Komentarz przed sesją 18.11.2016

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG 20, który okazał się jednym z najsłabszych , stracił na wartości -0.92% i zakończył dzień na poziomie 1742. Tym samym wybita została strefa wsparcia i zapewne wielu inwestorów oczekuje teraz na nowe minima cenowe. 

wig20

Myślę jednak, że strach może mieć wielkie oczy a sytuacja jaka Nas teraz czeka nie musi wcale tak źle wyglądać. Tzn. indeks zbliżył się do zniesienia 78.6 a kolejne ok. 10 pkt dzieli go od zniesienia 88.6. Według mojej oceny sytuacji, jedno z tych dwóch zniesień zadziała i rynek wejdzie w fazę korekty wzrostowej, która to może nawet przerodzić się w nowy impuls wzrostowy wybijający szczyt z 31.10. Dlaczego? Kieruje się tym, iż wzrost poprzedzający obecne spadki miał postać impulsu z 5-ciu fal. Spadek teraz, przybrał dotychczas formę korekty 3 fal i realizacja harmonicznych 61.8/78.6 lub 61.8/88.6 jest jak najbardziej możliwa. Jeśli wspomniane zniesienia nie zadziałają i rynek będzie wybijał dołek na 1710 to wówczas bykom pozostanie nadzieja na zatrzymanie go w okolicach 1690.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów, zakończenie dnia pokazuje również, że jakiś moment wyczerpania spadku jest już blisko. Czarna duża świeca jest takim elementem markującym podaż. Jeśli rynek obsunie się jeszcze dzisiaj niżej to mimo wszystko warto obserwować zachowanie w okolicach ok. 1730 bo możemy dostać tam sygnały do zamknięcia S. Od ewentualnej reakcji zależeć będzie to czy w DayTr. można będzie szukać sygnału na L.
Jedno jest dla mnie bardzo realistyczne, mianowicie jeśli rynek zatrzyma się w tych obszarach o których piszę i cena zmieni swój kierunek na indeksie i kontraktach to w przypadku realizacji ruchu wzrostowego nie będącego tylko korektą jest ogromna możliwość wejścia w bardzo duży impuls wzrostowy trwający już najprawdopodobniej do końca roku.

dax

Na DAX właściwie bez zmian ale coraz bardziej wydaje się możliwym wybicie strefy oporu i wejścia w fazę mocnego ruchu wzrostowego. Kolejna świeca pokazuje że podaż nie ma siły wyjść poniżej nawet najbliższej strefy wsparcia. Tworzy się „chorągiewka” a to jak wiemy daje statystyczną przewagę wyjścia górą. No ale oczywiście tu trzeba czekać na zdecydowane wybicie.

daxfutureintra

Kontrakty na DAX w dalszym ciągu uwięzione są między dwoma głównymi strefami ale wybicie wczoraj mniejszej strefy wsparcia sugeruje, iż rynek powinien poruszać się w górę choć nie koniecznie od samego początku sesji bo wczorajszy wzrost ma już znamiona pełnego impulsu. Korekta i zejście w okolice zielonej strefy, pojawienie się tam sygnału będzie dobrą okazją do DayTr. L.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21 Replies to “Komentarz przed sesją 18.11.2016

 1. A ja sądzę , że mogą dzisiaj zejść do około 1715 i tam zaczną odbijać . Zamknięcie będzie w granicach 1750 rysując bin-bara wzrostowego . A od poniedziałku zacznie się mozolny marsz w górę do końca roku .

 2. A widzi Pan może zależność między rekordowo tanim jak barszcz PLN w relacji do USD EUR a wyceną akcji? Waluta tania akcje też na pewno nie są już drogie…?

   1. weź człowieku zobacz rosnący rekordowy LOP i nie bredź i nie rób ludziom wody z mózgu , o PLNie nie wspominając , będziesz widział rajd jak świnia grzmot

    1. Po pierwsze to naucz się trochę kultury i pisz grzeczniej. Po drugie, LOP od kiedy rośnie? Po trzecie, LOP trzeba „wiązać” z ceną i jej kierunkiem.

     1. Nie możesz grać przeciwko mnie bo ja nie ma teraz pozycji. To po pierwsze. Po drugie sam fakt że bez żadnych podstaw grasz niby S świadczy o Twojej niskiej umiejętności albo skłonności do hazardu. Po trzecie ja zrobiłem swoje na jenie od poprzedniego piątku i skasowałem 2 razy po ok. 150 pips nie ryzykując więcej niż 30.
      http://www.bankfotek.pl/view/2038055

     2. Tak bywa ale w tej strategii to nie jest problem co z resztą widać bo po krótkim czasie kolejna pozycja. A SL wybiło dokładnie o 1.5 pipsa 🙂

 3. No i mamy to, o czym pisałem tuż przed super-księżycem – przesilenie przynajmniej na 2 tygodnie. Warto zwrócić uwagę na bliskość minimum W20 na zamknięcie 1674 w czerwcu – notabene blisko przesilenia letniego! Pozdrowienia dla uczestników.

 4. Na S&P500 korekta nieregularna, właśnie rozpoczęta od 2187 fala c zasięg ~2142. Następnie ~2205 lub ~2260 i zwałka na ~1900 lub 1860 a dalej następna duuża piątka:) A po niej korekta ruchu od 2009.

 5. A może od maja 2017 S&P500 jest dręczony potężną korektą nieregularną która może mieć koniec fali b na… 2210 punktów… Taki prezent od Obamy dla Trump’a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *