Niedźwiedzie atakują. Komentarz przed sesją 31.01.2017

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia niedźwiedzi. Indeks WIG 20 w ciągu jednej sesji stracił -1.56% a więc najwięcej od listopada 2016. Zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2051 co już nie jest ….

…. takie niedźwiedzie jak sam spadek.

wig20

Choc na wykresie dziennym powstała duża czarna świeca to jednak jej zasięg na tę chwilę nie zdołał nawet pokonać zasięgu poprzedniej korekty, która trwała niemal dwa tygodnie. Równocześnie nie została wybita pierwsza strefa wsparcia co razem wskazuje nam, że nie ma żadnych powodów do paniki. Sposób w jaki została wybita strefa oporu (będąca teraz strefą wsparcia) na ok. 2050 daje poważne wskazania, iż obecny spadek choć gwałtowny powinien od niej się odbić. Jeśli tak się stanie do dopiero brak wyjścia na nowy szczyt będzie mógł nieco bardziej niepokoić byki ale i to jeszcze nie będzie tragedia bo dopóki indeks znajduje się powyżej 2000 dopóty należy patrzeć tylko w kierunku północnym.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, na tę chwilę możemy jedynie mówić o korekcie. Teraz istotnym będzie to jak cena zachowa się w okolicach 2045. Jeśli powstały by tam jakieś sygnały kupna byłaby to dobra okazja do zajmowania L z perspektywą nowego szczytu. Tu jednak trzeba być świadomym że rynek może nieco próbować nas wykołować i samo zejście może mieć miejsce do poziomu ok. 2030 co w żaden sposób nie zmieni podejścia do takiej sytuacji. Oczywiście w podanych rejonach powinniśmy zaczekać na wyraźny sygnał kupna czy to w postaci formacji odwracającej trend czy też zmianie trendu w jeszcze niższym interwale czasowym. A co jak w ogóle tam nie dojdziemy? Taka sytuacja może mieć miejsce, zwłaszcza, ze jutro mamy FED. Tym samym rynki do tego momentu mogą nie być skore do jakiś zdecydowanych ruchów czy też zmian. W takim wypadku moglibyśmy być świadkami ruchu w rejon 2090 i jeśli cena nie wyszłaby wyżej, ponad ostatni szczyt, to może właśnie dopiero po osiągnięciu tego poziomu zeszłaby w rejony wspomnianych wsparć. W ujęciu SwingTr byki będą mogły się martwić dopiero po wybiciu w dół okolic 1990.

dax

Na DAX mieliśmy wczoraj również wyraźny spadek, który osiągnął poziom strefy wsparcia w rejonie poprzedniego szczytu. Z tych poziomów powinniśmy się spodziewać ruchu w górę na nowe szczyty. Jeśli rynek postanowi inaczej to kolejnym poziomem do ataku na L będzie rejon ok. 11400 i znajdująca się tam kolejna strefa wsparcia jak i zasięg większego OB. Dopiero wybicie tych poziomów byłoby wskazaniem na możliwość wygenerowania większego ruchu spadkowego będącego korektą całego wzrostu od 10200 a to oznaczałoby, iż osiągnięcie poziomu ok. 10700-10800 będzie mocno prawdopodobne. Jednak takim rozwiązaniem zajmiemy się dopiero wówczas kiedy rynek wybije w dół rejony strefy na ok. 11400. Jeszcze raz powtórzę, dopóki tego nie ma powinniśmy patrzeć tylko w kierunku północnym.

daxfutureintra

Patrząc na sytuację kontraktów na DAX w ujęciu 1H, można mieć obawy co do wzrostu na nowe szczyty. Jednak tu trzeba zawsze rozważać czy interesuje nasz DayTr. czy raczej SwingTr. W tym pierwszym przypadku mamy trend spadkowy i rozgrywanie S jest jak najbardziej na miejscu z jednym ostrzeżeniem. Rynek doszedł do poziomu wybitego wcześniej szczytu i wykonał największą korektę wzrostową w całym spadku. Zatem warto trzymać rękę na pulsie. Natomiast SwingTr. to czekanie na okazję do L, która może pojawić się właśnie gdzieś w obecnych rejonach a dokładniej na poziomie strefy wsparcia i zasięgu OB. Jednak warto zaczekać na dobre sygnały bo takiego scenariusza nie zmieni zejście na jeszcze niższy poziom czyli w okolice 11600 gdzie mamy zgrupowanie zniesień i wewnętrzna wyraźną strefę w/o. Można powiedzieć, że obszar mniej więcej miedzy 11600 a 11680 to obszar idealny na L w SwingTr. ale z racji jego zasięgu wymaga dość precyzyjnego sygnału wejścia albo dość szerokiego SL.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

37 Replies to “Niedźwiedzie atakują. Komentarz przed sesją 31.01.2017

 1. Czy pan Darek może się pochwalić jak juz to L zajmie , tylko w miarę na bieżąco , żeby nam też coś spadło z zysku na L ,

  też uważam że wszędzie tylko mega hossa

   1. Dlaczego zaraz musisz człowieku kogoś obrażać? Przygłup? Nie masz w swoim słowniku innych określeń? Nie potrafisz napisać „po ludzku”? Zastanów się człowieku nad tym.

    1. Zastanowiłem się zanim napisałem. Być może istnieje druga ewentualność, że jest trollem, wystarczy poczytać jego poprzednie posty.

     1. No chyba nie zastanowiłeś się nawet nad tym co napisałem. Nie chodzi o to co myślisz ale o to w jaki sposób to wyrażasz. Po prostu obrażasz kogoś jakimiś niewłaściwymi określeniami. Jak byś się czuł jakby ktoś o Tobie pisał „debil” czy „głupek” i to w dodatku nie znając Ciebie.

    2. Ano tak, tu ma pan rację, lepiej napisać, ze post jest głupi, niż jego twórca. Żeby już skończyć OT – to wolę jednak być nazwany debilem niż na przykład człowieczkiem.

     1. Napisałem człowieku a nie człowieczku! Nie jesteś człowiekiem? To kim? Choć przez to że sobie wymyśliłeś, iż tak napisałem to przynajmniej zrozumiałeś, że są określenia które bolą i mam nadzieję że nie będziesz takich już używał wobec innych czytelników. Mam również nadzieję, że nie czujesz się obrażony tym że w ogóle poruszyłem ten temat. 🙂

    3. Nie tam obrażony, na rynkach są emocje i coś się czasami chlapnie.
     Człowieczka nie wymyśliłem, używał pan wcześniej, zdaje się właśnie do Romana. Poczytajcie sobie wcześniejsze wpisy Romana i jego klonów. Za przygłupa mogę przeprosić, pozostaje troll.

     Wracając do rynków – uwaga, dziś rozpoczyna się podawanie wyników za czwarty kwartał w USA, może mocno bujać.

    1. oto wypowiedz wysoce merytoryczna z dnia 26stycznia 2017;-„jak pani Ewa zaczęła kadzic panu Darkowi to czas zwijac zyski bo pani Ewa to typowy leszcz i dawca kapitału”

 2. Bardzo przepraszam wszystkich jak kogoś uraziłem , nie wiedziałem , że jak spytam o podanie poziomu po fakcie zajętej pozycji spowoduje że zostanę uznany za przygłupa , szczerze mówiąc nie bardzo wiem o co temu gościowi chodzi , ale moje dzieci mówią kto sie przezywa tak samo się nazywa to pewnie o to ,

 3. Panie Darku,
  Robi Pan dobrą robotę. Kto nie docenia, temu pozostaje tylko narzekać.
  Czy podtrzymuje Pan sygnał kupna na PKN? Mamy tam zdaje się „kanapkę” po wczorajszej sesji?

  1. Osobiście widzę to tak:
   – złoto poszło w górę idealnie o OB w ujęciu dziennym
   – na wykresie dziennym został utworzony DT z formacjami Objęcia na szczytach
   – z wykresu niższego interwału poszedł ruch w dół w impulsie 5 fal
   – po osiągnięciu dołka rynek wszedł w fazę korekty
   – ta korekta na wykresie dziennym doszła do linii szyi DT (na godzinowym wybiła ją )
   – choć nastąpiło wybicie na godzinowym to jednak rynek zrobił tylko 50% zniesienia
   – gdybym miał zakładać co dalej nastąpi to chyba określiłbym, iż rynek zejdzie do ok. 1195 lub ewentualnie ok 1191(ze wskazaniem na 1195) następnie ruszy jeszcze raz w górę i to może nawet w okolice 1210 gdzie zakończy korektę i wejdzie w kolejny impuls spadkowy
   Cały czas uważam, że realizowany jest scenariusz z mojej analizy z przed jakiegoś czasu czyli że złoto spadnie na 78.6 lub 88.6 całego wzrostu z pierwszej połowy 2016. Teraz śledzę ruchy na 1h i będę próbował wejść w S na poziomie ok. 1210 gdzie będzie dobry układ harmoniczny a jeśli rynek nie da odpowiedniego sygnału to z jeszcze mniejszego interwału 15m będę szukał zmiany trendu w tych okolicach i normalnie po schemacie poruszania się ceny w trendzie zajmę pozycję.

    1. No ważą się losy, jak wybija chocby trochę ostatni szczyt to trzeba będzie rewidować spojrzenie na złoto.

   1. Jeszcze jedno pytanie czy istnieje możliwość że to co się tworzy na złocie to korekta nieregularna (1120-1219 A, teraz od 1219 zejdzie B, przynajmniej do 1120 następnie C do…? a po C kolejny impuls spadkowy…?) pozdrawiam.

 4. W ruchu spadkowym na FW20 mamy własnie równość korekt. Teraz chyba pora na ostatni ruch spadkowy w okolice 2040.

  1. Chyba z tym zejściem będzie ciężko Panie Darku. Raczej celowałbym w powrót na 2090-2100 i może wtedy jakaś kontra- niedługo się przekonamy.

 5. Zaspekulowałem dzisiaj i kupiłem PKOBP. Mamy reakcję na poziomu wsparcia+overbalancu, a na godzinnym powstała formacja przenikania, która zostałą potwierdzona. Czy to Panie Darku dobre argumenty do zajęcia pozycji?

  1. Tzn. OB to tam na pewno nie ma natomiast samo wejście w układzie intra na strefie opartej o szczyt poprzedniego impulsu i z formacją odwracającą trend jest ok.

 6. Ja osobiście czekam z kupnem na większą korektę a nie 40 pkt po 400 pkt w górę ,

  ale gratuluję tym co teraz kupują , ja poczekam niżej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *