Komentarz przed sesją 16.12.2016

Widać, iż na rynku wkrada się powoli pewna nerwowość. Indeks WIG 20 po dwóch sesjach wzrostowych, wczoraj stracił na wartości -1.23% i zakończył dzień na poziomie 1911. Miejsce z którego doszło do wczorajszego spadku miało swój potencjał spadkowy co podaż wykorzystała bez zastanawiania się.

wig20

Górna granica kanału cenowego odepchnęła cenę tworząc na wykresie czarną świecę. Można powiedzieć, że jest to już druga reakcja na górne ograniczenie kanału. Tym niemniej reakcja, która jest elementem jak najbardziej naturalnym, nie spowodowała większych strat a dopóki podaż nie pokona strefy na ok. 1860-1870 dopóty nie warto zastanawiać się nad niczym innym jak tylko nad znajdywaniem okazji do kupna.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, po osiągnięciu nowego szczytu, cena wykonała ruch spadkowy wybijając linię szyi podwójnego szczytu co mogło stać sie „okazją” dla niedźwiedzi do zagrywania S w DayTr. Patrząc na wykres swingowo, dalej powinniśmy być skoncentrowani na poszukiwaniu sygnałów na L, które mogą już wystąpić na zaznaczonych niebieskich strefach z którymi to idealnie współgrają ważne poziomy zniesienia. Zmiana do takiego podejścia powinna mieć miejsce dopiero po wybiciu strefy zielonej na poziomie ok. 1860-1870.

dax

Na DAX kolejna wzrostowa sesja i kolejna wyraźna biała świeca. Rynek doszedł do obszaru szczytu z przed roku i tu może ujawnić się podaż. Jednak dopóki nic takiego się nie dzieje dalej powinniśmy kierować wzrok na północ i po wybiciu strefy opartej o wspomniany szczyt oczekiwać na kolejny wzrost w kierunku 10700. Jak to w trendzie wzrostowym jest, najważniejsze są dla nas wsparcia i dlatego nawet jak atak popytu nie powiedzie się a podaż zepchnie indeks w dół to zejścia do stref na ok. 11150 czy nawet na 11000 będą tylko zdrową dla trendu korektą. Przypomnę że niższa strefa nie była nawet w najmniejszym stopniu retestowana a ta wyższa zaledwie cieniem jednej świecy

daxfuture

Zanim przejdę do wykresu intra 1H kontraktów na DAX chciałby pokazać wykres dzienny tego instrumentu. Tu również widać iż rynek doszedł do poziomu bliskiego szczytu z 12.2015 jednak warto zwrócić uwagę, że wyszedł poza obszar kanału. Oczywiście wyjście jest na tę chwilę raczej naruszeniem niż wybiciem ale może to doprowadzić do zdecydowanego ataku na strefę oporu Jeśli uda się ją wybić, to tak jak pokazuje powyższy wykres, kolejna strefa mieści się na poziomie ok. 11700 i jest wzmocniona 78.6% zniesienia co przy pokonaniu już 61.8% i wystąpieniu szczytu pierwszego impulsu na poziomie 50% daje mocna podstawy do tego aby sądzić, iż właśnie ten poziom „będzie przyciągał cenę”.

daxfutureintra

I na koniec wykres intra kontraktów na DAX. Geometrie związane z poszczególnymi falami wyznaczają ścisłą strefę zgrupowań zniesień na poziomie ok. 11700, która to strefa „jakimś dziwnym trafem” pokrywa się idealnie z tą przedstawioną na wykresie dziennym i opartą głównie na cenie. Zatem tak naprawdę to tylko ryzykanci mogą myśleć o czymś innym niż L bo wchodzenie teraz w pozycję S jest niczym innym jak łapaniem szczytu.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9 Replies to “Komentarz przed sesją 16.12.2016

  1. Darku-proszę tylko-NIE BYŁEŚ CHORY ANI ŻONA NIE RORDZIŁA-jeśli jednak to graty,a jakieś inne typu impreza rodzinna ?????

  2. ooo Darku,nie puszczasz komentów ,myślisz ,że uwierzymy dlaczego…WOLNOŚĆ MEDIÓW,ale spoko ..możesz być niedysponowany

    1. Powinieneś wiedzieć że w weekend nie siedzę przed kompem tylko w niedzielę rano kiedy robię „weekendową”. Inną kwestią jest to co piszesz zwłaszcza to o chorobie czy rodzeniu dzieci. Chłopie ogarnij się , reszty Twoich komentarzy już faktycznie nie puszczam bo to ile ich napisałeś świadczy o Twoim rozemocjonowanym umyśle i nie ma sensu aby takie komentarza wisiały na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *