Komentarz przed sesją 16.02.2017

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.49% i zakończył dzień na poziomie 2184. W zachowaniu indeksu widać pewną nerwowość inwestorów. Wszyscy raczej dobrze zdajemy sobie sprawę, że wzrosty na parkiecie trwają już kilka miesięcy i w ich trakcie trudno doszukać się chociażby jakieś większej korekty. To musi wywoływać niepokój u coraz większej ilości graczy.

wig20

Wczorajsza świeca pokazuje, że w trakcie sesji uaktywniła się podaż która jednak w rozliczeniu końcowym przegrała swoją batalię. Długi dolny cień i biały korpus pokazują realną wartość strefy wsparcia która drugi dzień z rzędu była re-testowana. Takie zachowanie powinno doprowadzić co najmniej do próby wybicia kolejnej strefy tym razem oporu no chyba że jednak podaż zwycięży podejmując kolejną próbę.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, cena ponownie odbiła od strefy wsparcia tworząc schemat gotowości do wyjścia na nowy szczyt. Jeśli zatem nie uda się to bykom to wówczas powinniśmy, przy ponownym ataku strefy wsparcia zobaczyć jej co najmniej naruszenie i być może dopiero zasięg „niebieskiego OB” wyzwoli większą wolę walki po stronie byków. Moim zdaniem rynek powinien wykonać jeszcze co najmniej jeden ruch w górę na nowe szczyty zanim utworzy jakąś nieco większą korektę czy może zmieni kierunek na dłużej.

dax

Na rynku DAX też próbowano wczoraj wywołać spadek indeksu, co widać że się w jakiś sposób udało. Jednak dolny cień jaki powstał po wczorajszej sesji dalej podtrzymuje scenariusz w którym to indeks powinien zaatakować ostatni szczyt i wyjść nad poziom 11900.

daxfutureintra

Kontrakty na DAX w ujęciu intra osiągnęły wczoraj poziom strefy wsparcia i utworzyły na niej silną formację przenikania. Osobiście odbieram to jako wskazanie, iż rynek ten nie zakończył jeszcze wzrostów a uzyskanie nowego szczytu jest kwestia czasu. Jednak nie należy lekceważyć całkowicie możliwości powstania formacji Korony na spadki, która mogłaby wywołać nowe minima zanim pojawi się szczyt. W przypadku spadku na początku sesji ważnym może okazać się się poziom ok. 11750 i strefa wsparcia oparta o dołek ostatniej korekty przed szczytem.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

59 Replies to “Komentarz przed sesją 16.02.2017

 1. Witam.
  Nie/stety z powodu innych obowiązków nie mam ostatnio czasu na udzielanie się na blogu 🙁 , ale ruch o jakim pisałem tuż przed końcem roku właśnie się zrealizował i postanowiłem wrzucić komentarz :
  „ Tom’as pisze:
  28 grudnia 2016 o 09:55
  Witam.
  Święta, Święta i po Świętach … 
  Dziś miałem sen : Kghm +44 %
  Zobaczymy czy się sprawdzi.
  pozdrawiam
  Odpowiedz
  Tom’as pisze:
  28 grudnia 2016 o 10:07
  dorzucę jeszcze wykres 
  tak by to wychodziło
  http://fotodyl.pl/7c28545346/”

  Cena od 28.12 nie spadła już poniżej świecy tygodniowej 🙂
  http://fotodyl.pl/a0ad8fe58f/

  A więc po 44 dniach kghm osiągnął zysk +44% (wykres D1) :
  http://fotodyl.pl/f5413ee860/

  Wygląda na to że Opatrzność Boża czuwa nad moimi inwestycjami
  czego wszystkim życzę a zwłaszcza gospodarzowi 🙂
  pozdro

  1. Dlatego szkoda Tom’as, że nie traktujesz snów poważanie i nie dokupiłeś wtedy KGHMu bo jak pisałeś nie był to dobry powód do kupowania, ale i tak gratuluję udanych snów
   ; )
   Ja czasami podpieram się intuicją ale tylko w połączeniu z analizami wtedy daje to efekt W tej chwili intuicja mi nic nie podpowiada : (
   Pozdro

 2. S&P robi 5 tą falę , co ciekawe trwa ona dokłądnie w czasie 13 miesięcy tyle co fala numer 1 i jest tej samej długości obecnie pry 2350 pkt

  u nas LOP zjechał 5000 więc Gruby bierze zyski i patrząc na plna realizuje zyski

 3. Boga w Twoje zagrania to nie mieszaj bo albo wiesz co robisz ,albo nie równie dobrze mógłbyś wziąć przepis na zagranie od cyganki.

 4. Witam Panie Darku,
  Miał Pan się podzielić nazwa tej kolejnej perełeczki i nic Pan nie przeslał mimo, że 2 razy się zapisałem

  1. Cierpliwość to podstawa na giełdzie. Proszę się nie martwić, chcę dać jak najdokładniejszą więc czekam na odpowiedni moment. Myślę że 1-3 dni i będzie.

  1. W ostatnim czasie kilka razy wypowiadałem się w weekendowej i pisałem trochę na ten temat. Od tego momentu nie zmieniło się nic tak aby moje zapatrywania zmieniły się.

   1. Czy na PGNIG możemy mówić o tym, że wybiliśmy formację podwójnego dna? Wprawdzie druga noga nie dotyka poziomu pierwszej, ale jest całkiem blisko.

 5. Darku według mnie, masz jednego z lepszych blogów,a perełki są prawie codziennie lecz trzeba posiedzieć przed wykresami, obserwować przepływ kapitału,liczyć fale,szukać formacji, a tutaj widzę większość czeka na gotowce,a najlepiej żeby rosło w tej chwili…

 6. Moje typy na perełki-BIOTON,SFINKS,RANKPROGRES,docelowy zasięg kontraktów na ten moment(sytuacja zmienia się co chwilę w tym syfie)2236.

 7. Nie musi być ta cyfra ,może być tylko naruszenie poprzedniego szczytu,potem rakieta w dół,trzeba obserwować przepływ kapitału i liczyć fale.

  1. Sorry że tak dopytuje ale na jakiej podstawie tak sądzisz? Bo na blogu w analizie wykresy są a linki jakie dajecie z wykresami też działają. Nie wiem zatem o jakie fotki chodzi. Może czegoś nie widzę?

 8. Po ostatniej weekendowej muszę się przejechać trochę po gospodarzu , za totalne negowanie grania na S w silnych trendach wzrostowych . Ja prawie wszystkie pieniądze zarobiłem na korektach w tym ostatnie kilkanaście zagrań zyskownych pod rząd . Nawet sumując o te ostatnie Ski zamknąłem z zyskiem 1 pkt . Blog nie działał więc pisanie o tym po czasie nie ma sensu .

  1. Widzę Łiktor że z Ciebie również niezły bajkopisarz. Blog nie działał? Zarabiam w korektach? Ostatnio też zarobiłem 1 pkt? Oszczędź nam takich wpisów proszę.

  1. To już powoli zakrawa na żarty. Przesuwasz SL ? Piszesz o tym jak Twój pierwszy SL został wybity? Seweryn jaka ma być wiarygodność tych wpisów? Dla mnie obie pozycje na FW20 straciłeś i udowodniłeś, że taka gra jaką preferujesz od momentu kiedy pozbyłeś się dobrych pozycji kilka tygodni temu, jest do bani i nikt nie powinien jej stosować.

    1. Seweryn nie broń tego co jest faktem. Dobierając kolejną pozycję na FW20 po 2170 nie napisałeś nic o SL co jest równoznaczne że postawiłeś go tam gdzie SL do pierwszej pozycji po 2154. Teraz SL zostały wybite Ty masz tylko straty jak już kilka ostatnich razy i tyle. Wymyślasz branie S wówczas gdy nie ma żadnych podstaw technicznych do tego, obruszasz się jak Ci o tym pisze, starasz się udowadniać niemożliwe jakimiś wyszukanymi teoriami a teraz jak potwierdza się Twój ewidentny błąd to brniesz w jakieś inne tłumaczenia o nagłym przestawianiu SL (swoją drogą tak czynią tylko totalni amatorzy) , o jakimś innym SL do drugiej pozycji. Po co to?

     1. Na tamtą chwilę pozycja była nie wybita . Ale jak rozliczasz mnie z każdej sekundy to masz tu screen sekundowy świeca wybijająca była o 13:09:43 , ja pisałem prawie dwie minuty wcześniej, a przesunąłem też odpowiednio wcześniej .

      http://www.bankfotek.pl/view/2058903

      że też muszę Ci takie rzeczy tłumaczyć. Na drugą pozycję SL też 50pkt tak jak na pierwszą,więc 2220. Przesuwam na 2230. Darek ja gram na spadki i wybiło mi pozycję , Ty grałeś na wzrosty w i też Ci wybiło tak więc można grać z trendem i też tracić pieniądze, dlatego najpierw spójrzmy na siebie a potem wytykajmy innym, że ich gra jest do bani.

     2. Seweryn nie ośmieszaj się. Po pierwsze, co ma niby wynikać z tego wykresu? Krzyżyk data i zero widoczności jakichkolwiek zleceń. Po drugie, przyjmijmy że zmieniłeś , że na drugiej pozycji dałeś na 2220 a teraz przesunąłeś nawet na 2230 to ośmieszasz się jako inwestor który powinien wiedzieć, że SL nigdy się nie przesuwa na większy rozmiar. Oczywiście pozycja i tak wybita nawet na 2211 a tą drugą Ci też wybiją chyba że będziesz ją przesuwał w nieskończoność. Na pierwszej zamiast 50 straciłeś 57 to jest niemal 20% więcej. Druga jeszcze trzyma ale to raczej kwestia czasu. Jeśli chodzi o moją pozycję na DAX bo tylko o tę może chodzić, iż FW20 trzyma się dobrze od 2000 to przypomnę Ci że mi wybiło bo przestawiłem dla zapewnienia sobie zysku na poziomie 60 pkt. po prostu nie byłem przekonany co do dalszych ruchów. Jednak to był zysk a nie strata!. I naprawdę nie staraj się udowodnić że czarne jest białe i odwrotnie.

     3. Darek teraz to Ty się ośmieszasz po tym jak Ci powybijało SL nic nie pisałeś o otwieraniu żadnych nowych pozycji. Wybiło Ci FW20 poniżej 2000 i od tamtej pory nie miałeś już odwagi pisać o otwieraniu nowych.

     4. To poczytaj dokładniej i zapewniam Cię że znajdziesz info o pozycji na FW20 i to dokładnie w miejscu o którym kilka razy pisałem w porannych komentarzach. I proszę Cię odpuść już ten temat bo nie zakrzyczysz swoich błędów. Same błędy to rzecz do przyjęcia i zrozumienia chociaż te, które notorycznie popełniasz od kilku tygodni nie wyciągając wniosków są już trochę …. ale Ty po prostu starasz się na siłę udowodnić, że żadnych nie popełniłeś.

     5. To podaj link że otworzyłeś ponownie pozycję które Ci powybijało nic takiego nie ma Darek.

  1. 100? Wygląda na to, że to tych 2300 pkt będzie nas ciągnąć PKN, bo na KGHM wygląda, że chyba jakaś korekta idzie.

  2. Najpierw musi skończyć się dzień i tydzień to będzie można spróbować jakieś pomiary zrobić.

   1. Jakiś polityk mówił, że skarb państwa powinien zaangażować się bardziej w PKN, albo powinno dojść do połączenia PKN i LOTOSU, stąd może to info. Jakby skarb państwa bardziej się zangażował w PKN, to byłaby gruba jazda.

    1. Bo w ogóle w mediach typu TVN, Wyborcza i inne nie mówi się nic o wynikach spółek skarbu państwa.

     1. Media ogłupiają. Zabawny jest ten kontrast pomiędzy tym co mówi się w na TVN, a co w TVP o władzy. Ale mam nadzieję, że nadejdą czasy kiedy telewizja będzie przekazywać rzetelne wiadomości i będzie edukować, a nie ogłupiać społeczeństwo programami w których nie dba się o jakość przekazywanego materiału.

     2. o a teraz Pan Darek będzie dorabiał teorie jakie to spółki skarbu państwa sa dobreee…..

     3. Nie dorabiał teorie bo mnie to w ogóle nie interesuje. Jak pisałem o kupowaniu KGHM, PKN, to jeśli ktoś coś odpowiedział to właśnie tylko tak szyderczo jak Ty Ewo teraz ale dzisiaj to nawet tu nie wejdą bo im po prostu głupio. Dla mnie fundamenty nie mają żadnego znaczenia liczą się tylko kreski.

 9. Kj jakiś czas temu pisał „Nie powinni nawet dotknąć 2206 pkt” – obecnie na wig20 mamy 2223 pkt. Co oznacza, że kj tylko na oślep wali jakimiś poziomami i od czasu do czasu w coś trafia z racji tego, że podaje tyle rozrzutnych informacji.

  1. słuchaj dalej kj jemu się tak udaje jak reszcie anali. Psiałem w listopadzie idziemy na 2400-2500 i tam będę realizował zyski z długich. Wasza kasa to mój zysk ciesze się 🙂

 10. na temat …kresek.–głownie psychologia gra na giełdzie…a kreski wszyscy widza te same…lecz roznie interpretują.tak wiec psychologia i emocje…gracz który ulega emocji prędzej czy później traci wszystko…

 11. Ludzie otwórzcie oczy telewizję po to wymyślono żeby ogłupiać i sterować nami,mamy przestać myśleć,a gotową odpowiedź poda nam telewizja,mamy być niewolnikami systemu…..

 12. Połączenie PKN z LOtOs to jest dobre info? Dla kogo bo chyba nie dla tankujących na stacjach?
  Dla spółek to chyba chaos i walka o stołki, miotła która może zmieść każdego z pokładu – w imię czego bo na pewno nie idei wolnego rynku
  Kto na tym zyska chyba nikt a dziś spekuła kreuje chyba jednak fałszywy przekaz:)

 13. Na dzień dzisiejszy Amerykany urosły w przybliżeniu 253% – pogratulować.
  Dołek bessy luty/marzec 2009 szczyt hossy podobnie tylko 8 lat później?

 14. Tak zgadzam się z Darkiem ,liczą się kreski,lecz za kreskami stoi wiedza,a tą posiąść trzeba czasu(statystycznie około 3-5 lat). Za kreskami stoi też psychologia.
  Pozdrawiam gospodarza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *