad indeksem.

    1. Ewa to proste 🙂 !
     krok 1 : rysujesz wykres
     krok 2 : zapisujesz np. na pulpit
     krok 3 : wyszukujesz w necie „darmowy hosting zdjęć” i wklejasz
     krok 4 : link do zdjęcia wrzucasz w komentarzu
     pozdro

     1. bardzo dziekuje za podpowiedzi …ale z dzieckiem do lekarza musze spylac…

 6. Panie Darku,
  Dopuszcza Pan jeszcze jedno cofnięcie przed ewentualnym atakiem na szczyt? Powiedzmy tak w okolice 2190?

  1. kondi a co ja mam do dopuszczania. Wiadomym jest że nic nie jest pewne a moje analizy i to jak widzę sytuację przedstawiam każdego ranka. Nic się nie zmieniło przez te pierwszych kilka godzin sesji. Widać, że robią korektę w locie i najprawdopodobniej dzisiaj będą atakować szczyt z pierwszej godziny.

    1. Nie wiem o jaki instrument pytasz? Bo na DAX to już jest nowy szczyt po 1:1 a na FW20 cały czas w grze tak jak pisałem rano w komentarzu. Teraz jak odbiją od strefy na której się znaleźli to chyba będzie trzeba współczuć niedźwiadkom.

     1. o FW pisałem, bo wspomniałeś o korekcie w locie ale nie mogę jej dostrzec na wykresie, stąd moje pytanie

     2. No tak samo jak na dziennym wig 20. Chyba że jeszcze o czymś innym piszesz?

     3. teraz rozumiem, czyli negacja scenariusza z korektą w locie poniżej poniedziałkowego dołka, tak?

   1. Oj zmieniło się, dużo się zmieniło Panie Darku, jeszcze tylko potwierdzenia potrzeba w postaci zamknięcia dzisiejszej świecy bo sesja nadal trwa, ale coraz większe prawdopodobieństwo, że była dziś ostatnia okazja na naprawdę piękne miejsce do zagrań na krótko.

    1. Nie wiem co się zmieniło ? Byłbym bardzo ciekaw jakbyś rozwinął ten wątek. No i oczywiście jeszcze kwestia tego co wspomniałeś sesja nadal trwa.

     1. Wieczorem podrzucę rysunek i uargumentuję dlaczego tam zajmowałem pozycje

     2. Adam miejsce było ok. (osobiście uważam że nie na dłuższy okres tylko intra) ze względu na strefę o której pisałem w komentarzu i po pierwszej godzinie notowań ze względu na Pin Bara. Mnie chodziło o to że na samym otwarciu otwierasz pozycję bez sygnału ale może masz takie umiejętności i świetne wyczucie aczkolwiek co do większego zjazdu dalej uważam, że nie. Na FW20 Korona i teraz raczej już w górę. Pytanie dokąd zdołają dzisiaj dojechać.

     3. Zrobil bym to wczesniej, ale dosyc mocno zalatany jestem prawie caly dzien i niektore kom. ida z tel.

 7. Witam,niestety nie mogłem być rano żeby zająć pozycje k,terasz czekam na sygnał,uwaga to jest 3,będzie zygzak.

  1. A co niby miało sprawić że miałbym ocenić Cię inaczej? Z tego co pisałeś to wczoraj odwróciłeś się na S i było pozamiatane. Dzisiaj rano Cię nie było a zygzak który gdzieś coś widziałeś i 3 to jest wpis, który nawet nie mówi czy masz na myśli górę czy dół. Po prostu komentarz beznadziejny.

  1. Następny kłamca pojawił się tutaj? Napisałeś dzisiaj jeden komentarz o tym że może zastanowilibyśmy się czy indeks się utrzyma, ktoś Ci nawet coś tam odpowiedział , i oczywiście komentarz był zatwierdzony. Żadnego innego nie napisałeś więc podaruj sobie kłamstwo że niby cenzura. Jeśli tak masz zamiar dyskutować to wówczas mogę faktycznie Cię banować. Mam nadzieję że się jednak zreflektujesz.

 8. do adama

  jestem ciekaw tej argumentacji,bo aby złapać szczyt lub dołek ja nie opieram się na kreskach tylko na punktach zwrotnych ale może z kresek też coś wychodziło
  ale pełny szacun dla gospodarza bo jego metoda napewno jest mniej stresująca i przynosząca lepsze efekty i wszelkie polemiki są zbedne bo najważniejsza jest własna metoda która przynosi zyski.
  jezeli na tym forum są inni czasowcy to będę wdzięczny jak się podzielą krótką informacją a analitycy techniczni nie muszą tego czytać lub mogą lekceważyć
  a wczoraj był oczywiście był nów nie pełnia

 9. sam nów nie jest najważniejszy ,jest co miesiąc ale w połączeniu z oknem carolana i to silnym , na punkt zwrotny musi być kilka różnych wyliczeń ,ciągi fibo ,ścięcia kresek ,cykle i inne

 10. najlepsze są cykle najdłuższe jak ten pięcioletni w grudniu 2016 ,ktoś powie dołek był w styczniu, lipcu czy listopadzie ale prawdziwe wzrosty zaczeły się w grudniu i to był punkt zwrotny , ten dzisiaj nie ma jakiejś bardzo ważnej daty ale kto zagrał na niego jak adam to mógł podwoić zainwestowany kapitał przy zabespieczeniu na Fw 20 1,5 % co oferują platformy

 11. żeby być dobrze zrozumianym ja podwoiłem kapitał /zainwestowany/ ale to nie był imponujący – więc wyjasniam bo były dykusje jaki stop los , jeżeli ktoś zainwestuje 20 zł i postawi stop los 200 pkt to jak mu nawet wybiją to wielkiej krzywdy nie zrobią jak również trafi 200 pkt to kokosów nie zarobi

 12. To więc tak…
  Zacznę od wykresu kwartalnego http://www.bankfotek.pl/view/2068179 zwykła, prosta linia i zniesienia, które pełnią rolę OVER BALANCE, widomo o co chodzi.

  Dalej jest interwał dzienny, bo na tygodniach nic tam więcej nie ma, Pomijam już fakt, że na miesiącach dotarli do ważnych średnich- ale to tylko w ramach ciekawostek. Ale na dziennym widać, ze ta sama linia pełni rolę nie do przejścia ( na obecną chwilę ) Poprzednia próba zakończyła się nabiciem w butelkę i uważam, że tym razem jest dokładnie tak samo. W drugim przypadku nie było kontynuacji po reteście i nie mieli prawa się cofnąć pod tą linię ( dla mnie to już był silny sygnał ) http://www.bankfotek.pl/view/2068189
  W końcu mały interwał, beż znaczenia jaki- ja tu użyłem 4h po piętce w dół, plus okolice 4 podfali spadku ( jeszcze nie wiadomo czy to C czy już impuls ) oczekiwałem retestu od dołu i się doczekałem i pod tym kątem zajmowałem pozycję, bo po takich zamknięciach u jankesów to było więcej niż pewne, że tam się znajdą http://www.bankfotek.pl/view/2068196

  Na zakończenie. Stopa postawiłem w okolicy potencjalnego dołka fali 1, początek 2 w impulsie spadkowym. Dla mnie są to wystarczające argumenty za tym aby tak otworzyć pozycję i to całkiem sporo tego. Po dzisiejszej sesji stopy przestawiam nad dzisiejszy max, i już mam ten komfort, ze jestem przynajmniej na zero. Jak będzie to się okaże. To jest zrobione na bazowym, ale na fw wygląda tak samo, z tą różnicą, że trochę inne poziomy. Panie Darku jak ma Pan taką możliwość to niech Pan to puści w jutrzejszym, może się komuś przyda, bo nie zawsze się wraca do dnia poprzedniego

 13. no takie coś mi się podoba jak ktoś wykresem pokaże na czym się opiera 🙂
  widać że jesteśmy na dość istotnych poziomach ale ja pamiętam jedną linię która miała zatrzymać dax i się nie udało , jak u nas będzie … zobaczymy
  http://fotodyl.pl/c26c3be5b4/
  dzięki Adam za wrzucenie rys.
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *