Szybka realizacja zapowiedzi. Komentarz przed sesją 10.02.2017

Wczorajszy dzień był dla byków wyjątkowo udany. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 2.34% i zakończył dzień minimalnie pod maksimum czyli na poziomie 2132. Można powiedzieć, że spodziewana reakcja nastąpiła natychmiast po tym jak wspomniałem o niej w komentarzu porannym. Oczywiście powody do radości mają raczej tylko Ci, którzy trzymają się zasad inwestycyjnych i od jakiegoś czasu mają w swoim portfelu akcje czy też kontrakty w postaci pozycji L. Każda inna grupa może co najwyżej spokojnie bądź i nie, wskakiwać na L i dość szybko z nich wychodzić. Musimy zdawać sobie sprawę, że w powietrzu wisi coraz większa groźba powstania znacząco większej korekty co niewątpliwie przeszkadza w zajmowaniu pozycji na dłuższy okres. 

Warto również być w pełni świadomym tego, iż na bieżącą chwilę, cały czas zajmowanie pozycji na spadki to prośba o zabranie kasy z konta przez innych graczy. No dobrze ale jak to teraz wygląda na wykresach?

wig20

Wybicie z chorągiewki zaprowadziło indeks w bezpośrednią bliskość strefy oporu wymienianej w komentarzach już jakiś czas temu. Mam tu na myśli obszar w okolicach 2150. Mamy w tych rejonach zgrupowanie zniesień a więc również i geometria nakazuje zachowanie dużej uwagi ale…. nie panikowanie. Pamiętajmy (będę to przypominał do znudzenia), w trendzie wzrostowym interesują nas tylko i wyłącznie wsparcia, opory nie mają znaczenia bo są po to aby je przełamywać. Dlatego istotnym dla nas robi się teraz poziom strefy 2100 i następnie ok. 2050 i to tylko w typowych inwestycjach ukierunkowanych na wykres dzienny. Ta pierwsza strefa wsparcia interesuje nas głównie po to, aby przy ewentualnym zejściu ceny do niej przyjrzeć się dokładniej w poszukiwaniu sygnałów kupna. Druga też służy do tego ale jej wybicie daje już poważny powód do spojrzenia na sytuację w świetle możliwego wejścia w większą korektę. Patrząc na nieco szersze spektrum czasowe ważnym, moim zdaniem, będzie to czy rynek da radę wybić obecną strefę oporu ale jeszcze ważniejszym będzie to czy zdoła pokonać strefę na nieco wyższym poziomie czyli w obszarze ok. 2200- 2230. Jednak o tym dokładniej w “weekendowej”. Spójrzmy teraz na wykres intra kontraktów.

fw20intra

W tym ujęciu istotne strefy wsparcia to moim zdaniem te zaznaczone na poziomach ok. 2130, 2115 i oczywiście 2105. Zejście w ich kierunku zapewne zakończy się na reakcji wzrostowej. Pytanie na której i czy w ogóle? Jednak bez takiego zejścia ceny trudno będzie myśleć o zajęciu pozycji L a to może powodować, że w głowach będą się mnożyć pomysły zagrań na S, które w dalszym ciągu mają tę “zaletę” że wyciągają kasę z naszych kont. Spójrzmy może wyjątkowo na wykres dzienny kontraktów ponieważ na intra trudno jest dostrzec ważne poziomy oporów.

fw20

Widać tu wyraźnie że przed nami trzy bardzo istotne strefy, które mogą wywoływać reakcje podażowe. Widać zatem na tym wykresie kwestie o których wspominałem iż przedstawię je dokładniej w weekendowej w świetle indeksu WIG 20.

dax

DAX który w porównaniu z naszym indeksem wykazuje do niego znaczącą słabość, również wzrósł ale w mniejszym stopniu i co ważniejsze nie doprowadził do wybicia tego bez czego trudno myśleć o nowych poziomach szczytowych czyli strefy na ok. 11700 a dopóki to się nie stanie cały czas grozi tu zejście na nowe minimum do strefy na ok 11400. Spójrzmy zatem co pokazuje nam wykres intra kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Jak widać na powyższym wykresie, wczorajszy wzrost zachował się dokładnie tak jakby słuchał się tego co napisałem w komentarzu. Wzrost do strefy oporu na poziomie ok. 11600 , cofnięcie w ramach korekty i dalszy wzrost do poziomu OB. Sposób w jaki cena dotarła do OB (lekko go naruszając) wskazuje, że dzisiaj od rana powinien zostać przeprowadzony atak na strefę oporu na ok. 11680. W przypadku wybicia można zaczekać na re-test i wskakiwać na L. A co jak nie wybiją strefy? Tu uważam, iż okolice wybitej wczoraj strefy oporu mogą być bardzo przydatne a szczególną uwagę zwróciłbym na zasięg największej korekty obecnie prowadzącej wzrost. Realizacja “pędzącej 1:1” może okazać się strzałem w 10 na silny ruch w górę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

49 odpowiedzi na „Szybka realizacja zapowiedzi. Komentarz przed sesją 10.02.2017

 1. EWKA pisze:

  650 pkt jak zwykle pójdą bez korekty a potem ratuj sie ko może , pisiorki biorą dywidendy aż trzeszczy potem wezmą OFE ale to przed wyborami ,na razie wydrenują spóleczki skarbu panstwa , euforia jest zawsze w 3 fali także nie ma co się na korekty nastawiać bo będzie PION w górę i tak cały rok będzie zyskowny

 2. EWKA pisze:

  dopiero jak LOP zacznie mocno spadać z 75 000 szt to duży gracz zaspokoi zyski , do tego czasu wycisnie S-kowiczów jak cytryny , poprzednie 3 takie rajdy miały około 650 pkt , ponieważ teraz też tak idzie bez korekt i bez akumulacji skonczy sie tak samo

 3. kj pisze:

  42 km i 100 metrów przekroczone. Owieczki pędzą ostatnią prostą. KJ na prowadzeniu widzi już napis META, reszta leci za nim i nie widzi 🙂

 4. EWKA pisze:

  na S&P klin konczący się narysował ale może wybiją i go zanegują

 5. kondi pisze:

  Panie Darku,
  nieraz pana strona się wiesza, albo nie chce się zładować – jakieś błędy wyskakują – czy wina leży po Pana stronie, czy to coś innego?
  Meta panie kj? To coś te ostatnie metry strasznie się wydłużają 😉

 6. Anka pisze:

  WIG na oporze z 2015 roku

 7. Anka pisze:

  według Ermana 11 lutego wypada czasówka i powinno być przesilenie

  • AndyW pisze:

   Anka, jakiego Ermana? Jestem poczatkujacy i nie jarzę. Przybliż proszę.

   • Anka pisze:

    Dla wszystkich tych, którzy analizują czas oraz szukają punktów zwrotnych w kalendarzu, ważna jest data 11 luty 2017.r. Wprawdzie tego dnia nie ma sesji nad Wisłą, jednakże na ten dzień wskazuje ermanometria i chociaż to akademickie podejście do rynków finansowych jest dosyć kontrowersyjne, to jednak możemy okazać się świadkami tego, czy można z powodzeniem stosować tą metodę dla WIGów. Jeżeli wokół daty 11 II 2017.r. wypadnie ekstremum, wówczas dorobek Ermana powinien przykuć uwagę już nie tylko teoretyków, ale i praktyków rynkowych. Konkluzja? Twardych sygnałów sprzedaży dla indeksów wciąż nie ma a są jedynie wyraźne ostrzeżenia nt. ewentualnego punktu zwrotnego, niemniej dopóki w grze dominują byki dopóty im należy kibicować. Jednakże zgodnie ze szkołą Sun Tzu wróg pojawia się zawsze tam, gdzie go nie widać, dlatego też czujność przede wszystkim…

 8. kondi pisze:

  Wiem o co Ci chodzi kj.
  Droczę się tylko 😉

 9. ewa pisze:

  wg moich…instrumentow samodzielnego inwestowania…jest sygnał kończący ten dziki rajd symulujący nową hosse….ale na S troszkę poczekam…

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   A według moich instrumentów dzisiaj będzie sobota. Ludzie czy wy nie potraficie napisać coś konkretnego tylko przerzucacie się jakimiś sloganami? Taki KJ raz mu się tam coś udało, choć o wzrostach pisał wcześniej i ciągnął to ciągnął aż się w końcu udało choć nie do końca bo wieszczył poziomy o jakich teraz nawet nie chce słyszeć. Teraz ten sam Kj straszy już bessą od tygodnia i pewno jeszcze będzie to robił aż w końcu na coś tam trafi a potem wyskoczy że był super prorokiem. Teraz Ewa wyskakuje z jakimiś tajemnymi mocami w postaci cudownych narzędzi a o spadkach też już pisze od jakiegoś czasu. Od czasu do czasu wyskakuje zza winkla Koala i jest piewcą mega hossy bez uzasadnień , powtarza jak on to przewidział pomijając przy tym że od czasu kiedy zaczął pisać o wzrostach to indeks WIG 20 spadł jeszcze kilkaset pkt. Weźcie się ogarnijcie napiszcie konkrety, pokażcie innym że faktycznie jesteście dobrzy a nie że tylko takich udajecie. O innych już nie piszę bo jakbym zaczął o “Sewerynach”, Qbach” itd. to musiałbym pisać do wieczora.

   • ewa pisze:

    jakos wydaje mi się iż traci Pan rezon….

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Bo piszę prawdę? Wiem że w oczy kole.

     • piotr pisze:

      ty tak piszesz prawde jak PIS mowi prawde zwlaszcza w dzienniku tvp ,oczywiscie nie puscisz tego bo wstyd a u nich to sie nazywa cenzura ,ale i tak zycze ci wszystkiego dobrego

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Nie mam pojęcia o co Ci chodzi w kwestii mojej osoby natomiast wiem na pewno, że to co piszesz nie ma nic wspólnego z giełda tylko z jakimiś Twoimi lękami.

  • radek pisze:

   instrumenty samodzielnego inwestowania to pochodne które wymyśliłaś grasz na nich i niby zarabiasz…

 10. kj pisze:

  Zamykam L na wig20 brane po 1730.

  http://www.bankfotek.pl/view/2057233

  I ostrzegam was 🙂

 11. andy pisze:

  ratuj się kto może http://stooq.pl/n/?f=1159382&c=1&p=4+22 naczelnik tak powiedział i tak będzie natomiast w Rumuni TK uznał ,że jest to nie konstytucyjne http://biznes.onet.pl/wiadomosci/ue/tk-rumunii-ustawa-dotyczaca-kredytow-w-chf-niekonstytucyjna/r8f2yx
  stąd u nas hossa na bankach

 12. hubert pisze:

  Panie Darku czy sygnal kupna na Ekoexsport ktory byl wczoraj jest nadal aktualny

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Przecież napisałem wyraźnie że SL poniżej 14.50 zatem nic się nie stało aby sygnał miał być nieaktualny.

 13. kondi pisze:

  Stanęło na 2150 po dotknięciu linii prowadzonej po szczytach i jakoś nie widać chętnych do oddania, a ci co oddali już zapewne zastanawiają się, “dlaczego to zrobiłem”?
  2200 wydaje się jak najbardziej możliwe.
  Tam gdzie pieniądze są i emocje – nie ma się co dziwić swarom, ale racja i tak jest potem jedna.

 14. Seweryn pisze:

  Ja zaopatrzyłem się w S na FW20 2154 SL 2204 , kolejne oczekujące S 2130

  • hossafan pisze:

   Dobrze, że są tacy zaklinacze S-ek dzięki temu mamy pewność, że wzrosty się prędko nie skończą 🙂

 15. ewa pisze:

  radze obserwować USD I…

 16. kolo pisze:

  Panie Darku, zanegowanie gwiazdy porannej mamy dopiero jak w cenach zamknięcia wybijemy jej minimum? Natomiast samo naruszenie cieniem jeszcze nic nie znaczy, tak?

  • kolo pisze:

   Panie Darku, spójrzmy jeszcze na Orlen na wykres 1h. Tam mamy formację gwiazdy porannej. Została ona delikatnie naruszona, ale kolejna świeca nie potwierdziła wybicia tej formacji. Gdzieś w literaturze czytałem, że na zanegowanie formacji składa się wybicie, a następnie potwierdzenie. Na Orlenie jeszcze tego potwierdzenia nie mamy. Mam rozumieć, że gwiazda poranna na 1h orlenu jeszcze obowiiązuje i wybicie 86.71 stwarza tutaj sygnał kupna. Czy może Pan rozwiać moje wątpliwości?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Tak

 17. Anka pisze:

  słuchajcie Darka , 2600 będzie już w marcu , prezes dzisiaj rano powiedział że nie będzie pomocy frnkowiczom , i od razu millenium getiny i inne po 20%

  nie ma co liczyć na spadki , rynek jest mega silny , korekty malutkie , wszyscy zostali na peronie bo nie myło kumulacji ,dlatego 2600 i wtedy oddadzą papiery

 18. Anka pisze:

  eur/pln odbił od lini trendu , warto to obserwować bo jak ruszy to da zarobić

 19. Seweryn pisze:

  Stawiam też S oczekujące na DAXa 11600 i na S&P 2305

 20. gibon pisze:

  w następnym tygodniu będzie dopiero rozwałka esek

 21. Początkujący pisze:

  Na S&P 500 interwał 15m potrójne dno…??? Czyli chyba mocny sygnał prowzrostowy…???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *