Komentarz przed sesją 21.03.2017

Pierwsza sesja nowego tygodnia zakończyła się spadkiem indeksu WIG 20 o -0.68% co dało zamknięcie na poziomie 2281. Tym samym cofnięcie rynku jakie miało miejsce w końcowej części sesji piątkowej było wczoraj kontynuowane. Wiemy, że wśród inwestorów jest coraz większe napięcie. Indeksy rosną niemal nieprzerwanie od kilku miesięcy i każdy musi sobie zdawać sprawę, że kiedyś musi nastąpić zmiana kierunku chociażby na większą korektę. 

wig20

Z drugiej strony każdy inwestor powinien być świadomy tego, że rynek zawsze daje sygnały takiej zmiany a bardzo rzadko następuje to gwałtownie. Innymi słowy, chcąc wykorzystać okazje jakie rynki dają nam raz na jakiś czas czyli okazje tworzone przez silne trendy , powinniśmy czekać z decyzjami o wychodzeniu z inwestycji do chociażby najmniejszych sygnałów odwrócenia. Patrząc na wykres dzienny indeksu widzimy wyraźnie, iż wczorajszy spadek zakończył się utworzeniem świecy z wyraźnym dolnym cieniem, którą należałoby uznać za re-test wybitej strefy oporu opartej na poprzednim szczycie. To zaś oznacza, iż powinniśmy spodziewać się kontynuacji wzrostów.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów mamy również układ, który zwiastuje kontynuację wzrostu. Powiem więcej, ewentualny wzrost może mieć całkiem ciekawy wymiar a to za sprawą oznaczonego układu, który według mnie może mieć charakter korekty pędzącej a nie impulsu od poprzedniej największej korekty i następnie fali 4. Oczywiście to jest moja ocena i można się z nią nie zgadzać ale tak obecnie podchodzę do tego co wyrysował wykres intra.

dax

DAX jak zwykle nas nie rozpieszcza a sytuacja po wczorajszej sesji właściwie nie zmieniła się od tej jaka była na koniec poprzedniego tygodnia. Dlatego przejdźmy zaraz do wykresu intra kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Tu, jak już wspominałem wcześniej, osobiście dostrzegam również układ korekty pędzącej 1:1. Przyglądając się samej końcówce tej większej korekty możemy dostrzec układ Korony w Koronie. Tzn. Najpierw większa Korona tworząca dołek a następnie Korona w prawej części większej Korony. Oczywiście mała poprawka, potencjalne Korony. Wszystko zatem wskazuje, że już w najbliższych godzinach powinniśmy mieć ruch w kierunku nowych szczytów a osobiście, tak samo jak i przy naszych kontraktach, widzę tu możliwość ruchu który znacząco wybije ostatni szczyt.

45 Replies to “Komentarz przed sesją 21.03.2017

 1. Darek widzisz na Dax możliwość ruchu który znacząco wybije ostatni szczyt. Znacząco to znaczy ile według Ciebie?

  1. ok.12400 albo jednym ruchem na nowe historyczne szczyty, które według mnie będą najpierw a dopiero później ewentualna Twoja Bessa. Oczywiście warunkiem jest wybicie 12180

 2. No nie wiem Darek, jak dla mnie to te wzrosty już tylko siłą rozpędu poleciały, żeby wygasić stara serie kontraktów. Koniec kwartału dopiero za dwa tygodnie a kapitał nie jest nieskończony. Wiem, że trend jest silny i powinno oczekiwać sie jego kontynuacji ale wiemy też, że każdy trend kiedyś się kończy.
  Hossa w USA trwa już przeszło 9 lat – to długo a czas niskich stop i taniego pieniądza przeznaczanego na ryzykowne aktywa też się powoli kończy. Korekta nadchodzi, pytanie czy rozpocznie się już teraz w marcu, a może się rozpoczęła, czy może poczekamy na klasyczne Sell on May.

  1. wczoraj widziałem wykres porównujący inflacje , jedziemy pionem prawie na takie poziomy jak w 2008-9 roku , co wtedy się wydarzyło niech każdy sprawdzi , oczywiście nie będzie to już za parę sesji ,ale stawiam na to że będzie silna korekta od kwietnia , potem na jesieni jeszcze jeden podrzut a potem rotuj sie kto może

   u nas też widać dywergencje miedzy WIG 20 a maluchami

 3. eur/usd jest blisko zmiany trendu na dłużej , wtedy Dax wyjdzie z klina dołem jak i CAc40 i reszta , nawet nasz indeks cenowy wyszedł z klina dołem ostatnio

 4. statystycznie dopiero koło 25 kwietnia zaczyna sie korekta , i wszystko się układa że wtedy skonczymy 5tke , a teraz powinna być 4 fala w grze

  Darek zarabiaj a nie wdawaj sie w słowne potyczki , lepiej podawaj poziomy jak wczoraj będzie lepiej dla wszystkich i bardziej merytorycznie

   1. Nie wiem czy zauważyłeś Qba ale ma przynajmniej 80 pkt zagwarantowane zysku a Ty czym możesz się pochwalić oprócz ujadania na temat bessy?

    1. Pamiętam, jak Tom’as podawał kiedy zajął pozycję. Także personalne wycieczki można sobie darować, co najwyżej pogratulować. Gratulacje.

   2. Myślałem że rysunek jest czytelny , koniec zielonej strefy to jest zakładany TP
    ps
    Dużo czasu zajęło mi zrozumienie tych analiz i to jest bardzo duża pomoc dla mnie – nie ukrywam. Dopóki gospodarz ma cierpliwość i daje wskazówki to korzystam – później pinokio pójdzie sam 🙂

 5. ponieważ do końca kwartału jeszcze trochę czasu, wypadałoby się pobujać trochę w tr,/kasa dla zarządzających/ zwłaszcza,że 1-2 była ostra i dopiero dać czadu ?

  1. niekoniecznie, mi wygląda na to że banki się wykorekciły i powstał ładny inside bar na tygodniowym -może będzie kolejny szczyt :
   http://fotodyl.pl/deffc11773/
   więc nawet jeśli pkn dostanie zadyszki to banki pociągną index W20 , no i jeszcze nie ruszył ogon – moim zdaniem energetyka na co czekam 🙂
   pozdro

  1. Nic z tego nie rozumiem 🙁 , nie dalej jak 100 pkt wyżej przedstawiałeś wizję tonącego Titanica – to już go ponaprawiali?

 6. Panowie teraz będziemy kończyć 4 i zaczynamy 5 do 2450-500 u nas.
  Wzmacniam portfel na naszym i zachodnim rynku.
  W usa się dogadają co do budżetu kwestia paru dni.

    1. A co tu rysować? od 1710 do 2305 poszedł ruch, czas na jego korektę. 38fibo wypada poniżej 2100, obecny spadek to jakaś pierwsza część tej korekty.

     1. Wydaje mi się, że jeszcze to nie koniecznie musi być to.

     2. no sam już nie wiem, dynamika dzisiejszego ruchu bardziej chyba wskazuje, że to fala C w korekcie ruchu 2164-2305, pozamykałem dzisiaj eski na daxie, s&p i fw i jak dam rade to zaczekam ze dwa dni bez pozycji, niech domalują coś więcej

 7. Panie Darku poruszany byl tu poruszany ostatnio temat ropy. Napisal Pan, ze jezeli 49 utrzyma to powinna pójść kolejna fala up. Chciałbym zapytać jak Pan to widz w przypadku nie utrzymania tego poziomu, gdzie mozna sie spodziewać zejścia?

  1. Nie FW 20 zamknąłem z ręki na małym zysku na Koronę, ale na DAX tego nie zrobiłem i wyrzuciło mnie na SL. Teraz czekam bo widzę dwa warianty i napiszę o tym jutro w komentarzu porannym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *